درمان فشار خون بارداری با متیل دوپا

متیل دوپا برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. معمولا پزشکان داروهایی را برای درمان فشار خون بالا در بارداری تجویز  می کنند که دارای کمترین عوارض و خطر باشند و متیل دوپا می تواند یکی از آنها باشد. 

آیا متیل دوپا در بارداری خطرناک است؟

هیچ پاسخ نه یا بله ای برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری برای مصرف متیل دوپا در دوران بارداری مقدار مصرفی متیل دوپا را برای خطرات احتمالی وارده بر فرد یا کودک حساب کنید که بعضی از آنها به سن بارداری فرد بستگی دارد. برای برخی از خانمها ممکن است درمان با متیل دوپا در حاملگی ضروری باشد.
توصیه می شود این اطلاعات را در صورت مصرف متیل دوپا در دوران بارداری و یا تصمیم به بارداری در آینده مطالعه کنید و این را در نظر داشته باشید که دکتر شما بهترین فرد است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و کودک تان مناسب است.

در صورت مصرف متیل دوپا قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

قرص متیل دوپا

متیل دوپا اغلب برای درمان فشار خون بالا که در طول بارداری تشخیص داده می شود، استفاده می شود. بعضی از زنانی که قبل از بارداری دارو های ضد فشارخون می گیرند ممکن است پزشک داروهای ضد فشار معمول آنها را به متیل دوپا تغییر دهد. اگر دارویی مصرف کرده اید و یا مصرف می کنید، توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروها نیاز دارید و یا اینکه مطمئن شوید در حال مصرف کمترین دوز ممکن هستید که اثر دارد.
بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف متیل دوپا را متوقف نکنید،یرا ممکن است برای شما و همچنین در صورت بارداری برای کودک شما خطرناک باشد. قبل از صحبت کردن با پزشک خود هیچ تغییری در داروهایتان ایجاد نکنید.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث نقایص مادرزادی می شود؟

بدن و اغلب اعضای داخلی بدن کودک در طی ۱۲ هفته اول حاملگی شکل می گیرند. عمدتا در این زمان است که بعضی از داروها باعث ایجاد نقایص می شوند.
مطالعات نشان داده اند که فشار خون بالای درمان نشده در دوران بارداری احتمال مادر برای داشتن نوزادی با نقایص خاص مادرزادی، از جمله نقایص قلبی و هیپوسپادیاس (که در آن مجرای خروجی آلت تناسلی به جای آنکه در نوک آلت تناسلی باشد در زیر است) را افزایش می دهد. بنابراین بسیار پیچیده است که آیا استفاده از داروهای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در نوزاد می شود یا اینکه نقایص با فشارخون بالای مادر ارتباط دارد.
تحقیقات دقیق تر برای جدا کردن اثرات فشار خون بالا در دوران بارداری ضروری است تا خطرات وارده بر نوزاد (اگر وجود داشته باشد) به علت دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا در دوران بارداری استفاده می شوند به طور صحیح تر ارزیابی شود.
عوارض متیل دوپا بر روی نوزاد

آیا متیل دوپا در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

هیچ ارتباطی بین مصرف متیل دوپا در بارداری و سقط جنین وجود ندارد گر چه هیچ مطالعات علمی انجام نشده که به طور خاص این موضوع را مورد بررسی قرار داده باشد.

آیا مصرف متیل دوپا در دوران حاملگی باعث مرده زایی می شود؟

بیشتر مطالعاتی که این نتیجه را مورد بررسی قرار دادند، افزایش میزان مرده زایی در بارداری هایی که مادر متیل دوپا مصرف کرده بودند را نشان نداد.
مطالعات بیشتر که اطلاعات سه مطالعۀ قبلی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده که زنان با فشار خون بالا که در دوران بارداری با متیل دوپا درمان شدند، احتمال کمی برای زایمان زودرس یا مرگ نوزاد با فاصله کوتاهی پس از زایمان در مقایسه با زنان دارای فشارخون بالای درمان نشده، دارند .

آیا متیل دوپا در حاملگی ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود؟

متیل دوپا در حاملگی

بررسی اینکه آیا داروهای فشار خون بالا خطر ابتلا به زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهند، دشوار است. آن هم به این دلیل است که فشار خون بالا خود، خطر این نتایج حاملگی را افزایش می دهد. اکثر مطالعاتی که با توجه به اثرات فشار خون بالا بر مادر نشان می دهد که مصرف متیل دوپا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش نمی دهد.

آیا مصرف متیل دوپا در حاملگی می تواند باعث مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شود؟

مغز کودک تا پایان بارداری به تکامل ادامه می دهد. بنابراین مصرف داروهای خاص در هر مرحله از بارداری ممکن است تاثیر قابل ملاحظه ای بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
تعدادی مطالعات نشان داده که مشکلات تفکری، یادگیری و رفتاری کودکان در معرض متیل دوپا در رحم در مقایسه با کودکانی که در معرض متیل دوپا قرار نگرفته اند، بیشتر نیست. اگرچه این یافته ها اطمینان بخش هستند اما بسیاری از مناطق در حال توسعه کودک وجود دارد که هنوز در بچه هایی که در رحم در معرض متیل دوپا قرار دارند، مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین قبل از اینکه بتوانیم بگوئیم استفاده از متیل دوپا در دوران بارداری، می تواند باعث تغییر در تفکر، یادگیری و رفتار کودکان در معرض خطر شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا کودک نیاز به نظارت اضافی دارد؟

اکثر زنان یک اسکن در حدود هفته ۲۰ حاملگی برای بررسی نقایص مادرزادی به عنوان بخشی از مراقبت های روتین هنگام زایمان انجام می دهند. انتظار نمی رود که متیل دوپا در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند که به مراقبت بیشتری از کودک نیاز باشد. با این حال، زنان با فشار خون بالا می توانند در دوران بارداری بیشتر مراقب باشند تا اطمینان حاصل شود که در تمام طول بارداری مشکلی نخواهند داشت و رشد نوزاد آنها بر حسب انتظار است.

در صورت مصرف متیل دوپا توسط پدر آیا خطری نوزاد را تهدید می کند؟

اگر پدر قبل یا در دوران بارداری متیل دوپا مصرف کند، هیچگونه افزایش خطری برای نوزاد پیش بینی نمی شود.
 داروهایی که در بارداری استفاده می شود؟
اکثر داروهای مورد استفاده مادر، از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. گاهی اوقات ممکن است اثرات مفیدی برای کودک داشته باشد. با این حال، برخی از داروها می توانند به پیشرفت طبیعی کودک آسیب برسانند. اثری که دارو بر نوزاد می گذارد بستگی به مرحله بارداری در هنگام مصرف دارو دارد. اگر داروهایی را به طور منظم استفاده می کنید، قبل از تصمیم به بارداری با تیم پزشکی و بهداشتی خود در میان بگذارید.
اگر داروی جدیدی در طول بارداری به شما پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بارداری شما آگاه است.
هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک دارو در دوران بارداری، لازم است تا چگونگی بهبود بیماری خود یا سلامت نوزادتان را در برابر هر گونه مشکلی که ممکن است توسط دارو ایجاد شود، محاسبه کنید. جزئیات در این باره نوشته شده است تا خلاصه ای از داروهای خاص مورد استفاده در حاملگی به شما ارائه دهد تا بتوانید همراه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، دارویی را که برای شما و کودک شما مناسب است، انتخاب کنید.
هر بارداری منحصر به فرد است. تصمیم گیری برای شروع، توقف، ادامه دادن یا تغییر یک داروی تجویزی قبل یا در دوران بارداری باید با پزشک مشورت شود. بسیار مفید است تمام داروهایی را که در دوران بارداری استفاده می کنید در پرونده های مربوط به زایمان ثبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهری شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  من54 سالمه
  تست نوار قلب و اکو و ورزشم سالمه دکتر گفتن از استرس بالا فشارخون دارم ولی به من قرص کنکور دادند وقتی می خورم ضربان قلبم 56 میشه و خیلی اذیت میشم به نظرتون قرص کنکور رو قطع کنم؟
  درضمن بعد آزمایش فهمیدم تیروئید کم کار دارم.یک هفتست قرص کنکور رو استفاده کردم
  ممنون میشم راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بله قطع بشه جايگزين متورال نصف صرص صبح ها
 • تصویر کاربر خانی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما،38سال سن دارم و برای سومین بار هست که باردار شده ام الآن از انسولین در دو نوبت صبح و عصر از مدل آبکی و شیری استفاده میکنم وقندم کنترله ، واکنون برای فشارم صبح تریامترن اچ نصفی و املودپین یکی صبح و یکی شب ودر شب هم علاوه بر آملودپین قرص اتنولول100 استفاده میکنم
  سؤالم اینه که به جای قرص های فشارم باید متیل دوپا رو جایگزین کنم؟
  ممنونم از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام با اين دارو ها خير و ادامه بدين
 • تصویر کاربر فریده شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز
  من ۵۵ سال دارم چند ساله قرص فشار مصرف میکنم الان به صورت لوزارتا ۲۵ نصف و اسپیرولاکتون ۲۵ نصف صبح و کونکور ۲/۵ نصف شب مصرف میکنم
  سوال من اینه دکتر بعضی اوقات فشارم بالا میره که البته عصبیه من کدوم قرص رو میتونم اضافه تر بخورم ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لوزارتان رو کامل بخورید
 • تصویر کاربر نسرین سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی هستم ۴۵ ساله. فشار خون دارم انالاپریل ۲۰ نصف صبح نصف شب می خورم. اسکن قلب اکو نوار تست ورزش دادم شما هم مشاهده کردیدفرمودید نرماله. استرس و اضطراب شدیددارم. بوسپیرون ۵و ازیپم ۱۰ شبی یک عدد و کلونازپام ۱یک چهارم صبح یک چهارم شب می خورم. استرس دارم همش فکر می کنم الان فشارم میره بالا. اکثر اوقات فشارم ۱۲ روی ۸ یا ۱۱ روی ۷ است.دیروز فشار خون گرفتم یک دستم ۱۲ روی ۸و دست دیگرم ۱۳ روی ۹ بود. ترسیدم حدود ۲۰ بار فشار خون گرفتم نوسان داشت یک بار ۱۵ روی ۱۰ یک دستم دست دیگرم ۱۴روی ۹ بود. همش فشار می گرفتم کاپتوریل ۲ تا ۲۵ زیر زبونم گذاشتم فشار یک دستم شد ۱۳ روی ۸یک دستم ۱۱/۵ روی ۷شد. چیکار کنم این سندروم فشار خون از بین بره.دکتر اعصاب داروهاش اثر چندانی نداشت. همش می ترسم فشارم بره بالا. مادرم هم بر اثر سکته مغزی فوت کرد.فشار خون داشت. ولی من مثل مادرم فشارم اونقدر بالا نمی ره.لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر نسرین شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر مدارک قلبی نرمال باشه ادم حمله قلبی می کنه؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر نسرین یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر ممنون از پاسختون. چطور می تونم از فشار خون خلاش بشم. بهش وسواس پیدا کردم همش فکر کنم الان فشار رفته بالا.
   داروی اعصاب هم می خورم ولی اثر نکرده
  4. تصویر کاربر نسرین یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   این مدارک قلبی که قبلا براتون فرستادم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر،

  استاد گرامی سئوال من پیرو پرسش قبلی هست که به خوبی راهنمایی فرمودید:
  https://drhsnajafi.com/faq?read=t72eq183880

  نکته ای که هستش فشار ایشون بهبود نسبی ای پیدا کرده؛ فشار سیستولیک ایشون ابتدای مهر توی رنج ۹.۵ الی ۱۰ بود، از اواخر آذر ماه فشار به ۱۰.۵ و در اوسط دی تا زمان اون پرسش بالا فشارشون به ۱۰.۸ بهبود پیداد کرده بود؛ همچنین چند روز هستش که فشارشون به ۱۱ ارتقا پیدا کرده و در تمام فشار هایی که بالا اشاره کردم فشار به صورت استیبل دوره ای بوده؛ همچنین فشار سیستولیک ایشان از هشت الی هشت نیم به هفت نیم کاهش پیدا کرده که رنج مطلوبی به نظر میرسه.
  با توجه به اینکه پزشک ایشون برای معاینه دوره ای تا اواسط اردیبهشت ماه در دسترس نیستن؛ میخواستم بدونم این نرمال سازی فشار جنبه مثبتی داره یا خدایی ناکرده افزایش فشار ناشی از ریمودلینگ میتونه باشه؟ البته مجددا تاکید میکنم هیچگونه علائمی ندارن و کاملا از لحاظ بالینی استیبل هستند و نبض ایشون هم قبل استفاده دوز کاروادیلول ۶۰ الی ۷۶ هست و بعد از استفاده اون رنج ۵۴ الی ۶۵ هست.

  با سپاس فراوان از شما 🌹
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   فشار ۷.۵ مربوط به دیاستولیک بود به اشتباه سیستولیک عنوان شد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سپاس از شما،
   ی سوال دیگه هم داشتم؛ ایشون علاقه بسیاری به دوچرخه سواری دارن، میخواستم بدونم با توجه به شرایطشون محدودیت نداره؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر