هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دهدشتیان دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من آنژیو کردم رگهای اصلی بازند وماسل بریج خفیف دارم .دکتر والزارتان ۱۶۰ و کنکور ۵ و آسپرین و روپیکسون ۲۰ داده .
  دوهفته است دارم میخورم .
  فشارم الان ۱۰ روی ۷ هست و بیحالم .
  آیا اینهمه دارو با این دوز لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   میتونید اگر سابقه فشارخون ندارید والزارتان را قطع کنید

   اگر سابقه فشارخون دارید  دوز والزارتان را  نصف کنید

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام واحترام خدمت جناب دکتر
  بنده ۳۳ سالمه وزن متعادل و نه سیگار نه الکل تنها عصبی هستم
  فشار خون دیاستولیکم روی ۹ هست.
  باید چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   اگر فشار همیشه در این حد هست فشارخون بالا تلقی میشه و باید درمان دارویی براتون شروع بشه

 • تصویر کاربر داریوش جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.4 سال پیش بود که متوجه شدم دارای فشار خون بالا هستم( همراه با سر دردهای گاه و بیگاه) با مراجعه به دکتر ابتدا مصرف روزی یک قرص 25 میلی گرمی لوزارتان شروع کردم. در ادامه متوجه شدیم که فشار خون پایین بنده 9 میباشد .لذا دکتر روزی 2 عدد قرص لوزارتان تجویز نمود که بعد از مدتی متوجه شدیم مشکل حل نشده و با اینکه فشار بالا نرمال و 12 هست ولی فشار پایین اکثرا نزدیک 9 و حتی 9 و نیم است.لذا دکتر روزی یک قرص لوزارتان اچ ( 50 ) را تجویز نمود که بعد از این تجویز فشار خون من نرمال گردید.بنده هر روز ورزش کرده و تغذیه سالمی سعی میکنم داشته باشم .ولی از چند ماه پیش با آزمایشات خون متوجه شدم کلسترول بنده بالا میرود و در آخرین مورد به عدد 240 رسیده بود.با بررسی عوارض قرص لوزامیکس متوجه شدم ممکن است موجب افزایش کلسترول شود. بنده دوباره روزی دو قرص لوزارتان را شروع کردم .ولی سردردها روزانه بنده را اذیت مینمود تا اینکه مجبور شدم قرص لوزامیکس را ادامه دهم با اینکه به همان 2 قرص لوزارتان روزانه چند بار فشارم رو چک میکردم و نرمال بود .( و سر دردها بعد از اولین قرص لوزامیکس قطع شد ) .حال : 1- آیا مشکل کلسترول بنده به همین قرص لوزامیکس مربوطه 2- آیا سردردها بخاطر این هست که بدنم به هیدراکلراید عادت کرده ؟
  ممنون میشوم نظر خود را مرقوم فرمایید ( بنده 50 سالم میباشد و 80 کیلو وزن و 178 قد)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   هیدروکلروتیازید موجود در دارود ممکنه اختلال چربی بده

   البته اگر نیاز به مصرف باشه میتونید قرص چربی استفاده کنید یا اینکه دارو تون رو تغییر بدید

   سردرد به این دارو ارتباطی ندارد و باید از نظر علت سردرد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر حدود ۶ ماهه فنر گذاشته و فشار خونم داره و الان چنو روز یه بار سردردش میگیره که به گفته خودش صبح درد خفیف وبعدظهرها شدیدتر میشه الان فشارش گرفتم ۱۴۰ رو ۹۵ بود ومن میگم احتمالا وقتی فشارش بالا میره سردردش میگیره
  داروهاش لوزاتان ۲۵ روزی دو تا
  متورال نصف صبح وشب
  ترازوسین۲میلی برا پروستاتش هر شب
  پلاویکس اسپرین اتواستاتین میخوره.به نظرتون دوز داروهاش مناسبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   معمولا  فشار در این حد باعث سردرد ر نمیشه به هر حال در قدم اول فشار خون را کنترل کنند و برای بررسی علت سردرد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دکتر قلب برای بنده قرص فشار لوکرازید نوشته و هر روز ۲ عدد مصرف میکنم
  بعد که به دکتر کلیه مراجعه کردم اونم واسم یه قرص تریامترن تجویز کرد
  این دو تا قرص هر دو هیدروکلروتیازید دارن ایه باهم تداخل پیدا میکنن یا نه و هیچ مانعی واسه مصرف هم زمان این دو قرص نیست
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام.

   بهتره با هم مصرف نشود

   تریامترن رو قطع کنید و به پزشکتون اطلاع بدید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر