هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mah چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۲۱ سالمه فشار خون من ۱۶ بود به علت استفاده از نمک زیاد بعد دوروز مجدد اندازه گیری کردم ۱۴ بود خیلی استرس داشتم بعد برای معاینه پزشکی رفتم و یهو فشار خونم را اندازه گیری کردن ۱۲ بود بدون استرس من باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   بهتره هولتر فشار ببندید تا ابتدا مشخص شود اصلا فشار دارید یا خیر

 • تصویر کاربر شریفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  درپاسخ به سولل قبلی بنده فرموده بودید هولترفشار ببندم تا ببینیم فشار دارم یا نه.من درشهرستان نجف اباد اصفهان زندگی میکنم چگونه باید هولتر تهیه کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   باید به بیمارستان یا مطب دکتر قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام فشار خون من معمولا بین 13تا 15ومینیمم 9و10می باشد نوار قلب واکو انجام دادم مشکل نبود با توجه به این که سن من 48 سال می باشد ومشکل خاصی ندارم وعلاقه ای به مصرف قرص ندارم توصیه شما برای کنترل از طریق تغذیه چی میتونه باشد. منتظر راهنمایی کشور شما هستم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   باید دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من حدود ۲۰ سالمه و از بدو تولد مشکل قلبی داشتم تا حدود ۵ سال پیش مرتب چکاب میشدم و الان دیگه رها کردم چن وقتیه دچار تپش قلب خیلی شدید میشم و حتی تنفس و راه رفتن و فعالیت کردن و خوابیدنمو مختل کرده به حدی تپش قلب دارم که احساس میکن قلبم سر جاش نیست درد های تیر کشنده هم هر چند وقت یکبار دارم به دکتر گوارش مراجعه کردم گفتم مشکل گوارشی نیست به نظرتون میتونه خطر ناک باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   باید بفرمایید مشکل قلبیتون چی بوده

   در هر صورت باید جهت معاینه و اکو و با مدارک قبلیتون مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   باید بفرمایید مشکل قلبیتون چی بوده

   در هر صورت باید جهت معاینه و اکو و با مدارک قبلیتون مراجعه کنید اگر اضطراب دارید درمان کنید

  3. تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   مشکل مادرزادی دارم سوراخ بودن دهلیز یا بطن ولی فکرکنم دهلیز بوده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   باید حتما جهت بررسی و بستن هولتر مراجعه کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ایرانمنش دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  احتراما اینجانب 58 ساله و بعلت تنگی نفس که مدت یک سالی میباشد روز به روز بیشتر شده به پزشک متخصص مراجعه با نوار قلب واکو قلب تشخیص دادند که بایستی آنژیوگرافی انجام گیرد والبته لیستی از داروها که بعد از مصرف بسیار چشمگیر تغییرات را مشاهده نمودم باز هم آیا اقدام به آنژیوگرافی را پیشنهاد میکنید لازم به ذکر اینکه بیمه تامین اجتماعی هستم و بیمه تکمیلی هم دارم در هر صورت میخوام از هزینه آن نیز اطلاع داشته باشم. با تقدیم احترام ایران منش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   برای تصمیم گیری برای انژیو باید بیمار و مدارک دیده شوند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر