دکتر محمد حسین نجفی

دریچه میترال، در واقع یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب، دارای فلپ هایی هستند که باز و بسته می شوند. وظیفه فلپ ها این است که، اطمینان حاصل کنند که خون در جهت درست در قلب شما و بقیه بدنتان جریان پیدا می کند. وقتی قلب شما می تپد (با هر پالس قلب)، دریچه های قلب باز می شوند تا خون از آن ها عبور کند و پس از آن، مابین ضربان های قلب، دریچه ها بسته می شوند تا از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند و خون به درستی در بدن جریان یابد. وقتی دریچه میترال باز می شود، خون از دهلیز چپ، به سمت بطن چپ جریان می یابد. هنگامی که بطن سمت چپ منقبض می شود، یا به عبارتی زمانی که عضله آن فشرده می شود، تا خون را به بدن پمپاژ کند، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشتن خون به عقب و برخلاف جهت جریان خون، جلوگیری کند.

پروپرانول و افتادگی دریچه میترال

بیمارانی که درگیر بیماری افتادگی دریچه میترال هستند و یا تپش قلب دارند، میتوانند برای درمان علائم خود از یک بتابلوکر مانند: قرص پروپرانول استفاده کنند. البته که مصرف هر دارویی برای بیمار باید با توجه به شرایط خاص خود بیمار و نظر پزشک متخصص باشد. لطفا هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. ممکن است مقدار مصرفی دوز خطرناک پروپرانول باشد یا با دیگر دارو های مصرفی تداخل داشته باشد و ضرر های جبران ناپذیری را متحمل شوید.

افتادگی دریچه میترال قلب

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

پرولاپس دریچه میترال (یا همان افتادگی دریچه میترال)، زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه میترال قلب، شل می شوند و در هنگام پمپاژ خون، محکم بسته نمی شوند. در این حالت، ممکن است خون از دریچه به سمت عقب یعنی به سمت بطن چپ، نشت کند. به این حالت، جریان برگشتی یا رگورژیتاسیون گویند. هنگامی که پرولاپس شدید باشد، و جریان برگشتی به قلب زیاد باشد، قلب نمی تواند خون کافی را به درستی به بدن پمپاژ کند. اما در اکثر مبتلایان به پرولاپس قلب، جریان برگشتی وجود ندارد. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که پرولاپس دریچه میترال، در اکثر افراد مبتلا به آن، مشکلی برای سلامتی آن ها، ایجاد نمی کند.

چه افرادی بیشتر در معرضMVP قرار دارند؟

هر کسی می تواند، پرولاپس دریچه میترال داشته باشد، اما این بیماری بیشتر مادرزادی است، و اکثر مبتلایان، با این بیماری متولد می شوند. این بیماری بیشتر جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد، اما دانشمندان تا کنون علت به وجود آمدن آن را کشف نکرده اند. اما احتمال بروز این بیماری در شرایط زیر، بیشتر است.

 تشخیص بیماری افتادگی دریچه میترال 

این بیماری، اغلب در معاینه های معمول و چکاپ های پزشکی توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر شما جز افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید، پزشک معالج شما، ممکن است در حین گوش کردن به صدای ضربان قلب شما با استفاده از گوشی های پزشکی، صدای غیرطبیعی که اصطلاحا به آن  «کلیک» گفته می شود، بشنود. در زمانی که خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب (خلاف جهت جریان خون)، جریان می یابد، قلب شما ممکن است صدایی به نام سوفل قلبی (به صداهای غیرمعمول قلب گویند)، تولید می کند.

 همچنین ممکن است برای تشخیص آن، به آزمایش های قلبی خاصی نیاز داشته باشید. اکو استرس چیست؟ بهترین آزمایش برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال، آزمایش اکوکاردیوگرام یا همان اکو است. این آزمایش، نوعی از سونوگرافی است که در آن، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرکی از قلب استفاده می شود.

معاینه ی افتادگی دریچه میترال قلب.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، فاقد هر گونه علائم بالینی هستند. اما برخی از علائم و نشانه های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

 MVP ، باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود، این مشکلات اغلب در اثر جریان برگشتی خون به قلب، ایجاد می شوند. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آریتمی: آریتمی در واقع یک مشکل قلبی است که به صورت اختلال در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما به وجود می آید. درمان قطعی آریتمی قلبی رعایت نکاتی است که پزشک مطرح میکند.
 • اندوکاردیت: اندوماردیت در واقع به عفونت در دیواره داخلی قلب یا دریچه های قلب، گفته می شود.
 • نارسایی قلبی
تست اکوی پرولاپس دریچه ی میترال

درمان پرولاپس دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند. اگر شما از آن دسته از مبتلایان هستید که علائم جریان برگشتی ضعیفی دارید یا حتی فاقد علامت هستید، ممکن است فقط برای تسکین درد یا ناراحتی ایجاد شده، به دارو نیاز داشته باشید. اما در صورتی که شدت جریان برگشتی، زیاد باشد، ممکن است برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات قلبی مرتبط با پرولاپس دریچه میترال، به درمان نیاز داشته باشد. برخی از درمان های پرولاپس دریچه میترال، شامل موارد زیر است:

در صورت امکان، ترمیم دریچه میترال به طور کلی به تعویض آن، ترجیح داده می شود. این مساله به این دلیل است که احتمال ضعیف شدن عضلات قلب و همینطور عفونت های احتمالی پس از عمل، در ترمیم دریچه، کمتر از زمانی است که دریچه تعویض می شود.

آیا می توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد؟

خیر، شما نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال جلوگیری کنید، اما در صورتی که شما مبتلا به پرولاپس دریچه میترال هستید می توانید از بروز مشکلات نادر اما جدی پس از آن، جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات به شرح زیر هستند:

داروهای مفید برایMVP

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص به علت تپش قلب ناگهانی در اقایان و موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود. اگر آسپرین مصرف میکنید باید زمان مصرف قرص کاردیوسپرین(آ اس آ) را بدانید.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است. در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب، ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند و قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال میخواهند.  و سابقه ای از هیچ بیماری خاصی ندارند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود. در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد. در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد. گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

3.1/5 - (21 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساحل دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  در اثر خوردن قرص متوهگزال دچار افسردگی و سستی میشوم.باید چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر محترم آقای نجفی
  پسری 29 ساله هستم و یک ماه بیشتر میباشد که اضطراب شدید دارم و سمت چپ سینم به حالتی میباشد که انگاری آب میریزی رو آتیش و همون سوزش رو هم قسمت معدم احساس میکنم البته یک سالی میباشد که سوزش معده هم بیشتر اوقات دارم اما یک ماه بخاطر اضطراب شدید قسمت سمت چپ سینم درد میگیره و دردش لحظه ای میباشد مثلا تو یک ساعت چندبار تکرار میشه اما اون سوزش قلب و اضطراب رو مدام دارم یک ماهه اما وقت خواب ندارم با این وجود رفتم متخصص قلب برام نوار قلب و اکوکاردیوگرافی نوشت البته اولش گفت نوار قلبت خوبه اکو لازم نداره اما اصرار کردم و اکو هم انجام دادم چیز خاصی نگفت فقط گفت مشکل شما بیشتر عصبیه تا قلبی اما در آخر گفت افتادگی دریچه قلب هم دارید اما کم و جزیی میباشد خواستم بدونم طبق عکس میشه برام توضیح کاملتری بدید چون واقعا نگرانم آیا این افتادگی از چی بوده ودرمانش چیه و یعنی نمیتونم بعدها کار و ورزش سنگین انجام بدم
  البته قبل اینکه برم متخصص قلب پرانول 10 و بوسپیرون میخوردم که متاسفانه تا هر کدومش بخورم افت فشار میگیرم و سرگیجه شدید دیگه مجبورم نخورم
  چیز خاصی وجود داره بخورم برای اضطرابم که سرگیجه نگیرم
  آیا لاغریم در افتادگی تاثیر داره
  به هیچ عنوانم اهل سیگار و اینا نیستم فقط ورزش نمیکنم
  دکتر قلب هم بهم گفت دو سه سال یکبار اکو کن بخاطر افتادگی دریچه قلب آیا لازمه؟
  عکسهای اکو و نوار قلب هم براتون پیوست کردم ممنون میشم نگاه کنید!
  شرمنده این همه سوال پرسیدم و حرف زدم فقط خواستم کامل براتون توضیح بدم که بتونید جوابمو دقیق بدید!
  واقعا ممنون میشم منو راهنمایی کنید چون واقعا نگرانم و بیشتر باعث اضطرابم شده!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ترنم دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید که دوباره مزاحم شدم
  در تکمیل پرسش قبلی
  اینکه نسبت به صدای تلفن و صدای بلند قلبم هری میریزه
  ووقتی که دردها به سراغم‌میاد چشمام هم سیاهی میره
  و گاهی اوقات با پیاده روی تند یکمی قفسه سینه و پشت جناغ سینه ام درد میگیره
  البته تست ورزش و اسکن قلبم چیز خاصی نداشته
  ممنون که جوابگو هستین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Saraaghajani سه شنبه ۲ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من دیروز تست ورزش انجام دادم.وتستم خوب بود.30 ساعت هم متورالمو قطع کردم.دکتر به جاب متورال بهم متوهگزال داد.که دیشب ساعت12 خوردم.ولی ساعت 3 باpvcاز خواب پریدم مثل گاه گاهی کا اینجوری میشدم.ولی قرص میخوردم وخوب میشدم ومیتونستم بخوابم.ولی دیشب بااینکه نصف متورال.پرانول10.وپکساید خوردم.اصلا نگذاشت من بخوابم.وتقریبا در دقیقه 2 الی 3تامیزد.واقعا نگرانم.نمیدونم شاید علتش قطع کردن قرص وتست ورزش بوده.لطفا راهنماییم کنید.هنوز داره اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
  3. تصویر کاربر Saraaghajani شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام مجدد.من هولتر۲۴ساعته انجام دادم.که توش نوشته برادی کاردی وتاکی کاردی سینوسی داشتم.بیشترینضربانم۱۳۰ تا وکمترین ضربانم ۴۸ تا زمان خواب بوده.۲۹۵تاpvcو۳۵تاpacداشتم.الانم دارم متو هگزال میخورم.روز هولتر واقعا روز پرمشغله ای بود واسم.وخیلی سرم شلوغ بوده.اگه لازمه جواب هولترو بفرستم.نظر خودتونو بگید لطفا
  4. تصویر کاربر Saraaghajani شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   تو جواب هولترم نوشته یه فقره پی وی سی دوقلویی وسه قلویی هم دارم.من توتست ورزشم اصلا پی وی سی ندارم.خیلی این موضوع نگرانم کرده.چون باوجود خوردن قرص باز ۳۰۰تاپی وی سی دارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
  7. تصویر کاربر Saraaghajani دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   متشکرم.آقای دکترهمین که شما گفتین خیالم راحت شد.احساس میکنم خیلی دارم بهش حساس میشم.شما که گفتین خیالمو راحت کردین دیگه نمیخوام برم پیش کسی.
  8. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   ?
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۷ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  همسر من چندین سال هست که تنگی دریچه قلب دارن.
  و مرتب دارو مصرف میکنن و ماهی یه بار امپول میزنن.
  اما
  حدود سه ماه پیش دریچه قلبشون 60 درصد بوده.
  و حالا بعد از سه ماه، از 60 به 15 درصد رسیده.
  دو روز پیش اسهال خونی شدن. که البته الان خوب شدن ولی علائمی که پیش اومده اسهال خونی، کمبود اب در بدن .
  و اینکه رژیم سختی گرفتن برای اینکه لاغر بشن. و حدودا دوسه سایز کم کردن. و بشدت لاغر شدن.
  میخواستم ببینم این دریچه که به 15 درصد رسیده. راه بهبودی چی هست؟؟؟
  توی این 1 سال اخیر ، مخصوصا همین 3 ماه اخیر ، بشدت حرص خوردن و کم خوابی داشتن.
  راه حل بهبودی چی هست؟؟
  الان باید چیکار کنیم؟؟؟
  اطلاعات بیماریشون رو برای اینکه من نگران نشم ، به من نمیدن.
  خواهش میکنم راهنمایی کنین.
  راه بهبود چی هست؟؟
  اصلا راه بهبودی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسافریدنی سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  ببخشیددرادامه سوال قبل یادم رف بگم پرولاپس میترال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهشید چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  بنده 27 سالمه. Mvp از کودکی داشتم اما بدون هیچ‌علامتی بودم و اکو هم نشدم. تا الان که اکو شدم ومتوجه شدم mr+1 دارم. میخواستم ببینم چطوری میتونم جلوی پیشرفتشو بگیرم؟و اینکه با نارسایی میترال خفیف احتمال MI ناگهانی بالا میره؟(من هنوزم علامتی ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر .. مادرم یک ماهی میشه سکته مغزی کردند در سن 39سالگی .. علائمشون سردرد خیلی شدید و فلج سمت راست بدن و کاهش قدرت تکلم بود 6روزی تو ای سیو بودن و 10روز تو بخش بودن تشخیص پزشکشون برای علت سکته روزه داری و کم آبی بدن و مصرف 8عدد در 8 روز قرص ال دی در ماه رمضان بود اکو هم برای قلبشون فرستادن سالم بود و همون مشکل قبلی پرولاپس دریچه میترال گفتن ضربان قلبشون بیشتر اوقات در حالت استراحت بین 100تا 110.. دکترشون ازمایش انعقادی خون هم نفرستادن گفتن صد در صد از قرص ال دی و کم آبی بدنه ولی من خیلی نگرانم حالا سوال بنده اینه با اینکه اکوش سالم بود احتمال داره سکتشون بخاطر اریتمی قلبشون باشه ؟؟؟چون شهر ما پزشکان حاذق نداره بنظر شما باید چیکار کنیم ؟و اینکه در حال حاضر وارفارین مصرف میکنن و ای ان ارشون 3 اون لخته خون تو سرشون امکان داره حرکت کنه ؟یا جذب میشه ..ی دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر shokraneh پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام من چند ساله افتادگی دریچه میترال دارم .قرص پرانول صبح و شب مصرف می کنم . تنگی نفس تپش قلب درد در قفسه سینه و ورم پاها داشتم .مدتی هست که به طور مداوم فشار خون خیلی پایین دارم و همینطور کاهاش ضربان قلب .علا ه بر این دچار تنگی نفس بیشتری می شم و آپنه خواب دارم . اما گاهی فشار بالا و ضربان قلب بالادارم مخصوصا وقتی دچار اپنه میشوم . با این وضع ایا خوردن پرانول ادامه بدم یا خیر؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  برای کسی که هماتوم ساب دورال مزمن داره و همزمان تنگی دریچه قلب، روزانه دو قرص وارفارین تجویز شده.خطرناک نیست این؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر