درمان گیاهی قند عصبی یا دیابت عصبی چیست؟

در واقع توضیح علمی برای قند عصبی یا دیابت عصبی وجود ندارد و تنها کلمه ای است که در بین مردم رایج شده است. وقتی قند خون یک فرد، حداقل دو بار در حالت ناشتا از ۱۲۶ بالاتر رود یا بعد از خوردن غذا از ۲۰۰ بالاتر رود به دیابت مبتلاست.

هم افراد دیابتی و هم افراد سالم زمانی که تحت تاثیر فشارهای عصبی قرار می گیرند، قند خونشان بالا می رود و وقتی آرام می شوند، اندکی بهبود پیدا می کنند. علت این موضوع هورمون های استرس از جمله آدرنالین و نورآدرنالین است که هنگام تنش عصبی وارد خون می شوند. همچنین هورمون های دیگری مثل گلوکاگون، هورمون رشد و کورتیزول نیز ترشح می شوند که آن ها نیز موجب افزایش قند می شوند.

دیابت عصبیاین هورمون ها قند خون را از ذخایر بدن آزاد می کنند و با ایجاد مقاومت نسبت به انسولین، جلوی مصرف قند از سوی سلول های بدن را می گیرند تا این قند به مصرف مغز درآید و تنش عصبی را رد کند.

بیماران دیابتی حین استرس دچار قند خون خیلی بالا می شوند. گاهی هم فرد دچار دیابت مخفی است، ولی حین استرس قند خونش بالا می رود و تازه متوجه بیماری خود می شود. عوام به این حالت قند عصبی می گویند. البته پس از استرس، بیمار دوباره قند خون طبیعی پیدا می کند، اما در بیشتر این موارد بیمار دچار دیابت شده یا بزودی مبتلا خواهد شد.

در این موارد باید دیابت درمان شود، زیرا انواع استرس ها در زندگی روزمره وجود دارند و این افراد مکرر دچار بالا رفتن قند خون می شوند و نیازمند درمان قند عصبی هستند.

درمان گیاهی قند عصبی

درمان دیابت عصبی۱. درمان قند عصبی با دارچین

دارچین قند خون را کاهش نمی دهد، بلکه هموگلوبین AC1 را کاهش می‌دهد. در هر صورت، مصرف دارچین به همراه غذا باعث کاهش التهاب، کاهش کلسترول، افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن می‌شود. البته با پختن دارچین فواید آن خنثی می‌ شود.

۲. درمان قند عصبی با رازیانه

دانه ی رازیانه عطری قوی‌ دارد و دم‌نوش رازیانه برای نفخ نوزادان فوق‌العاده است. هم سبزی و هم دانه‌ی آن شامل ترکیباتی شیمیایی هستند که با قند عصبی مبارزه می‌کنند. آنتول، یکی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در رازیانه است که مانع از عوامل التهابی در بدن می‌شود و با سرطان مبارزه می‌کند. جویدن دانه‌های رازیانه بعد از هر وعده‌ی غذایی برای تمیز نمودن دندان در هند مرسوم است. اگر عطر و طعم داروی سرفه را دوست دارید، بدانید که رازیانه نیز سرکوب‌کننده‌ی خوبی برای سرفه است.

۳. درمان دیابت عصبی با سیر

سیر برای قلب مفید است و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند. سیر خاصیت ضدالتهابی دارد و سرکوب کننده‌‌ی قند عصبی است. اما سیر می‌تواند از جهات دیگر هم موثر باشد از جمله: قند خون و چربی، همچنین پروتئین واکنش‌پذیر C و التهاب، را کاهش می دهد.

۴. درمان قند عصبی با نعناع

نعناع شامل آنتی اکسیدان‌های طبیعی‎ ‎ضد دیابت ‎‎، بیماری ‏قلبی، پیری و‎ ‎سرطان‎ ‎می باشد. طعم فوق‌العاده‌ای به چای می‌دهد. نعناع عضلات نزدیک معده و مری را آرام می‌کند . افراد مبتلا به رفلاکس معده باید از نعناع دوری کنند. اما برای سایرین یک ‏نوشیدنی خوش طعم است که به گوارش کمک می‌کند‎.

۵. درمان دیابت عصبی با رزماری

رُزماری تقویت‌ کننده‌ ی قلب است. ‏فعال‌ترین ماده‌ی شیمیایی رزماری، کارنوسل است که باعث‎ ‎کاهش استرس‎ ‎اکسیداتیو ‏می‌شود. در نتیجه برای مبارزه با التهاب و سرطان موثر است. نحوه ‌ی دستیابی به خواص رزماری از طریق طبخ آن به ویژه در ‏تهیه‌ی گوشت، خورشت، سیب زمینی سرخ کرده است. یا با دم نمودن یک چای رزماری، آرامش را تجربه و قند عصبی را کنترل کنید‎.

۶. درمان قند خون عصبی با آویشن

آویشن شامل ۷۵ نوع ماده‌ی گیاهی شیمیایی ضد دیابتی است و عطر بی نظیری دارد. آویشن از سایتوکاین‌ های مبارز با التهاب است و به سلول‌های ایمنی خاصی به نام ماکروفاژها، در ترشح عواملی ضد التهابی کمک می‌کند‎.

۷. درمان دیابت عصبی با زردچوبه

زردچوبه، ریشه‌ی زردِ محبوب در غذاهای هندی است که پای ثابت ادویه‌ی کاری است. ‏احتمالا بهترین داروی گیاهی یا ادویه برای پیشگیری از سرطان همین زردچوبه است. زردچوبه برای مبتلایان به قند عصبی بسیار مفید ‏است چرا که خاصیت های ضدالتهابی، ضدپیری، آنتی‌اکسیدانی، ضد تصلب شرائین، ‏محافظت کنندگی از قلب، کاهش‌دهنده‌ی وزن و عملکرد ضد عفونی‌کنندگی را دارد.

توصیه هایی مهم به افراد دیابتی

درمان دارویی قند خون عصبی چیست؟

# سولفونیل اوره

سولفونیل اوره با تحریک آزاد شدن انسولین از سلول های بتا پانکراس باعث پایین آمدن قند خون می شوند و در کنترل قند خون ناشتا بسیار مؤثرند و از این رو باعث خطر کاهش قند خون یا هایپوگلیسمی و کنترل قند عصبی می شود.

داروهایی که در این دسته قرار می گیرد شامل کلروپروپامید ، گلی مپیراید، گلی پی زاید ، گلی براید ، تولازامید ، تولبوتامید است.

# بی گوانید

متفورمین تنها داروی این دسته است. متفورمین مقاومت بدن به انسولین را کاهش می دهد و همچنین تولید گلوکز توسط کبد را مهار می کند. متفورمین جذب گلوکز را در دستگاه گوارش کاهش می دهد.

# تیازولیدین دیون

داروهای این دسته مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش می دهند که عبارتند از: پیوگلیتازون و روزیگلیتازون

# مگلیتینایدها

داروهای این دسته شبیه سولفونیل اوره می باشند و باعث ترشح انسولین از پانکراس می شوند. آن ها کوتاه اثر هستند اما باعث خطر کاهش قندخون نمی شوند. داروهای این دسته شامل رپاگلیناید و ناتگلیناید است.

# مهار کننده ی آلفا گلوکوزیداز

داروهای این دسته جذب گلوکز موجود در مواد غذایی را در دستگاه گوارش به تاخیر می اندازد. این داروها برای کاهش قند خون بعد از غذا استفاده می شوند و شامل آکاربوز و میگلیتول می باشند .

# مهارکننده ی دی پپتیدیل پپتیداز

این دسته دارویی جدیداً توسط FDA تایید شده است و در حال حاضر تنها داروی سیتاگلیپتین یا جوانیا در این دسته قرار می گیرد. این دارو با مهار آنزیم ۴-DPP باعث ترشح انسولین در یک مدت طولانی بعد از غذا می شود و در نتیجه قندخون پایین می آید.

# انسولین

همه ی افرادی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند و برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دو انسولین مصرف می کنند. پنج نوع انسولین وجود دارد که شامل انسولین سریع اثر، کوتاه اثر ، متوسط اثر ، طولانی اثر و ترکیبی است.

# سیتاگلیپتین یا زیپتین

داروی سیتاگلیپتین با نام تجاری زیپتین برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود. داروی جدید زیپتین به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی شود، برای بیماران دیابتی مسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، موثر است.

برای آشنایی کامل با داروی زیپتین کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان گیاهی قند عصبی یا دیابت عصبی چیست؟
4.3 (86.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پدرم چند وقته شب خوب نمی تونه نفس بکشه و چند تا نتکا زیر سرش میزاره تا بتونه بخوابه از پله ها بالا میاد نفس کم میاره به یه پزشک قلب مراجعه کردیم بعد از کلی آزمایش گفتن قلبشون مشکل خاصی نداره باید به دکتر ریه مراجعه کنید دکتر ریه گفتن به خاطر قلبشون هست و مشکوک هست به این که ریه آب آورده باشه ؟ ممکنه آب آوردن ریه مربوط به نارسایی قلبی باشه و خطرناکه ؟ نمی دونیم چکار کنیم ؟ ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام
   حتما اكوي قلب و نعاينه مناسب لازم است
   احتمالا قلبي است
 • تصویر کاربرمحسن یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.26 سالمه..رباتتون رو توی گروه پانیک بچه ها فرستادن.. امیدوارم جدوابمو بدید.. سال پیش اکو و نوار قلب دادم نتیجه اش mild mvp..mild mr...ef60مبتلا به پانیک اتک هستم و ضربانم تا 130 موقع حملات بالا میاد تا یکی دو ساعت..اکثر لحظات تپش قلبمو حس میکنم..نه به صورت تاکی کارد بلکه با تعداد نرمال ولی در حد احساس مثلا وقتی که میخوام از زمین پاشم چند ثانیه میزنه..گاهی هم 4 5 بار به علت استرس دلم میریزه..توی نوار قلبم که بیش از 30 بار دادم پی وی سی مشاهده نشده..من سوالم اینه این حملات ب قلبم اسیب میزنه؟اصلا تپش قلب به این نحو خطرناک؟میدونم درمانش پروپرانول و غیره اس..من فقط میترسم اسیبی ببینم..چون یکسال چکاب نکردم با این استرس حملات میترسم تو این یک سال mildتبدیل بهmodrate شده باشه یا مثلا ef ام پایین اومده باشه.من روان مشاوره هم میکنم..اما دنبال اگاهی از این استرسم ...چون توی یه انیمیشن دیدم که میگفت باعث سکته قلبی میشه..من 26 سالمه ..خیلی نگرانم..فعالیتم کم شده14 ماه پیش اکو دادم .لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرعلي چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پدرم 6٢ سال سن دارد و از جواني سيگار گشيده و ترياك هم هر از گاهي مصرف نموده ايشان سكته قلبي كردن و اسيبي نديدن و به بينارستان رفته و تشخيص داده شد يه وگ ٩٩ درصد بسته شدهفنر انداختن ٢ عدد و گفتن مشكل حل شد الان داروي پلاويكس دادن يك عدد و دو عدد اسپرين شما هم گفتين نبايد اين دو دارو با هم مصرف شه الان من بايد حرف پزشك خودش رو گوش ندم چون تاكيد بر مصرف داشتن
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام
   افرادي كه استنت برايشان تعبيه شده بايد بمدت يكسال پلاويكس و اسپرين مصرف نمايند
 • تصویر کاربرمریم پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام چند سالی هست تنگی نفس دارم جدیدا مقداری شدید شده و اذیتم میکنه.مدتیه تپش قلبم دارم و بعضی وقتا دردی در قفسه سینم احساس میکنم که به زیر بغل و کتفمم میکشه.موقع فعالیتم زود خسته میشم و به نفس نفس میفتم مخصوصا وقتی که از پله بالا میرم.به نظر شما به پزشک مراجعه کنم یا چیز مهمی نیست؟باتشکر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم ازدواج و روابط جنسی برای مردی که به مدت ۶سال بیماری هایپروتروفی بطن چپ داره و تقریبا با قرص و عمل نمیشه تغییری درش ایجاد کرد چقد میتونه مضر باشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   منظورتون HCM
   است؟
   يا هايپرتوفي ناشي از فشار خون
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر