درمان گیاهی قند عصبی یا دیابت عصبی چیست؟

در واقع توضیح علمی برای قند عصبی یا دیابت عصبی وجود ندارد و تنها کلمه ای است که در بین مردم رایج شده است. وقتی قند خون یک فرد، حداقل دو بار در حالت ناشتا از ۱۲۶ بالاتر رود یا بعد از خوردن غذا از ۲۰۰ بالاتر رود به دیابت مبتلاست.

هم افراد دیابتی و هم افراد سالم زمانی که تحت تاثیر فشارهای عصبی قرار می گیرند، قند خونشان بالا می رود و وقتی آرام می شوند، اندکی بهبود پیدا می کنند. علت این موضوع هورمون های استرس از جمله آدرنالین و نورآدرنالین است که هنگام تنش عصبی وارد خون می شوند. همچنین هورمون های دیگری مثل گلوکاگون، هورمون رشد و کورتیزول نیز ترشح می شوند که آن ها نیز موجب افزایش قند می شوند.

دیابت عصبیاین هورمون ها قند خون را از ذخایر بدن آزاد می کنند و با ایجاد مقاومت نسبت به انسولین، جلوی مصرف قند از سوی سلول های بدن را می گیرند تا این قند به مصرف مغز درآید و تنش عصبی را رد کند.

بیماران دیابتی حین استرس دچار قند خون خیلی بالا می شوند. گاهی هم فرد دچار دیابت مخفی است، ولی حین استرس قند خونش بالا می رود و تازه متوجه بیماری خود می شود. عوام به این حالت قند عصبی می گویند. البته پس از استرس، بیمار دوباره قند خون طبیعی پیدا می کند، اما در بیشتر این موارد بیمار دچار دیابت شده یا بزودی مبتلا خواهد شد.

در این موارد باید دیابت درمان شود، زیرا انواع استرس ها در زندگی روزمره وجود دارند و این افراد مکرر دچار بالا رفتن قند خون می شوند و نیازمند درمان قند عصبی هستند.

درمان گیاهی قند عصبی

درمان دیابت عصبی۱. درمان قند عصبی با دارچین

دارچین قند خون را کاهش نمی دهد، بلکه هموگلوبین AC1 را کاهش می‌دهد. در هر صورت، مصرف دارچین به همراه غذا باعث کاهش التهاب، کاهش کلسترول، افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن می‌شود. البته با پختن دارچین فواید آن خنثی می‌ شود.

۲. درمان قند عصبی با رازیانه

دانه ی رازیانه عطری قوی‌ دارد و دم‌نوش رازیانه برای نفخ نوزادان فوق‌العاده است. هم سبزی و هم دانه‌ی آن شامل ترکیباتی شیمیایی هستند که با قند عصبی مبارزه می‌کنند. آنتول، یکی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در رازیانه است که مانع از عوامل التهابی در بدن می‌شود و با سرطان مبارزه می‌کند. جویدن دانه‌های رازیانه بعد از هر وعده‌ی غذایی برای تمیز نمودن دندان در هند مرسوم است. اگر عطر و طعم داروی سرفه را دوست دارید، بدانید که رازیانه نیز سرکوب‌کننده‌ی خوبی برای سرفه است.

۳. درمان دیابت عصبی با سیر

سیر برای قلب مفید است و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند. سیر خاصیت ضدالتهابی دارد و سرکوب کننده‌‌ی قند عصبی است. اما سیر می‌تواند از جهات دیگر هم موثر باشد از جمله: قند خون و چربی، همچنین پروتئین واکنش‌پذیر C و التهاب، را کاهش می دهد.

۴. درمان قند عصبی با نعناع

نعناع شامل آنتی اکسیدان‌های طبیعی‎ ‎ضد دیابت ‎‎، بیماری ‏قلبی، پیری و‎ ‎سرطان‎ ‎می باشد. طعم فوق‌العاده‌ای به چای می‌دهد. نعناع عضلات نزدیک معده و مری را آرام می‌کند . افراد مبتلا به رفلاکس معده باید از نعناع دوری کنند. اما برای سایرین یک ‏نوشیدنی خوش طعم است که به گوارش کمک می‌کند‎.

۵. درمان دیابت عصبی با رزماری

رُزماری تقویت‌ کننده‌ ی قلب است. ‏فعال‌ترین ماده‌ی شیمیایی رزماری، کارنوسل است که باعث‎ ‎کاهش استرس‎ ‎اکسیداتیو ‏می‌شود. در نتیجه برای مبارزه با التهاب و سرطان موثر است. نحوه ‌ی دستیابی به خواص رزماری از طریق طبخ آن به ویژه در ‏تهیه‌ی گوشت، خورشت، سیب زمینی سرخ کرده است. یا با دم نمودن یک چای رزماری، آرامش را تجربه و قند عصبی را کنترل کنید‎.

۶. درمان قند خون عصبی با آویشن

آویشن شامل ۷۵ نوع ماده‌ی گیاهی شیمیایی ضد دیابتی است و عطر بی نظیری دارد. آویشن از سایتوکاین‌ های مبارز با التهاب است و به سلول‌های ایمنی خاصی به نام ماکروفاژها، در ترشح عواملی ضد التهابی کمک می‌کند‎.

۷. درمان دیابت عصبی با زردچوبه

زردچوبه، ریشه‌ی زردِ محبوب در غذاهای هندی است که پای ثابت ادویه‌ی کاری است. ‏احتمالا بهترین داروی گیاهی یا ادویه برای پیشگیری از سرطان همین زردچوبه است. زردچوبه برای مبتلایان به قند عصبی بسیار مفید ‏است چرا که خاصیت های ضدالتهابی، ضدپیری، آنتی‌اکسیدانی، ضد تصلب شرائین، ‏محافظت کنندگی از قلب، کاهش‌دهنده‌ی وزن و عملکرد ضد عفونی‌کنندگی را دارد.

توصیه هایی مهم به افراد دیابتی

درمان دارویی قند خون عصبی چیست؟

# سولفونیل اوره

سولفونیل اوره با تحریک آزاد شدن انسولین از سلول های بتا پانکراس باعث پایین آمدن قند خون می شوند و در کنترل قند خون ناشتا بسیار مؤثرند و از این رو باعث خطر کاهش قند خون یا هایپوگلیسمی و کنترل قند عصبی می شود.

داروهایی که در این دسته قرار می گیرد شامل کلروپروپامید ، گلی مپیراید، گلی پی زاید ، گلی براید ، تولازامید ، تولبوتامید است.

# بی گوانید

متفورمین تنها داروی این دسته است. متفورمین مقاومت بدن به انسولین را کاهش می دهد و همچنین تولید گلوکز توسط کبد را مهار می کند. متفورمین جذب گلوکز را در دستگاه گوارش کاهش می دهد.

# تیازولیدین دیون

داروهای این دسته مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش می دهند که عبارتند از: پیوگلیتازون و روزیگلیتازون

# مگلیتینایدها

داروهای این دسته شبیه سولفونیل اوره می باشند و باعث ترشح انسولین از پانکراس می شوند. آن ها کوتاه اثر هستند اما باعث خطر کاهش قندخون نمی شوند. داروهای این دسته شامل رپاگلیناید و ناتگلیناید است.

# مهار کننده ی آلفا گلوکوزیداز

داروهای این دسته جذب گلوکز موجود در مواد غذایی را در دستگاه گوارش به تاخیر می اندازد. این داروها برای کاهش قند خون بعد از غذا استفاده می شوند و شامل آکاربوز و میگلیتول می باشند .

# مهارکننده ی دی پپتیدیل پپتیداز

این دسته دارویی جدیداً توسط FDA تایید شده است و در حال حاضر تنها داروی سیتاگلیپتین یا جوانیا در این دسته قرار می گیرد. این دارو با مهار آنزیم ۴-DPP باعث ترشح انسولین در یک مدت طولانی بعد از غذا می شود و در نتیجه قندخون پایین می آید.

# انسولین

همه ی افرادی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند و برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دو انسولین مصرف می کنند. پنج نوع انسولین وجود دارد که شامل انسولین سریع اثر، کوتاه اثر ، متوسط اثر ، طولانی اثر و ترکیبی است.

# سیتاگلیپتین یا زیپتین

داروی سیتاگلیپتین با نام تجاری زیپتین برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود. داروی جدید زیپتین به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی شود، برای بیماران دیابتی مسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، موثر است.

برای آشنایی کامل با داروی زیپتین کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان گیاهی قند عصبی یا دیابت عصبی چیست؟
3.5 (70%) 6 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفراز چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر.
  من 31 سالمه. 3،4 سالی هست که بدنسازی کار میکنم. ولی نه بطور متناوب. مهرماه 96 بعد از 2ماه رفتم باشگاه، بدون مشکل تمرین سینه انجام دادم ولی وقتی تمرین جلوپا یکم سنگین کار کردم به محض تموم شدن ست احساس سرگیجه و سبکی سر بم دست داد. انگار که خون و اکسیژن کافی به مغز نرسه ! بعد یکی 2 دقیقه دوباره تمرین کردم که علائم شدیدتر شد و تمرینو رها کردم و با استرس زیاد رفتم بیمارستان و نوار قلب گرفتم گفتن که مشکلی نیست . تا2،3هفته ای بعد اون روز حتی هنگام پله بالا رفتن و جابجا کردن اجسام سنگین اون حس میومد سراغم . ولی به مرور از بین رفت و 2جلسه ای فوتبال هم بازی کردم، حس کردم که خوب شدم رفتم باشگاه! سبک شروع کردم وکم کم تمرینامو جدی تر کردم. 3ماه . مشکلی نبود و طبق آنالیزعضله سازی هم داشتم. ولی گاهی زمان تمرین جلو بازو و پا وقتی ستای آخر رو سنگین میکردم ( نه بالا تر از آخرین حد توانم ) حس سرگیجه و سبکی سر به محض رها کردن وزنه سراغم میومد. مخصوصا زمان تمرینای پا. (آب کافی حین تمرین میخورم و دردی هم نداشتم تابحال)
  2هفته عید باشگاه نرفتم. دوباره که شروع کردم همین علائم با وزنه های سبک هم وجود داشت و نمیشد تمرین کنم. البته هنگام تمرین هوازی مشکلی ندارم.
  رفتم پیش متخصص قلب ، نوار قلب و اکو انجام شد که گفتن مشکلی برای ورزش ندارم. هولتر 24 ساعته هم جوابش نرمال بود. آزمایش خون هم دادم مشلی نبوده. فقط رنج نرمال سدیم که زده بود 135-145 ، واسه من 135 بود. فشارمم زمان معاینه نرمال بود.
  تمرینمو کم کم دوباره شروع کردم. الان زمان تمرین سینه و پشت بازو سنگین هم کار میکنم مشکلی پیش نمیاد برام، ولی جلو بازو و پا علائم پیداش میشه. مخصوصا تمرین پا که یکم میخوام سنگین کنم(خیلی پایین تر از حد توانم ) اون حس سرگیجه بعد رها کردن وزنه میاد سراغم و نمتونم تمرین کنم. یکم هم حس تاری دید بم دست میده.
  البته در جواب اکو برای میترال و تریکوسپید Regurgitation ( trivial) گزارش شده. آیا همین میتونه دلیل سرگیجه باشه؟ منعی برای ورزش بدنسازی و هوازی داره ؟ و اینکه ایا مصرف قهوه و کافئین برای من مضر هست و علائمو تشدید میکنه؟
  این مسئله که اجازه تمرین خوووب بم نمیده خیلی نگران و ناراحتم کرده.  خیلی خیلی ممنون میشم بری حل مشکل راهنماییم کنید.
  جواب اکو هم براتون ارسال کردم. آیا لازمه هرچندوقتی چک بشم ؟ خیلی ممنون از لطفتون .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرشیخ جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  15 سال پیش عمل تعویض دریچه آئورت و میترال و وردی ریه داشتم
  دیروز اکو دادم میگن دریچه قلبم رسوب گرفته باید عمل باز بشم
  هیچ عوارض چون کبودی لب و تنگی نفس و ....ندارم
  عایا روشی جز عمل باز هست؟؟
  و امکان داره چون عوارض ندارم جواب اکو اشتباه باشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اكوتون ابتدا تكرار شه و نتيجه رو ارسال كنيد
   مركز قلب يا رجايي مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   جواب اكورو ارسال كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرParvaneh جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خانمی 40 ساله هستم، مدتیست هرچندوقت یکبار وقتی درحال استراحت هستم، یکباره دردی نواری شکل از وسط جناق سینه تا توی حلقم ایجاد میشه که با هیچ کاری رفع نمیشه، حدود 2 یا 3 دقیقه طول میکشه و خودش برطرف میشه، گاهی شدید و گاهی خفیف هست، لطف بفرمایید راهنمایی کنید، سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرجعفری جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنونم از جوابتون آقای دکتر بیمارستان امام خمینی به من گفتن که برای تیر یعنی سه ماه بعد از اکو قبلی مجددا اکو بگیرم بعدش اگر نیاز بود ام آر ای مجدد انجام بدم به نظرتون نیاز هست یا همون اکو انجام بدم من اکو انجام دادم خدمتتون میفرستم فقط سوال من اينه آیا این قرص با ای اف 50 باید همیشه بخورم یا ممکنه زمانی قطع بشه باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرGolamReza جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  مدتی است مادرخانمم دچاردردقلب شده است وپزشک درداوراعصبی دانسته ،داروهای اودیلتیازم وازیپم ونیتروکاردین وآلپرازولام وآ.اس.آ میباشد.
  بامصرف این داروهااوسردرد شدیدمیگیرد ،حالااوبرای این سردردچکارکند؟لطفادستورات لازم رامبذول فرمایید.
  باتشکرفراوان...
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر