دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۵۹ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پورمند چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید

  مادر من ۴-۵ روزه که فشاره خونش رویه ۱۸ تا ۲۰ میره
  روزی دو سه بار فشارش میره بالا قبلا اینطوری نبود با قرص لوزارتان ۲۵ فشارش کنترل میشد
  الان باید چکار کنم فقط هم موقه خواب این اتفاق می افته
  ممنون میشم کمکم کنید ????????????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   املودیپین ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و به پزشک مراجعا کنید

 • تصویر کاربر سابقی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده یک خانم 37 ساله هستم و مدت 5 ماهه که برای درمان فشار خون بالا دکتر روزانه نصف قرص متوهگزال 23/75 تجویز کرده. اما متاسفانه شاهد ریزش مو شدید و چاقی بی علت شدم. میخواستم ببینم ممکنه از عوارض این دارو باشه ؟چون من داروی دیگه ای استفاده نمیکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این دارو رو قطع کنید و داروی دیگیدی شروع کنید

   لوزارتان ۲۵ هر ۱۲ ساعت نصف 

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر وقت بخیر ببخشید من خانم ۵۶ ساله با بیماری چربی خون سیمواستایتن ۲۰ مدت هاست میخورم ولی جدیدا آزمایش خون دادم کلسترول ۲۷۰،
  LDL=187
  Tg=110
  HDL=56
  سابقه دیابت و فشار خون بیماری قلبی عروقی هم ندارم
  ولی کم کاری تیروئید دارم ...به نظر شما دوز قرص رو دو برابر کنم یا نیاز هست داروی جدید اضافه بشه و چه مدت بعد دوباره آزمایش بدم ؟ ..ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نمیشه سیمواستاتین رو با دوز بیشتر مصرف کرد

   اتورواستاتین ۲۰ استفاده کنید که اثر بیشتری در کنترل جربی داره

 • تصویر کاربر بعدی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 35سالمه فشار خون بالا هستم یعنی تا 20 میر بالاکم خونیم روی 9 مقداری گشادی دریچه میترال دارم گاهی وقتا درد قفسه سینه وتنگی نفس دارم که این درد ب پشتم میزنه بیشتر اوقات هوری قلبم میریزه میشه راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید دارو شروع بشه و از نظر علل ثانویه فشار بررسی شوید و در ضمن برای درد باید اکو و تست ورزش،شوید تا از نظر قلبی بررسی شوید

 • تصویر کاربر شهاب دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من کلسترول و آنزیمهای کبدی م بالا و کبد چرب گرید بی است.کلسترول ۲۰۰ و آنزیم ۴۰ و ۶۰ .اتوروستاتین مصرف میکنم ولی یه مدت ماهیچه پشت پام درد میکرد البته مطمئن نیستم عوارض این دارو باشه یا نه .بهر حال زمانی که دارو مصرف میکنم همه چی نرمال به غیر از آنزیم کبدی ولی در صورت قطع دارو موارد بالا میرود .ممنون میشم نظر بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله عارصه این دارو هست

   این رو قطع کنید و سیمواستاتین مصرف کنید و اگر علایم ادامه داشت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زیبا دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.
  آقای دکتر مادرم 4 سال پیش به علت گرفتگی عروق عمل قلب باز انجام دادن و متاسفانه 2 سال بعد عروق پیوندی مجدد گرفته شد و تقربیا 8 ماه پیش به یکی از رگهای اصلی قلبش استنت گذاشتن، دیابت هم دارن، الان به خاطر سنگ صفرا بعضی وقتا شبها و موقع پیاده روی درد قفسه سینه دارن، فشارشون مابین 8 تا 11 هست.
  آقای دکتر داروهای قلبی که مادرم استفاده میکنن پلاویکس، آسپرین، نیتروکانتین 6/4، زباکر 2/5، فوروزماید 40، لوزاتان 25، رزواستاتین 20.
  آقای دکتر مادرم بعضی وقتا افت فشار خون پیدا میکنن می تونن از قرصهای زباکر 2/5، فوروزماید 40، لوزاتان 25 یکشو استفاده کنن؟؟؟ برای قلبشون مشکلی ایجاد نمی شه؟؟؟
  با تشکر سلامت و سربلند باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار دیده بشه و معاینه شود  و مدارک دیده بشه تا بشه در مورد داروها نظر داد

 • تصویر کاربر احمدزرینی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترمادرم 65سالشونه قرص سرترالین برای اعصابشون میخورن وبرای فشارشون پروپرانول ومتورال یکی صبح ویکی شب میخورن بعضی دکترا میگن یا پروپرانول مصرف کنن یا متورال باهمدیگه مصرف نشه آیا می تونه متورال رو با آملوپرس 5 مصرف کنه وسئوال بعدی اینکه متورال با سرترالین تداخل دارویی داره یا نه ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متورال با پروپرانولول مصرف نشه

   بله میشع با املوپرس استفاده بشه

   تداخل جدی نداره

 • تصویر کاربر شیرخان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  باسلام.آیا خواب آلودگی بعد از مصرف قرص لیپوفیکس طبیعیه یا نیاز به پیگیری و بررسی توسط پزشک معالج رو داره؟مصرف دارو هم هر شب بعد از شام یک قرص.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.احتمالا ارتباط نداره

   به پزشک روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام
  من روغن حیوانی و دنبه گوسفند زیاد مصرف میکنم
  آیا ضرر دارد؟در رگ ها رسوب میکند؟
  و لطفا دارویی که باعث باز شدن رگ ها از چربی و کلسیم میشه رو معرفی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بلهباید ازمایش چربیتون دیده بشه

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله باید ازمایش چربیتون دیده بشه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر برای چک آپ به متخصص قلب مراجعه کردم بعدازانجام آزمایشات گرفتگی خفیفی دکتر در قسمتی از عضله قلب تشخیص دادند قرص آسپرین و آتوراستاتین 10 را یک روز درمیان تجویزشد میخواستم از جنابعالی سوال کنم درحال حاضرهیچ مشکلی ندارم میتوانم بجای آتوراستاتین از گرفروت که میوه این فصل هست استفاده بجای قرص کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   میوه جایگزین دارو نیست

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر