دکتر محمد حسین نجفی

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 • افزایش سن: پیری، احتمال بروز افتادگی دریچه میترال را بیشتر می کند.
 • افرادی که در گذشته به تب روماتیسمی مبتلا شده اند. تب روماتیسمی بیماری است که پس از عفونت ناشی از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود و باعث آسیب رساندن به دریچه های قلب می شود.
 • افرادی که با یک اختلال بافت همبند، مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز دانلودس، متولد شده اند.
 • افراد مبتلا به بیماری گریوز، که نوعی از بیماری های تیروئید است.
 • افراد مبتلا به بیماری اسکولیوز، که در واقع انحنا در ستون فقرات به چپ و راست است، یا افرادی که سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات و استخوانی، دارند.
 • برخی از افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی.

پرولاپس دریچه میترال با جریان برگشتی خون به قلب، بیشتر در مردان و همینطور افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیده می شود.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب: احساس تپش قلب شدید یا خیلی سریع، پرش ضربان قلب.
 • تنگی نفس: زمانی که احساس می کنید نمی توانید اکسیژن کافی دریافت کنید.
 • سرفه
 • خستگی، سرگیجه یا اضطراب
 • میگرن
 • احساس درد در قفسه سینه

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید.

اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد.

برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • داروهایی برای کمک به بهبود عملکرد قلب.
 • جراحی قلب به منظور ترمیم یا حتی تعویض دریچه میترال غیرطبیعی یا با جریان برگشتی زیاد. هدف از جراحی های انجام شده، بهبود علائم ناشی از پرولاپس دریچه میترال و همچنین کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی.

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مداوم. این مساله باعث دور نگه داشتن باکتری ها از جریان خون شما می شود و در واقع یک راه کمکی برای کاهش خطر عفونت های قلبی است.
 • درباره نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک پیش از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی، به هدف کاهش خطر ابتلا به عفونت های قلبی، با پزشک خود مشورت کنید. البته این مساله بیشتر در مورد افرادی که عمل ترمیم یا تعویض دریچه قلب انجام داده اند، صدق می کند.
 • چکاپ های دوره ای منظم و مصرف به موقع داروهایی که پزشک معالج شما تجویز کرده است را، فراموش نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری های قلبی، عادت های سالم برای قلب را به برنامه زندگی خود اضافه کنید و آن ها را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است.

در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب ،ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند. سابقه ای از هیچ بیماری خاصی نمی دهند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3/5 - (20 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب آقای دکتر محترم
  بنده ۲۳ سال دارم و دو سال پیش بدون هیچ مشکلی بدنسازی کار میکردم. پارسال متوجه شدم که پرولاپس دریچه میترال خفیف دارم و بدنسازیو گذاشتم کنار‌. اما از بعد اینکه متوجه این مشکل شدم تازه علائمی به سراغم اومد و قبلش نبود. حال با توجه به ۱۰‌کیلو افزایش وزنی‌ که دارم و به دلیل علاقه ای که به ورزش بدنسازی دارم قصد دارم بدنسازیو ادامه بدم، درواقع یک هفتس که بدون مشکل تمرین میکنم. البته خیلی سبک تمرین میکنم. میخواستم‌بدونم بدنسازی موجب پیشرفت مشکلم‌خواهد شد یا فقط به خاطره بیشتر شدن علائم است که پیشنهاد میشه سراغش نرن کسایی که این مشکلو دارن‌.
  پیشاپیش متشکرم از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس اصلا مهم نيست
   و هيچ چيزي اونو بدتر نميكنه
   به زندگي معمولي ادامه بديد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  خسته نباشید من ۱۸ سالمه تقریبا ۳ماه پیش دچار تپش قلب شدید شدم رفتم اکو کردم دکتر گفت افتادگی میترال داری نگران نباش
  این تپش یه مدت تقریبا ۱ ماه قطع شد
  اما الان دوباره شروع شده من چون فوتبال بازی میکنم امروز موقع تمرین ضربانم به شدت بالا رفته بود و سمت چپ سینم یه درد کوچیکی احساس میکردم این علائم قبلا نبود ولی الان ظاهر شده به شدت اذیتم میکنه
  آیا ممکنه خطرناک باشه و احتمال حمله قلبی وجود داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا مشكل مهمي نباشه
   بهتره پروپرانولول استفاده كنيد هر ١٢ ساعت
   اگر بهتر نشديد مراجعه كنيد
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر رویا جمعه ۲ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام من خانم 24 ساله ای قد 165 و وزن 51 هستم 2 سال پیش اکو دادم که پرولاپس و نارسایی خفیف میترال دارم و همچنین mild tr و mild pi . همیشه درد قلب دارم کیفیت زندگیم خیلی پایین امده و خیلی میخوابم و همیشه خستم .میخوام بدونم چرا نمیشه عمل کنم به زندگی عادی برگردم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اينها اصلا مهم نيست
   احتمالا شما مشكل اضطرابس يا افسردگي داريد
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر معین چهارشنبه ۳۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای دکتر
  من چند ماه پیش به دلیل تیر کشیدن قفسه سینه به متخصص قلب مراجعه کردم‌ وتشخیص افتادگی خفیف میترال دادن
  سوالم‌اینه که الان یه چند هفته ایه هرز گاهی احساس شر شر اب و گزگز کردن تو قفسه سینه دارم‌و کمی نگران شدم گفتم ببینم‌ ایا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي اصلا مهم نيست
   احتمالا مشكلتون قلبي نباشه
   ولي اگر ادامه داشت مراجعه كتيد
 • تصویر کاربر گلیدمحمدی جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام مننفسذتنگی دارم حدود 10 12 ساله قبلا ک دکتر رفتم گفتن نرمیه دریچه قلب داری ولی اقای دکتر الان حدود یه دو ماهی نفس تنگیم شدید شده جوریه ک نمیتونم بشینم واحساس خیلی سنگینی رو سینه دارم باید برای درمان نفس تنگی چکارکنم اخه بیش از حد عذابم میده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   شما حتما بايد مراجعه كتيد و اكو و تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر من افتادگی دریچه دارم هرچن وقت یک بار باید تست اکو بدم؟ تست اکو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   به هيچ وجه نياز به اكو دوره اي نيست
  2. تصویر کاربر مونا پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   اخه خیلی درد دارم میگم شاید تشدید شده باشه مریضیم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي دريچه درد نميده
  4. تصویر کاربر مونا جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   والا سه ماه پیش رفتم‌ دکتر ازم نوار قلب گرفت گفت افتادگی دریچه داری یعنی میسه تشخیصش اشتباه باشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   نميدونم بهتره مراجعه كنيد و ويزيت شويد
  6. تصویر کاربر مونا جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   باش مرسی
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   ممنون
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیمی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 699 مشاهده پرسش
  با سلام من چند سالیه ورزش‌های سنگین بدنسازی داشتم ولی توی بعضی حرکات که هم قدرتین و هم هوازی خیلی حالم بد میشه. احساس بی حالی و سرگیجه میگیرم و حتی صورتمم خیلی تیره میشه . ولی به ورزش علاقه دارم و ناراحتم بابت شرایط پیش اومده. ورزشهایی مثل پیاده روی هم راضیم نمیکنه. چه ورزش هایی رو با چه حدی میتونم انجام بدم که هم به سلامتیم لطمه نزنه و هم اینکه کلا باعث بهتر شدن حالم هم بشه. پزشکی که ویزیتم کردن گفتن فقط حرکاتی مثل بارفیکس رو انجام ندم. ممنون میشم کمک کنید بتونم ورزش های پرخطر برام رو تشخیص بدم و ورزشهایی که مناسبم هست رو بتونم انجام بدم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت و معاينه شويد و مداركتون ديده بشه تا بشه اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربر ardshir دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام.من.دریچه.میترال.راترمیم،کردم،وحدود٨٠عددقرص،زالربان،خوردم،ایا،بازهم،مصرف قرص را ادامه بدم یا کافیه لطفا جواب فوری بدهید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد با پزشك خودتون مشورت كنيد چون شرايط شما رو ميدونه
 • تصویر کاربر معین سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  اکو دادم دکتر گفت افتادگی خفیف میترال دارم، برای صحت تشخیص عکس هم برای شما میفرستم، میخواستم ببینم دارو چی بخورم، دکتر گفت هر وقت تپش داشتی پروپرانول بخور. من میخوام ورزش هم شروع کنم، اگه به تدریج بدنسازی و هوازی شروع کنم مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي مهم نيست و نياز به داروي خاصي نداره
   ورزش هم هيچ مانعي نداره
 • تصویر کاربر امرایی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید 23سالمه
  من دقیق عنوان بیماریو نمیدونم فقط ب من گفتن که شلی دریچه قلب دارم که به صورت مادر زادی هستش
  ایا این شلی با قرص خوردن درمان میشه یا خیر؟
  قرص هایی ک دکتر تجویز کرده پرو پرانول 10م گ
  اسپرین(asa80)
  پوکساکیم 5
  علائمی ک باعث شد ب پزشک مراجعه کنم درد خود قلب بود تیر میکشید
  گه گاهی (البته کم پیش میومد ن زیاد)
  ااحساس میکنم ک قلبم وقتی پمپاژ میکنه داخلش خالی میشه و یه جوریه حس میکنم خون نیس داخلش
  و بعضی وقتا حس گرفتگی ماهیچه های سینه ام ک ب کتفم وصله پیش میاد و واقتی میخوام راست بشینم یه جوری گرفته اس، فقط و فقط سمت چپم اینجوره اصلا برای سمت راست پبش نمیاد به
  بعضی وقتام یهو بدون دلیل تند تند میتپه برا چند ثانیه بازم عادی میشه تپش قلبم
  ممنون میشم اگ راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد و بهتره به روانپزشك مراجعه منيد
   شلي دريچه يا پرولاپس اصلا مهم نيست و اقدام خاصي لازم نيست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر