دکتر محمد حسین نجفی

هنگام حمله قلبی در خانه چه کنیم؟

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد ، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند . جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

۱-درد شدید قفسه سینه که به پشت و بازو، فک و یا بالای شکم انتشار دارد.

۲-درد اغلب ماهیت فشاری دارد اما در برخی افراد احساس سوزش یا فشرده شدن قلب نیز وجود دارد.

۳-احساس تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن

۴-تهوع و یا استفراغ

۵-تعریق سرد یا احساس سرما

۶-اضطرابعلایم حمله قلبی چیست؟

همه افرادی که حمله قلبی دارند علائم مشابه و یا همان شدت علائم ندارند . برخی از افراد درد خفیف دارند . دیگران درد شدید تری دارند. برخی از افراد هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برای دیگران، اولین نشانه ممکن است ایست ناگهانی قلبی باشد. با این حال، علائم و نشانه های شما بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای حمله قلبی شما وجود دارد.

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟

اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با 115 تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین 300 میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، 300 میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: 1. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. 2. پشت خود، یک بالش قرار دهید. 3. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید.
تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید.
زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

????در حالت دوم و عدم هوشیاری بیمار:

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود 100 بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه در سکته قلبی

1- اگر شما حدس میزنیدکه یک حمله قلبی داشته اید، تردید نکنید. بلافاصله با ۱۱۵ و یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر شما به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید، کسی شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. اگر هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد به تنهایی رانندگی کنید . از آنجا که شرایط شما می تواند وخیم تر شود، رانندگی خودتان ، شما و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد.

2- نیتروگلیسیرین مصرف کنید، البته در صورتی که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد.

3- اگر توصیه شده آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در طول حمله قلبی می تواند آسیب قلبی را کاهش دهد. آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل کند، بنابراین آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک شما و یا خدمات اورژانس آن را به شما توصیه کنند.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

3.6/5 - (25 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  باسلام خانمم شدیدا قلبش درد میکنه دکتر قلب هم رفتیم گفتش دریچه قلبت یکطرفش خوب بسته نمیشه گاهی شبها حالش خیلی بد میشه ودرد قلب داره به دست چپش نمیزنه بیشتر شبها اینجوری میشه عفونت ریه داره وقتی قرص سفیکسیم۴۰۰میخوره بیشتر قلبش درد میگیره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام درد قفسه سینه علت های بسیار متنوعی داره حتما باید بیمار و مدارک دیده شوند تا اولاً منشاء درد مشخص شود ثانیاً در مورد درمان اظهار نظر شود

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  من حدود 10 روز قفسه سینم درد میکرد و روز 4 ام هم یه تب و لرز کوچیک کردم و معدم خونریزی کرد که دفع کردم 1بار بعد اوکی شد و الان حدود 20 روز انگار یه چیز ته گلومه
  میشه راهنمایی کنین لطفا
  طول این مدت هم رسیدگی کامل کردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   علائمتون متعدده و  بیماری‌های مختلفی ممکنه باعث این مسئله بطور همزمان  بشه

   حتما باید حضوراً به پزشک گوارش و قلب مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   میگن علائم شبیه کرونا بوده نظر شما چیه
   جناب دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام اگر تب هنوز ادامه داره همکاران عفونی شما رو ببینند ، نکته مهم ادامه تب هست و اکر تب قطع شده فعلا نیاز به کاری نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  با سلام ،آقای دکتر امروز عصر درد در اطراف شانه ام احساس کردم و بعد از 3ساعت سمت راست قفسه سینه ام درد گرفت،بعد از خوردن آسپرین و قرص قلب درد برطرف شد،خواستم ببینم الان چه کارهایی باید انجام دهم،ممنونم اگر راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   درد شانه لزوماً قلبی نیست و برای بررسی علت حتما باید معاینه شوید و نوار قلب بگیرید اگر درد ادامه داشت یا تکرار شد باید جهت معاینه و بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نسیم جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  باسلام،من بعد از دو روز احساس تنگی نفس که همسرم میگفت بخاطر استرس و تلقین کورونا هست، یک روز کامله که سمت چپ قفسه سینه ام هنگام نفس کشیدن یا دراز کشیدن به سمت چپ به شدت درد میگیره و تیر میکشه
  ممکنه ارتباطی با آسیب ریه ها بر اثر ویروس کورونا داشته باشه؟ علائمی مثل تب یا سرفه ندارم. باید به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون معاینه بیمار نمیشه اظهار نظر کرد اگر علائم ادامه داشت به متخصص عفونی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من تپش قلب دارم بابتش پروپرانول 20 یه بار صبح یه بار شب میخورم که خودتون نسخش رو دادین اکو و هولتر هم 3 ماه پیش دادم هیچ مشکلی نداشتم تپش هم شما و بقیه استرس تشخیص دادید امشب پشت فرمون 3 بار تو فاصله 4 دقیقه قلبم یه چیزی شبیه تیر کشیدنی که انگار یک کم گرفتگی یا فشار داشته باشه اتفاق افتاد بعد یک کم زدم کنار دیگه اتفاق نیوفتاد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تیر کشیدن معمولاً ناشی از مشکل قلبی نیست

   ولی اگر این این علائم مجددا اتفاق افتاد برای اطمینان تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر خرمی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت
  من از دیروز دست چپم به شدت درد میکرد و بعد از چند ساعت به بالای سینم زد و الان خیلی درد دارم مشکل از چیست؟ حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست ممکنه درگیری عصب باشه یا  اضطرابی باشه ولی به هر حال و معاینه نشید نمیشه اظهارنظر دقیق کرد باید معاینه بشید و نوار قلب بگیرید

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  مشکل vsd کوچک و mild PS دارم، یک ماه پیش بعد از سالها به متخصص قلب مراجعه کردم و برام انژیوگرافی نوشتن تا در مورد قلبم نظر عمل بسته بدن.. نظر شما در مورد انژیو گرافی چیه.. انجامش بدم یا نه..
  و اینکه امروز از وقتی صبح از خواب بیدار شدم احساس درد در قسمت شانه چپم و سوزش در قسمت قلبم داشتم و تا الان ادامه داره.. بنظرتون مسئله ی مهمیه..
  1. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام، خسته نباشید، ببخشید من منتظر پاسخ دکتر هستم..
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر بخواد برای دریچه کاری انجام بشه باید وضعیت رگ ها مشخص بشه

   گرادیان دریچه نسبتا بالاست و اکر علایم دارید باید دریچه باز شود

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر بخواد برای دریچه کاری انجام بشه باید وضعیت رگ ها مشخص بشه

   گرادیان دریچه نسبتا بالاست و اکر علایم دارید باید دریچه باز شود

   ببخشید گرادیان دریچه مشخص نیست و اون گرادیان تریکوسمید هست

   عکس اکو را کامل بزارید

  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر بخواد برای دریچه کاری انجام بشه باید وضعیت رگ ها مشخص بشه

   گرادیان دریچه نسبتا بالاست و اکر علایم دارید باید دریچه باز شود

   ببخشید گرادیان دریچه مشخص نیست و اون گرادیان تریکوسمید هست

   عکس اکو را کامل بزارید

   اگر برای دریچه نیاز به کاری نباشه در مورد آنژیو گرافی باید بر اساس علایمتون نظر داد

   بهتره با مدارک مراجعه کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب.تقریبا دو ماه هست که موقع عصبانیت قلبم تیر میکشه و معمولا تا پنج دقیقه ادامه داره و بعد از فروکش کردن ناراحتی خودبه خود خوب میشه..زندگی پر از استرسی داشتم. ۳۷ سال سن و دارای دو فرزند هستم. در خانواده م هم هیچ سابقه ی بیماری قلبی نداریم. مشکل من چیه؟ آیا نیاز هست پیگیری کنم؟ ممنون میشم زودتر بهم پاسخ بدید.چون الان در مسافرت هستم و امکان دسترسی به متخصص برام فراهمه.ناگفته نماتد ۸ سال هم هست بطور ناپیوسته و گاه گاهی شبی یک قرص زولپیدم ۵ میخورم و به خاطر دیسک کمرم روزانه حداقل ۳ الی ۴ قرص مسکن مثل آلفن یا استامینوفن میخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   معمولا درد تیر کشنده قلبی نیست و اضطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  جناب دکتر با عرض سلام و احترام
  مادر بنده دیابت دارند و انسولین تزریق میکنید متاسفانه در برخی موارد فشار خون بالا و تپش قلب دارد و هرازگاهی به خاطر این موضوع به بیمارستان منتقل کردیم ایشان رو لطفا بفرمایید اگر خدای نکرده این اتفاق مجدد اتفاق بیفتد تا قبل از اعزام به بیمارستان چه اقدامی انجام دهم و چه داروهایی را همیشه در خانه داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید به پزشک قلب مراجعه کنید و دارو شروع بشه و اگر ایجاد شد از همون داروی تجویزی استفاده شود

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید به پزشک قلب مراجعه کنید و دارو شروع بشه و اگر ایجاد شد از همون داروی تجویزی استفاده شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Zarnooshe یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر.من یه مدته احساس میکنم قلبم درد میکنه اکو هم انجام دادم دکتر گفتن افتادگی دریچه قلب داری که مهم نیست ولی گفتن ضربان قلب نامنظم داری و تست هولتر ریتم انجام دادم
  ممنون میشم تفسیر جواب رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   جهت بررسی درد باید تست ورزش شوید

   افتادگی دریچه چیز مهمی نیست

   هولتر رو باید تمام صفحاتشو یا گزارششو بفرستید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر