دکتر محمد حسین نجفی

واریس پا یا نارسایی مزمن وریدی (CVI) بیماریست که در آن دیواره وریدها یا دریچه ها در وریدهای پا به طور موثر کار نمی کنند؛ در نتیجه برگشت خون به قلب از پاها دشوار می شود. برای درمان واریس پا چه باید کرد؟ آیا درمان خانگی واریس پا حقیقت دارد و میتوان با استفاده از روش های خانگی درمان کرد؟ در این مقاله ما تمام روش های درمان خانگی واریس پا را برای شما مطرح کرده ایم.

بیماری واریس چیست؟

واریس باعث می شود خون در وریدها شناور و یا انباشته گردد که به این حالت گرفتگی پا یا سکون می گویند. واریس پا اغلب با رگ های واریسی که پیچیده خورده هستند (رگ های بزرگی نزدیک به سطح پوست) همراه است. آنها می توانند تقریبا در هر نقطه رخ دهند، اما اغلب در پاها ایجاد می شوند.

ورید چیست؟

ورید یک رگ خونی است که خون کم اکسیژن را از بدن به سمت قلب حمل می کند. وجود هموگلوبین فاقد اکسیژن در خون ورید آن را تیره می کند. وریدها بخشی از سیستم گردش خون هستند که خون را به قلب باز می گردانند. در مقابل، شریان رگی است که خون اکسیژن دار از قلب را به کل بدن حمل می کند. بیماری وریدی به هر گونه بیماری گفته می شود که منجر به اختلال در ورید ها می شوند. یکی از این اختلالات وریدها واریسی است. ورید های واریسی می توانند به خصوص در موقع ایستادن برای مدت زمان طولانی باعث درد و تورم در پاها شوند و یا فرد را در معرض خطر ابتلا به لخته شدن خون قرار دهند.

انواع وریدهای واریسی

علت واریس پا چیست؟

رگ ها خون را از همه اعضای بدن به قلب بازمی گردانند. برای رسیدن به قلب، خون نیاز دارد تا از رگهای پا به سمت بالا جریان یابد. ماهیچه های ساق پا و عضلات پا نیاز به انقاض دارند تا در هر مرحله فشاری به رگ ها وارد آورده و خون را به سمت بالا هل دهند. برای نگه داشتن جریان خون و جلوگیری از برگشت آن به سمت عقب، رگ ها حاوی دریچه های یک طرفه می باشند.

علت واریس پا در واقع آسیب دیدن همین دریچه هاست که اجازه می دهد تا خون به سمت عقب نشت کند. آسیب دریچه ممکن است در نتیجه پیری، نشستن و یا ایستادن بیش از حد و یا ترکیبی از پیری و کاهش تحرک رخ دهد. وقتی رگ ها و دریچه ها به نقطه ای از تضعیف شدگی می رسند که برای خون، جریان یافتن به سمت قلب دشوار گردد؛ در نتیجه فشار خون برای مدت زمان طولانی تری در رگ ها باقی مانده و منجر به واریس می شود. برای گرفتن فشار خون حتما باید از دقیق ترین دستگاه فشار خون استفاده کنید

واریس پا اغلب به عنوان یک نتیجه از ایجاد لخته خون در رگ های عمیق پاها که به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) می باشد، رخ می دهد که گاهی به آن سندرم بعد ترومبوز نیز می گویند. واریس همچنین از تومورهای لگن و ناهنجاری های عروقی ناشی می شود. البته گاهی اوقات به دلایل ناشناخته نیز اتفاق می افتد. نارسایی دریچه در وریدهای پا، خون را برخلاف گرانش زمین نگه میدارد که منجر به حرکات کند خون از رگ ها شده و تورم پاها را به دنبال دارد.

علائم و نشانه های واریس پا چیست؟

شدت واریس پا همراه با پیچیدگی های درمان، پیشرفت بیماری را افزایش می دهد. علایم واریس پا عبارتند از:

چرا باید واریس را درمان کنیم؟

اگر واریس پا درمان نشود، فشار و تورم تا ریزترین عروق خونی در پاها (مویرگ ها) افزایش می یابد و باعث ترکیدگی آنها می گردد. هنگامی که این اتفاق می افتد، پوست پوشاننده، رنگ قرمز مایل به قهوه ای به خود می گیرد و اگر تحت ضربه و یا خراشیده شدن قرار گیرد، بسیار حساس به شکسته شدن می شود. درنهایت ترکیدگی مویرگ می تواند باعث التهاب بافت محلی و آسیب بافت داخلی شود. در بدترین حالت منجر به زخم هایی می گردد که همان زخم های باز بر روی سطح پوست هستند. این زخم استاز وریدی می توانند به سختی، درمان و یا عفونی شوند. زمانی که عفونت کنترل نشود، می تواند به بافت های اطراف پخش شود؛ به این حالت بیماری سلولیت گویند.

دکتر واریس پا

برای تشخیص و درمان واریس پا  به متخصص قلب و عروق و یا متخصص عروق مراجعه کنید. پزشک شرح حال کامل و معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. در معاینه فیزیکی، پزشک با دقت پاهای شما را بررسی خواهد کرد. تستی به نام سونوگرافی عروقی یا دوبلکس ممکن است برای بررسی گردش خون در پاها مورد استفاده قرار گیرد. در طول سونوگرافی عروق، یک مبدل (دستگاه کوچک دستی) بر روی پوست روی ورید برای بررسی آن قرار می گیرد. مبدل امواج صوتی را به رگ های شما ساطع می کند. این امواج صوتی ثبت شده  و یک تصویر از عروق ایجاد می کنند که بر روی مانیتور به نمایش در می آید.

درمان واریس پا

درمان پزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بالا بردن پاها. ممکن است به شما دستور داده شود که 3 یا 4 بار در روز و هر بار حدود 15 دقیقه پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. 

1: جوراب های فشرده. یا همان جوراب واریس
2:اسکلروتراپی
3: لیزر درمانی
4: ابیلیشن
5:میکروفلبکتومی

درمان خانگی واریس پا

در ادامه 10 روش درمان خانگی واریس پا را برای شما شرح می دهیم. انجام این کارها رای درمان واریس های شما موثر هستند.

۱- درمان واریس پا با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان فوق العاده برای وریدهای واریسی است. این محصول پاک کننده ی طبیعی بدن است. همچنین گردش خون را بهبود می بخشد. سرکه ی سیب سرخ نشده را روی پوست بر روی ورید های واریسی بریزید و به آرامی ماساژ دهید. هر روز قبل از خواب و صبح پس از بیدار شدن این کار را انجام دهید. چند ماه این کار را تکرار کنید تا اندازه ورید های واریسی را کاهش دهید.دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید و آن را بنوشید. این مخلوط را دو بار در روز برای حداقل یک ماه مصرف کنید تا نتایج آن در درمان وریدهای واریسی را مشاهده کنید.

۲- روغن برای درمان واریس

افزایش گردش خون در درمان ورید های واریسی ضروری است. ماساژ با روغن زیتون می تواند به افزایش گردش خون کمک کند و در نتیجه باعث کاهش درد و التهاب شود. مقادیری از روغن زیتون و روغن ویتامین E را با هم مخلوط و کمی آن را گرم کنید. با روغن گرم چند دقیقه ای ورید های واریسی را ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز برای یک یا دو ماه انجام دهید.

۳- درمان واریس پا با سیر

سیر یک گیاه عالی برای کاهش التهاب و علائم وریدهای واریسی است. همچنین به دفع سموم مضر از عروق خونی و بهبود گردش خون نیز کمک می کند. برای کاهش درد پا سیر را ۶ تکه کنید و آنها را در یک شیشه ی تمیز بگذارید. عصاره ی سه پرتقال را بگیرید و به همراه دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید.بگذارید تا این مخلوط به مدت ۱۲ ساعت بماند. سپس شیشه را تکان دهید و چند قطره بر روی انگشتان بریزید. ورید های واریسی را با یک حرکت دایره ای به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دهید. آن ناحیه را با یک پارچه بپوشانید و یک شب بگذارید بماند. این کار را تا چندین ماه تکرار کنید. فراموش نکنید که سیر تازه را در رژیم غذایی خود نیز قرار دهید.

۴- درمان واریس پا با جعفری

جعفری غنی از ویتامین C، یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث تولید کلاژن می شود و به بازسازی سلول ها کمک می کند. این سبزی حاوی روتن است که نقش مهمی در تقویت مویرگ ها ایفا می کند و از این رو در کاهش علائم ورید های واریسی بسیار مفید است.چند عدد جعفری تازه ی خرد شده را در یک فنجان آب به مدت پنج دقیقه بجوشانید. سپس آن را خنک کنید و محلول را فشار دهید. چند قطره روغن گل همیشه بهار را به آب آن اضافه کنید. محلول را در یخچال قرار دهید تا چند دقیقه بمانید. با استفاده از یک پنبه، محلول را در ناحیه ی آسیب دیده اعمال کنید. برای مشاهده ی نتایج مثبت، چند ماه کار را انجام دهید. علاوه بر این سعی کنید تا آنجا که می توانید در رژیم غذایی خود جعفری خام بخورید.

۵- درمان واریس پا با فلفل هندی

فلفل هندی یک معجزه در درمان وریدهای واریسی است. به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C و بیوفلاوونویدها، گردش خون را افزایش می دهد و درد وریدهای متورم را کاهش می دهد. یک قاشق چای خوری پودر فلفل هندی را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید. این مخلوط را سه بار در روز به مدت یک یا دو ماه مصرف کنید.

۶- درمان واریس پا با گیاه کوله خاس

گیاه کوله خاس برای کاهش درد و ناراحتی ورید های واریسی بسیار مفید است. این گیاه شامل ترکیبات شناخته شده به عنوان روسوژنین است که به کاهش التهاب کمک می کند و رگ ها به علت فعالیت ضد التهابی و ضد الاستاز خود تحریک می کند.

سه بار در روز ۱۰۰ میلی گرم مکمل این گیاه را مصرف کنید که از ریشه ها و دانه های این گیاه ساخته شده است. مکمل این گیاه دارای ویتامین B و C همراه با کلسیم، کروم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سلنیوم، سیلیکون و روی است. این مواد مغذی سبب تقویت و کاهش التهاب در رگها و همچنین بهبود جریان خون در پاها می شود.توجه: افراد مبتلا به فشار خون بالا یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات نباید این گیاه را بدون مشورت با پزشک مصرف کنند.

۷- درمان واریس پا با عنبر سائل

عنبر سائل یک گیاه بسیار موثر برای تقویت عروق خونی است و از این رو می تواند علائم وریدهای واریسی را کاهش دهد. حاوی اسید گالیک و اسانس های مختلف است که می تواند به کاهش تورم و همچنین درد کمک کند. یک دستمال را با عنبر سائل بشویید و آن را در ناحیه ی آسیب دیده قرار دهید. این کار را دو یا سه بار در روز به مدت یک یا دو ماه انجام دهید.وان را با آب پر کنید و ۱۰ تا ۲۰ قطره عنبر سائل در آن بریزید. پاهای خود را حداقل ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید. سپس پاها را با آب تمیز بشویید و آنها را خشک کنید. یک یا دو بار در روز این درمان را دنبال کنید.

۸- درمان واریس پا با دانه های شاه بلوط هندی

قرن هاست که از دانه های شاه بلوط هندی برای درمان وریدهای واریسی استفاده می کنند. دانه های شاه بلوط هنوی دارای خواص ضد التهاب و ضد تورم هستند که می توانند به طور موفقیت آمیز گردش در ورید ها را افزایش دهند و به نوبه ی خود باعث کاهش وریدهای واریسی می شوند. دانه ی شاه بلوط دارای ترکیباتی به نام اژیین است که اسیدهای چرب اشباع شده را تقویت می کند و مانع آزاد شدن آنزیم هایی می شود که باعث آسیب به دیواره های مویرگی می شود.

شما می توانید ژل دانه ی شاه بلوط هندی را در بازار خریداری کنید. دو بار در روز به صورت ژل خارجی در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. هنگامی که به طور منظم استفاده شود، می تواند به طور قابل توجهی درد پا و تورم را کاهش دهد. همچنین می توانید از مکمل های شاه بلوط هندی استفاده کنید. شایع ترین دوز مصرفی ۳۰۰ میلی گرم دو بار در روز است. تبصره: زنان باردار یا شیرده نباید از این درمان استفاده کنند.

۹- درمان واریس پا با برگ انگور

برگ های انگور حاوی فلاونوئیدها هستند که به حفظ سلامتی رگ ها کمک می کند. برگ های انگور همچنین دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدان و مرطوب کنندگی هستند که برای درمان ورید واریسی بسیار مفید هستند. یک فنجان برگ انگور را در چهار فنجان آب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید. چند دقیقه صبر کنید تا خنک شود. آن را در یک سطل بریزید و پای خود را ۵ دقیقه در آن خیس کنید. سپس پای خود را در یک سطل دیگر پر از آب سرد برای ۱۰ ثانیه قرار دهید. این کار را سه یا چهار بار پشت سر هم انجام دهید تا محلول خنک شود. پس از آن پا را در جهت رو به بالا با روغن کرچک ماساژ دهید. با قرار دادن پاهای خود در یک موقعیت عالی برای چند دقیقه به درمان پایان دهید.

۱۰- درمان واریس پا با گل همیشه بهار

گل همیشه بهار یک گل زیبا و غنی از فلاونوئیدها و ویتامین C است که باعث تولید کلاژن و کمک به تعمیر و بازسازی سلول می شود. همچنین به بهبود گردش خون کمک می کند، در نتیجه به کاهش علائم وریدهای واریسی کمک می کند. یک فنجان گلبرگ آن را در چهار فنجان آب با مدت پنج دقیقه بجوشانید. یک پارچه را در محلول خیس کنید و پارچه را در ناحیه ی آسیب دیده قرار دهید و تا زمانی که کاملا خنک شود ادامه دهید. چندین بار در روز چندین بار تکرار کنید تا بهبودی را متوجه شوید.  اغلب به افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند مصرف غذا های سرشار از فیبر توصیه می شود. این مواد غذایی به رفع یبوست کمک میکنند. یبوست یکی از عوامل اصلی ایجاد واریس است.

درمان قطعی واریس پا در خانه

اگر بیمار علائم و یا ناراحتی نداشته باشد درمان واریس پا ضروری نیست. با این حال، اگر علائمی وجود دارد، درمان وریدهای وارسی برای کاهش درد یا ناراحتی مورد نیاز می باشد. مراقبت از واریس پا و بهبود آن در خانه شامل:

عوارض واریس پا چیست؟

هر شرایطی که جریان خون طبیعی را تضعیف کند، خطر ایجاد عوارض را دارد. با این حال، در اکثر موارد، واریس هیچ عارضه ای ندارد. اگر عارضه ای رخ دهد، ممکن است به صورت خونریزی و یا لخته شدن خون در ورید پا خود را نشان دهد. یکی از عوارض واریس، نارسایی مزمن وریدی است که در آن پوست، اکسیژن، مواد مغذی و مواد زائد را با خون به درستی مبادله نمی کند زیرا جریان خون ضعیف است. نارسایی مزمن وریدی ناشی از وریدهای واریسی نیست، اما این دو به شدت به هم وابسته هستند.

واریس پا در دوران بارداری

زنان در دوران بارداری بیشتر مستعد ورید های واریسی هستند. زنان باردار خون بیشتری در بدن دارند که فشاری اضافه بر روی سیستم گردش خون وارد می کند. علاوه بر این، تغییر در سطوح هورمون ها می تواند منجر به شل شدن دیواره های ورید های خونی شود. هر دو عامل خطر ابتلا به ورید های واریسی را افزایش می دهند. همانطور که رحم رشد می کند، فشار بیشتری روی ورید ها در ناحیه لگن مادر وارد می شود. در اکثر موارد، واریس پس از دوران بارداری از بین می رود. درمان خانگی واریس پا در بارداری حقیقت دارد. شما با انجام یکسری از نکات میتوانید واریس خود را حتی در بارداری هم درمان کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.1/5 - (56 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  من 30 ساله هستم با وزن 130. به خاطر شرایط کاری ، روزانه زمان زیادی رو به صورت سر پا چه در ارتفاع و یا روی زمین مشغول به فعالیت هستم. از چندسال پیش قسمت داخل زانوی پای چپم با متورم و سیاه شدن چند رشته رگ علایم واریش ظاهر شدن. در طول این چند سال هیچ مشکلی اعم از درد یا سوزش و گزگز برام اتفاق نیافتاده فقط محیط تورم رگ ها بیشتر شدن و تورمشون هم بیشتر شد.
  از خدمتتون این چند سوال رو دارم:
  1. ایا اصلا نیاز به درمان هست یا خیر؟
  2. من موردهای بسیاری دیدم که با سوزن انسولین خون داخل رگ ها رو خالی میکند، ایا توصیه میشه یا خیر؟
  3. برای جلوگیری از انتشار بیشتر و وقوع واریس در نقاط دیگه چه راهکارهایی رو پیشنهاد میفرمایید؟
  4. ایا مصرف دارو و یا رژیم خاصی برای تغییر وضعیت خون ، رگ و واریس، نیازی هست یا خیر؟
  با تشکر از وقت گذاری شما برای بهبود بیماران.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عروق واريسي است و براي درمان تزريق داخل انها صورت ميگيرد
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۳۰ سالمه یه مدت هست که لاغر شدم از قبل هم لاغر بودم ولی بعد از این رگ های بدنم مشخص شده حتی مویرگ ها کم کم مشخص دارن میشن و رگ ها ابی رنگ هست از زیر گردن تا مچ پا حتی دست ها هم هست پشت زانوهام هم مثل شاخه درخت هست. و چند تا خال مثل نقطه های قرمز هم روی بدنم شده حتی دکتر رفتم برام نوار قلب و تست ورزش نوشتن انجام دادم گفتن مشکلی نداری و سونوگرافی کالر داپلر هم نوشتن انجام دادم توی سونو نوشتن واریس نیست ولی وقتی زانوهام رو تا میکنم مویرگ هام مشخص میشه و میسوزه و درد میگیره.از لگن درد دارم تا زانو و پشت زانو درد دارم آزمایش خون هم دادم یه مقدار ویتامین دی پایین بود و یه مقدار عفونت ادراری داشتم چندتا دکتر رفتم این مدت و متاسفانه نفهمیدم علت درد چیه عکس سونوگرافی و عکس از پاها هم فرستادم.ممنون میشم راهنمائیم کنید.نگرانم واریس باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عكس عروق را نديدم ولي احتنالا واريس سطحي است
  2. تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر پس چرا توی سونوگرافی عروق پا که انجام دادم کاملا پشت ساق پا رو سونو‌ کردن و گفتن واریس نیست؟یعنی تو سونوگرافی نشون نداده؟
   عکس عروق رو براتون الان میفرستم
   ممنون از لطف و محبت شما منتظر پاسختون هستم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مجدد عکسی ارسال نشده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 426 مشاهده پرسش
  با سلام ۴۳ ساله هستم آذر ۹۷ عمل هیسترکتومی داشتم بعداز عمل جراحی آمبولی شدم و لخته خون در پای راستم ایجاد شد که دکتر قلب در بیمارستان مهر قرص ریواروکسابان به مدت سه ماه تجویز کردن متاسفانه من یک ماه بیشتر نخوردم بهمن ۹۸ آزمایش خون دادم و با غلظلت خون بالا دکتر داخلی فست خون تجویز کردن و ۳۵۰ سی سی خون تخلیه کردن و هفته یی دوبار هم قرص آسپرین دادن متاسفانه با اینکه آسپرین و مصرف میکنم سر دگی و گز گز شدید در پام احساس میکنم و درد و سوزش هم قسمت‌ چپ سینه ام زیر بغلم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم هموگلوبین ۱۷/۳ هماتوکریت ۵۱/۴
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر الناز شنبه ۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام مادر من 50سالش پای چپش درد میکنه پایین تر از زانو وقتی که میشینه درد بدتری احساس میکنه سر پا هم که وامیسته هم ورم میکنه هم درد میکنه قوزک پاش هم ورم داره همیشه . ایا یعنی گرفتی عروق پا هست یا لخته خونه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا نارسایی وریدی دارند

   باید جهت معاینه و سونو مرتجعه کنند

 • تصویر کاربر زهراحسینی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  گرفتگی رگ پای چپ ودرد شدید در باسن موقع داز کشیده بودنم اتفاق افتاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب پا درگیر هست

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  من ارتریت روماتویید دارم و ۲۵سالمه از وقتی ک جراحی تعویض مفصل ران انجام دادم وزنم حدود ۱۰کیلو بالا رفت و مچ پاهای من متورم شده و رگ واریسی ریزی میبینم جز این علائم دیگه ای ندارم فقط مشکلم از بین رفتن زیبایی پام هست و هر چ سریعتر میخوام این مشکلم حل شه درۻمن کورتون میخورم وزنم همچنان بالاست و اما به صورت عادی فعالیت دارم
  با کاهش وزن بهتر میشم ؟یا چیکار باید بکنم چون شهرستانم نمیتونم حضوری بیام ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه که دچار نارسایی وریدی باشید

   باید هم معاینه و هم سونو داپلر  شوید

   باید تشریف بیارید یا در شهر خودتون آن به جراح عروق  یا متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  ساق پای چپم به طور واضح از پای راستم بزرگتره.و موقعه پیاده روی و ایستادن طولانی زود خسته میشع و درد میگیره.رگ های پشت زانو چپم از راستم مشخص ترن.سونو رنگی انجام شده عروق مشکلی نداره و فقط بهم گفتن که اریتمی دارم و برم پیش دکتر قلب و عروق.آریتمی باعث ورم ساق میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر

   احتمالا انسداد یا نارسایی وریدی دارید.ضمن ایننکه بر اساس سونو ممکنه تنگی شریان هم همزمان باشه

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  باسلام
  باتوجه به مصرف داروی زارلبان به علت dvtرگ پا میتوانم برای جراحی تومور داخل رحم اقدام نمایم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله ولی باید دارو چند روز قبل عمل قطع بشه باید با نظر پزشک قلب باشه

 • تصویر کاربر Mostafa سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید میتونید جواب اینو برام بگین ازمایش دی دایمر هم منفی اومد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   شواهد لخته قدیمی در وریدها دیده می شود منتها بر اساس سونو نمیشه زمان دقیق رو مشخص کرد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر نجفی . درد نقطه ای و سوزشی پشت ساق پا شبیه برق گرفتگی که هنگام راه رفتن فقط هست . نشونه مشکل خطرناکیه ؟ قبلا از نظر قلب و عروق کامل معاینه و تست شدم . Mri هم انجام دادم که اکسترود دیسک پایین و تنگی کانال نخاعی داشتم . آیا نیازی به مراجعه به پزشک هست . چون الان شرایطم جوری نیست که برم دکتر . نگرانم هستم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این علامت نوروپاتی و درگیری عصب هست

   به متخصص جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر