قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود.

آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

✅ ورزش کردن

✅ کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن

✅ توقف سیگار کشیدن

برای طلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

چگونگی مصرف آتورواستاتین

✅ قبل از شروع مصرف آتورواستاتین یا لیپوفیکس ۲۰ یا زمانی که مجددا دارو را دریافت می کنید در صورت آماده بودن بروشور اطلاعات بیمار توسط داروسازتان آنرا مطالعه کنید.

✅ این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

✅ آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

⛔ در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

⛔ اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

✅ به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

✅ بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

# دانه های پوستی

# خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)

# سرگیجه شدید

# مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

✅ قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

✅ پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

✅ قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

⛔ نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

✅ بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

⛔ این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

⛔ اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس آتورواستاتین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

⛔ بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

⛔ سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

⛔ هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

✅ در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدان سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خانمی چهل ساله هستم نزدیک ده ساله که تپش قلب دارم وقرص فشار خون هم میخورم املودیپین ۵میلی ونصف هیدروکلرتیازید ۵۰ سه چهار سال پیش نوارقلب گرفتم مشکلی نداشت ازمایش تیروئید خوب بود ولی سابقه ی اضطراب وافسردگی دارم هرموقع شدید میشه پروپرانول میخورم خوب میشم ولی کلا تپش قلب همیشه دارم بنظر شما قلبم مشکل داره یا نشان از اضطراب هستش ؟وایا نیاز هستش اکو یا تست ورزش بدم گاهی وقتا میترسم پیش دکتر برم میگم شاید مشکل جدی قلبم داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   در درجه اول برای کنترل اضطراب و افسردگی به روانپزشک مراجعه کنید به هر حال با توجه به اینکه فشار خون دارید بهتر اکو و تست ورزش هم انجام دهید

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد آقای دکتر پیرو سوال قبلم خدمتتون بگم من 44ساله هستم وصرفا مشکل فشار خون وچربی خون دارم وقرص روپیکسون 20هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   سوالتون چی هست

 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من افتادگی دریچه میترال دارم نوع درجه دو و می خواستم بدونم این عارضه مانع اکسیژن رسانی درست در بدن می شه و همچنین خونرسانی و آیا داروی متورال این دو مشکل اکسیژن رسانی و خون رسانی رو حل می کنه.یا سوستاک این کارو می کنه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   افتادگی معمولا مهم نیست و باعث این عوارض نمیشه و نیاز به داروی خاصی هم نداره

 • تصویر کاربر وفادار جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد محترم. اینجانب خانمی 39 ساله هستم که فشارخونم بیشتر مواقع پایین در حدود 9 روی 6 است بطوریکه دچار سرگیجه و سردردهای شدید درناحیه چشم،پیشانی و پشت سر میشوم که با مصرف نمک و شربت اناناس بهتر میشوم ولی گاهی اوقات سردردم تا یکی دو روز ادامه پیدا میکند ازمایش کامل دادم ولی ظاهرا مشکل خاصی ندارم فقط esr بالا می باشد که تاکنون هیچ دکتری راه حلی برای آن نداشته البته قوزک پاهایم ورم داره وگاهی اوقات درد دارم. لطفا راهنماییم کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   اگر سردرد همراه با esr بالا دارید باید حتماً به روماتولوژیست مراجعه کنید از نظر ژانت سل ارتریت

   علائم متعدد و غیر اختصاصی هست بدون معاینه متاسفانه اظهار نظر امکان پذیر نیست

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید مادر‌من ۷۲ سالشونه ۵سال پیش عمل قلب باز کردند برای گرفتگی رگها، همیشه فشار خون و چربی خون داشتند، چندین سال بود که قرصهای فشار و قلبشون روزی ۲تا متورال روزی ۲تا آملودیپین ۵ روزی ۲تا والرساتان۸۰ بود و فشار بین ۱۲-۱۳-۱۴ بود تا اینکه ۳هفته پیش به علت بی حالیه بیش از حد رفتیم بیمارستان فشارشون ۷روی ۴بود و افت شدید سدیم ۱۰۹ داشتند . عکس اکوی قلب هم براتون میفرستم. عکس ریه هم آب اطراف ریه نشون میداد توی خواب هم خر خر و نفس تنگی دارند. توی بیمارستان بعد از استفاده از دستگاه اکسیژن کم کم بهتر شدند. بعد از یک هفته مرخص شدند ولی مشکل در انتخاب قرص فشار داریم . توی خونه کنترل می‌کنیم وقتی کم کم بالا رفت اول آملودیپین ۵ و روزی ۲تا شروع کردیم بعد متورال ۵۰ نصف صبح نصف شب و والرساتان ۸۰ نصف صبح و شب. فشار روی ۱۳ روی ۸ بود تا اینکه دیشب رفتیم دکتر ایشون گفتند به جای متورال قرص کنکورد ۲/۵ روزی ۲تا بخورند که از همون دیشب شروع کردیم به همراه آملودیپین و نصف والرساتان که دیشب فقط با کنکورد فقط نصف والرساتان و خوردند و یک قرص دیگوکسین ۰/۲۵ گفتند نصف صبح و شب که همون دیشب خوردند یک قرص اسپیرونولاکتون ۲۵ گفتند که هنوز شروع نکردیم .و گفتند آسپیرین ۸۱ به جای یکی بشه ۲تا . امروز صبح که فشارشونو گرفتم ۱۱روی ۶ بود با ضربان ۷۸ بدون هیچ قرص فشاری . ضربان هفته های پیش بین ۸۰ تا ۸۸ بود . به هر صورت با فشار پایین دیگه قرص فشاری امروز نخوردند و فقط دونه ی دوم از قرص کنکوردو صبح خوردند . عصر هم فشارشون ۱۱روی ۵ بود با ضربان ۷۶. خودشون خواستند دیگه کنکوردو نخورن چون از صبح حس بی حالی دارن. دوباره همون نصف متورالو که قبلا مصرف می‌کردند امشب خوردند. میشه راهنمایی بفرمایید با این قرصها و فشار که دچار نوسان هست چیکار باید کرد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   بیمار باید از نظد علل افت فشار مثل نارسایی قلبی ادیسون کم کاری تیرویی و .. بررسی شوند و داروها باید به دقت تنظیم شه

   نوسان فشار و ضربان تادحدی طبیعی هست 

   اما بیمار و مدارک باید دیده شوند تا بشه نظر دقیق داد


    

  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   ممنون از پاسختون
   امکانش هست من مدارکشونو برای شما بیارم ؟ چون ایشون بعد از یک هفته بیمارستان و دکتر خیلی خسته و حساس شدند شاید نتونن بیان
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   بعد از برطرف شدن  این شرایط مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر