دکتر محمد حسین نجفی

باطری قلب یک دستگاه کوچک است که در سینه یا شکم کار گذاشته می‌شود تا به کنترل ضربان نامنظم قلب کمک کند. این دستگاه با استفاده از پالس‌های الکتریکی، قلب را تحریک می‌کند تا تعداد ضربان های قلب طبیعی شود.

پیس میکر قلب چیست ؟

از پیس میکر قلب برای درمان آریتمی ها استفاده می شود. آریتمی اشکال در ضربان قلب می باشد. در طول یک آریتمی، قلب می تواند با سرعت زیاد، خیلی آهسته، و یا یک ریتم نامنظم بزند. یک ضربان قلب که بیش از حد سریع است تاکی کاردی نام دارد. یک ضربان قلب که خیلی آهسته است برادی کاردی نام دارد.

در طول یک آریتمی، قلب ممکن است قادر به پمپ کردن خون به اندازه کافی در کل بدن نباشد که می تواند باعث علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، یا غش شود. آریتمی شدید می تواند به اندام های حیاتی بدن آسیب برساند و حتی ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

باطری قلب می تواند برخی از علائم آریتمی، مانند خستگی را کاهش دهد. همچنین می تواند به کسی که ضربان نامنظم دارد کمک کند تا زندگی فعال تری داشته باشد.

عکس باطری قلب

عکس باطری قلبچه کسانی به باطری قلب نیاز دارند؟

پزشکان، استفاده از این باطری ها را برای عارضه‌های بسیاری پیشنهاد می دهند. شایع‌ترین عارضه‌هایی که نیاز به باطری دارند، برادی کاردی و بلوک قلب هستند. در عارضه برادی کاردی ضربان قلب کندتر از حد طبیعی است.‌ انسداد قلب، زمانی رخ می‌دهد که یک سیگنال الکتریکی در مسیر حرکتش در قلب کند یا متوقف شود.

پزشکان در موارد زیر هم استفاده از باطری قلب را توصیه می‌ کنند:

– پیری یا بیماری قلبی که توانایی گره سینوسی برای تصحیح ریتم ضربان قلب را از بین برده باشد.

– بیماری که پیش از این برای درمان نوعی آریتمی به نام فیبریلاسیون دهلیزی تحت درمان قرار گرفته باشد.

 بیماری که باید برخی داروهای قلب مثل بتا بلاکر ها را مصرف کند؛ زیرا این داروها می‌توانند ضربان قلب را بیش ‌از اندازه کند کنند.

– بیماری که غش کند یا سایر علائم کندی ضربان قلب را داشته باشد.

– بیماری که دارای اشکال در عضله ی قلبی باشد که باعث شوند سیگنال الکتریکی خیلی کند از میان عضله قلب عبور کند.

– افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های قلبی ارثی یا مادرزادی یا افرادی که عمل جراحی پیوند قلب داشته‌اند.

– کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همگی می‌توانند از باطری قلب استفاده کنند.

تست‌های تشخیص آریتمی

تست‌های زیادی برای تشخیص آریتمی‌ ها وجود دارد که ممکن است پزشک یک یا چند مورد از آن‌ها را توصیه کند که عبارتند از:

# نوار قلب
# هولتر مانیتورینگ
# اکوکاردیوگرافی
# مطالعه الکتروفیزیولوژی
# تست ورزش

انواع باطری قلب

پیس میکرها یا باتری های قلب که برای تحریک ضربان الکتریکی و یا تنظیم همزمان انقباض قلب استفاده می شوند، چندین نوع هستند. انواع باطری های قلب شامل: پیس میکرهای تک حفره ای، پیس میکرهای دو حفره ای، پیس میکر های CRT یا سه حفره ای و در نهایت ابزارهایی تحت عنوان ICD (کاشتنی با هدف القا شوک در داخل عضله جلوی سینه) هستند.

عمل پیس میکر چگونه است؟

نصب باطری قلب نیازمند انجام یک جراحی جزئی است. معمولاً این جراحی در یک بیمارستان یا یک آزمایشگاه مخصوص درمان بیماری‌های قلبی انجام می‌شود. پیش از جراحی، از طریق یک راه وریدی به شما داروی آرام‌بخش تزریق می‌کند که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی هم بشود. پزشک برای جلوگیری از احساس درد، محل نصب باطری را بی‌حس می‌کند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی‌بیوتیک بدهد.

عمل پیس میکر

در مرحله بعد، پزشک سوزنی را به یک سیاهرگ بزرگِ نزدیک شانه سمت مخالف دست غالبتان وارد می‌کند. او با استفاده از این سوزن سیم‌های باطری را از طریق سیاهرگ به‌جای مناسبی در قلب می‌فرستد؛ این کار با استفاده از هدایت فلوروسکوپی (دیدن تصاویر اشعه ایکس به‌صورت زنده) انجام می‌شود. پس از آنکه سیم‌ها در محل مناسب خود قرار گرفتند، پزشک در پوست سینه یا شکمتان یک برش کوچک ایجاد می‌کند.

او محفظه فلزی کوچک باطری را از طریق برش ایجاد شده به زیر پوست فرستاده و سر آزاد سیم‌های منتهی به قلب را به آن وصل می‌کند. باطری و ژنراتور آن در این محفظه قرار دارند.

بعد از آنکه باطری در جای خود قرار گرفت، پزشک آن را تست می‌کند تا از سالم بودن آن مطمئن شود. سپس برش را بخیه می‌زند. در کل، جراحی چند ساعت طول می‌کشد.

بعد از عمل قرار دادن باتری قلب چه خواهد شد؟

معمولا یک شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد تا تیم مراقبت‌های پزشکی بتوانند ضربان قلبتان را چک کنند و مطمئن شوند که باطری درست کار می‌کند. همچنین، اغلب پزشکان اجازه نمی‌دهند که خود بیمار برای رفتن به بیمارستان و برگشتن به خانه بعد از عمل رانندگی کند، پس باید از کسی بخواهید که شما را تا خانه همراهی کند.

هزینه باتری قلببه مدت چند روز تا چند هفته بعد از جراحی، محل نصب باطری دردناک، متورم یا حساس به لمس خواهد بود.‌ معمولا درد خفیف است و اغلب استفاده از داروهای مسکن آن را آرام می کند. البته قبل از مصرف دارو باید با پزشکتان مشورت کنید.

پزشک از شما درخواست خواهد کرد تا حدوداً یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اکثر افراد چند روز بعد از جراحی به فعالیت‌های عادی‌شان برمی‌گردند.

باطری قلب چگونه کار می‌ کند؟

از یک باطری، یک ژنراتور رایانه‌ای و سیم‌هایی که روی نوک آن‌ها حسگرهایی قرار دارد، تشکیل شده است که به حسگرها الکترود گفته می‌شود. باطری برق ژنراتور را تأمین می‌کند و هر دو در یک محفظه فلزی قرار دارند. سیم‌ها، ژنراتور را به قلب متصل می کند.

باطری قلب به کنترل و نظارت بر ضربان قلب بیمار کمک می‌کند. الکترودها فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص داده و از طریق سیم‌ها، اطلاعات مربوطه را به رایانه موجود در ژنراتور می‌فرستند.

اگر ریتم قلب بیمار غیرطبیعی باشد، رایانه به ژنراتور دستور می‌دهد پالس‌های الکتریکی به قلب ارسال کند. پالس‌ها از طریق سیم‌ها به قلب می‌رسند.

رایانه ی باطری فعالیت الکتریکی قلب و ریتم قلب را نیز ثبت می‌کند. پزشک با استفاده از این اطلاعات ثبت شده باطری را تنظیم می‌کند تا متناسب با نیاز بیمار کار کند. او می‌تواند رایانه ی باطری را با یک وسیله از بیرون تنظیم کند.

خطرات و عوارض باطری قلب چیست؟

جراحی برای نصب باطری قلب در کل بی‌خطر است. بااین‌حال، ممکن است مشکلاتی از جمله: تورم، خونریزی، کبودی یا عفونت در محل نصب باطری، آسیب‌دیدگی عروق خونی یا اعصاب، روی هم خوابیدن ریه و نشان دادن واکنش منفی به داروی مورد استفاده در طول عمل نیز رخ دهد.

تعویض باطری قلب

باطری قلب بسته به میزان فعالیتش بین ۵ تا ۱۵ سال و به‌طور متوسط ۶ تا ۷ سال دوام دارد. پزشک باید پیش از اتمام عمر باطری آن را به همراه ژنراتور تعویض ‌کند.

جراحی مورد نیاز برای تعویض باطری و ژنراتور از جراحی برای نصب باطری اولیه راحت تر است. دیر یا زود سیم‌ها هم نیاز به تعویض پیدا می‌ کنند.

هزینه عمل باطری قلب چقدر است؟

قیمت باطری قلب یا همان پیس میکرها بسیار متنوع است. بسته به اینکه در مراکز تامین اجتماعی، سیستم های آموزشی دولتی و یا بیمارستان های خصوصی باشد، متفاوت است. به عنوان مثال هزینه عمل باطری قلب در سیستم تامین اجتماعی و دو بیمارستان میلاد و بیمارستان شهید لواسانی رایگان است. در این بیمارستان ها روال خاصی برای تعبیه باطری قلب وجود دارد و زمانی نسبتا طولانی باید سپری شود تا نوبت بیمار برسد.

هزینه پیس میکر

قیمت پیس میکر

اگر فردی بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی یا نیروهای مسلح داشته باشد، هزینه عمل باطری قلب بسته به نوع بیمارستان، متفاوت است. هزینه پیس میکر در بیمارستان های دولتی در حدود  ۲ تا ۸ میلیون و در بیمارستان های خصوصی از ۱۵ تا ۵۰ میلیون خواهد بود. هزینه باتری قلب برای افرادی که بیمه جانبازان یا ارتش دارند، در بیمارستان های سپاه یعنی بقیه الله و قلب جماران رایگان است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.7/5 - (131 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الیس دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..ببخشید اقای دکتر من با احساس درد و قفسه سینه و تنگی نفس مراجعه کردم متخصص قلب..نوار قلب گرفتن گفتن اکسیژن رسانی نداره...بعدش اکو گرفتن گفتن مشکلی نداره ولی سه ماه دیگه باز بیا اگه ودرست نشده باشی دستگاه تنظیم ضربان قلب یا همون باتری رو بزارم...حالا میشه جواب اکو قلب منو تفسیر کنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اکوتون خوبه

   برای بررسی رد یا تایید علت قلبی درد باید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 323 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر به متخصص مراجعه کردیم گفتن بکوک کامل و ضربان بچه 65 و از نظر ساختار قلب هیچ مشکلی نداره به نظر شما شرایط بچه چطوره؟ از وقت گذاشتن شما واقعا تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده بشه تا بشه اظهار نظر کرد

   باید بیمار همزمان از نظر بیماری های ساختاری قلب و بیماری‌های مادرزادی عضلانی هم بررسی بشه

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده بشه تا بشه اظهار نظر کرد

   باید بیمار همزمان از نظر بیماری های ساختاری قلب و بیماری‌های مادرزادی عضلانی هم بررسی بشه

    

   معمولا بلوک مادرزادی نیاز به باطری داره

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده بشه تا بشه اظهار نظر کرد

   باید بیمار همزمان از نظر بیماری های ساختاری قلب و بیماری‌های مادرزادی عضلانی هم بررسی بشه

    

   معمولا بلوک مادرزادی نیاز به باطری داره چون دایم هست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شمامن نزدیک به دوازده ساله که پیس دارم و37ساله هستم آیا. می تونم آمپول آنفلانزا بزنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.بله

 • تصویر کاربر حسان شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  علت باز شدن بخیه ها در عمل پیس میکر بعد یکسال چیست من پارسال تعویض پیس میکر داشتم از پارسال تا الان سه بار بخیه ها خودخودبازشدن هرباربخیه زدم راه چاره چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عفونت باشه

 • تصویر کاربر پویان یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی مادر من۲بار باطری گذاشته اگه این سری بگذاره سومین میشه خطری تهدیدش نمیکنه میتونه دوام بیاره چقد باید تو نوبت باشه تادر بیمارستان دولتی مدرس عمل بشه مادرم ۷۹سال داره.. ممنون از زحمات شما عزیزان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   کاملا به شرایط کلی بیمار  وضعیت کلیه و عضله قلب ارتباط داره

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  دو هفته پیش برادر خانمم در سن 34 سالگی دم صبح فوت می‌کند، و احتمالا یا سکته قلبی بوده یا ایست قلبی، به گفته خانمش قرص تپش قلب هم می‌خورده، ولی مشکل حادی نبوده که هممون بفهمیم، قبلا هم خانمم بهم میگفت تپش قلب و تنگی نفس داره و زود خسته میشه، دیروز پیشه متخصص رفتیم و نوار قلب و اکو کردیم، نوار قلب خوب بود ولی وقتی اکو کردیم گفتش قلب خانمم ضعیفه و احتمالا ژنیتیکی هستش، الان یکسری قرص داده و گفته مصرف کنید تا دو هفته دیگه بیاین پیشم! خانمم 29 سالشه و خیلی استرس گرفتیم! عکس نوار قلب و جواب اکو را براتون می‌فرستیم، خواهشا راهنمایی بفرمایید????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلتم

   در اکو پمپاژ قلب کمی ضعیف گزارش شده

   بیمار در ضمن باید از جهت گرفتگی عروق هم بررسی شود

   بهتره بیمار با مدارک مراجعه کند

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 13سالم بود عمل کردم الان 20 سالمه باز باید عمل کنم عمل راحت تره؟ چربیو هیچ عوارضی نداره.
  آیا ممکنه دیگه نیاز نباشه به باتری؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر سپهر چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  من يكماه قبل يك icd رو نصب كردم ولي جاي عمل جراحي يا همون icd خيلي درد دارد من مجبورم از ارمبخشهاي قوي استفاده كنم
  سوال من از اقاي دكتر اينه
  ايا اين درد شديد نرمال و معمولي است
  و تا چه مدت ادامه دارد ؟
  ممنون و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر طبیعی نیست

   به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب .پدرم سکته کردند وسه تارگ قلبشون گرفته و efقلبشون 15درصد هست متاسفانه بافتای قلبشو از دست داده و درحال حاضر باتری واسشون گذاشتن .وعمل نکردن بخاطر ریسک بالا .ایا باز کردن رگها تاثیری در بهبودی قلبشون داره .چه کاری باید واسه بهبودی پدرم انجام بدیم خیلی نگرانیم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باز کردن رگ بسته در اکثر موارد به سود بینار هست ولی نه همیشه و لزوما

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه اظهار نظر دقیق کرد

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر گرامی بنده مادرم ۵۷ سالشه و پارسال سکته قلبی داشت که بعدش دو تا فنر گذاشتن و البته دیابت هم داره ولی تقریبا خوب شده بود ef هم %۳۵ الان حدود دو هفته هستش که سست شده و با کمی فعالیت اضافی زود دستش رو میزاره روی پیشونی و میگه یه لحظه چشام سیاه میبینه. آیا باتری لازم داره؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر  داد

   چون باطری گذاشتن به عوامل مختلف بستگی داره

   باید بیمار و مدارک دیده شوند

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟