ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV شایعترین عفونت ویروسی سیستم تناسلی می باشد. اکثر خانم ها و آقایان در کشورهای غربی بعد از شروع فعالیت جنسی در مقاطع زمانی از عمرشان با ویروس HPV آلوده شده و این آلودگی ممکن است در برخی بیماران مکرر روی دهد.

اوج زمان ابتلا در خانم ها و همچنین در آقایان در مدت کوتاهی پس از شروع فعالیت جنسی می باشد. نه تنها ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود بلکه از طریق تماس پوست به پوست در مناطق تناسلی نیز می تواند منتقل گردد.

تبخال تناسلیانواع زیادی از ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV وجود دارد اما بسیاری از آنها منجر به مشکل خاصی نمی شوند. عفونت با HPV معمولاً در عرض چند ماه از زمان آلودگی بدون هیچ درمانی از بین می روند و ۹۰٪ بیماران در طی ۲ سال پاک خواهند شد. در تعداد کمی از موارد عفونت با انواع خاصی از این ویروس ادامه یافته و تبدیل به کانسر می گردد. کانسر سرویکس یا سرطان دهانه رحم شایعترین بیماری در ارتباط با ویروس پاپیلومای انسانی است. تقریباً تمامی کانسرهای سرویکس به عفونت با HPV نسبت داده می شوند.

اگرچه اطلاعات موجود در زمینه کانسرهای مقعد، فرج، واژن و آلت تناسلی آقایان نسبت به سرطان سرویکس محدودتر می باشد، اما شواهد زیادی ارتباط ویروس پاپیلومای انسانی با سرطان های فوق را نشان می دهد. با وجود فراوانی کمتر این کانسرها، پیشگیری از آنها نیز مشابه پیشگیری از سرطان دهانه رحم می تواند صورت گیرد.

انواع غیر سرطان زای ویروس HPV بخصوص نوع ۶ و ۱۱ می توانند منجر به زگیل های تناسلی و پاپیلوماتوز تنفسی (بیماریی که تومور در مسیرهای هوائی از بینی و دهان به سمت ریه ها رشد می کند) شوند. اگرچه این موارد ندرتاً منجر به مرگ می شوند، اما بیماری به این شکل اهمیت و فراوانی قابل توجهی دارد زگیل های تناسلی بسیار شایع بوده و به شدت عفونی و قابل انتقال هستند.

علایم و نشانه های ویروس پاپیلومای انسانی

اکثر عفونت های با ویروس HPV علامت با بیماری را ایجاد نکرده و به طور خودبخود برطرف می گردند. اما بهر حال ادامه عفونت با انواع خاص ویروس پاپیلومای انسانی (بیشتر با انواع ۱۶ ۱۸) ممکن است منجر به ضایعات پیش سرطانی گردد. اگر اینگونه موارد درمان نشوند، ممکن است به فرم سرطانی تبدیل شوند، اما این پیشرفت معمولاً چندین سال به طول می انجامد.

ژنیتال وارتعلائم سرطان دهانه رحم معمولاً در زمانی که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده باشد. ظاهر شده و ممکن است به اشکال زیر بروز نماید:

– قاعدگی نامنظم و خونریزی غیر طبیعی از واژن در بین دوره ها یا بعد از آمیزش جنسی

– درد در ناحیه پشت و پا یا لگن

– خستگی و کاهش وزن و بی اشتهائی

– احساس ناراحتی در واژن یا ترشحات بودار

– تورم در یک پا

همچنین در مراحل پیشرفته کانسر علائم بالینی شدیدتری نیز ممکن است بروز کند.

چگونه ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV منجر به سرطان دهانه رحم می گردد؟

خطرات زگیل تناسلی زناناگر چه اکثر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی خود به خود پاک شده و ضایعات پیش سرطانی نیز از بین می روند، ولی خطر مزمن شدن عفونت HPV و تبدیل به ضایعات پیش سرطانی که ممکن است به سرطان مهاجم دهانه رحم تبدیل شود، وجود دارد.

۱۵ الی ۲۰ سال طول می کشد که سرطان دهانه رحم در خانم هایی با سیستم ایمنی طبیعی ایجاد گردد. این زمان در خانم های با سیستم ایمنی ضعیف شده به ۵ الی ۱۰ سال کاهش می یابد ( مانند بیماران مبتلا به ویروس ایدز درمان نشده).

فاکتورهای خطر برای بقاء HPV و ایجاد سرطان دهانه رحم

  • رابطه جنسی و بیماری قلبیآمیزش جنسی زودرس
  • آمیزش جنسی با افراد مختلف
  • مصرف تنباکو
  • مهار سیستم ایمنی ( برای مثال افراد آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت HPV و طیف وسیعتری از انواع آن دارند)

وسعت مشکل سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در جهان چهارمین سرطان شایع با تخمین حدود ۵۳۰۰۰۰ مورد جدید در سال ۲۰۱۲ است. سرطان دهانه رحم حدود ۵/۷ % از مرگ ناشی از سرطان در بانوان را به خود اختصاص می دهد. بیش از ۲۵۰۰۰۰ مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم در سال اتفاق می افتد که بیش از ۸۵٪ آن مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته یا با امکانات زندگی ضعیف است.

در کشورهای توسعه یافته برنامه های غربالگری برای خانم ها وجود داشته و امکان تشخیص زودرس ضایعات پیش سرطانی و درمان ساده آنها در مراحل ابتدائی فراهم است. درمان زود هنگام تا ۸۰ ٪ از بروز سرطان دهانه رحم در این کشورها جلوگیری می کند.

تفسیر آزمایش HSVدر کشورهای در حال توسعه دسترسی ناکافی به غربالگری منجر به عدم تشخیص در مراحل ابتدائی سرطان دهانه رحم شده و تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده و علائم بارز بروز نکند، تشخیص داده نمی شود. علاوه بر این درمان این موارد پیشرفته ممکن است، موفقیت آمیز نبوده و میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در این کشورها افزایش یابد.

میزان مرگ و میر بالای جهانی را می توان با غربالگری های موثر و برنامه های درمانی کاهش داد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

درمان زگیل تناسلی دختر باکرهغربالگری سرطان دهانه رحم مجموعه آزمایش هایی است که به منظور بررسی کانسر و پیش کانسر در خانم هایی که هیچ علامتی نداشته و دارای احساس سلامتی کامل هستند، انجام می شود. زمانی که با آزمایش های غربالگری پیش کانسر تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان بوده و می توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد. غربالگری همچنین می تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داده و شانس درمان و شفا را بیشتر نماید.

از آنجائیکه ضایعات پیش سرطان، سال ها طول می کشد تا ایجاد شود، غربالگری بیشتر برای خانم های ۳۰ الی ۴۹ ساله به طور ایده آل حداقل یک بار در طول زندگی توصیه می گردد. در صورتی که تعداد زیادی از خانم ها در غربالگری شرکت نمایند، غربالگری می تواند فقط در مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم مؤثر باشد.

در حال حاضر ۳ روش مختلف برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد:

# آزمایش پاپ اسمیر معمول و سیتولوژی با پایه مایع

# بازیینی چشمی با اسید استیک.

# آزمایش HᏢᏙ برای انواع پرخطر HᏢᏙ

برای درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

هزینه درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر