دکتر محمد حسین نجفی

هنگام حمله قلبی در خانه چه کنیم؟

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد ، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند . جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

۱-درد شدید قفسه سینه که به پشت و بازو، فک و یا بالای شکم انتشار دارد.

۲-درد اغلب ماهیت فشاری دارد اما در برخی افراد احساس سوزش یا فشرده شدن قلب نیز وجود دارد.

۳-احساس تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن

۴-تهوع و یا استفراغ

۵-تعریق سرد یا احساس سرما

۶-اضطرابعلایم حمله قلبی چیست؟

همه افرادی که حمله قلبی دارند علائم مشابه و یا همان شدت علائم ندارند . برخی از افراد درد خفیف دارند . دیگران درد شدید تری دارند. برخی از افراد هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برای دیگران، اولین نشانه ممکن است ایست ناگهانی قلبی باشد. با این حال، علائم و نشانه های شما بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای حمله قلبی شما وجود دارد.

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟

اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید.
تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید.
زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

????در حالت دوم و عدم هوشیاری بیمار:

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه در سکته قلبی

1- اگر شما حدس میزنیدکه یک حمله قلبی داشته اید، تردید نکنید. بلافاصله با ۱۱۵ و یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر شما به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید، کسی شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. اگر هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد به تنهایی رانندگی کنید . از آنجا که شرایط شما می تواند وخیم تر شود، رانندگی خودتان ، شما و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد.

2- نیتروگلیسیرین مصرف کنید، البته در صورتی که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد.

3- اگر توصیه شده آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در طول حمله قلبی می تواند آسیب قلبی را کاهش دهد. آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل کند، بنابراین آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک شما و یا خدمات اورژانس آن را به شما توصیه کنند.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

4/5 - (35 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بختوری جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  باسلام ،من خانمی 43 ساله هستم،بعداز عصبی شدن زیاد درد دست چپم شروع میشه ولی به کتف وپشت واینا نمیزنه فقط در حدیه که پوست بیشتر میسوزه حتی آب میزنم درد میگیره یا با تماس با لباس هم همینطور
  وانگاراین درد در حال حرکته،دیروز دست وانگشتام کامل بود امروز انگشتام بهتره ولی زیر بغل وپهلوم اضافه شده، قبلا برابیماریهای قلبی چکاپ شدم ،گفتن مشکلی نیست وفقط پروپرانول مصرف میکنم،حالا میخواستم ببینم آیا دوباره برم دکتر
  ونیازی هست،یا اینکه چه دکتری برم دکتر قلب ،یا دست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عصب دست درگیر باشه

   جهت انجام نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر اهنگر پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من ۲۶ ساله هستم و حدود یک ناه هست که درد قلب همراه با سوزش و تیر کشیدن و درد پشت و دست سمت چپ دارم شب ها هم همراه با تنگی نفس هست و استرس هم دارم...میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   معمولا این شکل دردها قلبی نیست

   اضطرابتون رو درمان کنید و اگر بهتر نشدید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر هاشمی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، همسر من دی ماه سال قبل به خاطر حمله قلبی که داشتن بستری شدن و بعد از آنژیو گرافی تشخیص دادن که مشکلشون میوکاردیت هستش و به خاطر عفونت اتفاق افتاده و نباید عبونت توی بدنشون باشه چون دوماه قبلش یکی از دندوناش عفونت شدید داشت و مجبور شد بکشه مدامم سرماخوردگی و تب و لرز داشت داروهایی که براش تجویز کردن متورال 50 و کاپتوپریل 25 هستش که فعلا باید بخوره مشکلی که الان داره این هستش که چند شب پیش دندونش درد گرفت که همراه تب و لرز شدید بود رفتیم پیش دندان پزشک ایشون گفتن دندونش آبسه کرده تب و لرز هم به خاطر همین مشکله آزیترومایسن تجویز کردن که الان داره مصرف میکنه الان تبش قطع شده ولی سردرد و سرگیجه داره و عرق سرد میکنه طوری که لباساش خیس عرق میشه تنشم سرد سرده خواستم از شما بپرسم این عرق سرد ممکنه علایم حمله قلبی باشه؟احتیاج هستش از لحاظ مشکل قلبی چک بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بعیده 

   ولی بدون دیدن بیمار نمیشه نطر داد

   باید بیمار معاینه شود و نوار قلب گرفته شود

 • تصویر کاربر کرم سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان عزیز
  یه مدتی وقتی هوا سرد میشه یا کولر روشن میکنم قلبم تیر خفیف کمتر 2الی 3ثانیه میزنه هر زمانی سرما احساس میکنم به اینصورت تیر میزنه ولی علائم دیگری ندارم .....15ساله بودم یه بار به شدت خیلی قوی قلبم تیر کشید دکتر قلب رفتم اکو گرفتش گفت کمی دریچه قلب افتادگی داره ویکی قلبت اضافه میزنه قرص پراپونول 10داد مصرف کردم دوسال بعد رفتم اکو گرقت قرص دیگ نداد ...مرسی تشکر دکترجان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   افتادگی دریچه مهم نیست و جای نگرانی نداره

   تیر کشیدن هم معمولا قلبی نیست و اضطرابیه

  2. تصویر کاربر کرم یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
   تشکر دکترجان
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  نزدیک یه سالی هست که تپش قلب و سوزش و تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینم و گاهی هم سمت راست دارم سابقه ی نفس تنگی هم دارم حدود 6 یا 7 بار از کودکیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت اکو و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مم شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من امروز صبح پریود شدم و از صبح حالت تهوع و تپش قلب گرفتم میخواستم بپرسم که ایا این علائم بخاطر پریودیمه؟ چون تا حالا موقع پریودی این علائم رو نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمال زیاد

   ولی اگر بهتر نشدید به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علیزاده یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام، علت اینکه دست چپ، پا چپ، و سر و صورت تیر میکشه چیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابیه

 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 51 ساله هستم که در حین فعالیت فشاری در قسمت وسط سینه ودر نتیجه تپش قلب و سرگیجه وتهوع پیدا می کنم دو بار سیتی انژیو شدم و یکی از رگهای کرونری گشادی دیده شده و پرولاپس دریچه میترال هم دارم در حال حاضر قرص اسویکس مصرف می کنم و در زمان چنینه حالتی از نیتروگلیسرین استفاده می کنم ولی بار اخر درد به دست چپو کشیده شده که با بالا رفتن ضربان صورت گرفت و چند دقیقه ای طول کشید لطفا راهنمایی کنید در اینگونه موارد چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ممکنه علایمتون قلبی نباشه

   ممکنه مشکلاتی مثل کم خونی و اضطراب و یا گوارشی باشه

   با مدارک مراجعه کخید

 • تصویر کاربر sevil چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی ۲۳ ساله هستم چندهفته پیش به دکتر مراجعه کردم برای چکاپ چند وقتی بود زیر بغل چپم و دست چپم گاهی اوقات درد میگرفت و احساس درد در قلبم داشتم بعد از معاینه دکتر گفتن رفلکس معده دارین و باید اندوسکوپی هم بشین بعد از اندوسکوپی معلوم شد میکروب معده خیلی شدید دارم(میکروب ناشی از گرد خاک) الان چند هفتست دارم دارو مصرف میکنم هنوزم بعضی وقتا درد زیر بغل سمت چپ و دستم رو دارم دکتر گفتن بخاطر معدت هست ولی حس میکنم از زیر سینم این درد شروع میشه به نظر شما ممکنه بخاطر قلبم باشه ؟یا دلیلش همون مشکل معدم هست ؟
  با تشکر از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلاماین درد نه به گوارش ارتباط داره نه به قلب

   بهتره با پزشک داخلی مشورت کنید

 • تصویر کاربر طاها سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام. ببخشید آقای دکتر من حدودا ۶ یا ۷ ماه که بعضی مواقع یه احساس گرفتگی و سنگینی در قفسه سینه میکنم همیشه اینجوری نیست معمولا هر دوسه هفته ای یه بار هست فرقی هم نمیکنه که در حال انجام چه کاری باشم در هر حالتی ممکنه اتفاق بیوفته و خیلی هم زود گذره . اما هر وقت میاد انگار یکی دودستی داره از داخل قفسه سینه مو فشار میده ... تا حالا پیش دکتر نرفتم و در خانواده هم سابقه بیماری قلبی نداشتیم. البته سوزش معده دارم و هر از چندگاهی قرص رانیتیدین مصرف می کنم . میخواستم ببینم نظر شما چیه چیکار کنم نیاز هست برم دکتر یا نه ؟ ممنون و متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   ولی بهتره ویزیت شوید و اکر اصطراب دارید درمان کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر