سندرم متابولیک یا ایکس چیست؟

سندرم متابولیک یا بیماری ایکس مجموعه ای از عوامل خطرزای متابولیک می باشد که در یک فرد وجود دارند.  افراد دچار سندروم متابولیک میزان خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های مرتبط با رسوب چربی در دیواره سرخرگها (آترواسکلروز) دارند.

بیماری عروق کرونری که ممکن است منجر به حمله قلبی شود، تنها نمونه ای از بیماری های ناشی از سندروم متابولیک است. سکته مغزی و بیماری عروق محیطی مثال های دیگری می باشند. همچنین احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ درافراد دچار سندرم متابولیک بیشتر می باشد.

سندرم متابولیکعلت سندروم متابولیک چیست؟

برخی ازعلل زمینه ای این سندرم که سبب افزایش این عوامل خطرزای متابولیک می شوند عبارتند از:

• چاق بودن یا داشتن اضافه وزن
• عدم فعالیت جسمانی
•مقاومت به انسولین
• عوامل ژنتیک 

چه کسی مبتلا به سندرم متابولیک می باشد؟

شیوع سندرم متابولیک در سال های اخیر افزایش یافته است. تخمین زده می شود که در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بزرگسالان مبتلا به آن باشند. این سندرم با چاقی مرکزی و مقاومت به انسولین همراه می باشد. چاقی در پرفشاری خون، افزایش کلسترول LDL خون (کلسترول بد )، کاهش کلسترول HDL (کلسترول خوب ) و هیپر گلیسمی (افزایش قند خون ) دخیل می باشد .

چاقی شکمی بویژه با عوامل خطرزای متابولیک در ارتباط می باشد. سندرم متابولیک مجموعه ای از عوارض متابولیک چاقی است. در بیماری مقاومت به انسولین، بدن بخوبی نمی تواند ازانسولین استفاده نماید. بدن در زندگی روزانه برای تبدیل قند و نشاسته به انرژی، نیاز به انسولین دارد. اگر بدن نتواند این کار را انجام دهد، دیابت یا بیماری قند خون رخ می دهد.

در برخی از افراد مقاومت به انسولین، عوامل اکتسابی (مانند افزایش چربی بدن وعدم فعالیت جسمانی ) می توانند سبب ایجاد مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک شوند. اکثر افراد مبتلا به مقاومت به انسولین، همزمان مبتلا به چاقی مرکزی (شکمی ) نیز می باشند.

سندرم متابولیک چگونه تشخیص داده می شود؟

جدیدترین و گسترده ترین معیارهای شناسایی سندرم متابولیک وجود ۳ یا تعداد بیشتری از عوامل خطرزای متابولیک زیرمی باشد:

۱- چاقی مرکزی (شکمی ) که با دور کمر اندازه گیری می شود:

-بیش از ۴۰ اینچ یا ۱۰۲ سانتیمتر در مردان
-بیش از ۳۵ اینچ یا ۸۸ سانتیمتر در زنان

۲- تری گلیسرید ناشتای خون mg/dl 150 یا بیشتر یا دریافت دارو بدلیل افزایش تری گلیسرید خون

۳- کلسترول HDL‌ پایین خون یا مصرف دارو به علت HDL پایین:

-مردان : کمتر از ۴۰ mg/dl
-زنان : کمتر از ۵۰ mg/dl

۴- افزایش فشار خون به ۱۳۰/۸۵ mg/dl یا بیشتر یا مصرف دارو بدلیل فشار خون بالا

۵- گلوکز (قندخون) ناشتا ۱۱۰ mg/dl یا بیشتر یا مصرف دارو برای گلوکز خون بالا

درمان سندرم متابولیک چیست؟

کاهش وزنافراد مبتلا به سندرم متابولیک از طریق کنترل عوامل خطرزای خود می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ را کاهش دهند. بهترین راه برای آنها، کاهش وزن و افزایش فعالیت جسمانی است.

در این قسمت برخی از اقدامات مهم جهت کنترل سندرم متابولیک ذکر می شوند:

• بطور مداوم وزن(بخصوص شاخص چاقی مرکزی)، قند خون، چربی خون و فشار خون خود را کنترل کنید.

• عوامل خطرزای خود را براساس دستور العمل های ذکر شده تحت درمان قرار دهید (افزایش چربی های خون ، پر فشاری خون و قند بالای خون).

• داروهای ضد فشار خون خود را با نظر پزشک مصرف کنید؛ چرا که داروهای مختلف دارای اثرات متفاوتی بر روی حساسیت به انسولین می باشند.

من چطور می توانم در این زمینه بیشتر یاد بگیرم؟

با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است.

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم آقای دکتر می خواستم در مورد نارراحتی که دارم با شما هم مشورت کنم اینجانب مدتی پیش وقتی فعالیت می کردم و پله ها را بالا می رفتم کمی نفسم تنگ می شد طوری که انگار می خواستم از حال بروم کمی که استراحت می کردم و اب می خورد م خوب می شدم ، چون پدرم هم با نارحتی قلبی فوت کرده بود نگران شدم و برای چکاب رفتم پیش یک فوق تخصص قلب ایشان نوار قلب گرفت ، اکو کرد و گفت مشکلی نداری ولی برای اطمینان یک تست ورزش بدهید ، یک چکاپ کلی هم برایم نوشت روزی که می خواستم تست ورزش بدهم ( البته من اصلا فعالیت ورزشی نداشتم و کلا کم تحرک هستم کارمند هستم و خیلی کم تحرک و روزی که می خواستنم تست بدهم همان روز چکاب هم دادم و حدود 15 ساعت گرسته مانده بودم ) خلاصه حین تست ورزش در مرحله ریکاوری ایست قلبی کردم و شکر خدا چون در بیمارستان بودم با احیا مرا برگرداندند در CCU بستری شدم هولتر وصل کردند 24 ساعت در آنجا و 24 ساعت هم در بخش و دکتر گفت خوبی و مشکلی نداری جواب چکابم هم همه نرمال بود به غیر تیروئید که کمی بالا بود و پیش متخصص غدد که رفتم گفت نیاز به قرص نداری خیلی استرسم بالا است و کلا فرد عصبی هستم دکترم برام سی تی آنژیو نوشت ، انجام دادم در بیمارستان شهید رجایی تهران و خوشبختانه دکتر وقتی دید همه چیر را نرمال زده بود و فرمودند قلبت از نظر گرفتگی هیچ مشکلی ندارد اما آقای دکتر الان هم قلبم بعضی وقتها تیر می کشد سینه ام بعضی وقتها در طرف زیر بغلم ، سمت چپ درد می کند و مخصوصا کتفم انگار در رفتگی دارد ودست چپم درددارد ،( وقتی استرس دارم درد می گیرد نه غیر قابل تحمل و لی درد دارم نمی دانم به خاطر فشاری است که حین احیاء داده اند یا به خاطر استرس بیش از حدم ویا ؟؟ دکتر آمپول B1-B3-B6 ,هفته ای یک عدد و قرص EURHO30, روی یک عدد تجویز کرد و گفت قلبت مشکلی ندارد وخود قلبت کمی ضعیف است و بعضی ها اینگونه هستند باید خودت مواظب باشی کار سنگین نکن و از گرما وسرما مواظب باش و000 و حالا آقای دکتر می خواستم نظر شما را هم بدانم من چکار کنم 0 و آیا احتمال دارد که درد من عضلانی باشد یا قلب من مشکل دیگری دارد و دکترم تشخیص نداده است با تشکر از شماو التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جلال چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  رگ عصبی اضافه در قلب چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر 12345 سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من خانم49ساله اخیرامتوجه تنگی متوسط دریچه میترال قلبم شدم دکتر قرص تریامترنH وپروپونالول 40 روزی یک عددوآتنولول 50تجویز کرده تجویزدرسته؟ وآیابنظرشماعمل لازم است؟ وآیافقط خوردن پروپونالول کافی نیس چون معمولافشارم11الی12است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شعبانی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از اینکه جوابگوی سوالات هستید , بار دوم هست براتون پیام میزارم
  دفعه قبل هم براتون نوشتم که پسر بچه سه سال و چهار ماهه دارم که بیماری لانگ کیو تی داره و دقیقا میخوام بدونم چه داروهایی براش مضر هست؟ لیست دارویی که توی سایت نوشته بودید را دیدم
  ولی اگه زحمتی نیست بطور تخصصی تر میخوام بدونم که اگه پسرم سرما خوردگی و... میگیره و احتیاج به انتی بیوتیک پیدا کنه چه انتی بیوتیکی براش میشه مصرف کرد ؟
  یا مثلا میان تب برها شربت ایپوپروفن و یا استامینوفن میشه مصرف کرد؟
  چون معمولا دکترهای عمومی خیلی اطلاعات زیادی نسبت به این بیماری ندارند و در موقع دارو نوشتن نمیدونن که چه دارویی برای این نوع بیماران بنویسند .

  برای همین وقتی پسرم یه بیماری عادی هم میگیره از دکتر بردنش میترسم . مبادا که دارویی که تجویز میشه براش مضر باشه.

  مثلا سه روز هست اسهال و استفراغ داره سعی کردم با تامین اب بدنش با دادن مایعات فراوان به مرور و داروهای گیاهی و خانگی درمانش کنم .
  ولی واقعا گاهی درمانده میشم که باید چکار کنم با این بیماری .

  البته با خوردن روزی سه تا پراپرانول 10 بیماریش خیلی کنترل شده و مشکل خاصی نداره خدا را شکر .
  ولی وقتی مریضی دیگه ای میگیره در دارو دادن دچار وسواس خاصی میشم .

  لطفا کمکم کنید ?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۷ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دارم یه تحیق انجام میدم یه سری سوال دارم که از چند نفر پرسیدم ولی جوابی بهم ندادن تورو خدا کمکم کنید
  1-حجم خون ورودی و خروجی مغز در هر انقباض باهم برابره اگه نه چقدر اختلاف دارن؟
  2-حجم خون ورودی و خروجی قلب در هر انقباض باهم برابره اگه نه چقدر اختلاف دارن؟
  3-حجم خون ورودی و خروجی قلب در گردش کوچک با گردش بزرگ برابره اگه نه چقدر اختلاف دارن؟
  لطفا اگر تونستید برام ایمیل کنید [email protected]
  پیشاپیش ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات