دکتر محمد حسین نجفی

درمان پرولاپس دریچه میترال چگونه است؟

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 • افزایش سن: پیری، احتمال بروز افتادگی دریچه میترال را بیشتر می کند.
 • افرادی که در گذشته به تب روماتیسمی مبتلا شده اند. تب روماتیسمی بیماری است که پس از عفونت ناشی از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود و باعث آسیب رساندن به دریچه های قلب می شود.
 • افرادی که با یک اختلال بافت همبند، مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز دانلودس، متولد شده اند.
 • افراد مبتلا به بیماری گریوز، که نوعی از بیماری های تیروئید است.
 • افراد مبتلا به بیماری اسکولیوز، که در واقع انحنا در ستون فقرات به چپ و راست است، یا افرادی که سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات و استخوانی، دارند.
 • برخی از افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی.

پرولاپس دریچه میترال با جریان برگشتی خون به قلب، بیشتر در مردان و همینطور افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیده می شود.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب: احساس تپش قلب شدید یا خیلی سریع، پرش ضربان قلب.
 • تنگی نفس: زمانی که احساس می کنید نمی توانید اکسیژن کافی دریافت کنید.
 • سرفه
 • خستگی، سرگیجه یا اضطراب
 • میگرن
 • احساس درد در قفسه سینه

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید.

اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد.

برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 • داروهایی برای کمک به بهبود عملکرد قلب.
 • جراحی قلب به منظور ترمیم یا حتی تعویض دریچه میترال غیرطبیعی یا با جریان برگشتی زیاد. هدف از جراحی های انجام شده، بهبود علائم ناشی از پرولاپس دریچه میترال و همچنین کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی.

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مداوم. این مساله باعث دور نگه داشتن باکتری ها از جریان خون شما می شود و در واقع یک راه کمکی برای کاهش خطر عفونت های قلبی است.
 • درباره نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک پیش از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی، به هدف کاهش خطر ابتلا به عفونت های قلبی، با پزشک خود مشورت کنید. البته این مساله بیشتر در مورد افرادی که عمل ترمیم یا تعویض دریچه قلب انجام داده اند، صدق می کند.
 • چکاپ های دوره ای منظم و مصرف به موقع داروهایی که پزشک معالج شما تجویز کرده است را، فراموش نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری های قلبی، عادت های سالم برای قلب را به برنامه زندگی خود اضافه کنید و آن ها را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است.

در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب ،ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند. سابقه ای از هیچ بیماری خاصی نمی دهند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

3/5 - (20 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  ایا بیماری افتادگی دریچه میترال قلب قابل درمان است و انجام عمل جراحی خطر افرین است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  درد در قفسه سینه سوزش رگ دست چپ
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   سوالتون رو مجدد بفرمايين
 • تصویر کاربر زهرااسدالهی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدخانمی هستم 30ساله افتادگی دریچه میترال دارم ثابقه ناراحتی قلبی ازخانواده پدری دارم چندروزه دردقفسه سینه دارم لزدیروزبادردشقیقه که به فکم می زدوبعدبه قفسه سینه وجناغ سینه که به پشتم می زنه درگیرم دردش خیلی آزاردهندست اصلا هم آروم نشده دردش همراه بادردشقیقه وفک حالت تهوع هم داشتم لطفا راهنماییم کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر کوشیار جمعه ۲۷ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما مادر من حدود 63سال سن دارند و اکو قلب گرفتن دکتر تشخیص افتادگی دریچه میترال داده و گفته درجه سه می باشد سوال من این بود که ایا نیاز به عمل دارند ؟در ضمن علایم ظاهری مثل درد ک تنگی نفس ندارند فقط گاهی خسته میشوند واحساس ضعف میکنن ایا با دارو امکان درمان وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی ، با توجه به دیتاهایی که از تلگرام براتون فرستادم می خواستم بدونم مشکل دریچه قلبم تا چه حد بحرانیه و چطور میتونم درمانش کنم با دارو یا عمل ؟ وچطوری از تشدید بیماری جلوگیری کنم؟ضمناً لطف بفرمایید و بگید چه کارهایی نباید انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر سودابه سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسر من 27سالشه دیشب رفتیم دکتر گفت نارسایی دریچه میترال داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی .
  شش ماه پیش به علت درد در قفسه سینه به دکتر مراجعه کردم.و هیچ بیماری ام قبل از اون نداشتم . بعد از گرفتن اکو گفتند پرولاپس داری که البته شدید نیست (1پلاس)و دو نوع قرص دادند : متو پرولول 50 و آسپیریمیکس 80 ..
  الان بعد از شش ماه دردبه صورت نقطه ای و حالت سوزن سوزن و یا کشیدگی احساس می کنم .مقدارش خیلی کمه و اصلا فلج کننده نیست به مدت دو دقیقه ولی به صورت روزانه داره تکرار میشه و تپش قلب فقط با استرس ایجاد میشه سه بار توی این شش ماه و سه دقیقه ام بیشتر طول نمیکشه.. الان واقعا نگران ام و می خوام ببینم روند بیماری ام داره بدتر میشه یا نه؟؟ و تا چه حدی خطرناکه و باید دارو رو عوض کنم یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 9 ماه فهمیدم پرولاپس میترال دارم و الان 4 ماه ورزش بدنسازی به صورت حرفه ادامه میدم وزنه های خیلی سنگینی میزنم اصلا در باشگاه هیچ علائمی ندارم ولی وقتی سرما بهم میزنه یکمی تیر میکشه و وقتی سمت چپم میخوابم سمت چپم موقع بیماری یکمی درد میگیره یه موضوعی که خیلی نگرانم کرده وقتی روی شکم میخوابم تپش قلب میگیریم آیا این علائم نگران کنندس اما وقتی ورزش سنگین میکنم کاملا همه ی علائم از بین میره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر یحیی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  حدود 6 ماه پیش اینجانب عمل جراحی قلب باز (تعویض یکی از دریچها)نمودم.
  اکنون دست و پا و پشت شانه ها درد زود گذر میکند.ایا در اثر خوردن اکسابین میباشد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 597 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسر 22 ساله به مدت یک نیم سال ورزش سنگین بدنسازی انجام میدهم در مدت این یک نیم سال یک بار با علایم افتادگی دریچه قلب مواجه شدم و اخیرا تست اکو انجام دادم و متوجه شدم شلی خفیف دریچه تریکوسپید دارم و بقیه کاملا نرمال است میخواستم بدونم ورزش سنگین بدنسازی من باعث پیشرفت و بدتر شدن این مشکل میشود یا مانعی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام مانعي ندارد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر