دکتر محمد حسین نجفی

همین ابتدا بهتر است بدانید که اگر دچار حمله قلبی در خانه شدید فورا با ارژانس(115) تماس بگیرید. چه موقع از قرص زیر زبانی استفاده کنیم؟ دقیقا حالا زمان مصرف این قرص است.اگر از پیش دارویی مانند: نیتروگلیسیرین برای شما تجویز شده آن را بخورید. اگر بیمار نبض ندارد یا نمیتواند نفس بکشد سعی کنید بیمار را با ماساژ  دادن قلب احیا کنید.

کمک های اولیه هنگام سکته در خانه

چه زمانی حمله قلبی در خانه رخ میدهد

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند. جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. برای پیشگیری و یا درمان حمله قلبی در خانه چه باید کرد؟ اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

علائم سکته قلبی در خانه

علایم حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی ناگهانی

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود. حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

کمک های اولیه هنگام حمله قلبی در خانه

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟ اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

حمله ی قلبی در خانه و احیا کردن

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید. و تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید. زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

اگر بیمار هوشیاری خود را از دست داد چه کنیم؟

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

سکته قلبی در خانه

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه هنگام سکته قلبی:

4.6/5 - (132 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  مشکل vsd کوچک و mild PS دارم، یک ماه پیش بعد از سالها به متخصص قلب مراجعه کردم و برام انژیوگرافی نوشتن تا در مورد قلبم نظر عمل بسته بدن.. نظر شما در مورد انژیو گرافی چیه.. انجامش بدم یا نه..
  و اینکه امروز از وقتی صبح از خواب بیدار شدم احساس درد در قسمت شانه چپم و سوزش در قسمت قلبم داشتم و تا الان ادامه داره.. بنظرتون مسئله ی مهمیه..
  1. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام، خسته نباشید، ببخشید من منتظر پاسخ دکتر هستم..
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر بخواد برای دریچه کاری انجام بشه باید وضعیت رگ ها مشخص بشه

   گرادیان دریچه نسبتا بالاست و اکر علایم دارید باید دریچه باز شود

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر بخواد برای دریچه کاری انجام بشه باید وضعیت رگ ها مشخص بشه

   گرادیان دریچه نسبتا بالاست و اکر علایم دارید باید دریچه باز شود

   ببخشید گرادیان دریچه مشخص نیست و اون گرادیان تریکوسمید هست

   عکس اکو را کامل بزارید

  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر بخواد برای دریچه کاری انجام بشه باید وضعیت رگ ها مشخص بشه

   گرادیان دریچه نسبتا بالاست و اکر علایم دارید باید دریچه باز شود

   ببخشید گرادیان دریچه مشخص نیست و اون گرادیان تریکوسمید هست

   عکس اکو را کامل بزارید

   اگر برای دریچه نیاز به کاری نباشه در مورد آنژیو گرافی باید بر اساس علایمتون نظر داد

   بهتره با مدارک مراجعه کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب.تقریبا دو ماه هست که موقع عصبانیت قلبم تیر میکشه و معمولا تا پنج دقیقه ادامه داره و بعد از فروکش کردن ناراحتی خودبه خود خوب میشه..زندگی پر از استرسی داشتم. ۳۷ سال سن و دارای دو فرزند هستم. در خانواده م هم هیچ سابقه ی بیماری قلبی نداریم. مشکل من چیه؟ آیا نیاز هست پیگیری کنم؟ ممنون میشم زودتر بهم پاسخ بدید.چون الان در مسافرت هستم و امکان دسترسی به متخصص برام فراهمه.ناگفته نماتد ۸ سال هم هست بطور ناپیوسته و گاه گاهی شبی یک قرص زولپیدم ۵ میخورم و به خاطر دیسک کمرم روزانه حداقل ۳ الی ۴ قرص مسکن مثل آلفن یا استامینوفن میخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معمولا درد تیر کشنده قلبی نیست و اضطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  جناب دکتر با عرض سلام و احترام
  مادر بنده دیابت دارند و انسولین تزریق میکنید متاسفانه در برخی موارد فشار خون بالا و تپش قلب دارد و هرازگاهی به خاطر این موضوع به بیمارستان منتقل کردیم ایشان رو لطفا بفرمایید اگر خدای نکرده این اتفاق مجدد اتفاق بیفتد تا قبل از اعزام به بیمارستان چه اقدامی انجام دهم و چه داروهایی را همیشه در خانه داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید به پزشک قلب مراجعه کنید و دارو شروع بشه و اگر ایجاد شد از همون داروی تجویزی استفاده شود

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید به پزشک قلب مراجعه کنید و دارو شروع بشه و اگر ایجاد شد از همون داروی تجویزی استفاده شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Zarnooshe یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 428 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر.من یه مدته احساس میکنم قلبم درد میکنه اکو هم انجام دادم دکتر گفتن افتادگی دریچه قلب داری که مهم نیست ولی گفتن ضربان قلب نامنظم داری و تست هولتر ریتم انجام دادم
  ممنون میشم تفسیر جواب رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   جهت بررسی درد باید تست ورزش شوید

   افتادگی دریچه چیز مهمی نیست

   هولتر رو باید تمام صفحاتشو یا گزارششو بفرستید

 • تصویر کاربر بختوری جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  باسلام ،من خانمی 43 ساله هستم،بعداز عصبی شدن زیاد درد دست چپم شروع میشه ولی به کتف وپشت واینا نمیزنه فقط در حدیه که پوست بیشتر میسوزه حتی آب میزنم درد میگیره یا با تماس با لباس هم همینطور
  وانگاراین درد در حال حرکته،دیروز دست وانگشتام کامل بود امروز انگشتام بهتره ولی زیر بغل وپهلوم اضافه شده، قبلا برابیماریهای قلبی چکاپ شدم ،گفتن مشکلی نیست وفقط پروپرانول مصرف میکنم،حالا میخواستم ببینم آیا دوباره برم دکتر
  ونیازی هست،یا اینکه چه دکتری برم دکتر قلب ،یا دست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عصب دست درگیر باشه

   جهت انجام نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر اهنگر پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من ۲۶ ساله هستم و حدود یک ناه هست که درد قلب همراه با سوزش و تیر کشیدن و درد پشت و دست سمت چپ دارم شب ها هم همراه با تنگی نفس هست و استرس هم دارم...میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معمولا این شکل دردها قلبی نیست

   اضطرابتون رو درمان کنید و اگر بهتر نشدید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر هاشمی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، همسر من دی ماه سال قبل به خاطر حمله قلبی که داشتن بستری شدن و بعد از آنژیو گرافی تشخیص دادن که مشکلشون میوکاردیت هستش و به خاطر عفونت اتفاق افتاده و نباید عبونت توی بدنشون باشه چون دوماه قبلش یکی از دندوناش عفونت شدید داشت و مجبور شد بکشه مدامم سرماخوردگی و تب و لرز داشت داروهایی که براش تجویز کردن متورال 50 و کاپتوپریل 25 هستش که فعلا باید بخوره مشکلی که الان داره این هستش که چند شب پیش دندونش درد گرفت که همراه تب و لرز شدید بود رفتیم پیش دندان پزشک ایشون گفتن دندونش آبسه کرده تب و لرز هم به خاطر همین مشکله آزیترومایسن تجویز کردن که الان داره مصرف میکنه الان تبش قطع شده ولی سردرد و سرگیجه داره و عرق سرد میکنه طوری که لباساش خیس عرق میشه تنشم سرد سرده خواستم از شما بپرسم این عرق سرد ممکنه علایم حمله قلبی باشه؟احتیاج هستش از لحاظ مشکل قلبی چک بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بعیده 

   ولی بدون دیدن بیمار نمیشه نطر داد

   باید بیمار معاینه شود و نوار قلب گرفته شود

 • تصویر کاربر کرم سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان عزیز
  یه مدتی وقتی هوا سرد میشه یا کولر روشن میکنم قلبم تیر خفیف کمتر 2الی 3ثانیه میزنه هر زمانی سرما احساس میکنم به اینصورت تیر میزنه ولی علائم دیگری ندارم .....15ساله بودم یه بار به شدت خیلی قوی قلبم تیر کشید دکتر قلب رفتم اکو گرفتش گفت کمی دریچه قلب افتادگی داره ویکی قلبت اضافه میزنه قرص پراپونول 10داد مصرف کردم دوسال بعد رفتم اکو گرقت قرص دیگ نداد ...مرسی تشکر دکترجان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه مهم نیست و جای نگرانی نداره

   تیر کشیدن هم معمولا قلبی نیست و اضطرابیه

  2. تصویر کاربر کرم یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   تشکر دکترجان
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  نزدیک یه سالی هست که تپش قلب و سوزش و تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینم و گاهی هم سمت راست دارم سابقه ی نفس تنگی هم دارم حدود 6 یا 7 بار از کودکیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت اکو و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مم شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من امروز صبح پریود شدم و از صبح حالت تهوع و تپش قلب گرفتم میخواستم بپرسم که ایا این علائم بخاطر پریودیمه؟ چون تا حالا موقع پریودی این علائم رو نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمال زیاد

   ولی اگر بهتر نشدید به پزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر