دکتر محمد حسین نجفی

هزینه عمل باطری قلب یا پیس میکر چقدر است؟

باطری قلب یک دستگاه کوچک است که در سینه یا شکم کار گذاشته می‌شود تا به کنترل ضربان نامنظم قلب کمک کند. این دستگاه با استفاده از پالس‌های الکتریکی، قلب را تحریک می‌کند تا تعداد ضربان های قلب طبیعی شود.

پیس میکر قلب چیست ؟

از پیس میکر قلب برای درمان آریتمی ها استفاده می شود. آریتمی اشکال در ضربان قلب می باشد. در طول یک آریتمی، قلب می تواند با سرعت زیاد، خیلی آهسته، و یا یک ریتم نامنظم بزند. یک ضربان قلب که بیش از حد سریع است تاکی کاردی نام دارد. یک ضربان قلب که خیلی آهسته است برادی کاردی نام دارد.

در طول یک آریتمی، قلب ممکن است قادر به پمپ کردن خون به اندازه کافی در کل بدن نباشد که می تواند باعث علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، یا غش شود. آریتمی شدید می تواند به اندام های حیاتی بدن آسیب برساند و حتی ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

باطری قلب می تواند برخی از علائم آریتمی، مانند خستگی را کاهش دهد. همچنین می تواند به کسی که ضربان نامنظم دارد کمک کند تا زندگی فعال تری داشته باشد.

عکس باطری قلب

عکس باطری قلبچه کسانی به باطری قلب نیاز دارند؟

پزشکان، استفاده از این باطری ها را برای عارضه‌های بسیاری پیشنهاد می دهند. شایع‌ترین عارضه‌هایی که نیاز به باطری دارند، برادی کاردی و بلوک قلب هستند. در عارضه برادی کاردی ضربان قلب کندتر از حد طبیعی است.‌ انسداد قلب، زمانی رخ می‌دهد که یک سیگنال الکتریکی در مسیر حرکتش در قلب کند یا متوقف شود.

پزشکان در موارد زیر هم استفاده از باطری قلب را توصیه می‌ کنند:

– پیری یا بیماری قلبی که توانایی گره سینوسی برای تصحیح ریتم ضربان قلب را از بین برده باشد.

– بیماری که پیش از این برای درمان نوعی آریتمی به نام فیبریلاسیون دهلیزی تحت درمان قرار گرفته باشد.

 بیماری که باید برخی داروهای قلب مثل بتا بلاکر ها را مصرف کند؛ زیرا این داروها می‌توانند ضربان قلب را بیش ‌از اندازه کند کنند.

– بیماری که غش کند یا سایر علائم کندی ضربان قلب را داشته باشد.

– بیماری که دارای اشکال در عضله ی قلبی باشد که باعث شوند سیگنال الکتریکی خیلی کند از میان عضله قلب عبور کند.

– افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های قلبی ارثی یا مادرزادی یا افرادی که عمل جراحی پیوند قلب داشته‌اند.

– کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همگی می‌توانند از باطری قلب استفاده کنند.

تست‌های تشخیص آریتمی

تست‌های زیادی برای تشخیص آریتمی‌ ها وجود دارد که ممکن است پزشک یک یا چند مورد از آن‌ها را توصیه کند که عبارتند از:

# نوار قلب
# هولتر مانیتورینگ
# اکوکاردیوگرافی
# مطالعه الکتروفیزیولوژی
# تست ورزش

انواع باطری قلب

پیس میکرها یا باتری های قلب که برای تحریک ضربان الکتریکی و یا تنظیم همزمان انقباض قلب استفاده می شوند، چندین نوع هستند. انواع باطری های قلب شامل: پیس میکرهای تک حفره ای، پیس میکرهای دو حفره ای، پیس میکر های CRT یا سه حفره ای و در نهایت ابزارهایی تحت عنوان ICD (کاشتنی با هدف القا شوک در داخل عضله جلوی سینه) هستند.

عمل پیس میکر چگونه است؟

نصب باطری قلب نیازمند انجام یک جراحی جزئی است. معمولاً این جراحی در یک بیمارستان یا یک آزمایشگاه مخصوص درمان بیماری‌های قلبی انجام می‌شود. پیش از جراحی، از طریق یک راه وریدی به شما داروی آرام‌بخش تزریق می‌کند که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی هم بشود. پزشک برای جلوگیری از احساس درد، محل نصب باطری را بی‌حس می‌کند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی‌بیوتیک بدهد.

عمل پیس میکر

در مرحله بعد، پزشک سوزنی را به یک سیاهرگ بزرگِ نزدیک شانه سمت مخالف دست غالبتان وارد می‌کند. او با استفاده از این سوزن سیم‌های باطری را از طریق سیاهرگ به‌جای مناسبی در قلب می‌فرستد؛ این کار با استفاده از هدایت فلوروسکوپی (دیدن تصاویر اشعه ایکس به‌صورت زنده) انجام می‌شود. پس از آنکه سیم‌ها در محل مناسب خود قرار گرفتند، پزشک در پوست سینه یا شکمتان یک برش کوچک ایجاد می‌کند.

او محفظه فلزی کوچک باطری را از طریق برش ایجاد شده به زیر پوست فرستاده و سر آزاد سیم‌های منتهی به قلب را به آن وصل می‌کند. باطری و ژنراتور آن در این محفظه قرار دارند.

بعد از آنکه باطری در جای خود قرار گرفت، پزشک آن را تست می‌کند تا از سالم بودن آن مطمئن شود. سپس برش را بخیه می‌زند. در کل، جراحی چند ساعت طول می‌کشد.

بعد از عمل قرار دادن باتری قلب چه خواهد شد؟

معمولا یک شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد تا تیم مراقبت‌های پزشکی بتوانند ضربان قلبتان را چک کنند و مطمئن شوند که باطری درست کار می‌کند. همچنین، اغلب پزشکان اجازه نمی‌دهند که خود بیمار برای رفتن به بیمارستان و برگشتن به خانه بعد از عمل رانندگی کند، پس باید از کسی بخواهید که شما را تا خانه همراهی کند.

هزینه باتری قلببه مدت چند روز تا چند هفته بعد از جراحی، محل نصب باطری دردناک، متورم یا حساس به لمس خواهد بود.‌ معمولا درد خفیف است و اغلب استفاده از داروهای مسکن آن را آرام می کند. البته قبل از مصرف دارو باید با پزشکتان مشورت کنید.

پزشک از شما درخواست خواهد کرد تا حدوداً یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اکثر افراد چند روز بعد از جراحی به فعالیت‌های عادی‌شان برمی‌گردند.

باطری قلب چگونه کار می‌ کند؟

از یک باطری، یک ژنراتور رایانه‌ای و سیم‌هایی که روی نوک آن‌ها حسگرهایی قرار دارد، تشکیل شده است که به حسگرها الکترود گفته می‌شود. باطری برق ژنراتور را تأمین می‌کند و هر دو در یک محفظه فلزی قرار دارند. سیم‌ها، ژنراتور را به قلب متصل می کند.

باطری قلب به کنترل و نظارت بر ضربان قلب بیمار کمک می‌کند. الکترودها فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص داده و از طریق سیم‌ها، اطلاعات مربوطه را به رایانه موجود در ژنراتور می‌فرستند.

اگر ریتم قلب بیمار غیرطبیعی باشد، رایانه به ژنراتور دستور می‌دهد پالس‌های الکتریکی به قلب ارسال کند. پالس‌ها از طریق سیم‌ها به قلب می‌رسند.

رایانه ی باطری فعالیت الکتریکی قلب و ریتم قلب را نیز ثبت می‌کند. پزشک با استفاده از این اطلاعات ثبت شده باطری را تنظیم می‌کند تا متناسب با نیاز بیمار کار کند. او می‌تواند رایانه ی باطری را با یک وسیله از بیرون تنظیم کند.

خطرات و عوارض باطری قلب چیست؟

جراحی برای نصب باطری قلب در کل بی‌خطر است. بااین‌حال، ممکن است مشکلاتی از جمله: تورم، خونریزی، کبودی یا عفونت در محل نصب باطری، آسیب‌دیدگی عروق خونی یا اعصاب، روی هم خوابیدن ریه و نشان دادن واکنش منفی به داروی مورد استفاده در طول عمل نیز رخ دهد.

تعویض باطری قلب

باطری قلب بسته به میزان فعالیتش بین ۵ تا ۱۵ سال و به‌طور متوسط ۶ تا ۷ سال دوام دارد. پزشک باید پیش از اتمام عمر باطری آن را به همراه ژنراتور تعویض ‌کند.

جراحی مورد نیاز برای تعویض باطری و ژنراتور از جراحی برای نصب باطری اولیه راحت تر است. دیر یا زود سیم‌ها هم نیاز به تعویض پیدا می‌ کنند.

هزینه عمل باطری قلب چقدر است؟

قیمت باطری قلب یا همان پیس میکرها بسیار متنوع است. بسته به اینکه در مراکز تامین اجتماعی، سیستم های آموزشی دولتی و یا بیمارستان های خصوصی باشد، متفاوت است. به عنوان مثال هزینه عمل باطری قلب در سیستم تامین اجتماعی و دو بیمارستان میلاد و بیمارستان شهید لواسانی رایگان است. در این بیمارستان ها روال خاصی برای تعبیه باطری قلب وجود دارد و زمانی نسبتا طولانی باید سپری شود تا نوبت بیمار برسد.

هزینه پیس میکر

قیمت پیس میکر

اگر فردی بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی یا نیروهای مسلح داشته باشد، هزینه عمل باطری قلب بسته به نوع بیمارستان، متفاوت است. هزینه پیس میکر در بیمارستان های دولتی در حدود  ۲ تا ۸ میلیون و در بیمارستان های خصوصی از ۱۵ تا ۵۰ میلیون خواهد بود. هزینه باتری قلب برای افرادی که بیمه جانبازان یا ارتش دارند، در بیمارستان های سپاه یعنی بقیه الله و قلب جماران رایگان است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.7/5 - (124 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر پدر من 60 سالشه وبیمار قند هم دارند متاسفانه جدید دکتر گفتن باید باطری قلب بزارن و این مشکل عین عمل چشم دچار ایست قلبی میشن دکترا متوجه میشن سوالم از شما اینه کسی باطری قلب داره میتونه بیهوش بشه ویه عمل دیگه مثل چشم روش انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   بله از این نظر منعی نخواهند داشت
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  باسلام من پدر ۸۶ ساله ای دارم که یک بار سکته قلبی کرده ودر بیمارستان تحت درمان بود ولی دکتر گفته قلبش ضعیف کار میکنه واز رگهاش هم بسته است ودارو استفاده میکنه میخواستم بدونم آیا میتونه از باطری قلب استفاده کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   بستگی به میزان نارسایی دارد و شرایط نوارقلب ولی برخی مواقع در کارکرد قلب زیر سی درصد از باطری می شود استفاده کرد
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۵۷ ساله هستم تقریبا همیشه ضربان قلبم رو حس میکنم
  شبا از خواب میپرم، تپش قلبم کم و زیاد میشه ، البته بیشتر زیاد میشه ، دست وپام مرتب نیاز به ماساژ دارن و گزگز میکنن ،زود خسته میشم و عصبی میشم، تو اکو بهم گفتن که پرولاپس دارم
  خسته شدم هر لحظه منتظر مرگ هستم
  آیا با دستگاههای باطری دار مشکل من حل میشه
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام خیر ابتدا باید نوع اریتمی مشخص بشه اگر تهرانید اقای دکتر اکبر زاده ۲۲۸۷۴۸۹۹
 • تصویر کاربر پروانه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام کسی که مادرزادی بیماری قلبی آریتمی داشته باشد و باطری قلب داشته باشد ریتم قلب هم به قول پزشکان همیشه af است و از قرص های وارفارین و دلتیازم استفاده کند آیا میتواند ازدواج کند و فرزند آورد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام خانم یا اقا؟
 • تصویر کاربر پریا جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین .بابامو بردیم دکتر تو اردبیل گفته قلبت ضعیفه نیاز به باطری داره آوردم بیمارستان شهید رجایی بعدعید برج سه نوبت داده حال بابام خیلی خرابه میشه برام راهنمایی کنین یا اگه بتونین بیارم پیشتون باطری بزارین براش دکتر گفته تا عید اگه نزاره باطری از دست میره لطفا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   من باتری نمیزارم

   باید فوق تخصص الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

   میتونید به مرکز قلب تهران هم مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم کسی که icd میذاره امکان اینکه در اینده نیاز نباشه و برداره هست یا نه دائمیه؟ واینکه برای ضخامت دریچه قلب نمیشه از راه های دیگری استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ای سی دی برای جلوگیری از مرگ ناگهانی است  و  نمیشه برداشت

   قسمت دوم سوال نامشخصه

 • تصویر کاربر حسام جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من ۷۴ سال سن دارن چند سالی هست که مشکل قلبی دارن چند ماه پیش اسکن قلب گرفتیم نشان داد که قلبش ۱۵ درصد کار میکنه و زود خسته میشه و پاهاش گزگز میکنه و تنگی نفس شدید داره ایا استفاده از باطری موثره یا این‌ه شما پیشنهاد دیگه دارید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   گاهی در بیماری که نارسایی قلبی و تنگی نفس دارد در صورتی که اکو crt تایید بکنه و نوار قلب پترن خاصی داشته باشه میتونه باتری گذاشته باشه ولی نه در

   همه موارد

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   گاهی در بیماری که نارسایی قلبی و تنگی نفس دارد در صورتی که اکو crt تایید بکنه و نوار قلب پترن خاصی داشته باشه میتونه باتری گذاشته باشه ولی نه در

   همه موارد

   البته باطری از نوع icd در اغلب موارد لازمه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الیس دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..ببخشید اقای دکتر من با احساس درد و قفسه سینه و تنگی نفس مراجعه کردم متخصص قلب..نوار قلب گرفتن گفتن اکسیژن رسانی نداره...بعدش اکو گرفتن گفتن مشکلی نداره ولی سه ماه دیگه باز بیا اگه ودرست نشده باشی دستگاه تنظیم ضربان قلب یا همون باتری رو بزارم...حالا میشه جواب اکو قلب منو تفسیر کنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اکوتون خوبه

   برای بررسی رد یا تایید علت قلبی درد باید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر به متخصص مراجعه کردیم گفتن بکوک کامل و ضربان بچه 65 و از نظر ساختار قلب هیچ مشکلی نداره به نظر شما شرایط بچه چطوره؟ از وقت گذاشتن شما واقعا تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده بشه تا بشه اظهار نظر کرد

   باید بیمار همزمان از نظر بیماری های ساختاری قلب و بیماری‌های مادرزادی عضلانی هم بررسی بشه

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده بشه تا بشه اظهار نظر کرد

   باید بیمار همزمان از نظر بیماری های ساختاری قلب و بیماری‌های مادرزادی عضلانی هم بررسی بشه

    

   معمولا بلوک مادرزادی نیاز به باطری داره

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده بشه تا بشه اظهار نظر کرد

   باید بیمار همزمان از نظر بیماری های ساختاری قلب و بیماری‌های مادرزادی عضلانی هم بررسی بشه

    

   معمولا بلوک مادرزادی نیاز به باطری داره چون دایم هست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شمامن نزدیک به دوازده ساله که پیس دارم و37ساله هستم آیا. می تونم آمپول آنفلانزا بزنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام.بله

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر