قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من سوالم رو توی صفحه اصلی نوشتم ویه ویس گذاستین در جوابش ولی صفر دقیقه هست پدر من 56سالشونه فشار خون بالا دارند وقرص اتنولول و کاپتوپریل مصرف میکنند با دوز معین ولی ضربان قلبشون پایین میاد بین40-50 ودچار اضراب میشینن وگریه میکنن البته قرص ضد افسردگی هم مثل دلوکستین وبوپروپیون مصرف میکنند الان نمیدونم کاهش ضربان قلب ودر پی اون اضراب وگریه بخاطر مصرف اتنولول هست یا نه؟ پدر من دوبار عمل دیسک کمر هم انجام دادن ولی متاسفانه خوب نشدن وبرای کاهش درد پاهاشون متادون مصرف میکنند شاید هم بخاطر اون باشه نمیدونم ????اقای دکتر خواهش میکنم جواب بدین .ممنون????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. خسته نباشید.من یه سوال اورزانسی دارم پدر من افزایش فشار خون دارند وهرروز اتنولول وکاپتوپریل مصرف میکند البته با دوز معین ولی ضربان قلبشون پایین میاد بین40-50 ودچار ضعف میشن سنشون 56هست. البته قرص های ضد افسردگی مثل دلوکستین وبوپروپیون هم مصرف میکنند که اگه مصرف نکنند دچار اضطراب میشن وهمش گریه میکنند میخاستم بدونم افت ضربان قلبشون بخاطر داروهای ضد افسردگی هست یا بخاطرمصرف اتنولول وچیکار باید بکنند .خواهش میکنم جواب بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدزاده جمعه ۲۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت
  جناب آقای دکتر مادرم دو هفته پیش با خون دماغ سحر بیدار شدند. فشار خون شان 15 روی 11 بود . تا صبح دو مرتبه دیگر اندازه گیری انجام شد و 15 روی 11 یا 12 بود. به دکتر مراجعه کردیم دمتر متخصص دستور بستری و اکو دادند. با وجود 1 روز بستری در بخش سی سی یو ونرمال بودن نوار قلب تست اکو و ورزش ولی فشار خون شان 14 روی 11 بود که مرخص شدند. دکتر متخصص داروهای لوropixon5 روزی 1، لوزارتان پتاسیم 50 و concor cor 2.5 تجویز کردند. مادرم هر روز صبح لوکسین میل می کنن. با این حال طی دو هفته هنوز فشار خون شان 15 روی 11 است. خیلی نگران هستیم چرا علیرغم مصرف دارو هنوز فشار خون بالا است. آ یا باید داروهای شان را تغییر دهند؟ خواهشمند م راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  محمدزاده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   لطفا علاوه بر داروهاي فوق نصف قرص هيدروكلرتيازيد ٥٠ م گرم به دار ها اضافه شود و وضعيت فشار خونشان را به اطلاع بنده برسانيد
 • تصویر کاربر قمر شنبه ۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  مادر من حدود سه هفته است دچار فشار خون و تنگی نفس شدن که بعد از موقعیت های استرس زا براشون پیش می امد چند روز پیش به دکتر متخصص مراجعه کردن و بعد از تست ورزش و اکو گفتن نیاز یه انژیو دارن از اونجا که مادرم قبلا مشکلی نداشت و حتی هنگام ورزش تنگی نفس نداشتن و فشار خونشون در حالت عادی 10 رو 7 با ضربان 67 یود ایا واقعا انژیو برای ایشون لازمه یا با دارو میشه مشکل حل کرد همچنین دکتر عنوان کردن ایشون مستعد نارسایی دریچه هستن میخواستم بپرسم نمیشه از پیشرفتش جلوگیری کرد سپاس از زمانی که برای پاسخ دهی گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهاره پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید. حدود هفت هشت سال پیش چند بار مینیمم فشارم بالا بود. مدتی بود که دوباره احساس میکردم فشار دارم خصوصا زمان عصبانیت و یا خوردن غذاهای چرب و شور. به متخصص قلب مراجعه کردم. هولتر فشار برام گذاشتن و اکو و نوار قلب گرفتن گفتن مشکل نداری ولی ورزش فقط پیاده روی یا شنا. در صورتی که من به علت چاق و لاغر شد ن پوست بدنم افتاده شده و مجبور م دمبل های یک کیلویی استفاده کنم. ضمنا چندین سال هست گاهی به علت تپش و اضطراب ایندرال بیست میخورم و در یک سال گذشته گاهی تا چهار عدد ایندرال بیست در روز هم میخورم و گاهی هیچی نمی خورم. چند بار فشارم به 15 هم رسید. به نظر شما مشکل کجاست. پزشک قلب که گفتن مشکل نداری ولی دو ماه دیگه بیا چک کن.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر استکی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  برای عضویت در تالار گفتگو آدرس ایمیل لازمه
  قرار بود یه مطلبی رو درباره بیماری پدرم به ایمیلتون ارسال کنم راستش من عادت ندارم کارهام رو با ایمیل انجام بدم برای همین آدرس ایمیلی که داشتم خیلی وقته بی استفادس و احتمالا غیر فعال شده
  خواستم مطالبم رو تو تالار بذارم که اینجا هم ایمیل لازم داره
  متاسفانه نمی تونم مطلب تو تالار بذارم ولی هر روز میام مطالب رو چک میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   لطفا براي مدير سايت ارسال كنيد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۶ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  آقای دکتر ببخشید مزاحم شدم.من رفتم پیش دکترم و گفت فشارخون شما ربطی به قلب شما ندارد و میتوانید فعالیت ورزشی خودرا انجام دهید ج اکو را برای شما میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام مصرف همزمان قرص تادافیل با کپسول ویتامین سی زینک پلاس تداخل دارویی دارند خطری ندارد. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   تداخل ندارد
 • تصویر کاربر نقابی چهارشنبه ۷ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  با سلام آیا مصرف داروهایی مانند پنتوپرازول برای بیمارانی که تنها آسپرین استفاده می کنند الزامی است یا برای کسانی که همزمان آسپرین و پلاویکس مصرف می کنند الزامی است؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۷ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   در مصرف همزمان پلاويكس و اسپرين بعلت افزايش خطر خون ريزي معده پنتاپرازول ميدهيم
   ولي اگر سابقه بيماري معده داريد پنتاپرازول كمك ميكند
 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام، من رو یک سری نسخه پزشکان قلب و عروق دارم کار میکنم. ارتباط بین داروهاییی که این دسته از پزشکان تجویز میکنند و اینکه چه داروهایی را پزشکان قلب و عروق بیشتر تجویز میکنند را به دست آوردم. خواستم بپرسم شما به عنوان پزشک قلب ، به نظرتون چه موردی در خصوص داروهای قلبی بررسی بشه ، دارای کاربردی عملی تری هست. من ارتباط هم تجویزی داروها رو به دست آوردم، یعنی کاملا مشخص دارویی مثل ASA با چه داروی دیگری بیشتر تجویز شده است، این موضوع پایان نامه من هست و رشته ام پزشکی نیست. دوست داشتم کاربرد عملی این موضوع داشته باشه. خواستم بپرسم شما نظری در این خصوص دارید، و به نظرتون چه چیزی بررسی شود کارایی نتایج بالاتر می رود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   لطفا حضوري در خدمتتون باشم
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر