هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یه بار فشارم شد15_7 از اون روز همش استرس دارم بعضی وقتا فشارم مثلا15_7 میشه ولی ده دقیقه بعد زود خوب میشه12_7 میشه به نطر شما چیکار کنم ؟دکترم رفتم نوار قلبی برداشتن قلبم مشکلی نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ساعدی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روزانه سه قرص والسارتان 80 ، متورال 50 و اسپیرونولاکتون 25 برای کنترل فشار خونم دو بار مصرف می کنم.
  با توجه به شایعه سرطان زا بودن قرص والسارتان بهترین جایگزین چیست؟؟؟
  ضمنا من قبل از مصرف این داروها آملو دیپین می خوردم که رگهای مغزم شدیدا درد می گرفت .
  بعد از اون روزی 12 تا لوزارتان می خوردم که تاثیرش خیلی کم بود.
  اما این یکسال و نیم که داروهای بالا رو مصرف می کنم. فشار خونم تحت کنترل هست. لطفا منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان قطعی تری گلیسیرید بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   درمان قطعي نداريم
   رژيم غذايي و داروي كاهنده چربي
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر نجفی،
  در ابتدا بسیار سپاسگزارم که چنین امکانی را برای مشورت بیمار و همراهانِ بیمار (که بسیار نگران هستند و پاسخ شما دلگرمی بسیاری را به همراه دارد) فراهم نموده اید.

  مادر من خانمی 58 ساله می باشند که حدود 4 سال قبل در اثر تجویز اشتباه قرص لووتیروکسین و مصرف آن، به پرفشاری خون مبتلا شدند که پس از مراجعه به پزشک متخصص قلب و انجام اکو و بستن 24 ساعته هولتر، برای ایشان قرص لوزارتان و متورال را تجویز نمودند که ایشان از 4 سال پیش مصرف می نمایند. در این 4 سال فشار ایشان نرمال بوده. اکنون پس از گذشت 4 سال، طی چند روز، فشار ایشان دارای نوسان بوده، به طوری که در طی یک روز، فشار ایشان در دفعات متفاوت مقادیر 18، 14، 13، 9 را نشان داد. در روزهای بعد نوسان شدید نداشت و معمولا حدود 12 روی 8 بوده است. مجددا به پزشک متخصص قلب مراجعه نمودیم، ایشان فشار مادرم را گرفتند که 16 روی 9 بود (البته چند ساعت قبل از رفتن به مطب پزشک 12 روی 8 بود) و از ایشان نوار قلب گرفتند که پیوست هست (این بار اکو انجام ندادند). بر مبنای شرایط مشاهده شده، پزشک که از آشنایان هستند اسکن قلب را تجویز نمودند. بعد از مراجعه به مرکز اسکن و اطلاع از چگونگی آن، مادرم دچار ترس شده و از انجام این اسکن هراس دارند.

  ممنون می شوم بفرمایید که آیا بر مبنای شرایط مادرم، روش جایگزین دیگری برای بررسی و چک قلب وجود ندارد؟
  لازم به ذکر هست که تنها دلیل مراجعه به پزشک، نوسان فشار خون بوده و علایمی نظیر درد یا مشکل تنفسی پس از پله نوردی مشاهده نشده است. و البته ایشان بسیار استرسی می باشند و مدیر مدرسه نیز می باشند.

  ببخشید که پیامم طولانی شد. ازین جهت که به عنوان دختر ایشان بسیار نگرانم. با وجودی که ایشان قرص فشار مصرف می کنند (متورال 50 و لوزارتان 25 را صبح و شب به صورت نصف)، فشار ایشان برخی روزها هنگام عصر به حدود 14 می رسد که به محض مصرف قرص های وعده شب به حالت عادی بر می گردد. همپنین به خصوص در مواقعی که مدت چند ساعت غذا نخورده اند فشار ایشان بالا میرود. آیا منطقی است؟

  نوار قلب و برگه تشخیص پزشک پیوست شده است.
  بی نهایت از وقت ارزشمندتان سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر اضطراب دارند درمان كنيد و به روانپزشك مراجعه كنيد
   اسكن منطقي هست به جاي ان تست ورزش يا سي تي انژيو مي شود انجام داد
 • تصویر کاربر مهین شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  سوالی داشتم درخصوص اینکه مادرم فشار خون بالا دارند و بدلیل فشار ناگهانی بسیار بالا خونریزی از بینی و دهان داشتن..الان با تجویز داروی پزشکشون فشارشون کنترل شده ولی با اینکه 5 روز گذشته ازین اتفاق هنوز هم حال عمومیشون خوب نیست و دچار استفراغ و تهوع شدید و گاهی همراه با خون هستن.پزشک ایشون گفتن باید تحمل کنن تا خونی که وارد معدشون شده کم کم دفع بشه اما اینطوری با این وضعیت حال عمومی و اینکه چیزی نمی تونن بخورن و همیشه بی حال هستن و رنگ پریده همه ما دچار این ترس شدیم که ایشون تا چند ماه نمی تونن دوام بیارن و خیلی حالشون بده..عرض من اینه آیا این وضعیت خطرناکه و اینکه چقدر زمان میبره بهبود پیدا کنن!؟ اصلا بهبودی دارن!؟ ضمنا دیابت هم دارن و با انسولین ناشتا 200 هستن و سنشون 60 هست.ممنون میشم راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ممكنه خونريزي گوارشي باشه و شايد كم خون شدن
   حتما فورا به پزشك داخلي مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر