دکتر محمد حسین نجفی

هنگام حمله قلبی در خانه چه کنیم؟

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد ، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند . جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

۱-درد شدید قفسه سینه که به پشت و بازو، فک و یا بالای شکم انتشار دارد.

۲-درد اغلب ماهیت فشاری دارد اما در برخی افراد احساس سوزش یا فشرده شدن قلب نیز وجود دارد.

۳-احساس تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن

۴-تهوع و یا استفراغ

۵-تعریق سرد یا احساس سرما

۶-اضطرابعلایم حمله قلبی چیست؟

همه افرادی که حمله قلبی دارند علائم مشابه و یا همان شدت علائم ندارند . برخی از افراد درد خفیف دارند . دیگران درد شدید تری دارند. برخی از افراد هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برای دیگران، اولین نشانه ممکن است ایست ناگهانی قلبی باشد. با این حال، علائم و نشانه های شما بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای حمله قلبی شما وجود دارد.

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟

اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید.
تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید.
زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

????در حالت دوم و عدم هوشیاری بیمار:

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه در سکته قلبی

1- اگر شما حدس میزنیدکه یک حمله قلبی داشته اید، تردید نکنید. بلافاصله با ۱۱۵ و یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر شما به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید، کسی شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. اگر هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد به تنهایی رانندگی کنید . از آنجا که شرایط شما می تواند وخیم تر شود، رانندگی خودتان ، شما و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد.

2- نیتروگلیسیرین مصرف کنید، البته در صورتی که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد.

3- اگر توصیه شده آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در طول حمله قلبی می تواند آسیب قلبی را کاهش دهد. آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل کند، بنابراین آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک شما و یا خدمات اورژانس آن را به شما توصیه کنند.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

3.9/5 - (30 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناشناس پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام دختری 14 ساله هستم که وقتی عصبانی و ناراحت می شدم قلبم تیر میکشید ولی الان یه ماهی هست که در حالت عادی هم این اتفاق می افتد زمانی هم که قلبم تیر میکشد با نفس کشیدن و دراز کشیدن بدتر میشود و تنگی نفس میگیرم و زمان ورزش کردن نفس کم میارم و قلبم شروع میکنه به تیر کشید
  لطفاً راهنماییم کنید بدونم مشکل قلبم چیه عادی یا مشکل ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمالا مشكل قلبي نداريد
   ولي به هر حال بايد معاينه شويد تا بشه اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربر قربانی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز من گاهی وقتا سمت چپ قفسه سینم یعنی پشت سینه ام درد احساس میکنم گاهی هم موقعی که پله رو بالا میام بحدی همون قسمت درد میگیره که موقع نفس کشیدن اصلا نمیتونم سرپا بمونم انگار نفسم بالا نمیاد.
  گاهی اوقاتم بدون هیچ فعالیتی فقط دارم نفس میکشم درد پشت سینه ام احساس میکنم میگم پشت سینه ام نه اینکه پشتمه نه .همین جلو اما فرض کنیم سینه رو برداریم دقیقا پشتش...
  به حدی شده که پسرم که 15 ماهشه 12 کیلوهه توان ندارم اینطوری درد میگیره نگه دارم....
  سنمم 24 است
  کمکم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   پاسخ شما داده شد
 • تصویر کاربر .. دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 17سالمه ودقیقا از اواخر ماه رمضون قلبم سوزش داره وتیرمی کشه و همره بااون شانه ودست چپم درد می کنه سرگیجه شدید.بی حالی .حالت تهوع هم دارم نوار قلب هم گرفتم ونرمال بود ولی درد من همچنان ادامه داره ودکترم مدام می گه امکان نداره توی این سن مشکل قلبی داشته باشی می خواستم نظر شماروبدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بعيده و احتمالا اضطراب داريد
   ولي براي نظر قطعي بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر نیلوفررشاد دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  قلبم برای مدت کوتاهی مثل فرو کرون چیزی در قلبم تیر میکشد و با تکان خوردنم باعث تحرک درد میشود.ایا این علایم نشاندهنده ی بیماری خاصی است؟ 22 سالمه و سابقه ی بیماری قلبی خانوادگی نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  درد در زیر قفسه سینه وتپش نامنظم قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   علت ها متنوعه
   بايد ويزيت شويد
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  با سلام من ده روز كه پدرم فوت كرده بعد از فوت پدرم در روز اول دچار يه فشار قلبى شدم كه بعد از دو ساعت خوب شد ولى بعد از دو روز در قسمت قلبم دچار يه سنگينى شدم بعد به بيمارستان رفتم كه نوار قلبى دادم و هم فشار گرفتم و هم ازمايش انزيم قلبى دادم كه خوشبختانه همه چى نرمال بود ميخواستم بدونم دليش چى ميتونه باشه و چه كارى بايد درمورد بهبودش انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سابقاً اندازه گلوبولهای قرمز خونم به گفته پزشک عمومی که از دوستان هستند ،بزرگتر از حالت عادی بوده و نسبتا غلظت خون همراه با کمبود دائمی ویتامین b12دارم که مشکل از عدم جذب در معده هست و همیشه از قرصهای b12 زیر زبانی استفاده میکنم و نیز سالهاست که لئوتیروکسین به دلیل کم کاری تیروئید هم استفاده میکنم ، سابقه بیماری قلبی در خانواده نداشته ایم ، 39 ساله ، ساکن تهران، کارمند بخش دولتی با تحرک بسیار کم هستم.
  در یک ماهه اخیر به لحاظ فکری دچار استرس درونی شدید بودم و اصولا روحیه ای احساساتی و حساس هم داشته ام، از حدود ده روز پیش بعد از بیدار شدن در یک روز تعطیل در حوالی ظهر ،در پشت کمر و سمت چپ درحدود کمتر از یک کف دست احساس یک درد خفیف و محو داشتم دقایقی بعد وقتی برای یک لحظه عصبانی شدم برای اولین بار این تجربه رو پیدا کردم که بلا فاصله در مقابل ناحیه درد خفیف کمر م انگار یک سوزن در مقابل قفسه سینه ام فرو رفت و فقط یک بار اتفاق افتاد از روز بعد وقتی با لمس اون قسمت روی دنده های قفسه سینه ام احساس درد وجود داشت انگار که ضربه ای فیزیکی خورده باشه که بعد از یکی دور روز درد از بین رفت، از روز بعد از آن تا الان فقط در همان ناحیه بدون تغییر مکان و نقطه درد احساس سوزش گاهی در طول روز بوجود میاد ، معمولا وقتی های که پشت فرمون تو ترافیک زیاد بمونم شروع میشه ، یا نزدیکهای سحر تو خواب حس می کردم که البته در دو سه روز اخیر از قرص A.S.A 80 استفاده میکنم .
  این نکته مهم رو هم گفته باشم که در دی ماه سال گذشته به دلیل انقباضها و دردهایی در ناحیه سمت راست قفسه سینه ام به پزشک متخصص گوارش و آندوسکوپی مراجعه کردم که پس از معاینه و اسکن صفرا و کبد فقط قرصهای از جمله کلیدینیوم سی تجویز کرد که پس از استفاده یکی دو ماه مشکل حل شد از ده روز پیش روزانه یک قرص کلیدینیوم سی هم قبل از غذا مصرف میکنم چون مطمئن نیستم مشکل از معده است یا قلب .
  لطفا راهنمایی بفرمایید که مشکل میتونه از کدوم قسمت باشه.
  پیشا پیش از صرف وقتی که برای خوندن این مشکل داشتید مشکرم منتظر پاسخ شما هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من در ناحیه قلبم و پشت قلبم و دستام احساس درد شدید دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   درد اين ناحيه علت هاي مختلف داره و لزوما از قلب نيست
   ولي براي پاسخ قطعي بايد ويزيت شويد
 • تصویر کاربر ميرزاييان شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  من بخاطر شغلم با هواپيما مسافرت ميكنم. در پروازها بخاطر تكانهاي هواپيما دلم هري پايين ميريزه و تا مدتها اثرش در من باقي مي مونه. آيا اين حالت خطرناكه؟ راه درمان لطفاً؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام. یکحالت طبیعی است و جنبه استرسی دارد
 • تصویر کاربر Seyed جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  لطفا گزارش جواب آزمایش بنده در مورد تری گلیسرید و کلسترول هست آیا مراجعه به پزشک نیاز هست ؟ البته درناحیه شکم و دور کمر چاق دارم کم کاری تیرویید هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید ?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر