دکتر محمد حسین نجفی

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 • افزایش سن: پیری، احتمال بروز افتادگی دریچه میترال را بیشتر می کند.
 • افرادی که در گذشته به تب روماتیسمی مبتلا شده اند. تب روماتیسمی بیماری است که پس از عفونت ناشی از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود و باعث آسیب رساندن به دریچه های قلب می شود.
 • افرادی که با یک اختلال بافت همبند، مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز دانلودس، متولد شده اند.
 • افراد مبتلا به بیماری گریوز، که نوعی از بیماری های تیروئید است.
 • افراد مبتلا به بیماری اسکولیوز، که در واقع انحنا در ستون فقرات به چپ و راست است، یا افرادی که سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات و استخوانی، دارند.
 • برخی از افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی.

پرولاپس دریچه میترال با جریان برگشتی خون به قلب، بیشتر در مردان و همینطور افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیده می شود.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب: احساس تپش قلب شدید یا خیلی سریع، پرش ضربان قلب.
 • تنگی نفس: زمانی که احساس می کنید نمی توانید اکسیژن کافی دریافت کنید.
 • سرفه
 • خستگی، سرگیجه یا اضطراب
 • میگرن
 • احساس درد در قفسه سینه

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید.

اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد.

برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • داروهایی برای کمک به بهبود عملکرد قلب.
 • جراحی قلب به منظور ترمیم یا حتی تعویض دریچه میترال غیرطبیعی یا با جریان برگشتی زیاد. هدف از جراحی های انجام شده، بهبود علائم ناشی از پرولاپس دریچه میترال و همچنین کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی.

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مداوم. این مساله باعث دور نگه داشتن باکتری ها از جریان خون شما می شود و در واقع یک راه کمکی برای کاهش خطر عفونت های قلبی است.
 • درباره نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک پیش از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی، به هدف کاهش خطر ابتلا به عفونت های قلبی، با پزشک خود مشورت کنید. البته این مساله بیشتر در مورد افرادی که عمل ترمیم یا تعویض دریچه قلب انجام داده اند، صدق می کند.
 • چکاپ های دوره ای منظم و مصرف به موقع داروهایی که پزشک معالج شما تجویز کرده است را، فراموش نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری های قلبی، عادت های سالم برای قلب را به برنامه زندگی خود اضافه کنید و آن ها را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است.

در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب ،ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند. سابقه ای از هیچ بیماری خاصی نمی دهند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3/5 - (20 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nazanin.fouladi سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  تنگی نفس تنگی نفس و سنگینی قفسه سینه یه دوره ددارو مصرف کردم ولی کاملا خوب نشدن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر . خیلی ممنون میشم جواب سوالمو بدید .
  من تو سن حدود ۱۶ سالگی تپش قلب میگرفتم حتی موقع استراحت و نشستن و اون ادامه پیدا میکرد گاهی دست چپ و پشت کمرم هم درد میکرد . بعد از اون نوار قلب و اکو دادم و دکتر تشخیص داد افتادگی خفیف دریچه میترال دارم و برای ایندرال ۱۰ تجویز کردن گفتن شبی یک عدد بخور قبل از خواب و گفتند اگر هم احیانا خیلی استرس داشتم یه الپروزولام ۰.۵ بخورم ، بعد از اون جریان من چند سال فقط ایندرال رو مداوم مصرف میکردم اما بعد از اتفاقای بدی که افتاد الپروزولام رو هم شروع کردم و الان ۲۱ سالمه حدود ۲ سال هست ۲قرص رو شبی یکی میخورم . چند روز پیش هم برای تست اکو رفتم بازم گفتن مشکلی نیست ، سوالم اینه که تست ورزش نیاز نیست ؟ اخه من دقیقا وقتی تند راه میرم تپش قلب شدید میگیرم اگه قرص ها رو نخورده باشم ، و یک سوال دیگه هم اینکه اگر پرولابس من خفیف هست چرا انقدر تپش قلبم بالاس حتی موقع استراحت !!؟ و اینکه ایا مشکلی نداره این قرص ها رو مداوم ادامه بدم ؟
  خیلی ممنون ، ببشخید اگر سوالات زیاد بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس بيماري نيست و به تپش ربط نداره
   به نظر اضطراب داريد و بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد جهت بررسي بيشتر مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر aryan چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من قبلا هم مزاحم شدم و سوالی پرسیدم که شما لطف کردید جواب دادید. آقای دکتر همانطور که عرض کردم پرولاپس دارم به همراه نارسایی دریچه میترال که شما فرمودین مهم نیست، دکتر جان میخواستم بدونم بدنسازی به همراه مصرف مکمل‌های مجاز ورزشی برای من خطر داره؟ و آیا غذای خاصی هست که نباید بخورم ؟ همینطور من گهگاهی درد دارم در سینه و گاهی در پشت بین دو کتف و بازو ها و رفلاکس معده هم دارم که دارو مصرف میکنم با نظر پزشک.عکس اکو هم پیوست میکنم.
  ممنون میشم لطف کنید پاسخ سوالاتمو بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   نه براتون مشكلي نداره و به هيچ غذايي ارتباط نداره
   به زندگي عاديتون ادامه بديد
 • تصویر کاربر بهنوش دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام.من دختری ۱۹ ساله هستم وسط قفسه ی سینه و شانه ها واز درد قفسه ی سینه تپش قلب گرفتم رفتم دکتر نوار قلب گرفت گفت مشکلی نیست. دیروز اکو رفتم که دردم بیشتر شده و درد زیر قلب هم بهش اضافه شذم ،کمرم خیلی درد میکنه. البته من امروز ازمایش تیروئید دادم و هنوز جوابش نیومده وصبح غش کردم الان قفسه ی سینه سمت راستش تیر خفیف میکشه. و دکتر بهم قرص پروپانول ۲۰ داد فقط یک بار خوردم گفت هروقت درد یا تپش قلب داشتی بخور ایا باید همیشه قرص مصرف کنم؟ درضمن موقعه ی خواب دردش بیشتر میشه . هنگام تنفس هم قفسه ی سینه ی من درد میگیره بخصوص هنگام نفس عمیق کشیدن. موقعه ی عصبانیت و ناراحتی هم تپش قلب و درد قفسه ی سینه میگیرم. اگر میشه راهماییم کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   از نظر قلبي بايد حتما معاينه شويد تا بشه اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربر دلوشزهی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  با سلام بچه ام عمل قلب باز شده بعد از 3 ماه دوباره اکو قلب گرفتیم آیا مشکلی داره دکتر گفت گشادی دریچه داره آیا مشکلش جدی است ممنون میشم جواب بدید دارو فقط کاپتوپریل میخوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   گزارش اكو واضح نيست
   به هر حال بايد با فوق تخصص قلب اطفال مشورت كنيد
 • تصویر کاربر Shima چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما.جناب دکتر من خانم هستم 24 ساله.پرولاپس میترال دارم.چند وقتی هست سرگیجه و عدم تعادل دارم,ازمایش خون و تیروئید دادم همه چیز نرمال بود و فقط غلظت خون داشتم.به پزشک مغز و اعصاب هم مراجعه کردم و MRI مغز دادم و مشکلی نبود.اما دلیل ابن موضوع رو متوجه نمیشم و خیلی هم اذیت میشم,ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام در صورت امكان ديده شويد
  2. تصویر کاربر Shima سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   جناب دکتر من چند سال هست که هر سال نزد متخصص قلب و عروق چکاپ میشوم.مهر ماه امسال هم برای چکاپ میرم.به نظر شما این سرگیجه به دلیل پیشرفت مشکل قلبی من هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   به اين شكل نميشه نظر داد ولي بعيده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Fatemeh سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دختري ١٥ ساله هستم
  ازكودكي سمت چپ و رأست قفسه سينم درد ميومد البته بيشتر سمت چپ ك اين درد همراه با درد دست چپم و كمرم و تا زير بغل سمت چپم هم كشيده ميشه
  بعضي وقتا هم تنگي نفس ميگيرم و اصلا نميتونم ورزش كنم يا تند بدوم
  رفتم دكتر گفتن سه تا از دريچه هاي قلبيم افتادگي خفيف داره و قرصي پيشنهاد نكردن با توجه به اينكه ديگه كنكوري شدم و بايد خيلي درس بخونم شما چه قرص يا چه كاري رو پيشنهاد ميديد تا دردم كم بشه
  اخه خيلي وقتها درد دارم و خيلي طول ميكشه تا دردسر تموم بشه
  و همچنين كف پاي چپم هم سوزن يوزن ميشه موقع درد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   شما اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   ميتونيد پروپرانولول مصرف منيد
 • تصویر کاربر شادي شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشيد...ببخشيد من ٢٤ سالم هست ٧سال پيش تشخيص افتادگي دريچه ميترال داشتم كه خيلي خفيف بود ولي تازه امسال طوري استرس ميگيرم كه خيلي حس بديه... همش ميخوام نفس عميق بكشم... دكتر اورژانس رفتم نوار قلب دادم گفتن خوبه... قفسه سينم هم درد ميگيره... ولي استرس يهو مياد سراغم... ممنون ميشم كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   حتما ابتدا به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد جهت بررسي بيشتر مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  من 15 سالم هست به متخصص قلب مراجعه کردم و تست اکو دادم
  دکتر گفتش که افتادگی دریچه میترال دارم و گفت مادرزادی هست
  قرص پرونال 10 برام نوشته و گفتند که فقط وقتی که تپش قلب داشتم استفاده کنم
  منم کلا تپش قلب نمیگیرم و فقط ی درد جزئی گاهی اوقات میاد سراغم اونم وقتایی که استرس داشته باشم.
  خواستم بدونم که نیازه قرص هارو مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خير نيازي نيست
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۹ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من خانمی هستم 58 ساله چند سال پیش طی یک معاینه قلبی دکتر با تشخیص ناچیز افتادگی دریچه میترال قرص پروپرانول 10 را صبح و شب تجویز کردند سالهاست میخورم آیا باید ادامه دهم؟
  چربی خون 169 و تری گلیسیرید 75
  AST 39 و ALT 45 میباشد
  با توجه به افسردگی و استرس بالا آلپرازولام شبها میخورم آیا من باید آسپرین و قرص برای چربی خون بخورم با توجه به مقاله شما این سوال برای من ایجاد شد
  محبت کنید راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   چون اصطراب داريد بهتره پروپرانولول رو ادامه بديد
   نياز به اسپرين و قرص چربي نداريد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر