دکتر محمد حسین نجفی

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

پروپرانول و افتادگی دریچه میترال

بیمارانی که درگیر بیماری افتادگی دریچه میترال هستند و یا تپش قلب دارند، میتوانند برای درمان علائم خود از یک بتابلوکر مانند: قرص پروپرانول استفاده کنند. البته که مصرف هر دارویی برای بیمار باید با توجه به شرایط خاص خود بیمار و نظر پزشک متخصص باشد. لطفا هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. ممکن است مقدار مصرفی دوز خطرناک پروپرانول باشد یا با دیگر دارو های مصرفی تداخل داشته باشد و ضرر های جبران ناپذیری را متحمل شوید.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. اکو استرس چیست؟ بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید. درمان قطعی آریتمی قلبی رعایت نکاتی است که پزشک مطرح میکند.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید. اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد. برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص به علت تپش قلب ناگهانی در اقایان و موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود. اگر آسپرین مصرف میکنید باید زمان مصرف قرص کاردیوسپرین(آ اس آ) را بدانید.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است. در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب، ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند و قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال میخواهند.  و سابقه ای از هیچ بیماری خاصی ندارند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

3.1/5 - (21 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرادخانی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  با سلام پدر اینجانب دچار بیماری قلبی است ، ضعف ماهیچه قلبی پرونده موجود است ، قابل ارسال ، ارثی بودن یا نبودن آن را تشخیص دهید آیا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر م جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من الان یه مدت هست حدودا پنج سال فهمید افتادگی دریچه دارم ویکم خون پس میزن والان یه مدت درد زیاد دارم می خواستم ببینم مشکلی نداروفشار پایین وکلسیم بند پایین وبه بدلیل همین دکتر گفت باید سی تی انژیو کنم ولی انجام دادم ولی الان بیماریم تشدید شد وخیلی توقفسه سینه ام درد دارم ودست چپم درد دارم وفک کشید میشه وخیلی بی جون وبی حال هستم ودوتا فرزند دارم خیلی استرس وشور میزنم میشه بدلیل این باش باید چیکار کنم ایا باید سی تی انجام بدم یا لازم نیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي دريچه مهم نيست
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد چون ميتونه درد ايجاد كنه
   جواب سي تي تون چي بوده
   براي كلسيم پايين بلافاصله به دكتر غدد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مطهره دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  من اکو و نوار قلب انجام دادم گفتن افتادگی دریچه ی میترال دارم با برگشت خون اسکن هسته ای انجام دادم گفتن اسپاسم قلب دارم دارو داد به مدت 3روز بخورم دارو سازگار نشد نخوردم دقیقا نمیدونم اصلا مشکلم چیه اسپاسم یعنی چی؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مداركتون رو ارسال كنيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر نجفی بنده اکو کاردیوگرافی کامل مادر زادی انجام دادم و دکتر فرمود که افتادگی دریچه میترال بدون عارضه هست و میخواست که دارو تجویز نکند و به اصرار بنده پروپرانول ده تجویز کردند و درحالی که بنده گرفتکی زیاد در اطراف قلب و به صورت ناگهانی . تپش زیاد و گاعی اوقات تنگی نفس دارم اما با وجود این مشکلات نظر شما در این رابطه چیست ؟
  مشکلی در ارسال نتیجه اکو پیش امد اگر نیاز هست بنده در تلگرام ارسال کنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي اصلا مهم نيست
   اگر اضطراب داريد درمان كتيد
   اگر علايم ادامه داشت بهتره ويزيت شويد و تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر نوروزی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  من خانمی 27 ساله هستم که دچار حمله پنیک میشم تحت نظر دکتر اعصاب و روان هستم ودارو مصرف میکنم که علاوه براون از نظر قلب دچار قفسه سینه میشدم به دکترقلب مراجعه کردم و اکو انجام دادم که گفتن افتادگی دریجه قلب دارم گفتن که خطری نداره وکاری لازم نیست انجام بشه نوارقلب هم گرفتن مشکلی نداره مشکل اصلی من تپش قلب بالا که نرمال بین 80 تا 100 که روزی یکدونه پرومرانول 20میخورم خواستم بدونم چه خطری داره باید چکارکنم آخه دائم از قفسه سینه و پشت قفسه سینه احساس درد دارم ویک نکته دیگه من دارای کم کاری تیروئیدم هستم آیا میتونه تنگی نفسم به خاطر همین باشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا علايمتون اضطرابيه
   افتادگي اصلا مهم نيست
   پروپرانولول روزي دو تا سه عدد مصرف كنيد
 • تصویر کاربر الناز شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  با سلام
  از بابت متن طولانی عذرخواهی می کنم.
  من دختری ۲۳ ساله هستم که از زمان کودکی دردهایی را در پشت احساس می کردم ولی فکر می کردم که مهم نیست و از معده است همیشه هم در کارها دیگران فکر می کردم هول می شوم. همیشه در کارها قلبم تندتند میزد و دستانم میلرزید و فکر می کردم طبیعی است برای همین به کسی چیزی نگفتم. از ۲ سال قبل که استرس کارم بیشتر شد دردها شدیدتر شده و قسمت جلویی قفسه سینه ام هم در روز چند دقیقه ای تیر می کشید و حتی در طول یکماه ۳ بار زیرزبانی خوردم. دائما دست چپم درد میگرفت و بی حس می شد. به دکتر شرکت مراجعه کردم گفتند احتمالا از عضلات قفسه سینه است و مهم نیست. نوار قلب هم موردی رو نشان نداد. چند وقت پیش دردها دوباره شدت گرفت و تپش قلب شدیدی را احساس می کردم و تنگی نفس هم پیدا کردم. نوار قلب مجدد موردی را نشان نداد ولی متخصص قلب گفتند که اکو انجام دهم و در اکو افتادگی دریچه میترال را نشان داد و دکتر پرانول ۲۰ را تجویز کردند تا در مواقعی که این حالت پیش می آید مصرف کنم. ولی گفتند بعد از ۶ ماه برای اکو نزدشان بروم. درحالیکه شنیده ام اکو را هر ۳ سال یکبار انجام می دهند. به نظر شما مورد خاصی پیش آمده که همچین تصمیمی گرفتند؟
  همچنین روز به روز دردم بیشتر می شود و ۳ هفته ای هست که حالت تهوع و استفراغ هم پیدا کرده ام. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نياز به اكو مجدد نيست
   حتما براي اضطرابتون به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  سلام. من شبها موقع خواب کمی قلبم سنگینی میکرد تا اینکه دکتر رفتم گفت افتادگی میترال داری برام پرانول 10 و کلردیازپوکساید 5 تجویز کرد الان ک قرصارو میخورم خیلی حالم بدتر شده خواستم بینم مشکلی نیس داروهارو قطع کنم ی ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   ميتونيد قطع كنيد
   ولي اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 453 مشاهده پرسش
  سلام.من شبها موقع خواب قلبم خیلی سنگینی میکرد البته بعضی شبها ن همیشه.چن روز پیش رفتم دکتر ک گفت افتادگی دریچه قلب داری برام قرص پرانول 10 و کلردیازپوکساید 5 تجویز کرد از وقتی میخورم خیلی بدتر شدم در بازوی چپم و حتی دستم احساس سنگینی میکنم خواستم علت رو جویا بشم و آیا میتونم داروها رو قطع کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بله ولي حتما به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر حسين پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام
  اکوTEEگرفتیم
  بعدقبل اکودکترگفته بودکه دریچه میترال (که تعویض شده ومکانیکی گذاشتیم)کم کارشده
  اکنون تفسیر جواب اکو رو میخواستیم که عکس رو واستون میفرستم باسپاس وتشکر? اکو.واسه مامانمه که63سال سن داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام عكس نرسيده
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 737 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وادب خدمت شما سرور گرامی. ببخشید اقای دکتر یکی از دوستانم که پرولاپس بانارسایی خفیف داشت در حین خدمت سربازی مراجعه کرد. و کلا از ورزش.رژه. و نگهبانی معاف شد حال میخواستم بدانم که آیا واقعا این معافیت هارو میدن من هم اقدام کنم؟باتشکر از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر