دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۶۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Z.a پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  این دارو رو من دوماه پیش قطع کردم ولی دوباره دارم میخورم والان دو روزه که تنگی نفس دارم و احساس سرما و لرزش دارم میخواستم بدونم که از این هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر ارتباط نداره

   به پزشک داخلی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر فشار ۱۳ روی ۱۰ بالا محسوب میشه برای کسی که با این فشار علائم خاصی ندارد ، مرد ۳۶ ساله با قند لب مرز ، باید قرص مصرف کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله

   این عدد فشار، فشار خون بالا تلقی میشه و باید دارو مصرف بشه و از نظر علل ثانویه فشار هم بررسی بشید

 • تصویر کاربر T یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من چن شبه داروی لیپو‌فیکس بیست رو شروع کردم می خورم ولی همچنان سرگیجه شدید و درد پشت کتف چپ رو دارم انگار میخ تو کتفم فرو میشه بهر حال موقعی که سرم رو رو بالش میزارم انگار تو چرخ فلک باشدت می چرخونم
  با تشکر توران رمضانی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این دارو ضد چربی هست و تاثیری روی سرگیجه نداره

   برای سرگیجه به متخصص مغز و اعصاب و ent مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  تفاوت داروی خارجی و داروی ایرانی سیتاگلیپتین و دلیل اختلاف قیمت چیست اگه توان مالی به نوع خارجی نرسی ایا میتوان از ساخت داخل استفاده کرد ؟مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   طبیعتا داروی خارجی از ایرانی گرونتره و ممکنه کمی هم کیفیتش بهتر باشه ولی اشکالی هم نداره که داروی ایرانی است استفاده کنید

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام مادرم 64 ساله است فشار خون و دیابت داره ، دو قرص لوزارتان و یک قرص هیدروکلرو تیزنید میخوره و دو قرص متفورمین 500 روزانه پیش متخصص داخلی رفتند سه ماه پیش ، چکاب کامل دادند هیچ مشکلی نداشتند در آزمایش چه قندو چربی و بقیه چیزها آزمایش ادرار 24 ساعت هم دادند کلیه شان مشکلی نداشت البته دکتر گفتند اگر میخواهید پیش نفرولوژیست برید ولی تاکید نکردند الان با قرص فشار و دیابت فشارشون کنترل شده همیشه قندشون هم دیگه خیلی بالا بره بعد ناشتا مثلا تا 200 ولی هر روز اینطور نیست بعضی روزها در حد نرمال هم هست
  حالا دو مرتبه است که میگن تو گوشش ون صدای تیک تیک می شنوند ولی زود خوب می شود فشارشون که میگیرم 13 روی 9 در آن لحظه ، این ربط داره به فشار بالا ؟ یا سخت شدن جداره رگها شون الان من باید پیش چه دکتری ببرم ایشون متخصص داخلی قلب یا متخصص کلیه ؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر ارتباط نداره

   به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

   نوار گوش باید بگیرند

 • تصویر کاربر مهدان سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خانمی چهل ساله هستم نزدیک ده ساله که تپش قلب دارم وقرص فشار خون هم میخورم املودیپین ۵میلی ونصف هیدروکلرتیازید ۵۰ سه چهار سال پیش نوارقلب گرفتم مشکلی نداشت ازمایش تیروئید خوب بود ولی سابقه ی اضطراب وافسردگی دارم هرموقع شدید میشه پروپرانول میخورم خوب میشم ولی کلا تپش قلب همیشه دارم بنظر شما قلبم مشکل داره یا نشان از اضطراب هستش ؟وایا نیاز هستش اکو یا تست ورزش بدم گاهی وقتا میترسم پیش دکتر برم میگم شاید مشکل جدی قلبم داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   در درجه اول برای کنترل اضطراب و افسردگی به روانپزشک مراجعه کنید به هر حال با توجه به اینکه فشار خون دارید بهتر اکو و تست ورزش هم انجام دهید

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام مجدد آقای دکتر پیرو سوال قبلم خدمتتون بگم من 44ساله هستم وصرفا مشکل فشار خون وچربی خون دارم وقرص روپیکسون 20هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   سوالتون چی هست

 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  با سلام.من افتادگی دریچه میترال دارم نوع درجه دو و می خواستم بدونم این عارضه مانع اکسیژن رسانی درست در بدن می شه و همچنین خونرسانی و آیا داروی متورال این دو مشکل اکسیژن رسانی و خون رسانی رو حل می کنه.یا سوستاک این کارو می کنه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   افتادگی معمولا مهم نیست و باعث این عوارض نمیشه و نیاز به داروی خاصی هم نداره

 • تصویر کاربر وفادار جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد محترم. اینجانب خانمی 39 ساله هستم که فشارخونم بیشتر مواقع پایین در حدود 9 روی 6 است بطوریکه دچار سرگیجه و سردردهای شدید درناحیه چشم،پیشانی و پشت سر میشوم که با مصرف نمک و شربت اناناس بهتر میشوم ولی گاهی اوقات سردردم تا یکی دو روز ادامه پیدا میکند ازمایش کامل دادم ولی ظاهرا مشکل خاصی ندارم فقط esr بالا می باشد که تاکنون هیچ دکتری راه حلی برای آن نداشته البته قوزک پاهایم ورم داره وگاهی اوقات درد دارم. لطفا راهنماییم کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر سردرد همراه با esr بالا دارید باید حتماً به روماتولوژیست مراجعه کنید از نظر ژانت سل ارتریت

   علائم متعدد و غیر اختصاصی هست بدون معاینه متاسفانه اظهار نظر امکان پذیر نیست

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید مادر‌من ۷۲ سالشونه ۵سال پیش عمل قلب باز کردند برای گرفتگی رگها، همیشه فشار خون و چربی خون داشتند، چندین سال بود که قرصهای فشار و قلبشون روزی ۲تا متورال روزی ۲تا آملودیپین ۵ روزی ۲تا والرساتان۸۰ بود و فشار بین ۱۲-۱۳-۱۴ بود تا اینکه ۳هفته پیش به علت بی حالیه بیش از حد رفتیم بیمارستان فشارشون ۷روی ۴بود و افت شدید سدیم ۱۰۹ داشتند . عکس اکوی قلب هم براتون میفرستم. عکس ریه هم آب اطراف ریه نشون میداد توی خواب هم خر خر و نفس تنگی دارند. توی بیمارستان بعد از استفاده از دستگاه اکسیژن کم کم بهتر شدند. بعد از یک هفته مرخص شدند ولی مشکل در انتخاب قرص فشار داریم . توی خونه کنترل می‌کنیم وقتی کم کم بالا رفت اول آملودیپین ۵ و روزی ۲تا شروع کردیم بعد متورال ۵۰ نصف صبح نصف شب و والرساتان ۸۰ نصف صبح و شب. فشار روی ۱۳ روی ۸ بود تا اینکه دیشب رفتیم دکتر ایشون گفتند به جای متورال قرص کنکورد ۲/۵ روزی ۲تا بخورند که از همون دیشب شروع کردیم به همراه آملودیپین و نصف والرساتان که دیشب فقط با کنکورد فقط نصف والرساتان و خوردند و یک قرص دیگوکسین ۰/۲۵ گفتند نصف صبح و شب که همون دیشب خوردند یک قرص اسپیرونولاکتون ۲۵ گفتند که هنوز شروع نکردیم .و گفتند آسپیرین ۸۱ به جای یکی بشه ۲تا . امروز صبح که فشارشونو گرفتم ۱۱روی ۶ بود با ضربان ۷۸ بدون هیچ قرص فشاری . ضربان هفته های پیش بین ۸۰ تا ۸۸ بود . به هر صورت با فشار پایین دیگه قرص فشاری امروز نخوردند و فقط دونه ی دوم از قرص کنکوردو صبح خوردند . عصر هم فشارشون ۱۱روی ۵ بود با ضربان ۷۶. خودشون خواستند دیگه کنکوردو نخورن چون از صبح حس بی حالی دارن. دوباره همون نصف متورالو که قبلا مصرف می‌کردند امشب خوردند. میشه راهنمایی بفرمایید با این قرصها و فشار که دچار نوسان هست چیکار باید کرد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بیمار باید از نظد علل افت فشار مثل نارسایی قلبی ادیسون کم کاری تیرویی و .. بررسی شوند و داروها باید به دقت تنظیم شه

   نوسان فشار و ضربان تادحدی طبیعی هست 

   اما بیمار و مدارک باید دیده شوند تا بشه نظر دقیق داد


    

  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون
   امکانش هست من مدارکشونو برای شما بیارم ؟ چون ایشون بعد از یک هفته بیمارستان و دکتر خیلی خسته و حساس شدند شاید نتونن بیان
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   بعد از برطرف شدن  این شرایط مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر