دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۶۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژگان پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام خانمي ٥٠ ساله هستم كلسترول بد خونم ١٩٠ هست دكتر اتورواستاتين ٢٠ داه ايا باسد هروز قرص رو بخورم؟
  1. تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   با سلام خانمي ٥٠ ساله هستم كلسترول بد خونم ١٩٠ هست دكتر اتورواستاتين ٢٠ داه ايا باسد هروز قرص رو بخورم؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.بله هر روز مصرف کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارسطو دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  باسلام خدمته دکتره عزیز و بزرگوار،،، بعضی وقتها سمته چپه قفسه سینم تیر میکشه ب طوری که باید آهسته آهسته نفس بکشم و کمرم خم شه تا بعد از یه دقیقه خوب شم ب طوریه که ب نظرم اگه کمرم راس شه تو اونموقع فک میکنم یه رگی هست اگه سرمو بالا کنم شاید پاره شه درضمن نوار قلب گرفتم میگن مشکلی نداره سنم 33 ساله،،، با تشکر و قدردانی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تیر کشیدن معمولا قلبی نیست و عضلانیه

   اما بهتره معاینه شوید و نوار قلب بگیرید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام، دکتر بنده امیر38سالمه،که چربی خون دارم، درآزمایش چندروز پیش تریدگلیسرید بنده300 بود دکتر گفت:باید کپسول فنوفیبرات استفاده کنید درصورتی که قبلا آتورواستاتین20 مصرف میکردم، اما این موضوع برای پارساله الان نزدیک به یکساله که دیگه آتورو استاتین مصرف نمیکنم، نظرشما چی هستش؟
  باسپاس از همکاریتون..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اتورواستاتین  روی تریگلیسرید اثر کمی داره و درمان ان همان فنوفیبرات هست

 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام. خانمی ۵۰ ساله هستم. بدون سابقه دیابت بیماری قلبی و فشار خون بالا. در آخرین آزمایش LDL= 180 بود پزشک برایم آتورواستاتین ۱۰ نوشته و اکنون LDL=120 است. آیا میتوانم دارو را قطع کنم؟ قطع ناگهانی مشکلی پیش نمی آورد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره دارو رو مدتی یک روز درمیان مصرف کنید و بعد سه تا ۶ ماه مجدد ازمایش دهید

 • تصویر کاربر سمیه یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با سلام خانم 36 ساله هستم که اضافه وزن ندارم ولی چندین سال است کلسترول خونم 280 می باشد ایا خطرناک است و چه قرصی باید مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   Ldl مهم هست

   عکس ازمایش رو بفرستید

 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  باسلام..حدود4سال پیش چربی من580بودکه تاکنون ازلحاظ دارویی وآزمایشی هیچ اقدامی نکردم.چندوقته ازناحیه کف پاهام گرمای شدیدهمراه باخستگی ودردرااحساس میکنم.آیامیتونم خودسرانه ازقرص لیپوفیکس20استفاده کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این علایم به چربی ارتباط نداره

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید مدتی هست که کتف چپم درد میکند ووقتی که فعالیت میکنم یا وسایل سنگینی حمل میکنم شدید درد می کند علتش چیه..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درد قلبی و یا مفصلی باشه

   به متخصص قلب جهت تست ورزش و روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام. من به مدت 4 سال متورال 50 به صورت نصفی صبح و نصفی شب میخورم . حدود 2 تا سه ماهی است که موقعی که از حالت نشتسته با ایستاده تغییر وضعیت میدهم و می ایستم حالت سرگیجه کوتاهی حس میکنم. لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دچار افت فشار یا ضربان می شوید

   متورال رو هر ۱۲ ساعت یک چهارم مصرف کنید و مراجعا کنید

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر وقت بخیر
  دکترجان،من۴۳ سال سن دارم
  حدوده ۲ سال پیش متوجه شدم فشارم بالاس ۱۷روی ۱۱ بود رفتم پیش پزشک قلب کنکور ۵ بهم دادگفت صبها یکعدد تاسه ماه
  بعداز ۳ ماه رفتم مینیموم زیاد تغییر نکرده بود آملودیپین ۵ اضافه کردن شبها میخورم
  ۷ ماه پیش رفتم فشارم تنظیم بود
  اما حالا چندروزه بالاس نمیدونم داروها اثرنداره؟؟ آقای دکتر نزدیک پریودی تاثیر داره فشاربالا میره؟ من اینطور احساس میکنم که نزدیک پریودی بالامیره چون سردردای میگرنی هم میگیرم نظرشما چیست؟ چکار کنم؟ ممنونم
  البته من عصبی هم هستم یعنی توی خونه هم تنش هست استرس و تپش قلب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله میتونه در این زمان بالا بره

   در این زمان میتونید هیدروکلرتیازید نصف هم مصرف کنید

   برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من در اثر حمله ی قلبی دچار نارسایی قلبی هستند دکتر قرص لازیکس نصف صبح و نصف عصر براشون تجویز کردند باز پاهاش ورم دارد چه کار باید بکنیم ؟ غیر لازیکس داروی موثر تری هم هست چی کار باید بکنیم؟ تشکر می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر نارسایی کلیه ندارند میتونن اسپیرونولاکتون هم اضافه بشه و دوز فوروزماید رو هم میشه بالا برد

   البته بهتره به پزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر