قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما
  دکتر من ازمایش خون دادم تری گلیسرید من 593 و کلسترولم 219 بود چیکار کنم البته شب قبلش یک عدد قرص ویلمن مصرف کرده بودم تاثیر داره چیکار کنم
  تشکر 24 سالمه و ورزشکارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر Hasti.D جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  داروی مناسب قند خون نوع دو برای بیماران دچار نارسایی قلبی وفشار خون بالا وکلیه سنگ سازو همچنین مقاوم به داروی متفورمین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام در مواقعی که با قرص خوردن فشار خون پایین نمی‌آید باید در خانه چی بخوریم سریع پایین بیاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حدیث پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام من تو عمل سزارینم بشدت تنگی نفس وحشتناک داشتم علتش چیه؟ الانم که باردارم بشدت از این موضوع میترسم? چه باید بکنم؟ متشکرررررم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر کربلایی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  مادر من فشارخونشون بالا رفته ویکم راه میرفت تنگی نفس داشت و تمام بدنش یخ میکنه یکی دوتادکتر گفتن بایدآنژیو بشه رگ قلب بسته است اما بعداکو دوباره وتست ورزش و داروهای اولیه گفت نیازی نیست داروهارو عوض کرد اما فشارشون 13 یا14 هست و بدنش نصف شب یخ میکنه تمام مدارکشون هست آیا نیاز به آنژیو هست یا نه؟این علایم خطری نداره براشون؟ اگرنیاز هست عکس اکو و نوار قلب رو بفرستم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امینی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام.من مرد 59ساله فشارخون وقند وکبد چرب دارم وزنم 91 بود الان با رزیم تحت ن م ت 13 کیلو کم کردن روزی یک قرص اتنولول 50 ویک قر املوبر 5 ونصف قرص کلوناز پام 1میلی ویک قرص متفورمین 500 برای قند میخو رم ولی اکثرا سرگیجه دارم وفشارم بالا میره وقتی به 13 #14 میرسه سرگیجه ام.زیاد میشه اخیرا شبها گاها بدنم داغ میشه عرق میریزم تست و زشی و اکو چند بار توسط متخصصین مختلف قلب انجام شده میگن چیزی نیست ومورد عصبی است وحتی چند. روز هم پارسال بعلت فشارخون بالا ،حدود1در بیمارستان بستری شدم نتونستند پایین بیا رند همانطور ترخیص ک دند باپزشکان دیگر نیز مشاوره کردند به اتفاق گفتند مشگل عصبی است ودر یک مراجعه که به همین خاطر به اورزانس یکی از بیما ستانهای شهرستان مراغه داشتم پزشک اورزانس گفتند این داروها قدیمی شده اشتباه اینهارا بخوری مخصوصا که قند هم داری به یه پزشک متخصص خوب بر و داروهایت را عوض کنه حالا من بلا تکلیف وگیج مانده ام که چکا ر کنم به چه کسی مراجعه کنم خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید لازم به ذکر است من باز ن اموزش وپرورش واز شهر تبریز هستم طو ری که اعتمادم از پزشکان اینجا سلب شده.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر ارزو دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر نجفی
  سوالی که داشتم پیرو مطلبی بود که کذاشتین راجع به انسولین هایی که باعث کاهش وزن میشه،من قندخون ناشتام 117، باقد 160و وزن 78...میتونم هم گلای وانس بخورم هم انسولین بزنم که وزنمو بیاره پایین و هم قندخونمو؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام. مادر اینجانب به مدت 2 سال فلوکستین و دلوکسی کپ و چند ماه اخیر نیز لورازپام به همراه ان مصرف می کرد. ازحدود 20 روز پیش دارو ها رو خیلی غیر منظم مصرف کرده اما لورازپام رو تا چند شب پیش به صورت نیمه مصرف می کرد.پس از اون فشارش یکباره با لا رفته و از 16 و 15 پایینتر نمی امد. به متخصص قلب مراجعه کردیم و بعد از اکو گفتند که قلب مقداری بزرگ شده است و داروی متورال و والسارتان و جند داروی دیگر تجویز کردن. چون ما لورازپام رو قطع کردیم دچار بیقراری و اضطراب و درد در کل بدن و مفاصل شد.دکتر کلرودیازپوکساید رو به جای لورازپام تجویز کرد (شبی یک عدد). اما هنوز هم در طول روز اثراب بیقراری و اضطراب وجود دارد. دیشب به علت بیخوابی به ناچار دو عدد قرص دادیم . لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کم چهارشنبه ۱۷ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  فشارخون گرفتم 16 بود قرص لوزار25 داد والان فشار می گیرم 13 12 14 است وبرای من ازمایش نوشت باید بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نیره دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام‌ پدر من فشار خون بالا دارد قرص لوزار پنجاه یک دونه صبح و یک دونه شب میخوره و متورال پنجاه نصفی صبح و نصفی شب چه مدت زمان میبره که فشارش میزان بشه چون الان دو روز هستش که فشارش روی شانزده و یا پانزده روی ده هستش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر