درمان تنگی دریچه میترال

درمان-تنگی دریچه میترال

اگر شما دارای تنگی دریچه میترال خفیف تا متوسط بدون علایم هستید، ممکن است به درمان فوری نیاز نداشته باشید. بنابراین برای درمان تنگی دریچه میترال هر چه سریعتر باید وضعیت شما بررسی شود.

داروهای درمان تنگی دریچه میترال

هیچ دارویی نمی تواند تنگی دریچه میترال را درمان کند. با این حال، برخی داروها می تواند علایم را با تسهیل کار قلب و تنظیم ریتم آن کاهش دهد.

پزشک شما ممکن است برای بهبود درمان تنگی دریچه میترال از داروهای زیر استفاده کند:

– دیورتیک برای کاهش تجمع مایع در ریه های شما و یا در جای دیگر.

– رقیق کننده خون (ضد انعقاد) برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون است. مصرف روزانه آسپیرین نیز ممکن است تجویز شود.

– مسدود کننده بتا یا مسدود کننده های کانال کلسیم برای کاهش ضربان قلب به کار می رود و اجازه می دهد قلبتان بطور موثرتری پرشود.

– آنتی ریتمیک برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی و یا دیگر اختلالات ریتمیک دیگرکه با تنگی دریچه میترال همراه شده است به کار می رود.

– آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عود تب روماتیسمی در صورتی که علت تنگی دریچه میترال باشد، استفاده می شود.

روش های درمان تنگی دریچه میترال

شما ممکن است به درمان گرفتگی یا جایگزینی ب بهبود گرفتگی دریچه میترال نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی و غیر جراحی در دسترس هستند.

۱- تعمیر با بالون زدن

این روش غیر جراحی با استفاده از یک کاتتر با یک بادکنک برای درمان تنگی دریچه میترال به کار می رود. دکتر از طریق عروق خونی و یا کشاله ران کاتتر را به دریچه ی تنگ شده هدایت می کند. در محل تنگی دریچه میترال ، بالن باد می شود و جریان خون را بهبود م یبخشد. بالون پس از آن تخلیه شده و کاتتر با بالون خارج می شود.

برای برخی افراد، بالون زدن ، علایم و نشانه های تنگی دریچه میترال را به اندازه عمل جراحی تسکین می دهد. اگر وضعیت شما در طول زمان بارها بدتر شود، شما احتمالا به تکرار روش بالون زدن نیاز دارید.

هر کس با تنگی دریچه میترال نامزد برای بالون زدن نیست بنابراین با متخصص قلب و عروق مشورت کنید تا در این زمینه تصمیم بگیرد.

۲- جراحی دریچه میترال

گزینه های جراحی برای درمان تنگی دریچه میترال عبارتند از:

– درمان تنگی دریچه میترال با کامیشروتومی Commissurotomy

اگر بالون زدن یک گزینه مناسب نیست، جراح قلب ممکن است عمل جراحی قلب باز را برای حذف رسوبات کلسیم و پاک کردن دریچه ی تنگ شده انجام دهد. در کامیشروتومی باز نیاز هست که شما بر روی یک ماشین بای پس قلب و ریه در طول عمل جراحی قرار داده شوید و اگر دریچه شما دوباره دچار تنگی شود به انجام دوباره و تکرار این روش نیاز است.

– درمان تنگی دریچه میترال با جایگزینی دریچه میترال

جراح قلب و عروق ممکن است دریچه تنگ شما را برداشته و آنرا با یک دریچه مکانیکی و یا بافت جایگزین کند. دریچه های مکانیکی، ساخته شده از فلز، با دوام هستند اما احتمال لخته شدن خون وجود دارد. اگر شما یک دریچه مکانیکی میترال دریافت کرده اید، نیاز به مصرف داروی ضد انعقاد مانند وارفارین (کومادین)، برای جلوگیری از لخته شدن خون دارید.

– درمان تنگی دریچه میترال با دریچه های بافتی

دریچه های بافتی ممکن است از یک خوک، گاو یا فرد فوت شده ساخته شده باشند که اغلب در نهایت نیاز به جایگزینی دارند. متخصص قلب و عروق شما می بایست در مورد خطرات و مزایای هر نوع تنگی دریچه قلب با شما صحبت کند.

۳- تغییر شیوه زندگی

به منظور بهبود کیفیت زندگی خود و کمک به درمان تنگی دریچه میترال ممکن است به شما توصیه شود تا:

-مراقبت از دندان های خود به کمک مسواک و نخ دندان به طور منظم

-نمک در غذا و نوشیدنی ممکن است فشار روی قلب را افزایش دهد.از غذاهای پرنمک وسدیم بالا پرهیز کنید. برچسب مواد غذایی را مطالعه کرده و هنگام غذا خوردن، غذاهای کم نمک انتخاب کنید.

-وزن خود را در محدوده ی توصیه شده توسط پزشک، ثابت نگه دارید.

-کافئین می تواند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) را بدتر کند. در مورد نوشیدنی با کافئین، مانند قهوه و یا نوشابه با دکتر خود مشورت کنید.

-به فوریت های پزشکی توجه داشته باشید. اگر شما متوجه تپش قلب مکرر و یا احساس افزایش سرعت قلب خود هستید، به دنبال کمک پزشکی باشید. ریتم قلب سریع که درمان نشده باشد می تواند وضعیت بیمار مبتلا به تنگی دریچه میترال را بدتر کند.

-استفاده زیاد الکل می تواند آریتمی وعلایم تنگی دریچه میترال را بدتر کند. در مورد اثرات الکل بر روی قلب خود با متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

-مدت و شدت ورزشی که می توانید انجام دهید به وضعیت شما و نوع ورزش بستگی دارد اما همه باید نوع ورزش را با توجه به وضعیت جسمانی خود انتخاب کنند. قبل از شروع هر نوع تمرین ورزشی با دکتر خود مشورت کنید، به خصوص اگر شما به ورزش های رقابتی فکر می کنید.

-به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. یک برنامه قرار ملاقات منظم با متخصص قلب و عروق یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه به بهبود درمان تنگی دریچه میترال می تواند کمک کند.

– زنان مبتلا به تنگی دریچه میترال نیاز به بحث تنظیم خانواده با پزشک خود قبل از باردار شدن دارند. بارداری باعث می شود که قلب سخت تر کار کند. اینکه تنگی دریچه میترال در بارداری چه وضعیتی ایجاد خواهد کرد و یا چگونه یک قلب با تنگی دریچه میترال متحمل کار اضافی می شود، بستگی به درجه انسداد و کیفیت پمپاژ قلبتان دارد. در طول بارداری خود و پس از زایمان، متخصص قلب و عروق و متخصص زنان باید به وضعیت شما نظارت داشته باشند.

پیشگیری از تنگی دریچه میترال

بهترین راه برای پیشگیری از تنگی دریچه میترال جلوگیری از شایع ترین علت آن یعنی تب روماتیسمی است. عفونت استرپتوکوکی گلو درمان نشده می تواند به تب روماتیسمی منجر شود. خوشبختانه، گلو درد استرپتوکوکی معمولا به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

مطالعه موردی خانمی ۴۲ ساله با تنگی دریچه میترال

خانم ۴٢ ساله با تپش قلب و تنگی نفس به هنگام انجام کارهای منزل به مطب مراجعه نمود. سابقه فشار خون، چربی و قند بالا ، بیماری قلبی در خانواده و مصرف سیگار را ندارد. در معاینه قلب صدای قلب نرمال نبود (رامبل دیاستولیک). همچنین فشار خون وسایر علایم حیاتی نرمال ولی ضربان قلب نامنظم بود.

در اکوی انجام شده مطب تنگی دریچه میترال مشاهده شد. سطح دریچه میترال در افراد نرمال ۴ تا ۶ سانتیمتر مربع است ولی در بیمار فوق به ١ سانتیمتر مربع کاهش پیدا کرده بود.

برای درمان تنگی دریچه میترال براساس شکل و ساختار دریچه که بواسطه اکوی از طریق مری بدست آمد دو روش برای درمان تنگی دریچه پیش رو قرار گرفت:

١) چنانچه ساختار دریچه اجازه بدهد همانند آنژیوگرافی از طریق شریان پا با روش آنژیوپلاستی یک بالون وارد دریچه تنگ شده و با باد کردن دریچه تنگی مرتفع می شود.

٢) چنانچه ساختار قلب برای بالون آنژیوپلاستی مناسب نباشد از طریق جراحی باز ، دریچه ترمیم شده و با با دریچه فلزی جایگزین می شود.

بیمارانی که تحت تعویض دریچه قرار می گیرند،جهت جلوگیری از ایجاد لخته، موظف به مصرف وارفارین در تمام مدت عمر خواهند بود.

نتیجه: به والدین محترم اکیدا توصیه می کنم گلو درد فرزندان ۵ تا ١۵ ساله بشدت جدی گرفته شود. عدم درمان مناسب باعث آسیب دایمی قلب خواهد شد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داودی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دیروز رفتم دکتر اکو انجام دادم گفت تنگی داری امروز عکس دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   باید عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر ساسان یکشنبه ۱ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز من یک جوان مذکر هستم و چند بار در دوسال پیش اکو دادم و خداروشکر اکو نرمال بود و ی Mr trivialنوشته هست در همه اکو هاو mvpmildدر بعضی از آنها یعنی در یکی دوتاش mvpننوشته میخواستم ببینم این ک این نارسایی بیشتر میشه مادر بزرگم مادریم80سالشه mrtrivialداره و مادرم هم همین طور و هیچ کدومشون تا الان از جزیی خداروشکر بیشتر نشده واین ک گیج شدم ک چند وقت یک بار اکو بشم بعضی از پزشکام میگن سالیانه بعضی ها هم میگن دو یا سه سال یک بار واین ک استرس زیاد و تپش قلب دارم آیا تپش نارسایی بیشتر می‌کنه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   اصلا چیز مخمی نیست و بدتر نمیشه و نیاز به اکو سالاته نداره

   جهت درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. بختیارم که چند بار سوال کردم زحمت کشیدین پاسخ دادین. با مطب تماس گرفتم کسی جواب نداد. سوالم اینجا میگم. همینطور که درجریانید خانمم فوت کرده گشادی دریچه میترال داشت. بعد از بارداری وزایمان سمت راست قلبشم افت کرد. از 45رسید 5دریچه میترالش. حالا من یه بچه دارم. 40روزش. خواهر خانمم 21سالشه اونم دریچه میترالش 30بر 35هست ‌دارو کارودیل 6.25روزی 1دونه میخوره. بهم پیشنهاد دادن ایشان نقش مادر بچه ایفا کنه. وما ازدواج کنیم دراینده. خواستم ببینم ایشان نباید باردار بشند؟ودراینده افت نمیکنه قلبش ‌.دکترش در زمان بچگی مهدوی بوده. اینا ژنتیکی مشکل قلب داشتند. با دارو کنترل شدند. ممنونم وقت گذاشتین.باتشکر. دستتون میبوسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   فرد باید معاینه شود

 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۸ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  گشادی میترال باسلام واحترام،آقای دکتر من بیمار شما در افتادگی دریچه میترال هستم ونوبت بعدی من سه ماه بعد ،بهمن ماه، است.با توجه به اینکه مدتی قبل دچار سنگینی در زبان وسمت راست بدن شدم به دکتر مغز واعصاب مراجعه نمودم که پس از سونوگرافی از گردن که تصویر را میفرستم، دوز داروی ریواروکسابان 10 را به روزی از یک عددبه یک ونیم اضافه نمودند،وقرص اتورواستاتین 10 به قرص روزواستاتین10 برای جلوگیری ازلخته تغییردادند.نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   مشکلی نیست

   مصرف کنید و زودتر مراجعه کنید ترجیحا در همین ماه

 • تصویر کاربر جمیل جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم اقای دکتر چندروز پیش به شما گفته بودم مشکل دریچه میترال هستم
  منتها جدیدا قسمت چپ وبعضی وقتا قسمت راست سرم داغ ودرد میکند خلاصه سبکی سر هم بعضی اوقات دارم
  بنظر شما چکار کنم ام ار ای بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام.خیر 

   در وهله اول باید معاینه شوید و اگر ضروزت داشت 

   خیلی مواقع نیاز به اقدامات تشخیصی زیادی نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر