قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز
  من مدت 4 ماهه گلای وانس 750 مصرف میکنم و در کنارش ورزش حرفه ای هم انجام میدم ، مشکل دیابتم به طور چشمگیری حل شده و پزشک هم از روند درمان بسیار راضی هست و هر جلسه دوز را کمتر میکند .

  متاسفانه مشکل تنگی نفس حدود 1ماهه امانم را برید چکاب کامل دادم سالم هستم و متوجه شدم بخاطر مصرف گلای وانس مشکل تنفس سخت بوجود اومده به دکترم گفتم و ایشون گفتند مشکلی پیش نمیاد نگران نباشید اما واقعا سخت نفس میکشم خواستم نظر شما را در این مورد بدونم من چکار کنم ! پزشک بنده هم از فوق تخصصین قدیمی هست و همه به نسخه های ایشون اعتماد کامل دارند . لطفا راهنمایی کنید راهی هست مشکل تنفسیم بهبود پیدا کنه.

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت شويد و اكو و تست ورزش انجام دهيد ورمعاينه شويد
 • تصویر کاربر شمسی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  مادرم عمل قلب باز برای تعویض دریچه ایورت داشتن ولی دو روز بعداز عمل با افت فشارخون روبه رو شدن که الان روز ششم بعاز عمل هست ولی این مسیله رفع نشده .احتمال داره این مسیله حل نشه.هنوز بستری هستن وداروهای دوپامین سپس لوودوپامین واپی نفرین گرفتن.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بستگي به سن و عملكرد قلب قبل عمل و عوامل متعدد ديگه داره
   بدون دانستن شرليط بيمار نميتوان دقيقا به اين سوال پاسخ داد
 • تصویر کاربر اروس شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد ،
  مدتیه که حس میکنم رگهای دستم سفت میشود ودردشدیدی هم دارد ،وبعضی مواقع که کارم به بیمارستان کشیده میشه با بدبختی بهم سروم وصل میکنن رگهای دستم غیب شدن وباریک تا سوزن میزنن رگم پاره میشه ونمیتونن سروم وصل کنن ،حالا چند روزی است که قرص ا اس ا میخورم که به محض مصرف قرص احساس میکنم که سرم اتیش میگیره وخیلی اذیت میشم ،چیکار کنم که رگهای دستم از این حالت خارج شن باسپاس .وچرا اسپرین میخورم این احساس بهم دست میده (سوزش سر)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر اضطراب داريد درمان كنيد
   و اگر بهتر نشد بهتره ويزيت شويد
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام ممنون میشم سوال منو جواب بدید برام خیلی مهمه.چند هفته ایه افت فشار شدید بعد از خواب روز دارم بعد بیدار شدن لرزش شدید درونی دارم انگار با زمین زیرم دارم میلرزم و گاها با سردرد همراهه.سابقه افت فشار خون در بارداری و مریضی تا 5 رو داشتم و همین لرزش بعد خواب روز و افت فشار بعد ایستادن طولانی یا ناگهان بلندشدن ولی نه مدام پیوسته.خواهشا منو راهنمایی کنید این لرزشای درونی بهم استرس وارد میکنه که مشکلم جدی نباشه.سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   یک دنیا ممنون سپاسگذارم در پناه حق باشید??
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   مننونم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرحی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. سوال بنده اینه که آیا گرفتن روزه بر روی نتایج هولتر اثر خاصی میذاره یا خیر؟فشاری که منجر به تجویز هولتر شد تقریبا 145 روی 90 بود،با این وجود آیا مشاهده فشار حدود 125 روی 75 البته در ساعت های حدود 6-7 بعدازظهر طبیعی است؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر Royaakhavan جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدانم لوواستاتین 20 ldl بالا 270 را کاهش میدهد یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر علی رضا ۳۷ ساله مشهد پیامی که صوتی بود برام گذاشتید مثل اینکه گویا درست ضبط نشده هر کاری کردم باز نشد ممنون میشم دوباره بزارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سوالتونو دوباره مطرح ميكنيد لطفا
 • تصویر کاربر saeidbeigrezaei شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  ببخشید آیا فشار خون 14 میتونه با پرش عضلات رابطه داشته باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   خير ارتباطي نداره
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من مدتی هست که فشار خونم یک باره بالا میرود به پزشک مراجعه کردم آزمایش دادم دیابت دارم وکم کاری تیروئید میخواهیم لطف کنید راهنمایی بفرمایید داروی فشار هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرهادی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دلیل خونریزی چیه من چن باری سونوگرافی کردم کیست داشتم داروی مفتامیک اسید با قرص جلوگیری برام نوشتن اما باز خوب نشدم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   شما بايد با متخصص زنان مشورت كنيد
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر