دکتر محمد حسین نجفی

هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


هولتر فشار خون چیست؟

هولتر  فشار خون‌ ،فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. 

معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
 
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.
فشار خون

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

✅ خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

عوارض نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.
 

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

چگونه انجام می شود؟

هولتر فشار خون چگونه انجام می شود؟

یک کاف استاندارد با اندازه مناسب روی بازوی شما (عموما بازوی دست غیر غالب) بسته شده و به یک پمپ و رکوردر باتری دار متصل می شود. پمپ فشار را به بالاتر از حداکثر فشار خون شما (فشار سیستولیک) رسانده و به تدریج فشار را تا به زیر فشار خون حداقل (فشار دیاستولیک) رها می کند.

 مهم است که بازوی شما در طول این اندازه گیری ثابت بماند. اگر دستگاه نتواند فشار خون شما را بصورت دقیق محاسبه کند، این روند را تکرار خواهد کرد.

اگر فشار خون شما بسیار بالا باشد، رکوردر باید کاف را تا فشار بالاتری پمپ کند. این کار ممکن است کمی آزاردهنده باشد. با این حال، در صورت بروز درد یا هر علامت نگران کننده دیگری، بهتر است دستگاه را بردارید و خاموش کنید.

پوشیدن لباس های گشاد ممکن است برایتان راحت تر باشد چرا که دستگاه زیر پیراهن یا تاپ شما قرار می گیرد. از لباس زیر معمولی نیز می توانید استفاده کنید. 

داروهای مصرفی تان حین انجام تست مهم بوده و باید پزشکتان را از آن ها مطلع سازید. بنابر این مهم است که هنگام نصب هولتر تمام داروهای خود را با خود  به همراه بیاورید.

شما نمی توانید در طول آزمایش استحمام کنید چرا که دستگاه ضد آب نیست. سایر فعالیت های روزانه برای شما ممنوعیتی نخواهد داشت.

پس از بستن هولنر چه اتفاقی می افتد؟

یک تکنسین هولتر را برای شما بسته و دستور العمل های مرتبط با آن را ارائه می کند؛

 • او در ابتدا الکترودها را به قفسه سینه شما وصل می کند. الکترودها قطعاتی کوچک، گرد و چسبناک هستند. ممکن است لازم باشد موهای قفسه سینه شما را بتراشد تا مطمئن شود که الکترودها متصل می مانند.
 • تکنسین به شما کمک می کند مانیتور دستگاه را به الکترودها وصل کنید. او همچنین نحوه مراقبت از مانیتور را به شما توضیح خواهد داد.
 • شما می توانید مانیتور را در یک جیب یا کیف حمل کنید. یا می توانید آن را با یک بند از خود آویزان کنید. همچنین می توانید آن را روی کمر خود چفت کنید.
 • شما می توانید عمده فعالیت های معمول و روزانه خود را در حالی که مانیتور به شما وصل است، انجام دهید.
 • همچنین تکنسین به شما توضیح می دهد که چگونه فعالیت ها و علائم خود را پیگیری کرده و علائمی مانند تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم و درد قفسه سینه و زمان و علت وقوع آن ها را یادداشت کنید. پزشکتان نوار قلب شما را با توجه به این علائم و فعالیت های مرتبط با آن تفسیر خواهد کرد.

هنگام همراه داشتن هولتر، از چه فعالیت هایی باید اجتناب کرد؟

هنگام همراه داشتن هولتر موارد زیر را رعایت کنید:

 • حمام نکنید و به استخر نیز نروید.
 • تصویر برداری ایکس ری نداشته باشید.
 • به وسایل با ولتاژ بالا و نیز دستگاه فلزیاب نزدیک نشوید.

تفسیر هولتر فشار خون

هولتر مانیتور در تشخیص علت بیماری های زیر می تواند مفید باشد:

 • آریتمی (ریتم غیرنرمال قلب)
 • تپش قلب
 • سرگیجه های بی دلیل

همچنین می توان از هولتر مانیتور برای تعیین میزان اکسیژن رسانی قلب، اثر داروهای موثر بر سیستم قلبی عروقی و نحوه کار پیس میکر قلب استفاده کرد.

فرق بین نوار قلب و هولتر مانیتور چیست؟

نوار قلب فعالیت قلب شما را در همان لحظه (لحظه گرفتن نوار قلب) ثبت می کند ولی نمی تواند از تغییرات ریتمی قلب شما در طول روز اطلاعاتی بدست دهد.

برای تشخیص بیماری تان ممکن است که لازم باشد پزشک از تغییرات ضربان قلبتان در طی روز یا ارتباط آن با فعالیت های روزانه اطلاع داشته باشد. دستگاه هولتر مانیتور می تواند چنین اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار دهد. بطور معمول ما هولتر مانیتور را در مطب برای شما باز می کنیم. با این حال می توانید از فرد دیگری بخواهید که هولتر را از دستتان باز کرده و آن را به مطب بیاورد. جزئیات این موارد را هنگام بستن هولتر به اطلاعتان خواهیم رساند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۴/۵ - (۱۴ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین،پسر ۲۴ساله ای هستم که چندسالیه فشارم بالاست ،حدودا ۱۴
  پنج ماهه پیش صبح وقتی بیدار شدم دچار تپش قلب شدم که به بیمارستان دفتم و تا غروب همون روز سینوس شدم و مرخص شدم البته چند دوز قبلشم تپش قلب گرفتم بعده چند دیقه قطع شد،هولتر قلب انجام دادم که دکتر گفت یسری ضربانات اضافی داری قرص متورال تجویز کرد که اونم فقط چند روز استفاده کردم و فشارمم تا چند وقت معمولا ۱۲یا ۱۳شده بود ،،الا دو هفته اییه کع فشارم دوباره بالاست بعضی مواقع از خواب بیدار میشم حالت استرس بهم دست میده و قلبم تند تند میکوبه بعده چند دیقه اروم میشه،،البته دکترم هولتر فشار هم برام تجویز کرد ولی نرفتم دنبالش،، توی خانواده مادریمونم مشکل غلضت خون داریم و عمل قلب باز هم انجام دادن..شما نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید باید حتما درمان بشه و باید به روانپزشک مراجعه کنید

   بعد باید هولتر فشار ببندید و اگر فشار بالا بود باید درمان شروع بشه و از نظر علل ثانویه فشار بررسی شوید

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۱۴مهر ۹۸در ارومیه عمل ابلیشن‌ شدم‌ دو روز اول فشارم‌ ۱۱بود ولی بعدافزایش‌ پیدا کرد بعد دو هفته دوباره‌ پیش‌ دکترم‌ رفتم‌ فشارم‌ ۱۴۷رو۹۸بود دستور هولتر‌ دادند‌ باید۲۰آبان‌ هولتر‌ بزارم‌ و در این‌ فاصله من‌ که‌ پیش‌ متخصص‌ قلب رفتم‌ شهرستان‌ خودم‌ لوزامیکس‌ اچ‌ هرشب‌ یکعدد‌ تجویز‌ نمودند‌
  آیا‌ هنگام‌ مراجعه‌ باید قرصها رو قطع کنم‌ یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر هدف هولتر تشخیص یا رد فشاره باید از سه هفته قبل هولتر دارو قطع بشه

 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام من دیابت دارم فعلا متفورمین مصرف میکنم ۴۷ سال سن دادم اخیرا چندین دفعه فشار خون من بالا میره تا ۱۵ به ۱۰ رسید ومعمولا ۱۳ به ۸ بوده علت چیه ؟قلیان میوه ای هم استفاده میکنم . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید هولتر فشار ببندید و اگر فشار بالا باشه باید داروی صد فشار براتون شروع بشه

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید هولتر فشار ببندید و اگر فشار بالا باشه باید داروی صد فشار براتون شروع بشه

  3. تصویر کاربر بهزاد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از وقتی که گذاشتین
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   خواهش میکنم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اندیشه شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام من مدتی هست دچار فشار خون شدم .در صورت خستگی و عصبی شدن فشارم میره بالا و حتی با قرص هم پایین نمیاد. قرص مصرف می کنم والسارتان ۸۰ صبح و شب است .میشه بفرمائید باید چیکار کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   جهت افزایش دوز دارو و بررسی از نظر علل ثانویه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سخاوت دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  فشارخون دارم قرص لوزار25 در صبحها وترازوسین آریا5 درشبها مصرف میکنم بعضی مواقع تاری دید و درد جمجمعه دارم . راهنماییم کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر هدا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام.آیا تو قلب گرفتگی عروق وجود داشته باشه بعده فعالیت سنگین مثل کوه نوردی تو قفسه سینه احساس درد میشه؟ یا امکان داره گرفتگی عروق وجود داشته باشه و هیچ دردی و علایمی نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه فرد درد نداشته باشه

 • تصویر کاربر Mehrab جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  معمولا فشار خون من بالاست ‌. بین 14 و 15 و 16 لطفا یک شماره موبایل بفرستین که آزمایشهای انجام شده را خدمتتون ارسال کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید علل ثانویه در شما بررسی شود و دارو شروع شود 

   ویتامین د بالا هست به دکتر غدد مراحعه کنید

  2. تصویر کاربر Mehrab پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   با سلام
   ممنون از اینکه وقت گذاشتین .
   علل ثانویه را چطور میتونم کشف کنم ؟؟
   طبق آزمایشات ویتامین دی مطلوبه و بالا نیست .
   در ضمن بنده قرص لوزارتان و آزیتروواستاتین را روزانه مصرف میکنم .
   امکان داره در زمینه درمان راهنمایی بفرمایید؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید چون به این شکل نمیشه توصسح داد

   بتید سونو و ازمایشات خاص براتون نوشته بشه

  4. تصویر کاربر Mehrab جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون دکتر.
   بنده شهرکرد زندگی میکنم و دسترسی به شما ندارم که مزاحم شما بشم . امکان داره بفرمایید چه نوع سونو و چه نوع آزمایشهایی باید انجام بدم؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سونو داپلر کلیه 

   رنین الدوسترون ادرار ۲۴ ساعته از نظر متانفرین و نورمتانفرین

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر جواهر شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت شما دکتر محترم
  اقای دکتر من الان 30 سالمه دو سال پیش یهویی دچار فشار خون بالا شدم البته به مدت 20 روز به علت اختلال در قاعدگی قرص ال دی تجویز کردن که بعد این 20 روز یهویی فشارم شروع به بالا رفتن کرد رفتم متخصص قلب اکوی قلب گرفتن گفتن که قلبم مشکل خاصی ندارم فقط افتادگی خفیف دریچه دارم بعد کلیه هام رو چک کردن سونوگرافی معمولی وداپلر هردو سالم بودن خداروشکر حتی نوار مغز ازم گرفتن باز هم مشکلی نداشتم ولی ازمایش خون دادم وادارار 24 ساعته هورمون الدوسترونم 66.3 بود بالاتر از طبیعی ولی رفتم متخصص فشار خون گفتن به این عدد توجه نکنید ودوباره ازمایش ادارار 24 ساعته برام نوشتن وازمایش خون ولی اینبار تیروئیدم 5.67 بوده از نرمال بالاتر رفته وecl)t3)0.8بوده قبل از اين ازمايش اخير دکتر قرص املوبر تجویز دارن 5 درصدش که باخوردنش فشارم تا 9 میومد پایین وحالت عدم تعادل داشتم ودیگه مصرف نکردم الان بخاطر تپش قلبم پرانول 20 مصرف میکنم فشارم خوبه ولی الان بعضی وقتا مدام فشارم بالا میره مخصوصا دیاستولیک الانم دستگاه هولتر وصل کردن جوابشو فردا میگیرم اقای دکتر ولی فشار دیاستولیکم به شدت اذیتم میکنم ضربان پشت سر شدید دارم راهنمایی کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعا کنید

   بدون دیدن بیمار نمیشه در مورد ندع درمان تصمیم گرفت

 • تصویر کاربر بابک شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  مدت یکسال است که دچار فشار خون شده ام (مشکل فشار مینیمم 10.5) - قرص لوزارتان اچ مصرف می کردم . مدت 2 ماه هست که دچار آریتمی شدم . دکتر قرص کونکور تجویز نمود( قرص 2.5 یکی در روز) . ولی پس از مصرف همیشه دچار مشکل بخصوص افت فشار و پایین آمدن ضربان حتی تا زیر 60 - امروز به پزشک دیگری مراجعه نمودم کوریول 6.25 ( دو قرص در روز) و سیتالوپرام 20 ( یک قرص در روز) تجویز نمود . لطفا راهنمایی کنید که دارو جدید مشکل ساز نیست؟؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   بهتره طبق توصیه پزشکتون عمل کنید و در صورت ایجاد مشکل با پزشکتون مشورت کنید

 • تصویر کاربر سیامک شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  فشار خون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   هولتر فشار سنجی به دست بسته مبشود و فشار به طور اتوماتیک طی ۲۴ ساعت گرفته میشود و بر اسا س ان پزشک میتواند تصمیم بگیرد

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر