دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۶۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام گاهی اوقات احساس درد در ناحیه قلب دارم و این دردها به چند ساعت هم میرسه با خوردن قرص ا اس ا 100 خوب میشم آیا بیماری قلبی است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این درد لزوما قلبی نیست

   ولی باید تست ورزش دهید تا تکلیف مشخص شود

 • تصویر کاربر پیام شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  می خواستم بپرسم آیا قرص دوپاویت با وارفارین تداخل دارد یا نه ؟
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   عکس قرص را بزارید

 • تصویر کاربر احمدz پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  باسلام من هم پلاکت خون پاین دارم وهم چربی کبد ودیابت نوع 2 (بنا بر آزمایشی که دادم)به دکتر که مراجه نمودم قرص لیپو فیکس تجویز فرمودن باتوجه به دیابتی که دارم آیا مصرف این قرص را ادمه بدهم ؟... باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مشکلی نداره

 • تصویر کاربر سیاوش پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز وخیر.بنده حدود یکساله قرص اترواستاتین 20 یک عدد در روز میخورم همراه با لوزارتان دوعدد 25 ونصف لوزار میکس صبح ناشتا هم قرص لووتیروکسین 2عدد فعلا و مونته لوکاست یک عدد10 والوپونینول یک عدد 100.چند بار گرفتگی عضلات شدید ودرد انگشتان داشتم ولی طی 10 روز گذشته 3بار درد وحشتناک وغیر قابل تحمل در پاها بیشتر ساق وکنارش از داخل وخارج.همینطور گاهی در کشاله ران البته پروستات هم کمی بزرگ شده ودرد پرینه وباقیمانده ادرار هم دارم امکان درد از اترو استاتین ممکنه باشه؟ چکنم دکتر جان قطع کنم یا کمش کنم ببخشید طولانی شد شرمنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله میتونه

 • تصویر کاربر كريمى پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام من 51 سال دارم وفشار خون من تقريبا 9روى 6ميباشد ضربان قلبم ميانگين روى60 است من خانم خانه دار هستم اين فشار خون نرمال است افت فشار ندارم ولى حدودا فشار خون من اين عدد ميباشد ممنونم اگر رهنمايى بشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نرماله و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر ف پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام . مادرم 78 سالشونه و فشارخون بالا دارند و دارو مصرف میکنند مدتی که حدودا هفته ای یکی دوبار زمین میخورند و متوجه نمیشن که علتش چی بوده. بعد از بررسی رو فشارشون متوجه شدیم که فشار پایین میاد علی الخصوص مینیمم. مثلا 95 . 115 . 94 . چند دفعه ش بعد از خوردن استامینوفن کدئین بوده. و یک بار هم به خاطر مصرف دوز بیشتر کلوزپام.
  در ضمن نارسایی خفیف کلیه هم دارند . حالا سوالم اینه چکار باید بکنم. و ایا پیش متخصص قلب ببرم یا مغز. ( چون میگن نمیدونن که چی میشه که میخورن زمین ). خیلی ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   علت های قلبی و هم معزی مطرحه

   بیمار باید حتما اکو شود هولتر ریتم ببندد و در ضمن توسط دکتر مغز و اعصاب ویزیت شوند

   در کل باید معاینه شوند و بررسی کامل انجام شور

 • تصویر کاربر رز پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مامان بنده تقریبا 70سالشونه دکترقلبشون براشون یک روز درمیان قرص آسپرین تجویز کردن ,الان پای مامانم شکسته وگچ گرفتن ودکتر ارتوپد هر12 ساعت براشون آسپرین تجویز کردن آیا مصرف روزانه دوبار قرص آسپرین براشون خطر دارد یاخیر چون شنیده ام باعث خونریزی مغزی یا معده یاروده میشه درسته یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   به هر حال ریسک خونریزی وجود داره

   میتونند پنتوپرازول همراهش مثرف کنند

 • تصویر کاربر هاجر یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر اقای دکتر بنده 30 سال سن دارم مدام فشارم بالا میره از 2 سال پیش هردکتری رفتم گفتن نمیشه در سن وسالتون فشار خون داشته باشین وهر قرص فشاری که برام تجویز میکنن به شدت فشارم میفته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بهتره اگر اصطراب دارید ابتدا درمان کنید

   اگر باز هم فشار ها بالا بود با حداقل دوز دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر سمیرا جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من تا ۲سالگی خیلی زرد شده بودن واصلا میلی به غذا نداشتن از ۲سالگی پزشکشون تشخیص دادن که کلسترول بالا وتریگلسیرید بالایی داره
  کلسترول روی ۸۰۰بود
  وچربی بد خون هم بالا بود
  به دستور پزشک قرص اتوروواستاتین ۱۰
  وازتیمایب۱۰ مصرف میکنند ومرتب انزیمهای کبدی وچربیشون چک میشه
  نصف قرص اتوروواستاتین بعد از ناهار نصف قرص ازتیمایب بعد از شام،
  الان پسرم ۸سالش هست وبااین دوز دارو کلسترول خونش ۱۸۰
  تریگلیسریدش هم زیر ۱۸۰
  چربی بد خون ۱۳۰
  با توجه به این اعداد میخواستم خواهش کنم راهنمایی بفرمایید که ایا این دوز دارو ادامه بدم؟
  نیازی به کم کردن یا قطع دارو نداره؟
  نیازی نیست متخصص قلب کودکان ببرمش؟
  در ضمن خیلی فعالیت شدید نمیتونه انجام بده میگه نفس میشم،
  خداراشکر از لحاظ جسمی وقدی وهوشی و...عالی هست
  قد ۱۳۲
  وزن ۱۳۲
  کلاس دوم ابتدایی میرن
  وسوال اخر اینکه شرکتهای مختلف باهم فرق دارن؟
  مثلا اتوروواستاتین شرکت سبحان با لیپوفیکس.
  خیلی خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید با متخصص قلب اطفال مشورت کتید

 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما.
  همسر من ۳۹ سالشون هست و تری گلیسیریدشون بالا هست .میتونن از قرص لیپوفیکس استفاده کنند یا قرص دیگه ای پیشنهاد میدید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   فنوفیبرات ۲۰۰ استفاده کنند

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر