دکتر محمد حسین نجفی

قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

۳.۴/۵ - (۶۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 464 مشاهده پرسش
  سلام، من رو یک سری نسخه پزشکان قلب و عروق دارم کار میکنم. ارتباط بین داروهاییی که این دسته از پزشکان تجویز میکنند و اینکه چه داروهایی را پزشکان قلب و عروق بیشتر تجویز میکنند را به دست آوردم. خواستم بپرسم شما به عنوان پزشک قلب ، به نظرتون چه موردی در خصوص داروهای قلبی بررسی بشه ، دارای کاربردی عملی تری هست. من ارتباط هم تجویزی داروها رو به دست آوردم، یعنی کاملا مشخص دارویی مثل ASA با چه داروی دیگری بیشتر تجویز شده است، این موضوع پایان نامه من هست و رشته ام پزشکی نیست. دوست داشتم کاربرد عملی این موضوع داشته باشه. خواستم بپرسم شما نظری در این خصوص دارید، و به نظرتون چه چیزی بررسی شود کارایی نتایج بالاتر می رود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   لطفا حضوري در خدمتتون باشم
 • تصویر کاربر رسول شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  rasoul: rasoul: سلام اقای دکتر معذرت میخوام مادر ما دچار نارسایی قلبی هستش ودکتر بردیمش که یک سری دارو به ما دادن که یک سری از داروها قرص زالربان 20میلی گرم نوشت که وقتی اونو مصرف میکرد حالش خوب بود ومشکلی نداشت . ولی دکتر بعدی قرص زست پرل5میلی گرم نوشت که میگه موقعی که زالربان رو مصرف میکرد بهتر بود به نظر شما اگه زالربان رو با زست پرل استفاده کنند مشلی پیش میاد یانه ....
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر هانی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 34 سال دارم قد 180 وزن 78- جدیدا وقتی فشار خونمو میگیرم 13/9 یا 14/9 هست ولی در گذشته معمولا 12/8 رو بود ، جدیدا بیشتر 13/9یه نکته مهم اینه هر وقت میخوام فشار بگیرم یه جور استرس دارم دلیلشم نمیدونم چیه
  لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   بهتره كه داروي ضد فشار خون شروع بشود
 • تصویر کاربر شراره یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 398 مشاهده پرسش
  با سلام شوهر من چند سال است که عامتهای تپش نامنظم قلب دارد به تا زگی بر اثر فشار خون بالا ودر و سوزش در قلب به بیمارستان مراجعه کرد اکو و سیتی آنژیو انجام داده که سیتی بدون گرفتگی عروق گزارش شده ولی دکترها فرمودند که گره عروقی دارد که باعث تنبلی عضله قلب شده و نامنظم کار کردن قلب باعث افزایش فشار خون شده است چون قبلا هم سابقه فشار نداشته است و میخواهند که با لیزر این عروق را بسوزانند سوالم این است که آیا این گره روی سیتی هم معلوم است چون یک گردی خاکستری روی قلبش دیده میشود رنگی شبیه خاکستری هایی که در عکسهای سیتی که شما گذاشتید معلوم است و آیا این عمل خطر دارد و آیا با انجام این کار دیگر این فشار خون بالا و نامنظمی قلب برطرف میشود ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیلفام یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 5347 مشاهده پرسش
  باسلام،خانم مسن85ساله که فشارشون ۲۱روی۱۰،یکسال لوزارتان ۲۵مصرف میکنه ولی فشارش همانطور بالاست فقط دیگه تنگی نفس نداره،الان صبح یک لوزارتان مصرف میکنه،غروب کاپتوپریل ۲۵زیرزبانی،یک مقدارفشارش پایین آمده،مصرف همزمان این دومشکل نداره؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم 63 سال سن داره و در اکثر مواقع فشار خونش 24 هست چه راهی برای پایین اوردن و کنترل کردن وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام. دو سال است وارفارین مصرف میکنم. ریفلاکس و هموروئید دارم و وارفارین بسیار انها را تشدید کرده است. اخیرا در حال تست رقیق کننده های گیاهی مثل سیر ، زردچوبه، انار، عناب و .... هستم. اگر بتوانم مقدار مصرفی این رقیق کننده های گیاهی را به دست بیاورم و به دقت رعایت کنم تا INR بین دو تا سه باشد ایا میتوانم وارفارین را کامل قطع کنم؟ ایا مهم INR است حالا به هر طریقی فقط بین دو تا سه باشد کافی است؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناهيد سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام من بيمار قلبي هستم يك استنت دارم قرص پلاويكس و اسپيرين و رزاوستاتين ١٠ ولوتيروكسين مصرف ميكنم ايا ميتوانم از قرص پيكولينات كروم مصرف كنم(دكتر تغذيه براي لاغري بهم دادن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدصالحی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  باعرض اقای دکترمادر بنده شش ماهه سکته مغزی کرده والانم یک رگش شصت درصد گرفتگی داره وپلاویکس واسپرین مصرف میکنه خواستم بدونم اگراسویکس راجایگزین پلاویکس کنه اثرش مثل اونه یا همچنان پلاویکسوادامه داره باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   مشكلي براي جايگزيني نيست
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ بهمن ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام
  2 روز پیش دکتر برایم تست ورزش تجویز کرد و همان موقع انجام دادم و جواب را برایشان بردم و بیماری و اقدامات درمانی را با توجه به تست ورزش برایم تفسیر کردند.اما من به مدت 2 هفته تا صبح روزی که تست ورزش انجام دادم روزانه 2 مرتبه پروپرانولول 10 و یک مرتبه بوسپیراکس 10 مصرف میکردم و یادم رفت به دکتر بگم. بوسپیراکس را یکی هر شب و پروپرانولول را یکی صبح و یکی شب میخوردم.در آن روز ساعت 11صبح پروپرانولول و ساعت 7 شب تست ورزش انجام دادم.
  آیا مصرف این داروها بر روی تست ورزش و به تبع آن تفسیر دکتر اثرگذار بوده است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ بهمن ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   بله اثر دارد حتي اگر به ضربان قلب هدف برسيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر