دکتر محمد حسین نجفی

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

پروپرانول و افتادگی دریچه میترال

بیمارانی که درگیر بیماری افتادگی دریچه میترال هستند و یا تپش قلب دارند، میتوانند برای درمان علائم خود از یک بتابلوکر مانند: قرص پروپرانول استفاده کنند. البته که مصرف هر دارویی برای بیمار باید با توجه به شرایط خاص خود بیمار و نظر پزشک متخصص باشد. لطفا هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. ممکن است مقدار مصرفی دوز خطرناک پروپرانول باشد یا با دیگر دارو های مصرفی تداخل داشته باشد و ضرر های جبران ناپذیری را متحمل شوید.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. اکو استرس چیست؟ بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید. درمان قطعی آریتمی قلبی رعایت نکاتی است که پزشک مطرح میکند.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید. اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد. برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص به علت تپش قلب ناگهانی در اقایان و موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود. اگر آسپرین مصرف میکنید باید زمان مصرف قرص کاردیوسپرین(آ اس آ) را بدانید.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است. در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب، ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند و قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال میخواهند.  و سابقه ای از هیچ بیماری خاصی ندارند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

3.1/5 - (21 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز
  بنده خانم ۳۲ ساله هستم که بخاطر پرولاپس و اظطراب پرانول ۱۰ مصرف میکنم و الان ۵ هفته هست که باردارم و متخصص زنان و زایمان گفتن بازم باید اکو بدم در هفته ۱۴ که وجود جنین باعث نارسایی میترال نشه
  آیا خطرناکه که باردار شدم؟ و اگه تبدیل به نارسایی بشه مششکل خاصی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر

   بی خطره

 • تصویر کاربر همایون چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید افتادگی دریچه میترال تپش قلب و ضعف اعصاب دارم هنگام خواب یادر حالت چرت احساس می کنم قلبم تحت فشار ودر حال جان کندن است و به سختی کار می کند لطفا راهنمایی بفرمایید در ضمن روزی یک عدد قرص پروپرانولول 10 و آمی تریپ تیلین 10 هم مصرف می کنم -با تشکر از محبت شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره برای مشکل اعصاب به روانپزشک مراجعه کنید و جهت بررسی اریتمی قلبی هولتر ریتم ببندید

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام من 39 سالمه هرویین مصرف میکنم ی چند وقتیه وقتی مصرف میکنم البته بعًی مواقع دچار استرس اضطراب وحشت تپس قلب شدید میشم میخاستم بدونم مشکل افتادگیه دریچه قلبی هست یا نه ممنون میشم اگه راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   افتادگی باعث تپش نمیشه

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید

 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام . جناب اقای دکتر بنده ۳۶ سالمه مدتی است که درد قفسه سینه مخصوصا سمت چپ را همراه با تنگی نفس بریده بریده و سبکی سر و ضربان قلب کوبشی را هنگام درازکش بودن دارم خیلی داره ذیتم میکنه وقتی که میخوام بخوابم و اینکه حتی وقتی پراپرانولول ۴۰ را هم میخورم دردم را کم میکنه ولی نمی تونم خواب راحتی داشته باشم لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه و اکو شوید تا علت علایم مشخص شود

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام
  چهار ماهی میشه که دچار تپش قلب شدم. به روانپزشک مراجعه کردم؛ گفت: پانیک اتک هستش، به متخصص قلب مراجعه کردم بعد اکو فهمیدم دچار پرولاپس از نوع mild چند روزی هم هستش سرگیجه‌های خفیفی دارم. ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید برای اصطراب دارو مصرف کنید

   پرولاپس اصلا چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر :/ شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه و حدود ۲ سالی میشه که در قفسه سینه ام احساس درد و کوبش احساس میکنم که پارسال به متخصص قلب مراجعه کردم و تشخیص پرولاپس دادند و البته گفتند که مشکلی وجود نداره و نیاز به دارو هم نیست ! اما در معرض استرس و فشار روحی قرار نگیر ...
  امسال ک کنکور دارم و استرس زیاد شده
  احساس دردهای شدیدتر و تنگی نفس حتی زمانی ک فعالیت ندارم رو دارم به طوری که از شدت درد چند ثانیه باید نفسمو حبس کنم تا از بین بره ...
  و خب از اونجایی ک خانواده حس میکنن من درد ندارم و دروغ میگم :) شرایط اکوی مجدد رو ندارم ( البته بگم متخصص گفته بود ۲ سال یکبار اکو انجام بده ) سوالم از شما اینه ک آیا خطری وجود نداره یا امکان داره میزان افتادگی بیشتر شده باشه؟ وآیا دارویی هست ک برطرف کننده این درد باشه ؟ چون واقعا خسته شدم دیگه
  همش گز گز دست چپ و تپش قلب و دردهای طولانی ...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اینها علایم اصطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام ازنوجوانی تا به حال بیشتر مواقع احساس میکنم باید یک نفس عمیق بکشم تااحساس راحتی کنم و در مواقع عصبی بودن این حالت تشدید میشود البته بیماری افسردگی واضطراب هم داشته ام روانپزشک ومتخصص قلب هم رفته ام ولی درمان نشده ام راه کار شما چیست؟
  پنجاه و سه سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این حالات قلبی نیست وزمینه اصطرابی داره

   ولی میتونید برای بررسی دقیق تر اکو و تست ورزش هم انجام دهید

 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من یه مدتیه که از پله که بالا میرم دست چپم و پشت قفسه سینم و پاهام درد میگیره و نفس کم میارم ، همین طور وقتی فشار روحی بهم وارد میشه هم دست چپ و قفسه سینم درد میگیره و همین طور انرژی هیچ گونه فعالیتی رو ندارم و زمان فعالیت احساس میکنم خون به مغزم نمی‌رسه و سردردام تشدید میشه میخواستم بدونم مشکل قلبیه؟
  ضمنا ۳۳ سالم هستم و به شدت اعصابم داغونه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی باشه

   باید اکو و تست ورزش شوید

 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  پسر هستم ۲۴ ساله افتادگی دریچه میترال دارم قرص کنکور ۲.۵ مصرف میکنم یک هفته پیش برا چکاب دکتر رفتم نوار گرفت ازم مشکلی نبود استرس نداشت باش جدیدا قلبم موقعه نشستن محکم میزنه موقعه خواب هم همینطور بعضی وقتا بیدار میشم همین کوبشی زدنو دارم احساس تنگی نفس میکنم پاهام ظف میر راهنمایم کنیم ممنون
  هر۴ ماه یه بارم چکاب میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک جهت بررسی مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر عرفان جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   این علایم میتونه ماله چه چیزی باشه ماله افتادگیه دریچمه بدتر شد پیشرفت کرد !!؟ ایا خیلی خطرناکه! ظف رفتن دستو پام فقط موقعه بیدار شدنمه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر

   افتادگی مهم نیست و پیشرفت نمیکنه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من چند سال پیش ب علت درد گرفتن شدید دست چپم ب دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم که پرولاپس دارم
  الان بعد چند سال دچار تیرویید کم کار شدم و قرص استفاده میکنم یعد از استفاده اونها درد دست چپ و الان هم چند روزی درد شدید در وسط قفسه سینع دارم باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس مهم نیست و دردتون به اون ربط نداره

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر