هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پانته جمعه ۲۷ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 39 سال سنم هست آمریکا زندگی میکنم
  1 ساله فشار خون گرفتم قرص BYSTOLIC 5 میخورم فشار پایینم نرمال هست همیشه
  بعد اززقرص افت فشار داشتم که الان نصف قرص میخرم
  علت این نوسانات فشار تشخیص نمیدن
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   بعد از مصرف دارو فشار پایین میاد و اثر دارو که ازبین میره فشار بالا میره و این طبیعی هست

 • تصویر کاربر ساعدی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و درود جناب دکتر
  43سالمه چربی خون دارم و دارو مصرف میکنم ولی ی مدت هست شبا فشارم بین 14*9 لی17*10
  ولی صبح ها 12*7یا یکم بیشتر
  دارو فشارخون هم نصرف نمیکنم
  رفتم دکتر متخصص قلب و نوار قلب و تست ورزش انجام دادم خدا رو شکر دکتر گفت مشکل قلبی ندارم میخواستم ببینم این امر علتش چیه فشارم میره بالا شبا بدون هیچ سببی روانی یا مریضی
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه مبتلا به فشار خون باشید

   باید هولتر ببندید و اگر فشار واقعا بالاست باید دارو شروع شود

 • تصویر کاربر شیروانی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهرم 36 سالشه تریگیلیسرید رو 290 بود فشارش و میگیره یا 13 رو 7 و یا 14 رو 9 یا 12 رو 7 از چیه چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   باید سه ماه رژیم بگیرند و وزنشون رو کم کنند و ورزش کنند و مجدد بررسی کنند و اکر باز هم فشار و چربی بالا بود مراجعه کنند

 • تصویر کاربر مهرسام یکشنبه ۱ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، مادرم ۶۵سالشه و یه لکه خون تو سفیدی چشمم افتاده فشارش رو ۱۴ هستش سرگیجه داده و یه طرف گردنش درد میکنه باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا خونریزی زیر ملتحمه هست و معمولا بی خطره اما بهتره جهت نعاینه نراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین،پسر ۲۴ساله ای هستم که چندسالیه فشارم بالاست ،حدودا ۱۴
  پنج ماهه پیش صبح وقتی بیدار شدم دچار تپش قلب شدم که به بیمارستان دفتم و تا غروب همون روز سینوس شدم و مرخص شدم البته چند دوز قبلشم تپش قلب گرفتم بعده چند دیقه قطع شد،هولتر قلب انجام دادم که دکتر گفت یسری ضربانات اضافی داری قرص متورال تجویز کرد که اونم فقط چند روز استفاده کردم و فشارمم تا چند وقت معمولا ۱۲یا ۱۳شده بود ،،الا دو هفته اییه کع فشارم دوباره بالاست بعضی مواقع از خواب بیدار میشم حالت استرس بهم دست میده و قلبم تند تند میکوبه بعده چند دیقه اروم میشه،،البته دکترم هولتر فشار هم برام تجویز کرد ولی نرفتم دنبالش،، توی خانواده مادریمونم مشکل غلضت خون داریم و عمل قلب باز هم انجام دادن..شما نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید باید حتما درمان بشه و باید به روانپزشک مراجعه کنید

   بعد باید هولتر فشار ببندید و اگر فشار بالا بود باید درمان شروع بشه و از نظر علل ثانویه فشار بررسی شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر