دکتر محمد حسین نجفی

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 • افزایش سن: پیری، احتمال بروز افتادگی دریچه میترال را بیشتر می کند.
 • افرادی که در گذشته به تب روماتیسمی مبتلا شده اند. تب روماتیسمی بیماری است که پس از عفونت ناشی از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود و باعث آسیب رساندن به دریچه های قلب می شود.
 • افرادی که با یک اختلال بافت همبند، مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز دانلودس، متولد شده اند.
 • افراد مبتلا به بیماری گریوز، که نوعی از بیماری های تیروئید است.
 • افراد مبتلا به بیماری اسکولیوز، که در واقع انحنا در ستون فقرات به چپ و راست است، یا افرادی که سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات و استخوانی، دارند.
 • برخی از افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی.

پرولاپس دریچه میترال با جریان برگشتی خون به قلب، بیشتر در مردان و همینطور افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیده می شود.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب: احساس تپش قلب شدید یا خیلی سریع، پرش ضربان قلب.
 • تنگی نفس: زمانی که احساس می کنید نمی توانید اکسیژن کافی دریافت کنید.
 • سرفه
 • خستگی، سرگیجه یا اضطراب
 • میگرن
 • احساس درد در قفسه سینه

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید.

اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد.

برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • داروهایی برای کمک به بهبود عملکرد قلب.
 • جراحی قلب به منظور ترمیم یا حتی تعویض دریچه میترال غیرطبیعی یا با جریان برگشتی زیاد. هدف از جراحی های انجام شده، بهبود علائم ناشی از پرولاپس دریچه میترال و همچنین کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی.

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مداوم. این مساله باعث دور نگه داشتن باکتری ها از جریان خون شما می شود و در واقع یک راه کمکی برای کاهش خطر عفونت های قلبی است.
 • درباره نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک پیش از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی، به هدف کاهش خطر ابتلا به عفونت های قلبی، با پزشک خود مشورت کنید. البته این مساله بیشتر در مورد افرادی که عمل ترمیم یا تعویض دریچه قلب انجام داده اند، صدق می کند.
 • چکاپ های دوره ای منظم و مصرف به موقع داروهایی که پزشک معالج شما تجویز کرده است را، فراموش نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری های قلبی، عادت های سالم برای قلب را به برنامه زندگی خود اضافه کنید و آن ها را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است.

در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب ،ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند. سابقه ای از هیچ بیماری خاصی نمی دهند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3/5 - (20 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر پسری ۲۴ ساله هستم.پرولاپس و نارسایی خفیف دارم.
  پرانول و بعدس کونکور ۵ مصرف میکنم. خواستم بدونم این قرصارو تا کی باید مصرف کرد.؟تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این مساله اصلا مهم نیست و نیاز به مصرف دارو نمیباشد

 • تصویر کاربر آیلار یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام من 19سالمه وپرولاپس قلب دارم تازه فهمیدم سه سال قبلی خیلی دردداشتم وخانوادم فکرمیکردن دارم دروغ میگم واین حرفهااماالان که رفتم دکترفهمیدم دوماه داروهاشومصرف کردم ودوماهه نرفتم دکتردردم شدیدترشده حتاشبهانمیتونم بخوابم احساس خفگی ودرددرسینه وگلواحساس میکنم نمیدونم چیکارکنم حالت تهوع ولرزش دست ودرددرپشت سینه هم دارم لطفاراهنمایی کنن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس مهم نیست و جای نگرانی نداره

   بهتره اگر اضطراب دارید درمان کنید و به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر من افتادگی میترال دارم و یک ماه پیش بعد از اکو دکتر برام دونوبت پرانول ۲۰ تجویز کرد یک ماهو مصرف کردم تا قرصام که تموم شد رفتم ی دکتر دیگه گفت پرانول قطع کنم دیلتیازم ۶۰ مصرف کنم در صورتی که من مشکلی با پرانول نداشتم الان میخوام بدونم کدومشو مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پروپرانولول بهتره
 • تصویر کاربر مهسا.م سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  عرض احترام خدمت جناب دکتر نجفی.بنده متاهل و 36 ساله هستم.دو سال قبل به پزشک مراجعه و طبق تست ورزش و اکو رنگی افتادگی میترال تشخیص داده شد.حدود 3 ماه طبق تشخیص پزشک پرانول مصرف کردم و به علت احساس بهبودی دیگه نخوردم.ولی از تقریبا یک سال پیش علایمی مانند تیر کشیدن عمیق قلب که از شدتش تا چند دقیقه تنفس سینه ای نتونستم و شکمی نفس کشیدم تا رد شه.و یک بار هم اخیرا حس کوبشی وسط سینه داشتم.گاهی هم دردهای خفیف دارم که اهمیت نمیدم. دکتر لطفا منو راهنمایی کنید که آیا طبیعیه و یا باید به پزشک مراجعه کنم و دارو بگیرم؟آیا چیزی بجز پرولاپس هست؟؟ سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس درد نميده و مهم نيست
   دردتون به نظر قلبي نمياد ولي اگر ازارتون ميده بهتره مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام. تقریبا 4 سال هست از زمانی که ازدواج کردم شک عصبی شدیدی به قلبم وارد شد. که باعث سوزش شدید ودرد در ناحیه ی دریچه قلب شدم .تو این 4 سال همیشه سوزش ودرد دارم.نصف بدنم درد میکنه طرف قلب.اکو گرفتم گفت افتادگی دریچه قلب. هیچ دارویی هم کارساز نبوده. یه پزشکی گفت دریچه قلبت حساس شده. راست میگه .با کوچکترین ناراحتی سوزش دارم. ناراحت هم نباشم سوزش دارم زندگیم فلج شده. احساس می‌کنم نیاز به جراحی دارم. 4 سال تمام درد درام نمیدونم چکار کنم نمیتونم تو جمع شرکت کنم.استرسی میشم .لطفا راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اينها علايم قلبي نيست و علايم اضطرابيه
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
   براي اطمينان از وضعيت قلب تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر نسترن سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر 28 سالمه در اکو تشخیص افتادگی خفیف داده شد پزشک گفت چیزی نیست ولی من نگران پیشروی بیماری هستم و اینکه خطر بارداری ، شرایط بارداری ایا خیلی سخت میشه؟ ایا مشکلی برا جنین هم ممکنه داشته باشه؟ و اینکه این موضع منو دچار استرس فراوان و نگرانی کرده که از وقتی فهمیدم همش توجهم به صدای قلبم تپش و درد سمت چپ کرده. در ضمن ef 60%
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس مهم نيست و خطر نداره و پيشرفت نميكنه
 • تصویر کاربر آرمین سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر میخواستم نظرتون رو راجع به اکو هایی که طی سال 91،94،96 گرفتم و براتون ارسال کردم بدونم.اخیرا ضربان های نابجا هنگام استرس و هیجان زیاد ایجاد میشه و گاهی بازو چپم و پشتم و قفسه سینم درد تقریبا نقطه ای داره.در ضمن حملا گذرهراسی هم دارم.قبلا پرانول 10 و متو هگزال و آلرازولام هم مصرف کردم.ممنون از وقتی که میزارید. عکس ها به ترتیب از بالا به پایین سال 91-94-96 هستش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس و نارسايي خفيف داريد كه اهميت باليني نداره
   بهتره با مراجعه به روانپزشك مشكل اضطرابيتون رو درمان كنيد و متوهگزال رو ادامه بديد
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۵ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با سلام .چندسالی هست که دردهای قلبی دارم .پیاده روی هم میکنم بعداز پیاده روری قلبم درد میگیره چندین بار متخصص قلب هم مراجعه کردم .گفتن مشکل ازقلب نیست.چن روز پیش درد شدیدی داشتم دوباره به متخصص قلب دیگری رفتم گفتن پرولاپس داری .
  پرانول 20 وایمی پرامین تجویز کردن
  کهخوردم اما همچنان درد دارم .
  البته پرانول رو نخورد مچون قبلا که میخوردم درد خیلی شدید میشد .لطفا راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بايد مراجعه كنيد
   بهتره تست تكميلي انجام دهيد تا علت مشخص شود
 • تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید واسه دریچه آىورت اکو کردم دکتر گفت فاصله داره گفت به رشد قدت ارتباط داره منظورش چی بود بعد داخل اکو هم نرمال زده میشه راهنمایی کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   عكسشو بفرستيد
 • تصویر کاربر khatereh یکشنبه ۲ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  من در نواحي كف دست و قسمت چپ سينه و زير بغل يك سالي هست كه درد دارم و به دكتر مراجعه نمودم دكتر گفت افتادگي دريچه دارم و عكس هاي اكو رو براتون ارسال مي كنم
  اين درد ها بيشتر شده خواهش ميكنم راهنمايي بفرماييد كه آيا افتادگي دريچه قلب من نياز به درمان دارد يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   افتادگي اصلا مهم نيست و درد نداره
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد تست ورزش انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر