دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۶۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قادر پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  داروها داروها داروها
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   تصاویر را مجدد بفرستید مشخص نیست چیزی
 • تصویر کاربر عقیق یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  آیا میتوان گریپ فروت رو صبح خورد و آتورواستاتین رو شب و قبل از خواب؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   بله مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  باسلام بیمار باسابقه پرفشار خون وmi داروهای آملودوپین اسپیداکتون فورزماید۴۰ لوزار۴۰ وآسپرین وهمچنین قرص پیلاویکس ...آیا بعد از ۵ ماه مصرف باوجود فشار خون نرمال وثابت وبدون درد قلب وقفسه سینه نیاز به تغییر دارو ودوز مصرف دارد ؟؟لوزار وفوزمای۴۰ هر۱۲ساعت میباشد وقرصهای ذکر شده دیگر فقط یکبار در شبانه روز...درضمن بیمار ما سالمند هستد!با مشکلات بی خوابی وکم خوابی شدید !چه دارویی برای خواب دستور میفرمایید؟؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   تصاویر مدارک قبلی اعم از اگو و انژیو و نوارقلب را همینجا بفرستید
 • تصویر کاربر امين سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام
  فشار خون من در صبح ١٣٨/٩٤ و بعد از آن در ضهر كم ميشود و به ١٢٦/٨٤ ميرسد و در شب هم حدود١٣٠/٨٦
  سن من ٣٨ سال و داروى بايسوپرولول ١.٢٥ ميلى گرم مصرف ميكنم .
  به نظر شما چه دارويى مناسب تر براى من ميباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   این نوساناتی که ذکر می کنید مورد مهمی نیست و در تمامی افراد چنین تغییراتی در صبح و شب وجود دارد و در حال حاضر فشارخونهای شما قابل قبول است و نیاز به تغییر دارو نیست ولی اگر خیلی خواستید مطمین شوید و خیالتان راحت شود یک هولتر 24 ساعته ی فشارخون ببندید، اگر نوسانات غیرطبیعی باشد در ان مشخص می شود
 • تصویر کاربر جلیل پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام لیپوفیکس۲۰ برای بیماری نقرق فایده دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   بله موثر است ولی داروی اصلی نقرس نیست، داروی اصلی نقرس الوپورینول است
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام من مدت طولانی است فشارخون دارم عدم تحمل دارو دارم در طول بالغ بریک سال گذشته سعی کردم خودم را با قرص کاپتوپریل تطبیق بدم الان در حال حاضر چند روزی است به دستور دکترم هر ۱۲ ساعت یک عدد کاپتوپریل استفاده می کنم فشار خونم در طول روز قابل قبول شده اما مشکل اساسی که بالغ بر یک سال دارم عرق کردن و گر گرفتگی است حالا چندتا سوال دارم این عرق کردن و گر گرفتگی ۱- می تونه از مشکل قلب و فشار باشه ۲- از عوارض استفاده قرص کاپتوپریل می تونه باشه ۳- یا مربوط به هورمون و غدد است .اخیرا هم مراجعه ی دوری داشتم با توجه به سوابق اسکن قلب برایم نوشتن در پایان عمده مشکل که اعصابم را به هم ریخته گر گرفتگی و تعریق است . پوزش بخاطر اطاله کلام مدارکی هم از قبل به پیوست ارسال می گردد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله میتواند.خیر عارضه کاپتوپریل نیست.همکاران متخصص داخلی میتونن کمکتون کنن،
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   مدرک را دیدم خیلی خوانا ارسال نشده
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ثنا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  حدود چهار ماه پیش یائسه شدم عضلات پشت پام حالت خشک پیدا کرد و هنگام نشست و برخاست درد می‌کنه دکتر قرص لیپوفیکس و سرترالین و آسپرین تجویز کرده البته چربی خونم نرمال آیا این تجویز مؤثره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام
  جوانی۲۹ ساله و پزشک قلب به علت مشکوک بودن به نارسایی قلب برایم آسپرین تجویز کرد و سوالم اینه که از این سن تا آخر عمر این آسپرین قطعا باعث خونریزی گوارشی بنده میشود!! آیا شما تایید میکنین؟حالا خواستم برای پیشگیری از این مشکل از شما راهنمایی بگیرم؟
  ویا اینکه یک روز در میان بخورم چی؟
  ممنونم%
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی قلب دلیل مصرف اسپرین نیست

   باید بعدا با مدارک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شهریار جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  با سلام من بطور ارثی دچار غلظت خون و چربی خون هستم دو ماه هست که لیپوتین 20 مصرف میکنم یکماه قبل طبق روال هر ساله برای اهداء خون مراجعه کردم با اصرار مسئول آنجا بجای خون پلاسما اهدا کردم الان حدود یکماه است قسمتی از عضله ران پای راستم بی حس میشه و بعد احساس سوزش دارم در آن ناحیه دارم لطفا راهنمایی بفرمایید عوارض مصرف قرص است یا علت دیگری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   دارویی که مصرف می‌کنید میتونه باعث درد عضلانی بشه

   ممکنه هم عصب پا درگیر باشه

   باید معاینه شوید و آزمایش cpk انجام دهید

 • تصویر کاربر مادر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام ٤٥ساله وخانم هستم دردوران پريود فشار خونم بالا ميره كم خونى شديد دارم ٣-٤سال پيش انژيو كردم گفتن حتى يه مويرگتم بسته نيست مدتها بود با هركى پشت تلفن صحبت ميكردم ميگفتن چرا نفس نفس ميزنى الان مدتى هست كه همش احساس خشكى دربينى دارم وفشارم كه بالا ميره حالت خفگى بهم دست ميده وكاملا متوجه ميشم كه اكسيژن كافى بهم نميرسه وبينيم خشكى بيشترى پيدا ميكنه ومجبور ميشم بادهانم نفس عميق بكشم حالت خفگى دارم قدم١٧٠ووزنم٩٣ هست قرص لوزارتون ٢٥وقتى فشارم بالاست ميخورم يا زير زبونى ميزارم فشارم كه پايين تر مياد نفسم بازتر ميشه ولى داخل بينيم كاملا احساس خشكى دارم ميخواستم علت اين احساس خفگى بفهمم تا پايان كروناهم دكتر نميرم متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   با توجه به تنگی نفس باید از نظر قلبی بررسی شوید و اکو و تست ورزش انجام دهید

   باید وزنتان را کنترل کنید و جهت کنترل فشار خون دارو باید براتون تجویز بشه باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر