هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ارادت-با سن 50 سال حدود 10سال هست که بعد ازانجام آزمایشهای مختلف حتی آنژیوگرافی و تست ورزش در پزشکی هسته ای و عکس رنگی ازقلب همکاران شما فرمودند فشار تو عصبی است.معمولا از عصر به بعد فشارخونم زیاد میشود اخیرا که به 155/100 میرسدحتی باخوردن روزی سه عدد والسارتان 80 میلی ویک پروپرانولول20میلی.....نگران عوارض این فشارو سکته قلبی ام.آیا فشارخون عصبی تشخیص درستی است ؟؟واگر درست است برای درمان یا کمتر شدنش چه باید کرد؟؟؟بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   بايد اضطرابتون رو با مراجعه به روانپزشك درمان كنيد
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقای دکتر من گاهی فشارم بالا میره وامروز صبح وقتی به درمانگاه مراجعه کردم ۱۶بود وقرص کاپتوپریل وآمپول بهم زدن وپایین اومد وتوصیه کردن که به متخصص قلب مراجعه کنمـ .... تست ورزش انجام دادم وخیلی خوب بودقبلا هم اکو انجام دادم مشکلی نبود نوار قلب هم خوب بود،ـ پس این فشار خون میتونه علتش چی باشه ؟؟ میشه عصبی باشه .... ودرضمن زمانی که فشارم بالا رفت پشت پای راستم چپم درد شدیدی،گرفت آیا به بالا رفتن فشار ربط،داشته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   علل زياد مثل ژنتيك يا سن يا مشكل كليه و و عصبي و غيره
   بايد هولتر فشار ببنديد
   خير ريط نداره
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت دکتر عزیز؛
  ممنون بابت راهنماییهاتون🙏
  بنده خدمتتون عرض کردم که دوماهه دارو مصرف میکنم و از نظر تغذیه هم خیلی رعایت میکنم بطوریکه فشارم با دوز کم دارو حدود 11 روی 8 شده.
  خواستم از شما سوال کنم که اگر همیشه تغذیه ی درستی داشته باشم میشه مصرف قرصهای فشار را قطع کرد یا باید همیشه مصرف بشه؟
  یعنی بعد شروع مصرف قرص فشارخون دیگه نباید قطع بشه و مصرفش دائمی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   كسي كه فشار خون اثبات شده داره معمولا بايد مادامالعمر دارو مصرف كنه
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادرم چن سالی هست فشار خونش بالاهست عمل قلب باز هم انجام داد یکی از رگهاش بسته بود یک لورار ۵۰ صبح یکی شب یک متورال ۵۰ هم میخوره تا ظهر فشارش خوبه اما بعد ناهار فشارش تا ۱۷ و۱۸ هم بالا میره که قرص هیدروکلرتزید ۵۰ نصف سر ظهر میخوره بازم بالاه چه دارویی توصییه می فرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   املوديپين هر ١٢ ساعت
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر من مدتی متوجه فشار خون بالای پایین شدم فشارم حدود ۱۳ الی ۱۴ روی ۱۰ است و ضربان ۹۵ روزی سه قرص لوزارتان می خورم ولی فشارم خیلی تغییری نمی کند
  از عروق کلیه هم سونوگرافی داپلر انجام دادم مشکلی نداشته
  لطفا راهنمایی فرمائید.
  ساعت کاری از ساعت ۷ صبح تا ۸ شب
  ساعت بیداری ۵ صبح ساعت خواب ۱۰ شب
  البته سابقه سنگ کلیه و فشارخون ارثی هم دارم.
  هر سه ماه تا چهار ماه ۵۰۰ سی سی خون می دهم.
  تغذیه را رعایت می کنم و پرهیز نمک دارم
  ورزش نمی کنم فرصت ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   هيدروكلرتيازيد يك عدد اضافه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر