دکتر محمد حسین نجفی

بزرگترین گردهمایی مردمی در هتل قلب رجایی

فیبریلاسیون دهلیزی یکی از شایع‌ترین بی نظمی های ضربان قلب است که می تواند حتی سبب ایجاد لخته در قلب شود. این لخته ها ممکن است به سمت مغز حرکت کرده و سکته مغزی را ایجاد کنند. 

در روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی، بیماران و متخصصین قلب دور هم جمع می شوند تا به بررسی دقیق این بیماری بپردازند. مراسم روز جهانی بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ در هتل رجایی بیمارستان شهید رجایی با حضور شرکت عبیدی، بیماران، خانواده‌ها و پزشکان برگزار خواهد شد.

بیمارستان قلب شهید رجاییقلب شما از چهار حفره تشکیل یافته است. دو حفره بالایی (دهلیز) و دو قسمت پایینی (بطن ها) هستند. در داخل حفره سمت راست بالای قلب (دهلیز راست) یک گروه از سلول ها به نام گره سینوسی وجود دارد که ضربان ساز طبیعی قلب شما است. گره سینوسی پالس هایی را تولید می کند که به طور معمول شروع کننده هر ضربان قلب می باشند.

به طور معمول، پالس های اولیه از طریق دهلیز و سپس از طریق یک مسیر اتصالی بین حفره های بالا و پایین از قلب شما به نام گره دهلیزی (AV) سفر می کنند. از آنجایی که سیگنال از گره سینوسی ازطریق دهلیز عبور می کند، آنها منقبض میشوند ، و خون را از دهلیز شما به بطن های پایینی پمپاژ میکنند . سیگنالی که از طریق گره AV به بطن ها می گذرد، آن سیگنال بطن ها را منقبض میکند و خون را به سایر نقاط بدن پمپاژ می کند.

در فیبریلاسیون دهلیزی گره AV (اتصال الکتریکی بین دهلیز و بطن ها) با دریافت پالس هایی از طریق بطن ها بمباران می شود. بطن ها نیز به سرعت می تپند، اما نه به سرعت دهلیز، بلکه این پالس ها را از مناطق مختلفی دریافت می کنند. دلیل آن این است که گره AV مانند یک بزرگراه در سطح شیب دار است که بسیاری از وسایل نقلیه می توانند در یک زمان آن را دریافت کنند که نتیجه آن یک ریتم قلب سریع و نامنظم است.

فیبریلاسیون دهلیزیضربان قلب در فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است ۱۷۵-۱۰۰ ضربه در دقیقه متغیر باشد. محدوده نرمال برای یک ضربان قلب ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است.

علت فیبریلاسیون دهلیزی

اختلالات و یا آسیب به ساختار قلب شایع ترین علت فیبریلاسیون دهلیزی می باشند. از دیگر علل فیبریلاسیون دهلیزی می توان به فشار خون بالا ، حمله قلبی ، بیماری عروق کرونر ، نقایص قلبی مادرزادی ،قرار گرفتن در معرض محرک ها مانند داروها، کافئین، تنباکو و الکل و غیره اشاره داشت.

عوامل خطر

✅سن

با بالا رفتن سن شما، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بیشتر می شود.

فشار خون بالا

داشتن فشار خون بالا، به خصوص اگر با تغییر در شیوه زندگی و یا داروها به خوبی کنترل نشده باشد، می تواند خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

فشار خون و گرفتگی عروق پا

بیماری قلبی

هر کسی با بیماری های قلبی مانند مشکلات دریچه قلب، بیماری مادرزادی قلبی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق کرونر و یا سابقه حمله قلبی یا عمل جراحی قلب – دارای خطر بالای ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

✅چاقی

افرادی که چاق هستند در معرض خطر بالاتر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

لطفا امتیاز دهید
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر