ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV شایعترین عفونت ویروسی سیستم تناسلی می باشد. اکثر خانم ها و آقایان در کشورهای غربی بعد از شروع فعالیت جنسی در مقاطع زمانی از عمرشان با ویروس HPV آلوده شده و این آلودگی ممکن است در برخی بیماران مکرر روی دهد.

اوج زمان ابتلا در خانم ها و همچنین در آقایان در مدت کوتاهی پس از شروع فعالیت جنسی می باشد. نه تنها ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود بلکه از طریق تماس پوست به پوست در مناطق تناسلی نیز می تواند منتقل گردد.

تبخال تناسلیانواع زیادی از ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV وجود دارد اما بسیاری از آنها منجر به مشکل خاصی نمی شوند. عفونت با HPV معمولاً در عرض چند ماه از زمان آلودگی بدون هیچ درمانی از بین می روند و ۹۰٪ بیماران در طی ۲ سال پاک خواهند شد. در تعداد کمی از موارد عفونت با انواع خاصی از این ویروس ادامه یافته و تبدیل به کانسر می گردد. کانسر سرویکس یا سرطان دهانه رحم شایعترین بیماری در ارتباط با ویروس پاپیلومای انسانی است. تقریباً تمامی کانسرهای سرویکس به عفونت با HPV نسبت داده می شوند.

اگرچه اطلاعات موجود در زمینه کانسرهای مقعد، فرج، واژن و آلت تناسلی آقایان نسبت به سرطان سرویکس محدودتر می باشد، اما شواهد زیادی ارتباط ویروس پاپیلومای انسانی با سرطان های فوق را نشان می دهد. با وجود فراوانی کمتر این کانسرها، پیشگیری از آنها نیز مشابه پیشگیری از سرطان دهانه رحم می تواند صورت گیرد.

انواع غیر سرطان زای ویروس HPV بخصوص نوع ۶ و ۱۱ می توانند منجر به زگیل های تناسلی و پاپیلوماتوز تنفسی (بیماریی که تومور در مسیرهای هوائی از بینی و دهان به سمت ریه ها رشد می کند) شوند. اگرچه این موارد ندرتاً منجر به مرگ می شوند، اما بیماری به این شکل اهمیت و فراوانی قابل توجهی دارد زگیل های تناسلی بسیار شایع بوده و به شدت عفونی و قابل انتقال هستند.

علایم و نشانه های ویروس پاپیلومای انسانی

اکثر عفونت های با ویروس HPV علامت با بیماری را ایجاد نکرده و به طور خودبخود برطرف می گردند. اما بهر حال ادامه عفونت با انواع خاص ویروس پاپیلومای انسانی (بیشتر با انواع ۱۶ ۱۸) ممکن است منجر به ضایعات پیش سرطانی گردد. اگر اینگونه موارد درمان نشوند، ممکن است به فرم سرطانی تبدیل شوند، اما این پیشرفت معمولاً چندین سال به طول می انجامد.

ژنیتال وارتعلائم سرطان دهانه رحم معمولاً در زمانی که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده باشد. ظاهر شده و ممکن است به اشکال زیر بروز نماید:

– قاعدگی نامنظم و خونریزی غیر طبیعی از واژن در بین دوره ها یا بعد از آمیزش جنسی

– درد در ناحیه پشت و پا یا لگن

– خستگی و کاهش وزن و بی اشتهائی

– احساس ناراحتی در واژن یا ترشحات بودار

– تورم در یک پا

همچنین در مراحل پیشرفته کانسر علائم بالینی شدیدتری نیز ممکن است بروز کند.

چگونه ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV منجر به سرطان دهانه رحم می گردد؟

خطرات زگیل تناسلی زناناگر چه اکثر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی خود به خود پاک شده و ضایعات پیش سرطانی نیز از بین می روند، ولی خطر مزمن شدن عفونت HPV و تبدیل به ضایعات پیش سرطانی که ممکن است به سرطان مهاجم دهانه رحم تبدیل شود، وجود دارد.

۱۵ الی ۲۰ سال طول می کشد که سرطان دهانه رحم در خانم هایی با سیستم ایمنی طبیعی ایجاد گردد. این زمان در خانم های با سیستم ایمنی ضعیف شده به ۵ الی ۱۰ سال کاهش می یابد ( مانند بیماران مبتلا به ویروس ایدز درمان نشده).

فاکتورهای خطر برای بقاء HPV و ایجاد سرطان دهانه رحم

  • رابطه جنسی و بیماری قلبیآمیزش جنسی زودرس
  • آمیزش جنسی با افراد مختلف
  • مصرف تنباکو
  • مهار سیستم ایمنی ( برای مثال افراد آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت HPV و طیف وسیعتری از انواع آن دارند)

وسعت مشکل سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در جهان چهارمین سرطان شایع با تخمین حدود ۵۳۰۰۰۰ مورد جدید در سال ۲۰۱۲ است. سرطان دهانه رحم حدود ۵/۷ % از مرگ ناشی از سرطان در بانوان را به خود اختصاص می دهد. بیش از ۲۵۰۰۰۰ مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم در سال اتفاق می افتد که بیش از ۸۵٪ آن مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته یا با امکانات زندگی ضعیف است.

در کشورهای توسعه یافته برنامه های غربالگری برای خانم ها وجود داشته و امکان تشخیص زودرس ضایعات پیش سرطانی و درمان ساده آنها در مراحل ابتدائی فراهم است. درمان زود هنگام تا ۸۰ ٪ از بروز سرطان دهانه رحم در این کشورها جلوگیری می کند.

تفسیر آزمایش HSVدر کشورهای در حال توسعه دسترسی ناکافی به غربالگری منجر به عدم تشخیص در مراحل ابتدائی سرطان دهانه رحم شده و تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده و علائم بارز بروز نکند، تشخیص داده نمی شود. علاوه بر این درمان این موارد پیشرفته ممکن است، موفقیت آمیز نبوده و میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در این کشورها افزایش یابد.

میزان مرگ و میر بالای جهانی را می توان با غربالگری های موثر و برنامه های درمانی کاهش داد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

درمان زگیل تناسلی دختر باکرهغربالگری سرطان دهانه رحم مجموعه آزمایش هایی است که به منظور بررسی کانسر و پیش کانسر در خانم هایی که هیچ علامتی نداشته و دارای احساس سلامتی کامل هستند، انجام می شود. زمانی که با آزمایش های غربالگری پیش کانسر تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان بوده و می توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد. غربالگری همچنین می تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داده و شانس درمان و شفا را بیشتر نماید.

از آنجائیکه ضایعات پیش سرطان، سال ها طول می کشد تا ایجاد شود، غربالگری بیشتر برای خانم های ۳۰ الی ۴۹ ساله به طور ایده آل حداقل یک بار در طول زندگی توصیه می گردد. در صورتی که تعداد زیادی از خانم ها در غربالگری شرکت نمایند، غربالگری می تواند فقط در مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم مؤثر باشد.

در حال حاضر ۳ روش مختلف برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد:

# آزمایش پاپ اسمیر معمول و سیتولوژی با پایه مایع

# بازیینی چشمی با اسید استیک.

# آزمایش HᏢᏙ برای انواع پرخطر HᏢᏙ

برای درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

هزینه درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
طپش شدیدوتیرکشیدن وسوراخ دهلیزمادرزادی

سلام اقای دکتر.اول اینکه به دادم برسید که قلبم بدجوری تیرمیکشه وطپش داره.واینکه ۳ماه پیش شربت سالبوتامول خوردم دچارطپش شدیدشدم که هنوزادامه داره واکو دادم گفته سوراخ مادرزادی دهلیزقلب دارم وحالا قراره اندومری بگیرم خواستم ببینم واقعا اکودرست گفته؟واینکه نوبت اندومری ۱۰خرداد۹۷هستش ومن الان ازتیرکشیدن قلبم دارم میمیرم.قرص متورال خوردم فایده نداره بایدچه قرصی بخورم توروخداکمکم کنید؟ایااین تیرکشیدن باعث ایست قلبی هم میشه مشاهده پاسخ دکتر
2
تپش قلب

در طول روز روزه میگیرم هیچ مشکلی ندارم. اما بعد از افطار دچاره تپش قلب میشوم مشاهده پاسخ دکتر
3
آریتمی

سلام و خسته نباشید
برای آریتمی من که بعضی وقتها هر ۳-۲۰ ضربان یکی نمی زند دکتر متورال دادند تا ۳ روز اول کنترل شد اما از روز ۴ دوباره این آریتمی برگشت ضمن اینکه خوردن این قرص نفخ و مور مور شدن میدهد
۱- آیا من باید مصرف اینرا قطع کنم ؟
۲- بهترین جیگزین برای درمان/کنترل آریتمی چیست ؟
دکتری که این تجویز رو‌کردن الان مسافرت هستند

ممنون میشم با sms پاسخ بدید
مشاهده پاسخ دکتر
4
تپش قلب کوبنده

سلام و خسته نباشید آقای دکتر
من بعضی مواقع هنگام خم شدن یا نشستن ویا اینکه وقتی فعالیت بدنی بالا میره تپش قلب میگیرم ضربان قلبم بالا میره احساس تنگی نفس بهم دست میده والبته بعضی مواقع عرق سرد هم میکنم بالای سرم درد میگره همراه با سرگیجه خفیف و زمانش هم بالاست بعضی مواقع تا دوساعت ضربان قلبم بالا میره خواستم بدونم خطرناک هستش باید چکار کنم
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
مشاهده پاسخ دکتر
5
کمر درد و درد پشت زانو

H
سلام خانمی 27ساله و مجرد هستم،حدود شش سال پیش چیز سنگینی رو بلند کردم،بعد از اون کار هر وقت کار سنگینی میکردم یا حتی جارو برقی می‌کشیدم دچار کمردرد میشدم جوری که نمیتونستم راه برم ولی این درد بعد از ده دوازده ساعت خوب میشد،درد کمرم الان بدتر هم شده جوری که بیشتر وقتا بخصوص وقتی فعالیتم زیاده و می‌ایستم،بعدش وقتی به پشت دراز می‌کشم یا حتی لم میدم کمردرد میگیرم و به سختی سرپا می‌ایستم و طول می‌کشه تا تعادلم حفظ کنم و راه برم،کمتر از یکسال هم میشه که عضلات ساق پام درد میکنه (البته حدود چند ماهی کارم طوری بود که دایم سراپا بودم)و زود پاهام خسته میشه، این درد با ایستادن بدتر میشه و پشت پاهام کمی رگهای سطحی واریس ایجاد شده،احساس درد در رگهای پشت زانو هم دارم،گاهی هم رگهای پاهایم دچار سوزش میشه،احساس میکنن رگهای پاهایم گره گره و سفت میشه الانم حدود یکهفته میشه گاهی احساس درد در باسن سمت راستم دارم،به پزشک داخلی هم که مراجعه کردم بعلت کمبود آهن کپسول فروفورت دیودنال تجویز کرد و قرص کلسیم استئوکینون و ب12 و ویتامین دی و امگا اچ3تجویز کرده که یک هفته است مصرف میکنم،
بنظر شما من چه مشکلی دارم؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
سلام خانمی 27ساله و مجرد هستم،حدود شش سال پیش چیز سنگینی رو بلند کردم،بعد از اون کار هر وقت کار سنگینی میکردم یا حتی جارو برقی می‌کشیدم دچار کمردرد میشدم جوری که نمیتونستم راه برم ولی این درد بعد از ده دوازده ساعت خوب میشد،درد کمرم الان بدتر هم شده جوری که بیشتر وقتا بخصوص وقتی فعالیتم زیاده و می‌ایستم،بعدش وقتی به پشت دراز می‌کشم یا حتی لم میدم کمردرد میگیرم و به سختی سرپا می‌ایستم و طول می‌کشه تا تعادلم حفظ کنم و راه برم،کمتر از یکسال هم میشه که عضلات ساق پام درد میکنه (البته حدود چند ماهی کارم طوری بود که دایم سراپا بودم)و زود پاهام خسته میشه، این درد با ایستادن بدتر میشه و پشت پاهام کمی رگهای سطحی واریس ایجاد شده،وقتی سر پا می‌ایستم احساس درد در رگهای پشت زانو دارم ،گاهی هم رگهای پاهایم دچار سوزش میشه،گاهیاحساس میکنم رگهای پاهایم گره گره و سفت میشه الانم حدود یکهفته میشه گاهی احساس درد در باسن سمت راستم دارم،به پزشک داخلی هم که مراجعه کردم بعلت کمبود آهن کپسول فروفورت دیودنال تجویز کرد و قرص کلسیم استئوکینون و ب12 و ویتامین دی و امگا اچ3تجویز کرده که یک هفته است مصرف میکنم،
بنظر شما من چه مشکلی دارم؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
6
عوارض بعد از فنر گذاشتن

به نام خدا
با عرض سلام و خداقوت ....
پدرشوهرم من سه روز هست که عمل فنر گذاشتن رو انجام دادن و از دیروز چشم چپشون خون افتاده ..و شدید شده....نوبت معاینه شون هم هفته بعد سه شنبه هست...چون بیمارستان دولتی عمل شدن امکان دیدن دکتر نیست ....میخواستم بدونم این موضع ب قلب ربطی دارد یا نه؟
ممنون .
مشاهده پاسخ دکتر
7
سوزش سینه

سلام...جناب دکتر من سمت چپ قفسه سینه الان سه چهار ساله بعضی مواقع سوزش یا درد هست تا حالا چند بار تو این چند سال نوار و اکو. گرفتم ولی دکترا گفتن مشکلی ندارم...خواهشا راهنمایی کنین مشکل من چیه..بعضی وقتا خیلی اذیت میشم...با تشکر
الان چند روزی دوباره سوزش شروع شده در حد چند ثانیه سمت چپ سینه تیر میکشه ...ایا مشکلی وجود دارد؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
عوارض داروی قلبی

با سلام و عرض ادب از شما سوالی داشتم آقای دکتر. مادرم به علت بیماری قلب نزد دکتر رفته و به ایشان داروی ایزو استاتین داده شده و مادرم بعد از خوردن این دارو چند روزی است که از درد پشت شکایت دارد می خواستم این سوال را از شما بپرسم آیا این عوارض به علت مصرف این دارو است و باید دارو قطع شود؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
محمود خوش نیت

سلام اقای دکتر .من 17 سال سن دارم و 4 روز است که در قلبم احساس در میکنم این درد وقتی که داد میرنم یا با غه غهه که میخندم ویا با پایین اوردن سرم خودش را نشان میدهد خیلی نگران هستم که نکنه بمیرم بیمارستان هم رفتم و نوار قلبم خوب بوده نمیدونم چکار کنم من ورزشکار هستم .یک هفته پیش دنده ام ضزبه شدید خورد نمیدونم گفتم شاید از این باشه شمارو بخدا قسم کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
فشار خون بالا

باسلام
مادر بنده حدود یک ماه و نیم پیش بر اثر یک تصادف و ترک خفیف زانو بعلت گچ پا و بی تحرکی و عدم تجویز داروی ضد لخته توسط پزشک ارتوپد دچار آمبولی فوق حاد ریه شدند و تحت درمان هستند. حال با توجه به دارا بودن سابقه فشار خون و با توجه به مصرف داروهای فشار ازجمله متورال و پوزارکس چند روزی است که فشار خون کنترل نمیشه و از میانگین 17 با مینیمم 11 پایین تر نمياد لطفا راهنمایی بفرمایید
متشگر
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 1198 بعدی »