درمان تنگی دریچه میترال

درمان-تنگی دریچه میترال

اگر شما دارای تنگی دریچه میترال خفیف تا متوسط بدون علایم هستید، ممکن است به درمان فوری نیاز نداشته باشید. بنابراین برای درمان تنگی دریچه میترال هر چه سریعتر باید وضعیت شما بررسی شود.

داروهای درمان تنگی دریچه میترال

هیچ دارویی نمی تواند تنگی دریچه میترال را درمان کند. با این حال، برخی داروها می تواند علایم را با تسهیل کار قلب و تنظیم ریتم آن کاهش دهد.

پزشک شما ممکن است برای بهبود درمان تنگی دریچه میترال از داروهای زیر استفاده کند:

– دیورتیک برای کاهش تجمع مایع در ریه های شما و یا در جای دیگر.

– رقیق کننده خون (ضد انعقاد) برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون است. مصرف روزانه آسپیرین نیز ممکن است تجویز شود.

– مسدود کننده بتا یا مسدود کننده های کانال کلسیم برای کاهش ضربان قلب به کار می رود و اجازه می دهد قلبتان بطور موثرتری پرشود.

– آنتی ریتمیک برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی و یا دیگر اختلالات ریتمیک دیگرکه با تنگی دریچه میترال همراه شده است به کار می رود.

– آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عود تب روماتیسمی در صورتی که علت تنگی دریچه میترال باشد، استفاده می شود.

روش های درمان تنگی دریچه میترال

شما ممکن است به درمان گرفتگی یا جایگزینی ب بهبود گرفتگی دریچه میترال نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی و غیر جراحی در دسترس هستند.

۱- تعمیر با بالون زدن

این روش غیر جراحی با استفاده از یک کاتتر با یک بادکنک برای درمان تنگی دریچه میترال به کار می رود. دکتر از طریق عروق خونی و یا کشاله ران کاتتر را به دریچه ی تنگ شده هدایت می کند. در محل تنگی دریچه میترال ، بالن باد می شود و جریان خون را بهبود م یبخشد. بالون پس از آن تخلیه شده و کاتتر با بالون خارج می شود.

برای برخی افراد، بالون زدن ، علایم و نشانه های تنگی دریچه میترال را به اندازه عمل جراحی تسکین می دهد. اگر وضعیت شما در طول زمان بارها بدتر شود، شما احتمالا به تکرار روش بالون زدن نیاز دارید.

هر کس با تنگی دریچه میترال نامزد برای بالون زدن نیست بنابراین با متخصص قلب و عروق مشورت کنید تا در این زمینه تصمیم بگیرد.

۲- جراحی دریچه میترال

گزینه های جراحی برای درمان تنگی دریچه میترال عبارتند از:

– درمان تنگی دریچه میترال با کامیشروتومی Commissurotomy

اگر بالون زدن یک گزینه مناسب نیست، جراح قلب ممکن است عمل جراحی قلب باز را برای حذف رسوبات کلسیم و پاک کردن دریچه ی تنگ شده انجام دهد. در کامیشروتومی باز نیاز هست که شما بر روی یک ماشین بای پس قلب و ریه در طول عمل جراحی قرار داده شوید و اگر دریچه شما دوباره دچار تنگی شود به انجام دوباره و تکرار این روش نیاز است.

– درمان تنگی دریچه میترال با جایگزینی دریچه میترال

جراح قلب و عروق ممکن است دریچه تنگ شما را برداشته و آنرا با یک دریچه مکانیکی و یا بافت جایگزین کند. دریچه های مکانیکی، ساخته شده از فلز، با دوام هستند اما احتمال لخته شدن خون وجود دارد. اگر شما یک دریچه مکانیکی میترال دریافت کرده اید، نیاز به مصرف داروی ضد انعقاد مانند وارفارین (کومادین)، برای جلوگیری از لخته شدن خون دارید.

– درمان تنگی دریچه میترال با دریچه های بافتی

دریچه های بافتی ممکن است از یک خوک، گاو یا فرد فوت شده ساخته شده باشند که اغلب در نهایت نیاز به جایگزینی دارند. متخصص قلب و عروق شما می بایست در مورد خطرات و مزایای هر نوع تنگی دریچه قلب با شما صحبت کند.

۳- تغییر شیوه زندگی

به منظور بهبود کیفیت زندگی خود و کمک به درمان تنگی دریچه میترال ممکن است به شما توصیه شود تا:

-مراقبت از دندان های خود به کمک مسواک و نخ دندان به طور منظم

-نمک در غذا و نوشیدنی ممکن است فشار روی قلب را افزایش دهد.از غذاهای پرنمک وسدیم بالا پرهیز کنید. برچسب مواد غذایی را مطالعه کرده و هنگام غذا خوردن، غذاهای کم نمک انتخاب کنید.

-وزن خود را در محدوده ی توصیه شده توسط پزشک، ثابت نگه دارید.

-کافئین می تواند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) را بدتر کند. در مورد نوشیدنی با کافئین، مانند قهوه و یا نوشابه با دکتر خود مشورت کنید.

-به فوریت های پزشکی توجه داشته باشید. اگر شما متوجه تپش قلب مکرر و یا احساس افزایش سرعت قلب خود هستید، به دنبال کمک پزشکی باشید. ریتم قلب سریع که درمان نشده باشد می تواند وضعیت بیمار مبتلا به تنگی دریچه میترال را بدتر کند.

-استفاده زیاد الکل می تواند آریتمی وعلایم تنگی دریچه میترال را بدتر کند. در مورد اثرات الکل بر روی قلب خود با متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

-مدت و شدت ورزشی که می توانید انجام دهید به وضعیت شما و نوع ورزش بستگی دارد اما همه باید نوع ورزش را با توجه به وضعیت جسمانی خود انتخاب کنند. قبل از شروع هر نوع تمرین ورزشی با دکتر خود مشورت کنید، به خصوص اگر شما به ورزش های رقابتی فکر می کنید.

-به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. یک برنامه قرار ملاقات منظم با متخصص قلب و عروق یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه به بهبود درمان تنگی دریچه میترال می تواند کمک کند.

– زنان مبتلا به تنگی دریچه میترال نیاز به بحث تنظیم خانواده با پزشک خود قبل از باردار شدن دارند. بارداری باعث می شود که قلب سخت تر کار کند. اینکه تنگی دریچه میترال در بارداری چه وضعیتی ایجاد خواهد کرد و یا چگونه یک قلب با تنگی دریچه میترال متحمل کار اضافی می شود، بستگی به درجه انسداد و کیفیت پمپاژ قلبتان دارد. در طول بارداری خود و پس از زایمان، متخصص قلب و عروق و متخصص زنان باید به وضعیت شما نظارت داشته باشند.

پیشگیری از تنگی دریچه میترال

بهترین راه برای پیشگیری از تنگی دریچه میترال جلوگیری از شایع ترین علت آن یعنی تب روماتیسمی است. عفونت استرپتوکوکی گلو درمان نشده می تواند به تب روماتیسمی منجر شود. خوشبختانه، گلو درد استرپتوکوکی معمولا به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

مطالعه موردی خانمی ۴۲ ساله با تنگی دریچه میترال

خانم ۴٢ ساله با تپش قلب و تنگی نفس به هنگام انجام کارهای منزل به مطب مراجعه نمود. سابقه فشار خون، چربی و قند بالا ، بیماری قلبی در خانواده و مصرف سیگار را ندارد. در معاینه قلب صدای قلب نرمال نبود (رامبل دیاستولیک). همچنین فشار خون وسایر علایم حیاتی نرمال ولی ضربان قلب نامنظم بود.

در اکوی انجام شده مطب تنگی دریچه میترال مشاهده شد. سطح دریچه میترال در افراد نرمال ۴ تا ۶ سانتیمتر مربع است ولی در بیمار فوق به ١ سانتیمتر مربع کاهش پیدا کرده بود.

برای درمان تنگی دریچه میترال براساس شکل و ساختار دریچه که بواسطه اکوی از طریق مری بدست آمد دو روش برای درمان تنگی دریچه پیش رو قرار گرفت:

١) چنانچه ساختار دریچه اجازه بدهد همانند آنژیوگرافی از طریق شریان پا با روش آنژیوپلاستی یک بالون وارد دریچه تنگ شده و با باد کردن دریچه تنگی مرتفع می شود.

٢) چنانچه ساختار قلب برای بالون آنژیوپلاستی مناسب نباشد از طریق جراحی باز ، دریچه ترمیم شده و با با دریچه فلزی جایگزین می شود.

بیمارانی که تحت تعویض دریچه قرار می گیرند،جهت جلوگیری از ایجاد لخته، موظف به مصرف وارفارین در تمام مدت عمر خواهند بود.

نتیجه: به والدین محترم اکیدا توصیه می کنم گلو درد فرزندان ۵ تا ١۵ ساله بشدت جدی گرفته شود. عدم درمان مناسب باعث آسیب دایمی قلب خواهد شد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تبیره سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من ۱۷سالم بود تنگی نفس وقلبم تیر میکشید رفتم دکتر گفت گشادی دریچه میترال داری.دارو هامو اوایل مرتب میخوردم ولی الان ۲۲سالمه چندبار دکترامو عوض کردم ودارو هامم مرتب نمیخورم همیشه درد ندارم فقط هرچندوقت حمله (تنگی نفس شدید و تپش قلب )بهم دست میده مخصوصا موقعی ک ناراحتی برام پیش بیاد زود حالم بدمیشه.الانم یه هفته ست دندون درد دارم رفتم برای کشیدن گفتن نامه از پزشک بیار منم یه سال پیش رفتم دکتر قلب وداروهاشو مواقع درد مصرف میکردم متورال۵۰نصف میخورم و زینک گلوکونات ۱۵میخورم .خیلی هم استرسی هستم.ایا کشیدن دندان برای قلبم خطر داره؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   گشادی دریچه چیز مهمی نیست و نگرانی نداره و نیاز به دارو نیست

   علایمتون اضطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

   اقدامات دندانپزشکی منعی در شما نداره

 • تصویر کاربر mostfa7881 سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای درمان دریچه قلب گشاد شده چه کار باید کرد قابل درمان است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   بستگی به شدت گشادی داره و عملکرد قلب داره

   باید مدارکتون دیده بشه

 • تصویر کاربر موسی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام گرفتگی ميترا لم یک ونیم هست احتیاج به بالون دارم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر نازگل جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید،من ۱۸ سالمه.یبار ۱۶ سالگی تنگی نفس شدیدی گرفتم ازم اکو قلب و اسپیرومتری گرفتن گفتن مشکلی ندارم/ خیلی وقتا کاملا عادی ام و حتی میدوام ولی گاهی که چندتا پله معمولی رو بالا میرم تپش قلب زیاد و تنگی نفس میگیرم(نه فقط پله که کارهای معمول دیگه هم همینجوریم میکنه گاهی هم نه)....چندسالیه قسمت راست قفسه سینم چندماه یبار تیر میکشید ولی زیاد اهمیت ندادم اما الان سه روزه حس میکنم فشارم بی دلیل پایینه(مواد شیرین و غذا هم تاثیر ندارن) دست ها و بازو هام دائم بی حس میشن (حتی الان که تایپ میکنم) و اینبار توی کل قفسه سینم شاید روزی یکبار احساس درد میکنم و همچنین تنگی نفس و تپش قلب دارم جوری که انگار خیلی محکم میزنه....دکتر میگه چیزی نیست ولی بعید میدونم/// شما میتونید بگید ایا این علائم خطری داره یا نه!؟ خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید و اکو و تست ورزش انجام د۶ید

   ل

   البته کسانیکه ورزش نمی کنند ممکنه حتی با وجود قلب و ریه نرمال دچار تنگی نفس شوند

   لذا ورزش مرتب و روزانه باعث کاهس این علایم می شود


    

 • تصویر کاربر فرناز جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند سال فشار خون دارم جدیدا استرس زیاد داشتم وفشارم اکثرا بالا بود برای چکاپ رفتم تست ورزشم مشکلی نداشت اکو انجام دادم دکتر گفتن دریچه قلبت ضخیم شده باید اسکن انجام بدی داروهای فشارم رو نسبت به قبل مرتب تر خوردم الان فشارم نرماله آیا لازمه اسکن انجام بدم و ورزش پیلاتس میرم ضرر نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   تصمیم به اسکح به شرح حال و علایمتون بستگی داره و بدون دیدن بیمار نمیشه اظهار نظر کرد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر