دکتر محمد حسین نجفی

همین ابتدا بهتر است بدانید که اگر دچار حمله قلبی در خانه شدید فورا با ارژانس(115) تماس بگیرید. چه موقع از قرص زیر زبانی استفاده کنیم؟ دقیقا حالا زمان مصرف این قرص است.اگر از پیش دارویی مانند: نیتروگلیسیرین برای شما تجویز شده آن را بخورید. اگر بیمار نبض ندارد یا نمیتواند نفس بکشد سعی کنید بیمار را با ماساژ  دادن قلب احیا کنید.

کمک های اولیه هنگام سکته در خانه

چه زمانی حمله قلبی در خانه رخ میدهد

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند. جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. برای پیشگیری و یا درمان حمله قلبی در خانه چه باید کرد؟ اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

علائم سکته قلبی در خانه

علایم حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی ناگهانی

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود. حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

کمک های اولیه هنگام حمله قلبی در خانه

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟ اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

حمله ی قلبی در خانه و احیا کردن

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید. و تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید. زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

اگر بیمار هوشیاری خود را از دست داد چه کنیم؟

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

سکته قلبی در خانه

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه هنگام سکته قلبی:

4.6/5 - (132 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدیقه پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من دختری 20ساله هستم نزدیک یک ماه دچار تپش قلب و سوزش و تیر کشیدن قلب شدم ب طوریه که موقع تیر کشیدن قفسه سینه و پشت و کتف هم سوزش و درد میکنه ،دکتر رفتم ،اکو و تست ورزش دادم دکتر گفتن مشکل خاصی نداری جواب نرماله از استرسه ،فقط قرص پرانول20نوشتند 2نوبت،من نمیدونم اگه مشکلی ندارم پس چرا یهو وقتی ک استرس ندارم موقع استراحت قلبم تیرمیکشه من قبلا هیچ بیماری قلبی نداشتم طول یک ماه اینجوری شدم تورو خدا زود جواب بفرستین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   سلام
   دردهاي عصبي است
   و نگران كننده و مخل حيات نيستند
 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 324 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین الان درست یک ماهی میشه به شدت تپش قلب دارم رفتم کلینیک نوار قلبی گرفتن ازم و دکتر نوشت بزن اکو اما هنوز نرفتم تپش قلبم ی جوری میشه تمام بدنم میلززه حتی گاهی موقع خواب بیدار میشم و میبینم نفس نمیکشم سه روزم هست که سوزش و تیر کشیدن قلب دارم سرم هم به شدت درد میکنه حالت تهو دارم مادرم حدوده 6 ماهه پیش هم سکته و ایست قلبی کردن اما شکر خدا سی پی س کردن و انژو و در قید حیاطن از اون موقع تا الان تپش قلب دارم و زود ضعف میکنم من 26 ساله هستم و باور نمیکنم قلبم مورد داشته باشه ولی با این حال ترس هم دارم این روزام به شدت افسرده شدم و زود اعصبی میشم و قلبم تند تند میزنه و دستام میلرزهممنون میشم ازتون به سوالم جواب بدین سپاگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  با سلام. حدود چند ماه است که اغلب شبها وهنگام خواب قلبم تیر میکشد و احساس میکنم به دیواره قلبم از داخل به خارج فشار وارد میشود. حدود دوهفته است که در قسمت گردن سمت چپ احساس فشار خاصی از داخل رگها به سمت بیرون دارم که البته درد ندارد وفقط فشار می آورد. من 40 سال دارم. ورزش میکنم و سیگار نمیکشم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
   سلام
   بهتر است براي معاينه و گرفتن نوار قلب به متخصص قلب مراجعه فرماييد
 • تصویر کاربر فرح یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سوزش و تیرکشیدن قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
   معاينه
   نوار
 • تصویر کاربر کبرا جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  حدود یکسال است که به علت فشار خون بالا دارو مصرف میکنم. اما حدود دو هفته است که سوزش در ناحیه قلب و دست چپ دارم. دکترم قرص اسویکس را تجویز کردند و منتظر واکنش من به دارو هستن. آیا این تجویز درست است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  با عرض سلام بنده مدت سه سال است که یک درد خفیف در نقطه ای از قلبم احساس میکنم,گاهی تنگی نفس هم دارم که در حالت استراحت و خواب رخ میدهد.دوباره بخاطر این موضوع به متخصص قلب مراجعه کردم,که در بار اخری که به دکتر مراجعه کردم(حدود دو ماه پیش)دکتر بعد از معاینه و گرفتن نوار قلب و اکو گفتن مشکلی نیست.اما این درد گاهی همچنان با تنگی نفس بصورت مقطعی شروع میشود و دوباره بهبود پیدا میکند. تشخیص شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
   تست ورزش رو هم دفعه اول یعنی حدود یکسال و نیم پیش انجام دادم و موردی نبود آیا لازمه مجدادا انجام بدم؟
   من چهل ساله هستم و رزش بدنسازی هم میکنم ولی با وجود تمرینات سنگین در زمان تمرین مشکلی ندارم...این درد همیشگی نیست و هر چند وقت یکبار این درد خفیف در نقطه ای از پایین قلبم دارم همراه با تنگی نفس که در حالت خوابیده شدیدتر میشه
  3. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
   تست ورزش رو هم دفعه اول یعنی حدود یکسال و نیم پیش انجام دادم و موردی نبود آیا لازمه مجدادا انجام بدم؟
   من چهل ساله هستم و رزش بدنسازی هم میکنم ولی با وجود تمرینات سنگین در زمان تمرین مشکلی ندارم...این درد همیشگی نیست و هر چند وقت یکبار این درد خفیف در نقطه ای از پایین قلبم دارم همراه با تنگی نفس که در حالت خوابیده شدیدتر میشه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
   پس درد قلبي نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من همیشه ضربان قلبم تو حالت عادی 60تا80بوده ولی امروز کلا رو صد مونده و یه سوال دیگه من دیروز قلبم یه تیرهایی میکشید ک نگرانم کرد و رفتم نوار قلب دادم گفتن مشکلی نداره پس علتش چیه انگار از پایین یه میله میزدن زیر قلبم و انگار تو مشتم میگرفتمش و فشار میدادمو ولش میکردم لطف کنید توضیح بدین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   به متخصص قلب مراجعه كنيد براي تست ورزش
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۶ اسفند ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 381 مشاهده پرسش
  یه مدت طولانی که قلبم سوزش و تیرمیکشه و گاهی وقتا دست چپم بی حس میشه پیش متخصص قلب هم رفتم میگه تپش قلب داری باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ اسفند ۹۵( 7 سال پیش)
   اگر درد تو فعاليت نيست نياز به ارزيابي بيشتر نداره
 • تصویر کاربر ذوالفقار سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  علت گرم شدن کف پا چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 7 سال پیش)
 • تصویر کاربر HASAN پنجشنبه ۲۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 395 مشاهده پرسش
  توضيحات : سلام. من مردی۳۷ ساله ام که با ام ار ای مشخص شده ACTIVE MYOCADITIS دارم روش درمان و مدت ان چگونه است؟و ایا مشکل ساز میباشد؟ جواب ام ار ای یه صورت زیر است ضمنا انزیو هم شدم که جواب نرمال و یدون گرفتگی عروق بوده :Top normal LV size with mildly reduced
  systolic function.(FE: 49%) Normal RV size and systolic function Transmural myocardial edema at the all apical , mid anterior and mid antero-septal of LV segments Mid wall strip enhancement in mid- inferior and posterior, apical-inferior and basal anterior LV segment and also a tiny strip of enhancement at the mid anterior LV wall. Inferoapical and mid lateral hypokinesia Prolaptic AV with obvious AI, Mild dilated Aortic root (end diastolic: 28 mm) According to CMR finding and respect to lake Luise criteria:Evidence of active myocarditis are displayed با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   با سلام
   ميوكارديت انواع مختلفي دارد.
   خوشبختانه كاركرد قلب چندان كاهش نيافته.
   داروهاي تجويز شده را مصرف نماييد.
   در بهبود شما موثر است.
   شش ماه بعد مجددا اكو نماييد.
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر