ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV شایعترین عفونت ویروسی سیستم تناسلی می باشد. اکثر خانم ها و آقایان در کشورهای غربی بعد از شروع فعالیت جنسی در مقاطع زمانی از عمرشان با ویروس HPV آلوده شده و این آلودگی ممکن است در برخی بیماران مکرر روی دهد.

اوج زمان ابتلا در خانم ها و همچنین در آقایان در مدت کوتاهی پس از شروع فعالیت جنسی می باشد. نه تنها ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود بلکه از طریق تماس پوست به پوست در مناطق تناسلی نیز می تواند منتقل گردد.

تبخال تناسلیانواع زیادی از ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV وجود دارد اما بسیاری از آنها منجر به مشکل خاصی نمی شوند. عفونت با HPV معمولاً در عرض چند ماه از زمان آلودگی بدون هیچ درمانی از بین می روند و ۹۰٪ بیماران در طی ۲ سال پاک خواهند شد. در تعداد کمی از موارد عفونت با انواع خاصی از این ویروس ادامه یافته و تبدیل به کانسر می گردد. کانسر سرویکس یا سرطان دهانه رحم شایعترین بیماری در ارتباط با ویروس پاپیلومای انسانی است. تقریباً تمامی کانسرهای سرویکس به عفونت با HPV نسبت داده می شوند.

اگرچه اطلاعات موجود در زمینه کانسرهای مقعد، فرج، واژن و آلت تناسلی آقایان نسبت به سرطان سرویکس محدودتر می باشد، اما شواهد زیادی ارتباط ویروس پاپیلومای انسانی با سرطان های فوق را نشان می دهد. با وجود فراوانی کمتر این کانسرها، پیشگیری از آنها نیز مشابه پیشگیری از سرطان دهانه رحم می تواند صورت گیرد.

انواع غیر سرطان زای ویروس HPV بخصوص نوع ۶ و ۱۱ می توانند منجر به زگیل های تناسلی و پاپیلوماتوز تنفسی (بیماریی که تومور در مسیرهای هوائی از بینی و دهان به سمت ریه ها رشد می کند) شوند. اگرچه این موارد ندرتاً منجر به مرگ می شوند، اما بیماری به این شکل اهمیت و فراوانی قابل توجهی دارد زگیل های تناسلی بسیار شایع بوده و به شدت عفونی و قابل انتقال هستند.

علایم و نشانه های ویروس پاپیلومای انسانی

اکثر عفونت های با ویروس HPV علامت با بیماری را ایجاد نکرده و به طور خودبخود برطرف می گردند. اما بهر حال ادامه عفونت با انواع خاص ویروس پاپیلومای انسانی (بیشتر با انواع ۱۶ ۱۸) ممکن است منجر به ضایعات پیش سرطانی گردد. اگر اینگونه موارد درمان نشوند، ممکن است به فرم سرطانی تبدیل شوند، اما این پیشرفت معمولاً چندین سال به طول می انجامد.

ژنیتال وارتعلائم سرطان دهانه رحم معمولاً در زمانی که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده باشد. ظاهر شده و ممکن است به اشکال زیر بروز نماید:

– قاعدگی نامنظم و خونریزی غیر طبیعی از واژن در بین دوره ها یا بعد از آمیزش جنسی

– درد در ناحیه پشت و پا یا لگن

– خستگی و کاهش وزن و بی اشتهائی

– احساس ناراحتی در واژن یا ترشحات بودار

– تورم در یک پا

همچنین در مراحل پیشرفته کانسر علائم بالینی شدیدتری نیز ممکن است بروز کند.

چگونه ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV منجر به سرطان دهانه رحم می گردد؟

خطرات زگیل تناسلی زناناگر چه اکثر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی خود به خود پاک شده و ضایعات پیش سرطانی نیز از بین می روند، ولی خطر مزمن شدن عفونت HPV و تبدیل به ضایعات پیش سرطانی که ممکن است به سرطان مهاجم دهانه رحم تبدیل شود، وجود دارد.

۱۵ الی ۲۰ سال طول می کشد که سرطان دهانه رحم در خانم هایی با سیستم ایمنی طبیعی ایجاد گردد. این زمان در خانم های با سیستم ایمنی ضعیف شده به ۵ الی ۱۰ سال کاهش می یابد ( مانند بیماران مبتلا به ویروس ایدز درمان نشده).

فاکتورهای خطر برای بقاء HPV و ایجاد سرطان دهانه رحم

  • رابطه جنسی و بیماری قلبیآمیزش جنسی زودرس
  • آمیزش جنسی با افراد مختلف
  • مصرف تنباکو
  • مهار سیستم ایمنی ( برای مثال افراد آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت HPV و طیف وسیعتری از انواع آن دارند)

وسعت مشکل سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در جهان چهارمین سرطان شایع با تخمین حدود ۵۳۰۰۰۰ مورد جدید در سال ۲۰۱۲ است. سرطان دهانه رحم حدود ۵/۷ % از مرگ ناشی از سرطان در بانوان را به خود اختصاص می دهد. بیش از ۲۵۰۰۰۰ مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم در سال اتفاق می افتد که بیش از ۸۵٪ آن مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته یا با امکانات زندگی ضعیف است.

در کشورهای توسعه یافته برنامه های غربالگری برای خانم ها وجود داشته و امکان تشخیص زودرس ضایعات پیش سرطانی و درمان ساده آنها در مراحل ابتدائی فراهم است. درمان زود هنگام تا ۸۰ ٪ از بروز سرطان دهانه رحم در این کشورها جلوگیری می کند.

تفسیر آزمایش HSVدر کشورهای در حال توسعه دسترسی ناکافی به غربالگری منجر به عدم تشخیص در مراحل ابتدائی سرطان دهانه رحم شده و تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده و علائم بارز بروز نکند، تشخیص داده نمی شود. علاوه بر این درمان این موارد پیشرفته ممکن است، موفقیت آمیز نبوده و میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در این کشورها افزایش یابد.

میزان مرگ و میر بالای جهانی را می توان با غربالگری های موثر و برنامه های درمانی کاهش داد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

درمان زگیل تناسلی دختر باکرهغربالگری سرطان دهانه رحم مجموعه آزمایش هایی است که به منظور بررسی کانسر و پیش کانسر در خانم هایی که هیچ علامتی نداشته و دارای احساس سلامتی کامل هستند، انجام می شود. زمانی که با آزمایش های غربالگری پیش کانسر تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان بوده و می توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد. غربالگری همچنین می تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داده و شانس درمان و شفا را بیشتر نماید.

از آنجائیکه ضایعات پیش سرطان، سال ها طول می کشد تا ایجاد شود، غربالگری بیشتر برای خانم های ۳۰ الی ۴۹ ساله به طور ایده آل حداقل یک بار در طول زندگی توصیه می گردد. در صورتی که تعداد زیادی از خانم ها در غربالگری شرکت نمایند، غربالگری می تواند فقط در مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم مؤثر باشد.

در حال حاضر ۳ روش مختلف برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد:

# آزمایش پاپ اسمیر معمول و سیتولوژی با پایه مایع

# بازیینی چشمی با اسید استیک.

# آزمایش HᏢᏙ برای انواع پرخطر HᏢᏙ

برای درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

هزینه درمان زگیل تناسلی چقدر است؟سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
دريچه ميترال

بنده شرح حالمو و وضيعت اكورو فرستادم مشاهده پاسخ دکتر
2
درد در دوقلو پا ورگ پشت زانو

سلام مدتی است بعداز ورزش فوتبال دوقلوپا راست به شدت درد میکنه و رگ پشت زانو مقداری متورم میشه و در وقت راه رفتن لنگ میزنم البته روباط پام قبلا اسیب دیده ارتروز هم داره پام. لطفا راهنمایی فرمایید مشاهده پاسخ دکتر
3
پلاکت

باسلام پلاکت خون من 120 هزار بود و رفتم پیش دکتر متخصص برام قرص کلسیم دی ،آهن و 5تا آمپول B6B12 داد ماهی یه دونه
و گفت چیز مهمی نیست بعد 5 ماه دوباره میرم چک آپ
میخواستم سوال کنم من پاشنه پاهام هم اول صبح درد میکرد نمیتونستم پامو زمین بزارم این به پایین بودن پلاکت مربوط میشه؟
ثانیا واقعا این کمی پللکت ام برطرف میشه خطرناک نیست؟ ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
4
مدتی هست سمت چپ سینم درد و سوزش داره

مدتی هست سمت چپ سینم و وسط سینم درد و سوزش داره به طوری که دست چپ و پای چپم درد شدیدی میگیره و حس کردنش سخت میشه و چشم هام سیاهی میره مشاهده پاسخ دکتر
5
من همیشه

من همیشه ضربان قلبم کند یا خیلی تند میشه ایا بدون مراجعه به دکتر میشه درمنزل درمان کرد مشاهده پاسخ دکتر
6
افتادگی قلب

هنگام خواب با مکث ضربان قلب ازخواب میپرم.چرا
درضمن 43سالمه وسیگار هم میکشم.ولی الان مشکل دارم شبها
مشاهده پاسخ دکتر
7
احساس خفگی ونفس تنگی

سلام مننفسذتنگی دارم حدود 10 12 ساله قبلا ک دکتر رفتم گفتن نرمیه دریچه قلب داری ولی اقای دکتر الان حدود یه دو ماهی نفس تنگیم شدید شده جوریه ک نمیتونم بشینم واحساس خیلی سنگینی رو سینه دارم باید برای درمان نفس تنگی چکارکنم اخه بیش از حد عذابم میده مشاهده پاسخ دکتر
8
عدم میل جنسی و رابطه آن با آنژیوپلاستی

سلام آقای دکنرمن 45 ساله و مجرد هستم که نزدیک به ۴ سال پیش عمل آنژیوپلاستی انجام دادم در 27 سالگی دچار اریون و عوارض ناشی از اون شدم . و بعد از اون دچار عدم میل جنسی شدم. آیا مشکلات قلبی هم میتونه باعث کاهش میل جنسی بشه با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
تنگی نفس پس از ورزش

سلام خسته نباشید.ببخشید من مدتی است که چند ساعت پس از انجام شنای سوئدی دچار تنگی نفس میشم که خیلی برام آزار دهندس.گاهی اوقات بعد از حمام کردن یا هنگام خواب هم این حالت به من دست می دهد.می خواستم علتش بدونم چیه؟ افتادگی میترال هم دارم تنگی نفس میتونه مربوط به اون باشه ؟ آیا باید ورزش کردن رو کنار بذارم؟ ورزش موجب بدتر شدن بیماری من میشه یا نه؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
استندگزاری

سلام
مادرم 80 سالشه یک هفتهپپیش آنژیوگرافی شد و گفتن رگ اصلیش بسته شده باید عمل بازشود واستند و بالن جواب نمیدهدمادرم بیماری قند دارد و ازعمل میترسد شنیدیم به مایک دکتر درتبریز معرفی کردن و گفتن ایشون فقط میتونه استندگزاری کنه قراره شنبه بریم ایشون هم فیلم رودیده گفته رگ اصلی بسته شده و ریسک عمل پنجاپنجاهه و مایل به استندگزاری نیست
اگرایشون عمل نکردند آیا شما استندگزاری میکنید براش؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 1494 بعدی »

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.