قرص آتورواستاتین یا لیپوفیکس چیست؟ 

آتورواستاتین یا لیپوفیکس دارویی است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی ها (مانند LDL و تری گلیسرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون ،استفاده می شود. آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام “استاتین ها” است.نحوه ی عملکرد دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد است. کاهش کلسترول”بد” و تری گلیسریدها و افزایش کلسترول “خوب”، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذای مناسب مانند رژیم کم کلسترول و کم چربی ، تغییرات شیوه ی زندگی که به عملکرد این دارو کمک می کنند عبارت اند از :

 • ورزش کردن
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
 • توقف سیگار کشیدن

بهترین زمان خوردن قرص آتورواستاتین

– بهتر است که این دارو را در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف کنید با این حال از آنجایی که بدن شما بیشترین میزان کلسترول را در طول شب تولید می کند، گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که دوز تجویزی دارو را در هنگام عصر بخورید.

– این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن طبق دستور پزشک خود، معمولا یکبار در روز مصرف کنید.

– آتورواستاتین بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درما ، سن و سایر داروهایی که شما ممکن است مصرف کنید تنظیم می شود. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ،داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) بگویید.

– در هنگام استفاده از این دارو، از مصرف گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعملی غیر از این دهد.گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.

– اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول )مصرف میکنید ، آتورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید.این محصولات می توانند با آتورواستاتین واکنش داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

آزمایش چربی خون کودکان

– به منظور کسب بیشترین اثر دارو  آنرا به طور منظم استفاده کنید.به یاد داشته باشید هر روز آن را در زمان مشخص استفاده کنید. حتی اگر دیگر احساس بیماری نداشتید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید زیرا اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

– بسیار مهم است که توصیه های پزشکتان راجع به رژیم غذایی و ورزش را جدی بگیرید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که اگر پزشکتان این دارو را تجویز کرده تشخیص داده که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است؛ گرچه بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

۱- سردرگمی و تشدید دیابت

تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است مشکلات خفیف حافظه ای یا سردرگمی داشته باشند.به ندرت استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند.اگراین عوارض نادر برای شما رخ داد به پزشکتان اطلاع دهید.

مصرف کراتین برای دیابتی ها

۲- مشکلات عضلانی

آتورواستاتین به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که می تواند به مشکلات بسیار جدی مثل رابدومیولیز و میوپاتی خودایمن منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و یا باقی ماندن آن ها بعد از قطع دارو، فورا به پزشکتان اطلاع دهید. این علائم شامل درد عضلانی، حساسیت، ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول) و نشانه های مشکلات کلیوی(مثل تغییر در رنگ ادرار) می باشد.

۳- مشکلات کبدی

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از این عوارض ناخوشایند اما جدی شدید به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده و شکم ، حالت تهوع و استفراغ مداوم.

۴- آلرژیک

واکنش جدی آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه هر نشانه ای از واکنش جدی آلرژیک شدید اقدامات سریع پزشکی را انجام دهید. این علائم شامل :

 • دانه های پوستی
 • خارش/ تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

البته این ها لیست کاملی از عوارض احتمالی نیست.اگر متوجه هر گونه عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

توصیه های ضروری قرص لیپوفیکس آتورواستاتین

– قبل از مصرف آتورواستاتین اگر به آن حساسیت یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند.

– پیش از مصرف این دارو درباره ی سابقه ی پزشکی خود با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید به خصوص در مورد مشکلات کبدی ، مشکلات کلیوی و مصرف الکل

– قبل از انجام عمل جراحی به پزشک یا دندان پزشکتان درباره ی همه ی داروهایی که استفاده می کنید توضیح دهید. (شامل داروهای تجویزی،داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)

– نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.مصرف روزانه ی الکل باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های کبدی می شود؛به خصوص وقتی با آتورواستاتین همراه باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروسازتان سوال کنید.

– بزرگسالان مسن ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

– این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است باعث صدمه به جنین شود بنابراین در دوران استفاده از این دارو  باید از حاملگی جلوگیری شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از فرم های قابل اطمینان کنترل تولد(مانند کاندوم و قرص های کنترل تولد )حین مصرف این دارو ،با پزشکتان مشورت کنید.اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

– اینکه این دارو روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه هنوز مشخص نیست ولی به علت خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام مصرف این دارو پیشنهاد نمی شود با این حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیپوفیکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست.فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را همراه خود داشته باشید (شامل داروهای تجویزی/ غیرتجویزی و محصولات گیاهی) و به پزشک و داروسازتان نشان دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر دوز ندهید.

– بعضی داروها که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند شامل: جم فیبروزیل، تلاپرویر، ریتوناویر

– سایر داروها می توانند حذف لیپوفیکس ۲۰ از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر عملکرد لیپوفیکس تاثیر بگذارد.

– هنگامی که آتورواستاتین مصرف میکنید هیچ محصولی از مخمر قرمز برنج مصرف نکنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتین به نام لوستاتین باشد.مصرف همزمان آتورواستاتین و محصولات مخمر قرمز برنج می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

دوز فراموش شده قرص لیپوفیکس

در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت دارو به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف نمایید اما چنانچه نوبت بعدی مصرف دارو فرارسیده است از نوبت فراموش شده چشم پوشی نموده و مقدار مصرف دوز بعدی را نیز دوبرابر نکنید و برنامه ی معمول مصرف دارو را ادامه دهید.

مترجم: دکتر نگار زاهدی

سوال :آیا به جای متورال ۵۰ می توانم لیپو فیکس ۲۰ استفاده کنم تشکر

پاسخ دکتر نجفی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوکابه سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر الان با وجود تحت نظر بودن دکتر قلب و کنترل فشار و خوردن قرص والسار کور فشارم بالاست 16 روی 11 لطفا بفرمایید چه کار کنم البته قبلا قرص های مثل املوپرس میخوردم فشارم پایبن بود الان با خوردن این قرص شده 16 و دایما دستم درد می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   املوديپين اضافه كنيد
 • تصویر کاربر Fatemehkhosroabadi جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سوال در مورد هر بیماری جایز است؟ برای درمان افسردگی چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   در حوزه تخصص من نيست
   به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر هوشتگ دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشی بنده 44ساله هستم تراکم استخوان رفتم می خواستم پوکی استخوان دارم یا نه بعد داروی ویتامین دی وکلسیم استفاده میکنم روزی 1عدد می خواستم کافی است با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   خير
   بايد حتما به دكتر روماتولوژيست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.بنده ۲۸ ساله هستم در حین بارداری به صورت یهویی و بدون سابقه فشار خون دچار فشار شدم و بچم رو از دست دادم.از اون موقع همش فشار دارم به دکتر مراجعه کردم قرص لوزار و متروپرولول تجویز کردن و گفتن تا ۳ ماه مصرف کن در ضمن فشارت و هم مرتب چک کن.و اینکه گفتن رفع میشود.میخواستم ببینم تا کی باید مصرف کنم.و اینکه گفته شده اگه قرص فشار مصرف کنی مصرفش همیشگی میشه نگرانم.ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگرفشار خون اثبات شده داشته باشيد بايد مادامالعمر دارو مصرف كنيد و با توجه به سنتون علل ثانويه و قابل درمان فشار در شما بررسي شود
   بهتره مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر فا سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دارویی زلفت برای درمان سندرم قلب شکسته میتواند موثر باشد؟
  بنده 36 ساله. افتادگی دریچه میترال دارم، تپش قلب و اخیرا گاهی فشار خون و درد قفسه سینه و تنگی نفس. این علائم مربوط به شرایط روحی خاص بنده در دو ماه گذشته است و افسردگی ندارم اما پزشک اصرار به مصرف این دارو دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   داروي ضد افسردگي هست
   حتما نياز داشتيد
   بهتره مصرف كنيد
 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۳۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  متورال 50 روزی یکی میخورم نبض شده 57 تا .اشکال نداره فشارم 139 روی89 هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   روزی نصف قرص مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  خوردن 10 عدد نیتروکاردین2.6 یکجا چه خطری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   خطر افت فشار شديد داره
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام حدود 6 ساله که فشار خونم بالاست اوایل 16/10 بود ولی سه ساله که به 20/12 تا 22/14 میرسه هر دارویی که تجویز شد مصرف کردم تو آزمایشات هم چیز قابل توجهی نداشتم اما با مصرف تمام داروها تغییرات بیشتر از یک یا دو واحد نبوده ضمنا ثابت هم نمیمونه دوباره بالا میره کلیه پرهیز های غذایی رو انجام میدم هیچ چیز اعم دخانیات یا مشروبات هم مصرف نمیکنم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اين فشار بايد چند دارويي درمان بشه و علل ثانويه بررسي شود
   بهتره ويزيت شويد
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتور ,فشاره خون من همیشه پایین است و سببه بیحالیم میشه حتی حال ندارم راه برم چه باید کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت و معاينه شويد و نوار قلب بگيريد
 • تصویر کاربر شاهرخ یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  امروز (شنبه ٩٧٣١٩) در ساعت١٨ دستگاه هولتر توسط همكارانتان روي بازوي من نصب شد تاهر ساعت تست فشار بگيرد . متاسفانه دستگاه بعد از يكساعت كارنكرد و بدليل تعطيلي مطب دسترسي براي كسب راهنمايي ندارم .
  ارادتمند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   لطفا مراجعه بفرماييد
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر