دکتر محمد حسین نجفی

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد ، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند . جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

۱-درد شدید قفسه سینه که به پشت و بازو، فک و یا بالای شکم انتشار دارد.

۲-درد اغلب ماهیت فشاری دارد اما در برخی افراد احساس سوزش یا فشرده شدن قلب نیز وجود دارد.

۳-احساس تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن

۴-تهوع و یا استفراغ

۵-تعریق سرد یا احساس سرما

۶-اضطرابعلایم حمله قلبی چیست؟

همه افرادی که حمله قلبی دارند علائم مشابه و یا همان شدت علائم ندارند . برخی از افراد درد خفیف دارند . دیگران درد شدید تری دارند. برخی از افراد هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برای دیگران، اولین نشانه ممکن است ایست ناگهانی قلبی باشد. با این حال، علائم و نشانه های شما بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای حمله قلبی شما وجود دارد.

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟

اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید.
تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید.
زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

????در حالت دوم و عدم هوشیاری بیمار:

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه در سکته قلبی

1- اگر شما حدس میزنیدکه یک حمله قلبی داشته اید، تردید نکنید. بلافاصله با ۱۱۵ و یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر شما به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید، کسی شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. اگر هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد به تنهایی رانندگی کنید . از آنجا که شرایط شما می تواند وخیم تر شود، رانندگی خودتان ، شما و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد.

2- نیتروگلیسیرین مصرف کنید، البته در صورتی که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد.

3- اگر توصیه شده آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در طول حمله قلبی می تواند آسیب قلبی را کاهش دهد. آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل کند، بنابراین آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک شما و یا خدمات اورژانس آن را به شما توصیه کنند.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

4.6/5 - (131 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Marzieh دوشنبه ۱۹ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با تنفس دم احساس تير كشيدن در سمت چپ دارم ٢ روز است كه كامل از بين نرفته زير سينه چپ كه زمان خم شدن تشديد ميشود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام دردهاي كه با تنفس تشديد ميشوند قلبي نيستند
 • تصویر کاربر Marzieh دوشنبه ۱۹ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  دو روز پيش بعد از انجام حركت دست براي نشستن در ماشين ناگهان احساس تير كشيدن شديد در سمت چپ و وسط سينه كردم كه با تنفس دم تشديد ميشد و تا امروز كمتر شده اما با خم شدن با سمت پايين در حالت ايستاده درد بيشتري حس ميكنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   دردتان قلبي نسيت
 • تصویر کاربر زهراواضح جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  دوماهه قلبم روزدوم قاعدگی میسوزه وتیرمیکشه وانگارداره ازقفسه سینه بیرون میاد،بعدازقاعدگیم چون به خون ریزی افتادم(فیبروم کوچک دارم)به توصیه دکترازقرص ترنسیدومفنامیک اسیدجهت جلوگیری ازخونریزی استفاده کردم ک جدیداکف پای چپم سوزش ایجادمیشه واون سوزش به قلبم میزنه،لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   اين درد منشا عروق قلب ندارد و مهم نيست
 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام من چهار روز پیش موقع خوردن هندوانه ناگهانی دچار تپش قلب شدم همون روز رفتم دکتر نوار قلب گرفتن دکتر‌نگاه کرد گفت مشکلی نداری از استرسه از فردای اون روز حس تا امروز که الان میشه چهار روز هی حس میکنم چیزی مثل سوزن فرو میکنن به قلبم و بعضی وقتا دردش به بازوی‌دست چپ و کتف چپ و پشت کفتم میزنه این دردای ریز‌و طولانی‌ مدت تمرکزو ازم گرفته میشه بگی این مشکل قلبیه یا نه؟
  1. تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   من ۲۸ سالمه و میکروب هلیکروب هلیکوباکتر داشتم که الان کاملا برطرف شده
  2. تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   من ۲۸ سالمه و میکروب هلیکروب هلیکوباکتر داشتم که الان کاملا برطرف شده
  3. تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   من ۲۸ سالمه و میکروب هلیکروب هلیکوباکتر داشتم که الان کاملا برطرف شده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
  5. تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   بله سیگاری هستم و تو خانواده یا فامیل سابقه همچین بیماری تا این سن رو نداشتیم الانم چکاپ کامل رفتم
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر تست ورزش انجام داده ايد و نرمال بوده مشكل قلبي نخواهد بود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر باران شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  تیر کشیدن سریع و شدید قلب در عرض چند ثانیه که به پشت کتف هم کشیده میشود و درد تا چند دقیقه ادامه دارد و با فشار بر روی قسمت چپ قفسه سینه بهبود میابد و در طول یک هفته چندین بار تکرار میشود خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام بنده 52 سالمه وسابقه ناراحتی معده دارم وقتی راه میروم وبعد می ایستم وباکسی رو درو حرف بزنم بلافاصله گیج می شوم وزمین به دور سرم می چرخد این چند روزه احساس سوزش در قلب خود احساس می کنم وسرگیجه من زیاد شده وگرفتگی عضلات در ساق پا وران دارم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  گاهی اوقات در سمت چپم احساس درد زود گذر دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیدشهرکی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  تیرکشیدن روی قلب دست بی حس میشه وازدردبه خودم مینالم همه دکترارفتم متوجه نشدن مریضی من چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   معاينه و نوار قلب لازم است
 • تصویر کاربر زهرافرمانی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  من دوساله پانیک دارم و قرص میخورم دوهفتس تیروئید پیدا کردم با کم خونی ک قرص میخورم. دو روزه قلبم احساس سنگینی میکنه و گاهی تیر میکشه. خیلی استرس دارم ک سکته نکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   براي معاينه و گرفتن قلب مراجعه فرماييد
 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سمت چپم درد میکنه احساس حالت تهوع بهم داره دست میده.بعضی وقتام تیر میکشه از امروز این طوری شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر