دکتر محمد حسین نجفی

باطری قلب یک دستگاه کوچک است که در سینه یا شکم کار گذاشته می‌شود تا به کنترل ضربان نامنظم قلب کمک کند. این دستگاه با استفاده از پالس‌های الکتریکی، قلب را تحریک می‌کند تا تعداد ضربان های قلب طبیعی شود.

پیس میکر قلب چیست ؟

از پیس میکر قلب برای درمان آریتمی ها استفاده می شود. آریتمی اشکال در ضربان قلب می باشد. در طول یک آریتمی، قلب می تواند با سرعت زیاد، خیلی آهسته، و یا یک ریتم نامنظم بزند. یک ضربان قلب که بیش از حد سریع است تاکی کاردی نام دارد. یک ضربان قلب که خیلی آهسته است برادی کاردی نام دارد.

در طول یک آریتمی، قلب ممکن است قادر به پمپ کردن خون به اندازه کافی در کل بدن نباشد که می تواند باعث علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، یا غش شود. آریتمی شدید می تواند به اندام های حیاتی بدن آسیب برساند و حتی ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

باطری قلب می تواند برخی از علائم آریتمی، مانند خستگی را کاهش دهد. همچنین می تواند به کسی که ضربان نامنظم دارد کمک کند تا زندگی فعال تری داشته باشد.

عکس باطری قلب

عکس باطری قلبچه کسانی به باطری قلب نیاز دارند؟

پزشکان، استفاده از این باطری ها را برای عارضه‌های بسیاری پیشنهاد می دهند. شایع‌ترین عارضه‌هایی که نیاز به باطری دارند، برادی کاردی و بلوک قلب هستند. در عارضه برادی کاردی ضربان قلب کندتر از حد طبیعی است.‌ انسداد قلب، زمانی رخ می‌دهد که یک سیگنال الکتریکی در مسیر حرکتش در قلب کند یا متوقف شود.

پزشکان در موارد زیر هم استفاده از باطری قلب را توصیه می‌ کنند:

– پیری یا بیماری قلبی که توانایی گره سینوسی برای تصحیح ریتم ضربان قلب را از بین برده باشد.

– بیماری که پیش از این برای درمان نوعی آریتمی به نام فیبریلاسیون دهلیزی تحت درمان قرار گرفته باشد.

 بیماری که باید برخی داروهای قلب مثل بتا بلاکر ها را مصرف کند؛ زیرا این داروها می‌توانند ضربان قلب را بیش ‌از اندازه کند کنند.

– بیماری که غش کند یا سایر علائم کندی ضربان قلب را داشته باشد.

– بیماری که دارای اشکال در عضله ی قلبی باشد که باعث شوند سیگنال الکتریکی خیلی کند از میان عضله قلب عبور کند.

– افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های قلبی ارثی یا مادرزادی یا افرادی که عمل جراحی پیوند قلب داشته‌اند.

– کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همگی می‌توانند از باطری قلب استفاده کنند.

تست‌های تشخیص آریتمی

تست‌های زیادی برای تشخیص آریتمی‌ ها وجود دارد که ممکن است پزشک یک یا چند مورد از آن‌ها را توصیه کند که عبارتند از:

# نوار قلب
# هولتر مانیتورینگ
# اکوکاردیوگرافی
# مطالعه الکتروفیزیولوژی
# تست ورزش

انواع باطری قلب

پیس میکرها یا باتری های قلب که برای تحریک ضربان الکتریکی و یا تنظیم همزمان انقباض قلب استفاده می شوند، چندین نوع هستند. انواع باطری های قلب شامل: پیس میکرهای تک حفره ای، پیس میکرهای دو حفره ای، پیس میکر های CRT یا سه حفره ای و در نهایت ابزارهایی تحت عنوان ICD (کاشتنی با هدف القا شوک در داخل عضله جلوی سینه) هستند.

عمل پیس میکر چگونه است؟

نصب باطری قلب نیازمند انجام یک جراحی جزئی است. معمولاً این جراحی در یک بیمارستان یا یک آزمایشگاه مخصوص درمان بیماری‌های قلبی انجام می‌شود. پیش از جراحی، از طریق یک راه وریدی به شما داروی آرام‌بخش تزریق می‌کند که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی هم بشود. پزشک برای جلوگیری از احساس درد، محل نصب باطری را بی‌حس می‌کند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی‌بیوتیک بدهد.

عمل پیس میکر

در مرحله بعد، پزشک سوزنی را به یک سیاهرگ بزرگِ نزدیک شانه سمت مخالف دست غالبتان وارد می‌کند. او با استفاده از این سوزن سیم‌های باطری را از طریق سیاهرگ به‌جای مناسبی در قلب می‌فرستد؛ این کار با استفاده از هدایت فلوروسکوپی (دیدن تصاویر اشعه ایکس به‌صورت زنده) انجام می‌شود. پس از آنکه سیم‌ها در محل مناسب خود قرار گرفتند، پزشک در پوست سینه یا شکمتان یک برش کوچک ایجاد می‌کند.

او محفظه فلزی کوچک باطری را از طریق برش ایجاد شده به زیر پوست فرستاده و سر آزاد سیم‌های منتهی به قلب را به آن وصل می‌کند. باطری و ژنراتور آن در این محفظه قرار دارند.

بعد از آنکه باطری در جای خود قرار گرفت، پزشک آن را تست می‌کند تا از سالم بودن آن مطمئن شود. سپس برش را بخیه می‌زند. در کل، جراحی چند ساعت طول می‌کشد.

بعد از عمل قرار دادن باتری قلب چه خواهد شد؟

معمولا یک شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد تا تیم مراقبت‌های پزشکی بتوانند ضربان قلبتان را چک کنند و مطمئن شوند که باطری درست کار می‌کند. همچنین، اغلب پزشکان اجازه نمی‌دهند که خود بیمار برای رفتن به بیمارستان و برگشتن به خانه بعد از عمل رانندگی کند، پس باید از کسی بخواهید که شما را تا خانه همراهی کند.

هزینه باتری قلببه مدت چند روز تا چند هفته بعد از جراحی، محل نصب باطری دردناک، متورم یا حساس به لمس خواهد بود.‌ معمولا درد خفیف است و اغلب استفاده از داروهای مسکن آن را آرام می کند. البته قبل از مصرف دارو باید با پزشکتان مشورت کنید.

پزشک از شما درخواست خواهد کرد تا حدوداً یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اکثر افراد چند روز بعد از جراحی به فعالیت‌های عادی‌شان برمی‌گردند.

باطری قلب چگونه کار می‌ کند؟

از یک باطری، یک ژنراتور رایانه‌ای و سیم‌هایی که روی نوک آن‌ها حسگرهایی قرار دارد، تشکیل شده است که به حسگرها الکترود گفته می‌شود. باطری برق ژنراتور را تأمین می‌کند و هر دو در یک محفظه فلزی قرار دارند. سیم‌ها، ژنراتور را به قلب متصل می کند.

باطری قلب به کنترل و نظارت بر ضربان قلب بیمار کمک می‌کند. الکترودها فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص داده و از طریق سیم‌ها، اطلاعات مربوطه را به رایانه موجود در ژنراتور می‌فرستند.

اگر ریتم قلب بیمار غیرطبیعی باشد، رایانه به ژنراتور دستور می‌دهد پالس‌های الکتریکی به قلب ارسال کند. پالس‌ها از طریق سیم‌ها به قلب می‌رسند.

رایانه ی باطری فعالیت الکتریکی قلب و ریتم قلب را نیز ثبت می‌کند. پزشک با استفاده از این اطلاعات ثبت شده باطری را تنظیم می‌کند تا متناسب با نیاز بیمار کار کند. او می‌تواند رایانه ی باطری را با یک وسیله از بیرون تنظیم کند.

خطرات و عوارض باطری قلب چیست؟

جراحی برای نصب باطری قلب در کل بی‌خطر است. بااین‌حال، ممکن است مشکلاتی از جمله: تورم، خونریزی، کبودی یا عفونت در محل نصب باطری، آسیب‌دیدگی عروق خونی یا اعصاب، روی هم خوابیدن ریه و نشان دادن واکنش منفی به داروی مورد استفاده در طول عمل نیز رخ دهد.

تعویض باطری قلب

باطری قلب بسته به میزان فعالیتش بین ۵ تا ۱۵ سال و به‌طور متوسط ۶ تا ۷ سال دوام دارد. پزشک باید پیش از اتمام عمر باطری آن را به همراه ژنراتور تعویض ‌کند.

جراحی مورد نیاز برای تعویض باطری و ژنراتور از جراحی برای نصب باطری اولیه راحت تر است. دیر یا زود سیم‌ها هم نیاز به تعویض پیدا می‌ کنند.

هزینه عمل باطری قلب چقدر است؟

قیمت باطری قلب یا همان پیس میکرها بسیار متنوع است. بسته به اینکه در مراکز تامین اجتماعی، سیستم های آموزشی دولتی و یا بیمارستان های خصوصی باشد، متفاوت است. به عنوان مثال هزینه عمل باطری قلب در سیستم تامین اجتماعی و دو بیمارستان میلاد و بیمارستان شهید لواسانی رایگان است. در این بیمارستان ها روال خاصی برای تعبیه باطری قلب وجود دارد و زمانی نسبتا طولانی باید سپری شود تا نوبت بیمار برسد.

هزینه پیس میکر

قیمت پیس میکر

اگر فردی بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی یا نیروهای مسلح داشته باشد، هزینه عمل باطری قلب بسته به نوع بیمارستان، متفاوت است. هزینه پیس میکر در بیمارستان های دولتی در حدود  ۲ تا ۸ میلیون و در بیمارستان های خصوصی از ۱۵ تا ۵۰ میلیون خواهد بود. هزینه باتری قلب برای افرادی که بیمه جانبازان یا ارتش دارند، در بیمارستان های سپاه یعنی بقیه الله و قلب جماران رایگان است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.7/5 - (131 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم آریتمی دارن و گاهی میگن ک ضربان قلبشون خیلی کند میشه و احساس میکنن اصن ضربان ندارن و سرشون گیج میره...و داروی sotahexal مصرف میکنه...الان داروش ک آلمانی بود تموم شده و هیچ جاییم نیست...بنظر شما چیکار کنیم...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید هولتر ریتم ببندند

   شاید ضربان ها خیلی افت میکنه و باعث علایم میشه که ممکنه خطرناک باشه

   بهتره جهت بررسی مراجعه کنند

 • تصویر کاربر Kazem جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام.
  مادر من یک هفته پیش در مشهد پیس میکر گذاشتن، علتش هم ضربان پایین قلب بود. الان بعضی اوقات یکدفعه فشارخون میره بالا و ضربان قلب هم تا 110میره و احساس درد میکنه بعداز چند دقیقه دوباره همه چیز نرمال میشه.
  آیا مشکل در دستگاه وجود داره؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر  ارتباط نداره

   ممکنه ناشی از اضطراب باشه

 • تصویر کاربر صدف شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  پسرم 26سالشه سال91 جراحی انجام دادن بطن چپ قلبش گوشت اضافه داشت تزریق انجام شد ودستگاه آی سی دی پیس میکر دوحفره ای کار گذاشتن تا قبل از عید ۹۹ زمان تعویض دستگاه و تشخیص دادن . الان استرس دارم با این آشفته بازار چطور میتونیم مطمئن باشیم دستگاه فیک نباشه . اصلا آیا فیک این دستگاه وجود داره؟ شرکت مورد اعتمادکجاست؟ اینبار احتمالا بیمارستان مدرس برای عمل برن. قبلا از شما کمال تشکر را دارم....
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   دستگاه فیک وجود نداره و هر چی هست اکی هست

 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین ببخشید من ازبچگی تپش قلب داشتم بعد تهران عمل شدم گفتن رگ اضافی داشتم بعد از عمل ضربان قلبم کند میزد که گفتن قلبت بلوک شده الان به مدت ده سال از باتری استفاده میکنم دکترم میگه حالا شارژ باتریت مونده تا چند سالم جواب میده برات میخواستم بدونم کسانی که پیس میکر دارن چند بار میتونن تعویض باتری بکنن ؟ این تعویض محدودیت داره منظورم اینه که مثلا بعداز دوبار تعویض میگن دیگه قلبت جواب نمیده و اخر عمرته ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   محدودیتی وجود نداره

 • تصویر کاربر دریا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  هزینه ی پیس میکر 2 خط B+_2
  در بیمارستان دولتی امام رضا (ع) در مشهد مقدس و با بیمه ی سلامت بر کودک دوازده ساله همراه با عمل مجددقلب برای تعویض پیس میکر چقدر است ؟؟ و چه زمانی عمل طول میکشد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه اطلاع ندارم

   حدود ۱ ساعت

 • تصویر کاربر درسافاتحی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  دکترا گفتن قلب پدرم ضعیف شده 35 درصد آیانیاز به عمل داره یعنی باید باتری بزاره.درضمن 2بار انژو کرده.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   گذاشتن باطری به تغییرات نوار قلب و اکو crt و شرح حال بیمار بستگی داره

   باید بیمار و مدارک دیده سوند

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام
  دخترم ۲ ماهشه ضربانش رو ۴۷ هستش یه بار تا ۴۲ اومد پایین بستریش کردیم رجایی
  الان گفتن باید باتری بزاری اونم توی شکم
  دکترش دکتر خورگامی هست
  البته گفته دکتر تار تار عملش میکنه
  نظر شما چیست
  دکتر های خوبی هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   من ایشون رو نمی شناسم

 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  پدر من باید ۹ سال پیش جراحی میکرد ولی پزشکان گفتن با دارو هم میشه مشکلش رو حل کرد.دو هفته پیش تنگی نفس شدید داشتن و بستری شدن.میخاستن آنژیو کنن که گفتن نمیشه و باید عمل بشه.بعدا گفتن بخاطر ef پایین نمیشه فعلا عمل کرد و باید دارو بخورن تا سه ماه.میخاستم ببینم ما میتونیم از ای سی دی استفاده کنیم؟یا بهترین راه برای ایشون چی هست؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   Icd رگ رو باز نمیکنه و تنگی نفس رو هم بهتر نمیکنه

   باید بیمار و مدارک دیده شوند تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر سروي جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير. پدرم قلبش ١٠ درصد كار ميكند دكتر گفت بايد باطري بزاره. نفس كم مياره. الان بيمارستان بستري هست بيماري ديابت هم دارد. ميخاستم راهنماييم كنييد. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

   گاهی باطری مفیده و گاهی هیچ اثری نداره

 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام من پدرم يك هفته قبل چندين بار افت هوشياري وحالت غش كردن پيدا كرد البته داروي فشار وقند وچربي هم مصرف ميكنه تو بيمارستان بستري شد دكتر ها گفتن از قرصان بوده بعد از مرخص شدن باز هم دچار همان حالت شده به نظر شما من چيكار كنم پيش چه دكتري برم ممنون از راهنمايي شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به فوق تخصص الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟