دکتر محمد حسین نجفی

هنگام حمله قلبی در خانه چه کنیم؟

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد ، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند . جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

۱-درد شدید قفسه سینه که به پشت و بازو، فک و یا بالای شکم انتشار دارد.

۲-درد اغلب ماهیت فشاری دارد اما در برخی افراد احساس سوزش یا فشرده شدن قلب نیز وجود دارد.

۳-احساس تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن

۴-تهوع و یا استفراغ

۵-تعریق سرد یا احساس سرما

۶-اضطرابعلایم حمله قلبی چیست؟

همه افرادی که حمله قلبی دارند علائم مشابه و یا همان شدت علائم ندارند . برخی از افراد درد خفیف دارند . دیگران درد شدید تری دارند. برخی از افراد هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برای دیگران، اولین نشانه ممکن است ایست ناگهانی قلبی باشد. با این حال، علائم و نشانه های شما بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای حمله قلبی شما وجود دارد.

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟

اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید.
تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید.
زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

????در حالت دوم و عدم هوشیاری بیمار:

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه در سکته قلبی

1- اگر شما حدس میزنیدکه یک حمله قلبی داشته اید، تردید نکنید. بلافاصله با ۱۱۵ و یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر شما به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید، کسی شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. اگر هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد به تنهایی رانندگی کنید . از آنجا که شرایط شما می تواند وخیم تر شود، رانندگی خودتان ، شما و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد.

2- نیتروگلیسیرین مصرف کنید، البته در صورتی که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد.

3- اگر توصیه شده آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در طول حمله قلبی می تواند آسیب قلبی را کاهش دهد. آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل کند، بنابراین آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک شما و یا خدمات اورژانس آن را به شما توصیه کنند.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

4.6/5 - (130 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیزاده یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام، علت اینکه دست چپ، پا چپ، و سر و صورت تیر میکشه چیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابیه

 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 51 ساله هستم که در حین فعالیت فشاری در قسمت وسط سینه ودر نتیجه تپش قلب و سرگیجه وتهوع پیدا می کنم دو بار سیتی انژیو شدم و یکی از رگهای کرونری گشادی دیده شده و پرولاپس دریچه میترال هم دارم در حال حاضر قرص اسویکس مصرف می کنم و در زمان چنینه حالتی از نیتروگلیسرین استفاده می کنم ولی بار اخر درد به دست چپو کشیده شده که با بالا رفتن ضربان صورت گرفت و چند دقیقه ای طول کشید لطفا راهنمایی کنید در اینگونه موارد چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه علایمتون قلبی نباشه

   ممکنه مشکلاتی مثل کم خونی و اضطراب و یا گوارشی باشه

   با مدارک مراجعه کخید

 • تصویر کاربر sevil چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی ۲۳ ساله هستم چندهفته پیش به دکتر مراجعه کردم برای چکاپ چند وقتی بود زیر بغل چپم و دست چپم گاهی اوقات درد میگرفت و احساس درد در قلبم داشتم بعد از معاینه دکتر گفتن رفلکس معده دارین و باید اندوسکوپی هم بشین بعد از اندوسکوپی معلوم شد میکروب معده خیلی شدید دارم(میکروب ناشی از گرد خاک) الان چند هفتست دارم دارو مصرف میکنم هنوزم بعضی وقتا درد زیر بغل سمت چپ و دستم رو دارم دکتر گفتن بخاطر معدت هست ولی حس میکنم از زیر سینم این درد شروع میشه به نظر شما ممکنه بخاطر قلبم باشه ؟یا دلیلش همون مشکل معدم هست ؟
  با تشکر از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلاماین درد نه به گوارش ارتباط داره نه به قلب

   بهتره با پزشک داخلی مشورت کنید

 • تصویر کاربر طاها سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  با سلام. ببخشید آقای دکتر من حدودا ۶ یا ۷ ماه که بعضی مواقع یه احساس گرفتگی و سنگینی در قفسه سینه میکنم همیشه اینجوری نیست معمولا هر دوسه هفته ای یه بار هست فرقی هم نمیکنه که در حال انجام چه کاری باشم در هر حالتی ممکنه اتفاق بیوفته و خیلی هم زود گذره . اما هر وقت میاد انگار یکی دودستی داره از داخل قفسه سینه مو فشار میده ... تا حالا پیش دکتر نرفتم و در خانواده هم سابقه بیماری قلبی نداشتیم. البته سوزش معده دارم و هر از چندگاهی قرص رانیتیدین مصرف می کنم . میخواستم ببینم نظر شما چیه چیکار کنم نیاز هست برم دکتر یا نه ؟ ممنون و متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   ولی بهتره ویزیت شوید و اکر اصطراب دارید درمان کنید

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ایا سطح تشخیص تو تست ورزش بهتر از اکو هستش؟من به دکتر ک مراجعه کردم و جواب اکو من سالم بود چون که سنم ۲۷ بوده بهم گفت برا شما تست ورزش لازم نیست.ولی ازمایش کلی ک دادم کم کاری تیروءید داشتم و کمی عفونت خون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   هر کدام چیز خاصی رو تشون میده

   پزشک بر اساس شرح حال تصمیم میگیره که چه بررسی انجام بشه

 • تصویر کاربر Sara چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مرتب قلب درد و دست چپم بشدت سنگین میشه و تنگی نفس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید و اکو و تست ورزش شوید

 • تصویر کاربر عنایتی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  گزگزشدن کتف سمت چپ وسردی دست وپا وسردرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   دیابت و دفع پروتیین دارید

   به دکتر عدد مراجعه کنید

   گزگز به خاطر مشکل عصب به خاطر دیابته

   گاباپنتین استفاده کنید

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید از بوشهر مزاحم میشم. بنده 33سال سن دارم 9ماه پیش دچار ای اف شدم دیگه نشدم و هروقت نوار مگیرم دکتر قلب میگه مشکل نداری
  دارو فلکاینید و آسپرین میخورم الان چندین سال درد قفسه سینه دارم شاید بیش از 10سال گرفتارم ک حتی بخاطرش 5سال پیش آنژو کردم و مشکل نداشتم. ولی مشکل معده دارم و استرس اضطراب
  ولی الان هنوز دارم یه وقت سمت راستم درد میکنه و زیر بغل سمت راستم و پشت کمرم و یه وقت هم سمت چپ و پشت و دیگه خسته شدم هر دکتر قلبی هم ک میرم میگه مشکل نداری و الان هم سوزش قفسه دارم و یه وقت تیر میکشه و درد میکنه و بعضی وقتها قفسه سینه صدا میده با جابجا شدن تقه میده خواستم بدونم همون مشکل معده هستش یا چیزی دیگه تازه هم آزمایش چکاب کامل انجام دادم شاید کبدم چرب باشه.. نمیدونم مشکلم چیه واقعا خسته شدم اگه میشه کمکم کنید چکار کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   مشکل شما به نظر اضطرابی و وسواس هست
   به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر گلی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام من طی یکی دو سالی میشه که درد در ناحیه قفسه سینه امو احساس میکنم گاهی این درد به سوزش تبدیل میشه ولی تو این چند ماه اخیر بیشتر شده حتی بعضی وقتا نمیذاره نفس بکشم و اگه ایستادم نمیتونم رو پام باشم و باید دراز بکشم گاهی شبا با احساس درد و تنگی نفس از خواب میپرم بعضی وقتا هم درد اونقدر شدید میشه دردشو از پشت هم احساس میکنم جدیدا نمیتونم مصافت طولانی راه برم موقع استراحت تپش قلب دارم پدرم هم ناراحتی قلبی داره من یه دختر هجده ساله هستم پدرم وقتی هم سن سالای من بوده وقتی به دکتر مراجعه میکنه میگین خیلی بتونن با این قلب دووم بیارن دو ساله به حمدالله بعد از سی سال بدون درمان یا عمل خاصی مشکلی پیدا نکردن و الان مشکل جدی ندارن میخواستم بپرسم آیا من هم مشکل پدرم رو دارم و اینکه راه درمانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمالا مشكلتون قلبي نيست
   واي بهتره حتما جهت اكو و تست ورزش براي تعيين وضع قلب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مرجان شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام
  برادرم ۲۷ سال دارد. هنگام فعالیت بخصوص دویدن دچار درد کوتاهی در ناحیه سمت چپ قفسه سینه میشود که این درد گاهی دست چپ و گردن و پشتش را برای چند ثانیه کشیده میشود.
  لطفا علت رو بهم بگید. در صورت لزوم به ایمیل زیر جواب سوال رو برام بفرستید تا در صورت لزوم برای درخواست نوبت ویزیت اقدام کنیم.
  Toomajmarjan@gmail.com

  منتظر پاسخ مبسوط آقای دکتر هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   ممكنه اين درد قلبي يا غير قلبي باشد
   بيمار بايد حتما معاينه شود و در صورت لزوم تست ورزش انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر