دکتر محمد حسین نجفی

داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۲/۵ - (۵ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۷ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من که خانمی ۳۵ ساله هستند اگر پیاده روی کنه یادفعالیت نه چندان سنگین خیلی خسته میشن به طوری که سرگیجه میگیره و میخوره زمین که باید استراحت کنند‌.در ضمن بعضی موقعها هم رنگ صورتشون میپره و سفید میشه.دیروز هم بیحال شده بود سرمو که گذاشتم روی سینش ضربان قلبش خیلی تند شده بود و رنگش مثل گچ شده بود.خودش میگه فشار خونم به طور نرمال پایینه.اکثر موقعها رنگ پریدگیه صورت داره.میخواستم بدونم امکان درمان هست و آیا میتونیم بچه دار بشیم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   باید قبل اینها یک بار اکو و تست وررش شوند
  2. تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   سلام جوابتون به صورت کامل برای من ارسال نشده.لطفا دوباره بفرستید
  3. تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 4 ماه پیش)
   سلام جوابتون به صورت کامل برای من هرسال نشده،لطفا دوباره ارسال بفرمایید.ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ اسفند ۰( 3 ماه پیش)
   عرض کردم باید برای بررسی چیزی که می فرمایید اکو و تست ورزش بشوند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۳۰ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  باعرض درود واحترام
  من ۴سال است از لیزینوپریل ۲۰استفاده می‌کنم
  به علت عدم دسترسی باید از کاپتوپریل و هر چه صلاح میدانید استفاده کنم لطفا دوز موردنیاز را اعلام فرمایید
  درگذشته ‌خانوادگی فشارخون نداشته بودیم
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 4 ماه پیش)
   کاپتو پریل را ۲۵ صبح و شب مصرف کنید اگر موثر نبود که باید ویزیت شوید
 • تصویر کاربر Masume پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  ۳۶ساله هستم مبتلا به دیابت نوع دو و فشار خون که قرص گلوکوفاژ و والسارتان ۸۰ روزی یک عدد مصرف میکنم والسارتان برای اوایل بارداری مشکلی ایجاد میکته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 5 ماه پیش)
   بله در بارداری نباید استفاده شود حتما قبل بارداری باید جابجا شود
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خانمی ۴۰ ساله بدون بیماری قلبی با کمی اضافه وزن هستم . چند روزه فشارم ۱۱ رو ۸/۵ هست . بالا بودن فشار مینیمم نگرانم ‌کرده . میخاستم بفرمایید این موضوع پیگیری لازم داره؟ سال گذشته تیروئید کم کار داشتم که برطرف شده. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش)
   اصلا نیازی به کاری ندارد این فشار خطرناک نیست
 • تصویر کاربر سکوت پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام، من در هفته 19بارداری هستم، فشارخونم حدود 14.5 روی 9.5 بوده که دکتر داروی متیل دوپا برام تجویز کرد، تعداد 6عدد در روز، اما فشارم با مصرف متیل دوپا اونچنان پایین نیومد و دکتر قرص کارودیلول نصف صبح و نصف شب به متیل دوپا اضافه کرد و فشارم الان بعد از سه روز مصرف رسید به 12 رو 8، حالا نگرانی من از اینه که کارودیلول جزؤ داروهای ممنوعه بارداریه و باعث بروز مشکل برای جنین بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش)
   نه نگران نباشید یک سونوگرافی جنین کنید اگر خوب بود به مصرفش ادامه بدهید
 • تصویر کاربر پری پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  مادر من دوسالی هست که فشارش بالا میره معمولا تا ۱۸
  اکوی قلب سونوگرافی کلیه نوار قلب همه رو انجام داره نرمال هستن بیماری آسم شدید دارن میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش)
   دارو چه استفاده می کنند
  2. تصویر کاربر پری پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش)
   اسپری سرتاید و اترونت
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 5 ماه پیش)
   داروی لوزارتان اچ نصف صبح و نصف شب بهشان بدهید برای تنظیم میزان فشارخون
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جوان پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین من پدرم هم غلظت خون داشتن هم ناراحتی قلبی من ۳۴ ساله هستم آزمایش دادم غلظتم ۱۴.۲ بود و فشاره ۱۲ روی ۹ آیا نیاز هست من قرص بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 5 ماه پیش)
   نه با این ازمایش و فشار نیازی نیست
 • تصویر کاربر مهرافشان جمعه ۵ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام.بنده بیماری لوپوس دارم.همچنین روزی سه قرص لوزارتان مصرف می کنم.همچنین یک روز درمیان قرص تریامترون اچ ‌.الان قصد بارداری دارم.اگر بخوام اقدام کنم از کی باید قرص فشار تغییر بدم و جایگزین چه قرصی مصرف کنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 6 ماه پیش)
   بهتر است قبل بارداری متخصص قلب ویزیتتان کند چون داروی لوزازتان اچ حتما باید قطع شده و با داروی دیگری جایگزین شود یک اگو هم قبل بارداری لازم دارید
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام با تجویز پزشک قلب قرص متورال را الان دو روز هست که مصرف میکنند اما سردد دارن و ضربان قلب نسبت به قبل از مصرف قرص متورال بالاتر حدود ۹۵ شده است لطفاً راهنمایی بفرمایید برای تسکین سر درد میشه استامینوفن مصرف کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 8 ماه پیش)
   بله استامینوفن استفاده کنند ولی اگر سردرد ادامه یافت به متخصص قلب خود برای قطع دارو مراجعه کنند
 • تصویر کاربر شهروز پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر ۴۶ ساله هستم و حدود ۱۰ سال فشار خون همراه غلضت خون دارم ۵ سال با فشار خون مبارزه میکنم ولی نتونستم مهار کنم ولی غلظت از ۲۰ به ۱۷ آمده با اهدا خون وحجامت لطفا راهنمایی میخواستم در مورد فشار .ممنون از وقتی برای ما مگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 9 ماه پیش)
   باید برای فشارخون دارو استفاده کنید تا تنظیم شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر