داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

انالاپریل- کاپتوپریل- لوزارتان و والسارتان

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حدیث دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم 24ساله هستم تازکی زایمان سزارین انجام دادم فرزند اولم هست بعد از اتاق عمل فشار خونم بالا میره وگاهی نوسان فشار دارم یک روز در سی سی یو هم بستری شدم 20روز زایمان کردم ولی فشار خونم همچنان گاهی بالا میره لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   باید هولتر فشار خون ببندید و اگر فشار در اکثر موارد بالا باشد باید دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر
  بیماری داریم باسابقه ی پلی میوزیت نوع IBM که دراثر شکستگی شدید استخوان تیبیا وعدم امکان عمل جراحی ،ارتوپد باگچ گرفتن استخوان بیان کردند بایدحدود۵تا۶ماه پاتوی گچ بمونه وبهمین دلیل داروی انوکساپارین روتجویزکردند.به علت سردرد شدید ناشی ازمشکلاتی جانبی که این بیماری براشون ایجاد کرده وعدم امکان خوابیدن متخصص مغزواعصاب داروی کتورولاک مصرف میکنن.نگران تداخل این دودارو هستیم.آیا مراقبتی باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   خیر تداخل ندارند

   فقط ریسک خونریزی کمی بالا میره

   ولی در صورت بی حرکتی د داروی انوکسا حتما باید استفاده شود

 • تصویر کاربر گل شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر ببخشید خانمی هستم 36ساله که به مدت چهار سال هستش به خاطر فشارخون بالا قرص لوزارتان 50هر 12ساعت میخوردم ولی به طور نا خواسته باردار شدم و حدود 6هفته چون از بارداریم خبر نداشتم قرصم رو هر صبح و شب مصرف کردم ولی الان که فهمیدم باردار هستم با دکترم مشورت کردم وایشون دو قرص دیگه رو برام تجویز کردن الان خیلی نگرانم که آیا این قرص رو جنینم اثر گذاشته یا خواهد گذاشت یا نه واینکه آقای دکتر همیشه فشار ماکسیمومم رو 15رو 11به بالا بوده تا فشارم رو 18هم رسیده چکار کنم که فشارم پایین بیاد واینکه دکتر قلبم و دکتر زنان صلاح در این دونستن که براسلامتی خودم بچه رو باید سقط کنم ولی پزشک قانونی این اجازه رو بهم ندادن و نامه بهم ندادن لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   باید حتما اکو جنین انجام دهید

   چون این دارو برای جنین عوارض کلیوی ایجاد می کنه

   در ضمن باید دوز داروهای فعلی بالا بره تا فشار کنترل بشه

 • تصویر کاربر فرناز دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر، مادرم بعد از مصرف قرص والزومیکس لکه هایسفید شبکه ای داخل دهان و گاهی برجستگی های سفیدبدون درد داخل لپ و روی زبان دارند.آیا می تواند مربوط به عوارض این دارو باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   جز عوارض شایع نیست

   اما جهت تعویص دارو مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما ، جناب دکتر مادر بنده 6 سال است که مبتلا به دیابت نوع دوم بوده و تحت درمان متخصص غدد و با مصرف داروهایی مانند گلوریپا ، زیپمنت و دیابزاید قند کنترل شده ای دارد و تا به حال در این مورد مشکلی وجود نداشته ، اما در رابطه با فشار خون مدت دو ماه میشود که فقط شبها حدود ساعت 3 صبح با احساس مور مور شدن و ضعف عضلانی از خواب بیدار میشود و وقتی فشارش رو میگیرد معمولا بالا از پانزده تا گاهی 17 میرسد ، پزشک برای این ضعف توضیحی نداشت و دو دارو به عنوان درمان عرف و یک دارو را برای مواقعی که فشار به شدت بالا رفته تجویز کردن ، در مواقعی که فشارش از 15 عبور میکند کاپتوپریل زیر زبانی تجیز کردن اما توصیه ایشان این بوده که مدام از کاپتوپریل استفاده نشود و لیزینوپریل ده ، به همراه هیدرالازین 50 دو دارویی بود که تجویز کردن و از هفته پیش هیدرالازین رو قطع و اسپرنولاکتون رو تجویز کردن اما سوالم که از ایشون پرسیدم و بی پاسخ ماند این است که هیچ کدوم از این داروها توانایی کنترل فشار خون را نداشتند فقط در حد یکساعت تا دو ساعت بعد از مصرف فشار عادی و به عدد دوازده روی 7 میرسید اما دوباره بالا میرفت و اینکه طی روز فشار تغییری نمیکنه این عادی هستش ؟ یعنی باید شبها هر دو ساعت یک قرص بخورد ؟ پزشک توصیه کرده روزها که فشار عادی است از مصرف دارو پرهیز کنه و شبها هم فشارش رو بگیره و اگر به عدد 14 رسید لیزینوپریل رو مصرف کنه و اگر فشار عادی بود دارو مصرف نکنه ، معمولا فشارش به یکباره اوج نمیگیره و اول به عدد 14 میرسه و اون ضعف عضلانی ایجاد میشه و بعد از یکساعت بالاتر میرود که توصیه کردن تا به عدد 14 رسید لیزینوپریل رو مصرف کنه که بالاتر نره و اینکه به فشار نرمال برگرده که البته من متوجه نمیشوم این نوع تجویز چه عملکردی دارد ؟ در مواقعی هم لیزینوپریل اثر نمیکنه و بالاتر میرود که کاپتوپریل مصرف میشود و در نهایت بازوی دست چپش مدتی درد میکرد که با مصرف یک دوز و فقط برای یک روز آسپیرین در عرض یکساعت به کل این درد از بین رفت ، داروی آتوراستاتینی که متخصص غدد برای چربی تجویز کرده بود را گفتن قطع کنه و داروی دیگری جایگیزین کردند چون در این 6 سال با یک دوز ده میلی گرم آتوراستاتین چربی خونش کنترل شده بود و پزشک لزومی نمیدید دوز را زیاد کند که البته مشکل و بیماری چربی خون هم از اول نداشت و در حال حاظر هم ندارد ، از انسولین استفاده کرده و در هر دوره 9 ماهه نوع داروهای مربوط به دیابت عوض میشود ، سال گذشته ریپاگلیناید ، متفورمین مصرف میکرد و قبل از آن تنها گلیبن کلامید و در حال حاظر هم همانطور که عرض کردم گلوریپا ، زیپمنت و دیابزاید . همیشه قندش 103 تا 110 هستش اما زیاد میل به غذا خوردن هم ندارد ، در مورد قند خون و چربی هیچ موردی وجود ندارد اما این فشار خون که با ضعف عضلانی شروع میشه یا بهتر عرض کنم شروعش رو با ضعف عضلانی نشان میدهد و تپش قلب هم ندارد کمی گیج شدم و اینکه این فشار خون طی روز کاملا عادیه و دقیقا ساعت دو تا سه صبح شروع میشود انگار روی اون ساعت تنظیم شده ، از جنابعالی عذر خواهی میکنم برای نوشتن متن طولانی چون باید همه چیز را توضیح میدادم و موضوعی گیج کننده است ..با تجدید احترام .....سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه بیمار افت قند طی شب یا اضطراب داشته باسه از این جهات باید بررسی شوند

   در ضنمن ممکنه علل ثانویه مثل تنگی شریان کلیه باشه

   داروهارو هم میشه طوری تنظیم کرد که این اتفاق نیفته

   باید با مدارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر