دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۵۹ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام اول از همه برایم بسیار زیبا بود که امکانی فراهم کردید. تا پاسخ افراد را بدهید واقعا سپاسگذارم
  مادری دارم که ۸۳ سن دارد و در طول سال ممکن است چندین بار دچار سکته مغزی گذرا گردد معمولا با تزریق سه عدد سیتیکولین در سه روز و مصرف پیراستام هر ۱۲ ساعت تا پنج روز در زمان بروز سکته مشکل رفع می گردد .در طول سال رژیم درمانی دارو مصرفی شامل پوزارکس، نیترو۲.۶،نصف متورال و گلی بنگلامید در صبح و شب و مصرف روزانه آسپرین و پیراستام و آتور واستاتین یکبار در روز است.
  آیا راهی برای پیشگری این سکته ها است در بیشتر موارد علائم بصورت عدم توانایی در صحبت بوده است؟
  آیا می توان هفته ای یک یا دو عدد سیتوکین به. عنوان پیشگیری تزریق کرد.
  با توجه به اینکه آسپرین مصرف می کند خونریزی زیر پوستی در ناحیه های از دست دیده می شود ایا این مشکلی ندارد یا بهتر است مصرف اسپرین را کمتر کرد
  ایا مصرف اوسویکس را در کنار اسپرین را توصیه می فرماید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   چنین چیزی بعید است که کسی مدام سکته های گذرا داشته باشد

   با اینحال در این مورد باید با متخصث معز و اعصاب مراجعه کنید و اکر ریتم قلب بیمار af هست باید داروی ضد انقاد مصرف شود

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  همسرم ۳۲ سالشه و کلسترولش ۲۴۱ و تری گلیسیریدش ۱۰۱ هستش
  LDL Cholestrol ۱۶۶ و
  Non HDL cholestrol ۱۸۶ و
  HDL Cholestrol ۵۵
  آیا نیاز به قرص داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اتورواستاتین ۲۰ عصرها یک عدد

  2. تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   خیلی لطف کردین آقای دکتر ممنون از پاسخ گویی تون فقط میخواستم بدونم که مصرف قرص رو تا چه مدت زمانی باید ادامه بده و مجددا کی نیاز به آزمایش خون پیدا میکنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   ۳ ماه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.ممنون میشم بگید قرصهای citalopram 20mg tab و Alprazolam 0/5mg tab برای ازمایش خون و اعتیاد مشکل ایجاد نمیکنه .سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکل ایجاد نمیکنه

 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام
  مدت زمان مصرف داروی لیپوفیکس چه مدته؟
  آیا میشه همیشه مصرف کرد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   کاملا به شرایط بیمار بستگی داره

   بله میشه

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم ۳ماه پیش یک فنر گذاشتن والان برخی اوقات نه همیشه! مثلا امروز صبح زود گفت سرم درد میکنه وحالت تعوع دارم فشارش گرفتم ۱۴بر۱۰ بود حالا سوالم اینه چکار کنیم ؟واینکه چکارکنه که دوباره کارش به فنر نرسه؟
  داروهای مصرفی:لوزاتان۲۵ ومتورال۵۰ هر دو نصف صبح ونصف شب؛اتوراستاتین۲۰؛آسپرین وپلاویکس؛فیناسرایدو ترازوسین شبی ۱میلی؛الوپورنیول.پنتوپرازول
  باتشکر%
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   لوزارتان هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف کنند و اگر علایم ادامه داشت جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  برادر من الان بیشتر از 8 ساله که سیگار میکشه و دوچار مشکلات تنفسی شده الان میخواد ترک کنه آیا ممکنه بدون تجویز دکتر از قرص ترک اعتیاد استفاده کنه ؟؟؟؟ کدوم قرص ترک سیگار رو بمن پیشنهاد میکنید که نیازی به تجویز از طرف دکتر نداشته باشه و برای ترک سیگار هم تاثیر خوبی داشته باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   همین وارنیکلین رو میتونند مصرف کنند

 • تصویر کاربر بابک یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۴۲ سالمه و تیگلیسیرید خونم ۴۰۰ و کلسترول ۲۱۳ قرص اترواستاتین ۴۰ نصف ه روز مدت سه ماه میخورم اما بعضی وقتا دچار تنگی نفس میشم بنظر شما چکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سسلام

   تنگی نفس به چربی ارتباط نداره

   جهت بررسی علت تنگی نفس باید اکو و تست ورزش شوید

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر آقای دکتر
  من سندرم بروگادا دارم سی پنج سالم هست دستگاه آی سی دی گذاشتم
  ی بار ایست کردم

  اظطراب و استراس شدید دارم
  چ داروی میتوانم استفاده کنم برای اعصاب
  ترازدون ضرر نداره دکتر اعصاب برام نوشته

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ضرر نداره

   ولی باید به روانپزشک مشورت کنید

 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام من فشار خون دارم وزنم زیاد و بیماری آسم دارم با این قرص میتونم وزن خودم پایین بیارم چون میدونم عامل بیماری وزنم ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید پدرم مبتلا به بیماری مزمن فشارخون و همچنین بیماری قلبی و کلیوی هستن داروی فسارخون لوزارتان25 هر 12 ساعت متورال50 هر 12 ساعت نصف نیتروگلیسیرین 2.6 هر 12 ساعت انلودیپین و پروزاسین هم هر 24 ساعت مصرف میکنن. پاهاش خصوصا پای راست همیشه مقداری ورم داشته که توی سونو داپلر هم.چیزی مبنی بر گرفتگی عروق پا نشون نداده ولی مخصوصا روی پا و قوزک پا خیلی متورم هست به پیشنهاد فوق تخصص غدد دلیل این تورم خوردن املودیپین تعیین شد و گفتن املودیپین و 20 روز حذف و پروزاسین و هر 12 ساعت بخورن و به جای املودیپین نصف قرص فوروزماید بخورن بخاطر ادرار اور بودن این قرص پدرم براشون خیلی سخته و باعث عصبی شدنشون میشه چون روزا تا شب مغازن و نمیتونن این قرص و بخورن شبها هم خوردن این قرص نمیذاره استراحت کنن و بیشتر تنش ایجاد کرده خواستم ازتون.خواهش کنم راهنمایی بفرمایید ایا جایگزین بهتری وجود ندارد؟ به کاپتوپریل هم حساسیت دارن و سرفه میکنن. با سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   املودیپین و فوروزماید رو هر دو قطع کنند و اگر فشار بالا رفت دوز لوزار رو بالا ببرن

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر