دکتر محمد حسین نجفی

درمان پرولاپس دریچه میترال چگونه است؟

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 • افزایش سن: پیری، احتمال بروز افتادگی دریچه میترال را بیشتر می کند.
 • افرادی که در گذشته به تب روماتیسمی مبتلا شده اند. تب روماتیسمی بیماری است که پس از عفونت ناشی از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود و باعث آسیب رساندن به دریچه های قلب می شود.
 • افرادی که با یک اختلال بافت همبند، مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز دانلودس، متولد شده اند.
 • افراد مبتلا به بیماری گریوز، که نوعی از بیماری های تیروئید است.
 • افراد مبتلا به بیماری اسکولیوز، که در واقع انحنا در ستون فقرات به چپ و راست است، یا افرادی که سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات و استخوانی، دارند.
 • برخی از افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی.

پرولاپس دریچه میترال با جریان برگشتی خون به قلب، بیشتر در مردان و همینطور افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیده می شود.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب: احساس تپش قلب شدید یا خیلی سریع، پرش ضربان قلب.
 • تنگی نفس: زمانی که احساس می کنید نمی توانید اکسیژن کافی دریافت کنید.
 • سرفه
 • خستگی، سرگیجه یا اضطراب
 • میگرن
 • احساس درد در قفسه سینه

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید.

اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد.

برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • داروهایی برای کمک به بهبود عملکرد قلب.
 • جراحی قلب به منظور ترمیم یا حتی تعویض دریچه میترال غیرطبیعی یا با جریان برگشتی زیاد. هدف از جراحی های انجام شده، بهبود علائم ناشی از پرولاپس دریچه میترال و همچنین کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی.

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مداوم. این مساله باعث دور نگه داشتن باکتری ها از جریان خون شما می شود و در واقع یک راه کمکی برای کاهش خطر عفونت های قلبی است.
 • درباره نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک پیش از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی، به هدف کاهش خطر ابتلا به عفونت های قلبی، با پزشک خود مشورت کنید. البته این مساله بیشتر در مورد افرادی که عمل ترمیم یا تعویض دریچه قلب انجام داده اند، صدق می کند.
 • چکاپ های دوره ای منظم و مصرف به موقع داروهایی که پزشک معالج شما تجویز کرده است را، فراموش نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری های قلبی، عادت های سالم برای قلب را به برنامه زندگی خود اضافه کنید و آن ها را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است.

در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب ،ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند. سابقه ای از هیچ بیماری خاصی نمی دهند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3/5 - (20 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مبارکی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت حضرتعالی، بنده 22 سالمه و از سال 94 دچار پرولاپس و نارسایی Mild دریچه میترال هستم، و هفته پیش جهت اطلاع از روند بیماری به بیمارستان فرشچیان همدان جهت معاینه و اکو رفتم و بعد از اکو دکتر گفتند که هیچ پیشرفتی نکرده و همون Mild هستش؛ حالا سوالم از شما این است که نیاز به عمل نیست؟ و این نارسایی Mild به ساختمان قلب به خصوص بطن چپ و دهلیز چپ آسیب وارد نمیکنه؟ خیلی نگرانم آقای دکتر، بنده فوتبالیست بودم و از آن موقع که این مشکل برام پیش اومده دیگه فوتبال نمیرم و فعالیت بدنی هم کم انجام میدم، لطفاً راهنماییم کنید. با تشکر 《
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   مشكلي نيست و نه الان و نه در آينده خطر نداره
   به زندگي و فعاليتتون مثل گذشته ادامه بديد
 • تصویر کاربر نادیا شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر
  ممنون. سوالی که ذهن منو بخودش مشعول کرده اینکه ایا امکانش هست قلب بدون دلیل دچار ایست شود؟
  چرا بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران بدون هیچ دلیلی دچار ایست قلبی میشوند؟ ایاعلم پزشکی پاسخی برای مرگهای نابهنگام دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير
   اونها بيماري زمينه اي دارند
 • تصویر کاربر نسترن دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 2364 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما.
  دارای پرولاپس دریجه میترال هستم 28 ساله دکتر گفتن خفیفه و ef 60% ایا ورزش بدنسازی خطر دارد ؟ و اینکه بالارفتن ضربان قلب حین ورزش باعث پیشروی بیماری میشود؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اين اصلا مهم نيست و نياز به كاري نداره
   ورزش بدنسازي هم مشكلي نداره
 • تصویر کاربر امیرمهدی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام من 14 سال سن دارم روزی نیم ساعت راه می روم و حداقل دوساعت می دوم از 2یا3سال پیش دردای خفیفی احساس می کردم که به نودرت اتفاق می افتاد و فکر می کردم بخاطر آسمم باشه تا چندوقت پیش اصلا درد نمی کرد وانو فراموش کرده بودم و همین طوری برای ماینع اکو کردم و بهم گفتن افتادگی دریچه قلب داری خفیف داری آی می توان غضلات قلبمو قوی کنم و این موشکلو برطرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي دريحه مهم نيست و نياز به اقدام خاصي ندارد
 • تصویر کاربر دلارام سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین، من دو سال پیش مدتی تپش قلب داشتم و یک روز هنگامی که از پله ها پایین میومدم دچار تنگی نفس شدید و تپش قلب شدم، بدنم میلرزید و ناخن هام کبود شده بودن و سرگیجه داشتم درحدی که زنگ زدن تا اورژانس بیاد، به دکتر که مراجعه کردم اکو و نوار قلب دادم که فقط گفتن افتادگی دریچه میترال دارم و برام پروپرانول ۱۰ تجویز کردن و گفتن فقط وقتی تپش قلب داشتم بخورم، از اونموقع تاحالا چن بار دیگه ای مخصوصا هنگام ورزش دچار این حمله ها شدم، موقع استنشاق دود و عطرشدید هم تنگی نفس میگیرم ولی مدتی بود که کمتر دچار این حالت ها میشدم ، الان مدتیه دوباره تپش قلب و تنگی نفس دارم و بعضی شبا از شدت محکم بودن ضربان قلبم از خواب میپرم انگار که قلبم میخواد بیاد بیرون. و با توجه به اینکه سال کنکور هستم خوردن پرانول یکم بیخیالم میکنه و نمیتونم درست درس بخونم، به نظر شما لازمه دوباره به دکتر مراجعه کنم و اکو یا نوار قلب بدم؟؟ اینم بگم که هیچگونه استرس و اضطرابی ندارم و انسان کاملا ریلکسی هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بهتره تست ورزش و ازمايشات كامل انجام دهيد
   بدون ويزيت و معاينه و ديدن مدارك دقيقا نميشه علت رو مشخص كرد
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام
  من 25 سالمه و سابقه هیچگونه بیماری ندارم. از سه هفته پیش چندبار بعد از شام یا ناهار و یا در تایم معمولی دچار درد در سمت چپ در قفسه سینه و تا حدی تنگی نفس میشم. متخصص قلب رفتم گفت نوار قلبت زیاد مشکلی نداره و اکو انجام داد و گفت که افتادگی دریچه میترال داری و خون پس نمیزنه و مشکلی نیست و یه قرص معده و یه قرص قلب داد که فقط معده رو مصرف میکنم و هنوز هم گاهی این اتفاق برام میوفته. خواستم ببینم نظر شما چیه آیا مشکل معده ست یا قلب یا پانیک؟
  و سوال دیگه اینکه من از یکسال و نیم پیش یک دستگاه یونتوفورزیس برای تعریق دست هام تهیه و استفاده کردم، آیا این دستگاه ها کاملا بی خطر اند یا میتونه مشکل قلبی برام ایجاد کرده باشه؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   يلام
   ميتونه هر كدو باشه
   بهتره يك تست ورزش هم انجام دهيد
   من در مورد دستگاه اطلاع خاصي ندارم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  با سلا و خسته نباشید
  پدر من در سن 83 سالگی با مشکل تنگی نفس و تپش قلب هنگام پیاده روی به دکتر مراجعه کردند که تشخیص مشکل در دریچه دادند. بنظر شما مراحل تشخیص و درمان اصولی به چه ترتیبی باید باشد؟ آیا آنژیو گرافی ضروری است؟
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بستگي داره به نوع و شدت مشكل دريچه اي و علايم و شرايط كلي بيمار
   ك
 • تصویر کاربر بهناز سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید دکتر من افتادگی دریچه میترال دارم دوماه پیش اکو و نوار قلب دادم گفتن فتادگی دریچه میترال دارم مشکلی که عذابم میده اینه که در روز چند بار احساس درد تیز در نواحی پایین قلبم و وسط قفسه سینه دارم که گاهی به حرکت دستانم یا بلند کردن بچه ام تشدید میشه وچند ضربه تیز احساس میکنم خیلی نگرانم دکتر کمکم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا دردتون از قلب نيست
   ولي براي قطعيت بايد تست ورزش كنيد
 • تصویر کاربر محبوبه سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  28ساله هستم و نزدیک به 6ماه ک دچار تپش قلب میشوم به این معنی ک گاهی صدارا میشنوم اما اعلب از روی لباس ضربه ی قلب قابل رویت است
  اکو شدم پلاپس خفیف گفتند و نوار قلب هم اریتمی نداشت
  نبص هم اعلب زیر 90است


  مدتی کوتاه تحت استرس شدید بودم ک تپش را بیشتر کرد

  الان گاهی پروپانول 10مصرف میکنم
  دکتر خواستند ارامبخش هم بخورم ک متوجه شدم باردارم


  ایا وضعیتم نگران کنندست؟
  ایا باید هولتر هم ببندم

  یا باین تپش کنار ببیایم
  برای بارداری مساله ای ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مشكلي نداريد
   بايد اضطرابتون درمان بشه
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام .خانمی ۴۲ ساله هستم.به خاطر تنگس نفس و تپش قلب به دکترقلب مراجعه کردم.اکو انجام دادم.گفتن افتادگی دریچه میترال هست.روزی ۲تا وراپامیل ۴۰ مصرف میکنم.تپش قلبم بهتر شده.اما اکثر روزها تنگی نفس دارم.علت چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي به تنگي نفس ربط نداره
   بايد مراجعه كنيد تا بيشتر بررسي شويد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر