درمان تنگی دریچه میترال

درمان-تنگی دریچه میترال

اگر شما دارای تنگی دریچه میترال خفیف تا متوسط بدون علایم هستید، ممکن است به درمان فوری نیاز نداشته باشید. بنابراین برای درمان تنگی دریچه میترال هر چه سریعتر باید وضعیت شما بررسی شود.

داروهای درمان تنگی دریچه میترال

هیچ دارویی نمی تواند تنگی دریچه میترال را درمان کند. با این حال، برخی داروها می تواند علایم را با تسهیل کار قلب و تنظیم ریتم آن کاهش دهد.

پزشک شما ممکن است برای بهبود درمان تنگی دریچه میترال از داروهای زیر استفاده کند:

– دیورتیک برای کاهش تجمع مایع در ریه های شما و یا در جای دیگر.

– رقیق کننده خون (ضد انعقاد) برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون است. مصرف روزانه آسپیرین نیز ممکن است تجویز شود.

– مسدود کننده بتا یا مسدود کننده های کانال کلسیم برای کاهش ضربان قلب به کار می رود و اجازه می دهد قلبتان بطور موثرتری پرشود.

– آنتی ریتمیک برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی و یا دیگر اختلالات ریتمیک دیگرکه با تنگی دریچه میترال همراه شده است به کار می رود.

– آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عود تب روماتیسمی در صورتی که علت تنگی دریچه میترال باشد، استفاده می شود.

روش های درمان تنگی دریچه میترال

شما ممکن است به درمان گرفتگی یا جایگزینی ب بهبود گرفتگی دریچه میترال نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی و غیر جراحی در دسترس هستند.

۱- تعمیر با بالون زدن

این روش غیر جراحی با استفاده از یک کاتتر با یک بادکنک برای درمان تنگی دریچه میترال به کار می رود. دکتر از طریق عروق خونی و یا کشاله ران کاتتر را به دریچه ی تنگ شده هدایت می کند. در محل تنگی دریچه میترال ، بالن باد می شود و جریان خون را بهبود م یبخشد. بالون پس از آن تخلیه شده و کاتتر با بالون خارج می شود.

برای برخی افراد، بالون زدن ، علایم و نشانه های تنگی دریچه میترال را به اندازه عمل جراحی تسکین می دهد. اگر وضعیت شما در طول زمان بارها بدتر شود، شما احتمالا به تکرار روش بالون زدن نیاز دارید.

هر کس با تنگی دریچه میترال نامزد برای بالون زدن نیست بنابراین با متخصص قلب و عروق مشورت کنید تا در این زمینه تصمیم بگیرد.

۲- جراحی دریچه میترال

گزینه های جراحی برای درمان تنگی دریچه میترال عبارتند از:

– درمان تنگی دریچه میترال با کامیشروتومی Commissurotomy

اگر بالون زدن یک گزینه مناسب نیست، جراح قلب ممکن است عمل جراحی قلب باز را برای حذف رسوبات کلسیم و پاک کردن دریچه ی تنگ شده انجام دهد. در کامیشروتومی باز نیاز هست که شما بر روی یک ماشین بای پس قلب و ریه در طول عمل جراحی قرار داده شوید و اگر دریچه شما دوباره دچار تنگی شود به انجام دوباره و تکرار این روش نیاز است.

– درمان تنگی دریچه میترال با جایگزینی دریچه میترال

جراح قلب و عروق ممکن است دریچه تنگ شما را برداشته و آنرا با یک دریچه مکانیکی و یا بافت جایگزین کند. دریچه های مکانیکی، ساخته شده از فلز، با دوام هستند اما احتمال لخته شدن خون وجود دارد. اگر شما یک دریچه مکانیکی میترال دریافت کرده اید، نیاز به مصرف داروی ضد انعقاد مانند وارفارین (کومادین)، برای جلوگیری از لخته شدن خون دارید.

– درمان تنگی دریچه میترال با دریچه های بافتی

دریچه های بافتی ممکن است از یک خوک، گاو یا فرد فوت شده ساخته شده باشند که اغلب در نهایت نیاز به جایگزینی دارند. متخصص قلب و عروق شما می بایست در مورد خطرات و مزایای هر نوع تنگی دریچه قلب با شما صحبت کند.

۳- تغییر شیوه زندگی

به منظور بهبود کیفیت زندگی خود و کمک به درمان تنگی دریچه میترال ممکن است به شما توصیه شود تا:

-مراقبت از دندان های خود به کمک مسواک و نخ دندان به طور منظم

-نمک در غذا و نوشیدنی ممکن است فشار روی قلب را افزایش دهد.از غذاهای پرنمک وسدیم بالا پرهیز کنید. برچسب مواد غذایی را مطالعه کرده و هنگام غذا خوردن، غذاهای کم نمک انتخاب کنید.

-وزن خود را در محدوده ی توصیه شده توسط پزشک، ثابت نگه دارید.

-کافئین می تواند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) را بدتر کند. در مورد نوشیدنی با کافئین، مانند قهوه و یا نوشابه با دکتر خود مشورت کنید.

-به فوریت های پزشکی توجه داشته باشید. اگر شما متوجه تپش قلب مکرر و یا احساس افزایش سرعت قلب خود هستید، به دنبال کمک پزشکی باشید. ریتم قلب سریع که درمان نشده باشد می تواند وضعیت بیمار مبتلا به تنگی دریچه میترال را بدتر کند.

-استفاده زیاد الکل می تواند آریتمی وعلایم تنگی دریچه میترال را بدتر کند. در مورد اثرات الکل بر روی قلب خود با متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

-مدت و شدت ورزشی که می توانید انجام دهید به وضعیت شما و نوع ورزش بستگی دارد اما همه باید نوع ورزش را با توجه به وضعیت جسمانی خود انتخاب کنند. قبل از شروع هر نوع تمرین ورزشی با دکتر خود مشورت کنید، به خصوص اگر شما به ورزش های رقابتی فکر می کنید.

-به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. یک برنامه قرار ملاقات منظم با متخصص قلب و عروق یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه به بهبود درمان تنگی دریچه میترال می تواند کمک کند.

– زنان مبتلا به تنگی دریچه میترال نیاز به بحث تنظیم خانواده با پزشک خود قبل از باردار شدن دارند. بارداری باعث می شود که قلب سخت تر کار کند. اینکه تنگی دریچه میترال در بارداری چه وضعیتی ایجاد خواهد کرد و یا چگونه یک قلب با تنگی دریچه میترال متحمل کار اضافی می شود، بستگی به درجه انسداد و کیفیت پمپاژ قلبتان دارد. در طول بارداری خود و پس از زایمان، متخصص قلب و عروق و متخصص زنان باید به وضعیت شما نظارت داشته باشند.

پیشگیری از تنگی دریچه میترال

بهترین راه برای پیشگیری از تنگی دریچه میترال جلوگیری از شایع ترین علت آن یعنی تب روماتیسمی است. عفونت استرپتوکوکی گلو درمان نشده می تواند به تب روماتیسمی منجر شود. خوشبختانه، گلو درد استرپتوکوکی معمولا به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

مطالعه موردی خانمی ۴۲ ساله با تنگی دریچه میترال

خانم ۴٢ ساله با تپش قلب و تنگی نفس به هنگام انجام کارهای منزل به مطب مراجعه نمود. سابقه فشار خون، چربی و قند بالا ، بیماری قلبی در خانواده و مصرف سیگار را ندارد. در معاینه قلب صدای قلب نرمال نبود (رامبل دیاستولیک). همچنین فشار خون وسایر علایم حیاتی نرمال ولی ضربان قلب نامنظم بود.

در اکوی انجام شده مطب تنگی دریچه میترال مشاهده شد. سطح دریچه میترال در افراد نرمال ۴ تا ۶ سانتیمتر مربع است ولی در بیمار فوق به ١ سانتیمتر مربع کاهش پیدا کرده بود.

برای درمان تنگی دریچه میترال براساس شکل و ساختار دریچه که بواسطه اکوی از طریق مری بدست آمد دو روش برای درمان تنگی دریچه پیش رو قرار گرفت:

١) چنانچه ساختار دریچه اجازه بدهد همانند آنژیوگرافی از طریق شریان پا با روش آنژیوپلاستی یک بالون وارد دریچه تنگ شده و با باد کردن دریچه تنگی مرتفع می شود.

٢) چنانچه ساختار قلب برای بالون آنژیوپلاستی مناسب نباشد از طریق جراحی باز ، دریچه ترمیم شده و با با دریچه فلزی جایگزین می شود.

بیمارانی که تحت تعویض دریچه قرار می گیرند،جهت جلوگیری از ایجاد لخته، موظف به مصرف وارفارین در تمام مدت عمر خواهند بود.

نتیجه: به والدین محترم اکیدا توصیه می کنم گلو درد فرزندان ۵ تا ١۵ ساله بشدت جدی گرفته شود. عدم درمان مناسب باعث آسیب دایمی قلب خواهد شد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارابو جمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود ۶ سال کلونازپام مصرف کردم و بعد از قطع کردن ان تنگی نفسم شروع شد که رفتم دکتر و اکو گرفت و گفت افتادگی میترال خفیف دارم از اون مدت ۸ ماه میگذره که دوباره تنگی نفس و تپش قلب گرفتم رفتم دکتر تست ورزش نوشت گفت خوبه و مهم نیست فشار خون هم داشتم سه روز متوپرولول مصرف کردم و امروز مجدد بعد از ۸ ماه اکوی تخصصی کردم و دکتر گفت پرولاپس نداری اصلا همچین چیزی ممکنه اقای دکتر
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام

   در اکو مسایل ریز رو ممکنه افراد مختلف متفاوت نفسیر کنند 

   بله ممکنه

 • تصویر کاربر شيدارحماني چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد پدر من متولد 4٨ از زمان سربازيش در اثر سرماخوردگي دچار رماتيسم شد مدتي آمپول ميزد تقريبا چهار پنج سال اما دكتر گفت خوب شدي و ادامه نداد ماه پيش در اثر تنگي نفس و خلط خوني مراجعه به دكتر كرد بستريش كردن شب اول داخل بيمارستان دچار سكته مغزي شد گفتند بايد دريچه ميترالش عوض بشه خاستم ببينم عمل ترميم بجاي تعويض براي پدر من جواب ميده؟واينكه الان داره وارفارين مصرف ميكنه تو اين سه ماه كه گفتن بايد بگذره بخاطر سكته خطر زخيم شدن دريچه و جواب ندادن به عمل وجود نداره؟و سوال آخرم تو اين مدت خطر سكته بعدي نيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   بستگی به شکل دریچه داره و‌بر اساس اکو‌مری مشخص میشه
   احتمالا برای پدر شما قابل ترمیم نیست
   به هر حال خطر کمتره ولی صفر نیست
 • تصویر کاربر یاسین سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عموی من دریچه قلبش مادرزادی گشادبوده،الان تو سن 45سالگی فهمیده دکتر بهش گفته اگه عمل باز انجام نده تا 6ماه دیگه زنده س،عملش چقد طول میشه،و عوارض بعداز عملش چیه،ایا ممکنه عملش جواب نده!؟
  خیلی استرس داریم ممنون میشم سریعتر جواب بدین!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   به اين شكل نميشه نظر داد
   بتيد بيمار و مدارك ديده شوند
 • تصویر کاربر نوشین سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانم 42ساله هستم .نزدیک یک ماهه نفس تنگی ودرد قفسه سینه گرفتم نمیتونم زیاد راه برم شب ها از نفس تنگی از خواب میپرم اکو کردم گفتن دریچه های میترالت گشاد شده خون را پس میزنه. میخواستم بدونم درمانش چیه واز چی به وجود اومده با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   بايد تست ورزش انجام دهيد و با مدارك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر میه یکشنبه ۲ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند ماهی میشه درد در دست چپ و بی حسی موقع عصبانی شدن و استرس هم دارم برا قلب هم رفتمی گفتن شل شدگی دریچه میترال دارم با عصب معده قرص پروپرانولول 20 و کلر دیازپوکساید 5 میخورم .یکم خوب میشم نمیدونم دکتر اعصاب برم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   قدم اول به روانپزشك مراجعه كنيد و اگر بعد از كنترل اضطراب علايمتون باقي موند تست ورزش هم انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر