دکتر محمد حسین نجفی

متوپرولول یا متورال چیست؟

متورال یک بتا بلاکر است که بر روی قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا استفاده می شود. هم‌چنین برای درمان یا پیشگیری از حمله ی قلبی نیز کاربرد دارد.

متورال ۵۰

قرص متورال ۵۰ برای کاهش فشار خون بالا و تسکین درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب استفاده می شود. همچنین برای درمان سایر عوارض مرتبط با قلب و عروق خونی نیز مصرف می گردد.

نکات لازم قبل از مصرف متورال

دقت کنید اگر به متوپرولول و یا دیگر بتا بلاکرها حساسیت دارید (آتنولول، کارودیلول، لابتالول، نادولول، نبیولول، پروپرانولول، سوتالول، و غیره) و یا هر یک از بیماری های زیر را دارید نباید از این دارو‌ استفاده کنید:

# مشکل جدی قلبی مانند بلوک های قلبی، سندرم سینوس بیمار و یا ضربان قلب کند
# مشکلات شدید گردش خون
# نارسایی شدید قلب (که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید)
# سابقه ی ضربان قلب آهسته که باعث غش شود.

برای اینکه مطمئن شوید که مصرف متورال برای شما بی خطر است، در صورت داشتن آسم، بیماری های مزمن انسدادی ریه، اختلال در تنفس، دیابت، بیماری کبدی، نارسایی احتقانی قلبی، مشکلات مربوط به گردش خون (مانند سندرم رینود)، بیماری های تیروئیدی و فئوکروموسیتوم (تومور غده آدرنال)حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متورال را دقیقا همانگونه که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. تمام دستورالعمل های نسخه ی خود را دنبال کنید. ممکن است گاهی اوقات پزشکتان دوز دارو را تغییر دهد تا مطمئن شود که شما بهترین نتایج را دریافت می کنید. هرگز بیشتر یا کمتر از تجویز متخصص قلب و عروق، مصرف نکنید.

– دارو را هر روز در همان زمان مصرف کنید.
– متورال باید همراه یا بعد از غذا مصرف شود.
– در حین استفاده از متورال اغلب باید فشار خونتان بررسی شود.
– نباید استفاده از متورال را به طور ناگهانی متوقف کنید؛ چرا که وضعیت شما را بدتر می کند.
– اگر برای درمان فشار خون بالا از این دارو استفاده می کنید، حتی زمانی که احساس حال خوب دارید به مصرف آن ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است نیاز باشد تا بقیه ی عمر خود را دارو استفاده کنید.

متوپرولول 50

متوپرولول ۵۰

متوپرولول به عنوان یک قرص در دوزهای استاندارد ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در دسترس است. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را افزایش دهد. برای افرادی که قرص های طولانی مدت Toprol XL مصرف می کنند، میزان مصرف اولیه بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز است.

نصف قرص متورال

این دارو در دوز 50 میلی گرمی در دسترس است و بر اساس شرایط بیمار و توسط پزشک دوز آن تنظیم می شود. مهم ترین عارضه ی دارو کاهش ضربان قلب به زیر 50 است که در این صورت و به خصوص در صورت بروز سرگیجه باید داروی بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است در صورت بروز این علایم حتما با پزشک مشورت کنید. هم چنین قطع دارو نباید به صورت ناگهانی صورت بگیرد و باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود. همچنین در صورت بروز علائم زیر در صورت مصرف دارو، و در صورت تشخیص متخصص نصف متورال تجویز میشود:

 • ضربان قلب
 • فشارخون
 • داروهای مصرفی دیگر
 • نوع بیماری
 • شدت بیماری
 • سایر بیماری های همراه

عوارض متورال در بارداری

علائم بیماری قلبی در بارداریهنوز دقیقا مشخص نیست که متورال می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر؟ اما قطعا برخی از عوارض این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل می شود. توجه کنید که متوپرولول نباید برای افراد زیر ۱۸ سال تجویز شود.

اگر یک دوز قرص متورال فراموش شود چه اتفاقی می افتد؟

به محض اینکه به یاد آوردید، قرص متورال را مصرف کنید. اما اگر تقریبا موقع نوبت بعدی بود، نوبت قبلی را فراموش کنید. برای جبران دوز فراموش شده هرگز مقدار بیشتری مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد متوپرولول چه کنیم؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس بروید.

در هنگام مصرف متوپرولول از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

– متورال ممکن است تفکر یا پاسخدهی شما را مختل کند. پس در رانندگی و یا هر کاری که به هوشیاری نیاز دارد، دقت کنید و یا آن را به تعویق بیاندازید.

– الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از متوپرولول را افزایش دهد.

عوارض جانبی متوپرولول چیست؟

اگر هر گونه نشانه ای از واکنش آلرژیک به متوپرولول دیدید از جمله: کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو دیدید، به اورژانس مراجعه کنید. از جمله عوارض متورال می توان موارد زیر را نام برد:

## ضربان قلب بسیار آهسته
## احساس سرگیجه
## تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع
## احساس سرما در دست و پا
## کابوس و مشکلات خواب
## اسهال
## خارش پوست

اطلاعات دوز مصرفی متورال

۱- دوز معمول متوپرولول برای پیشگیری از آنژین صدری در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۲- دوز معمول متورال برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۳- دوز معمول متوپرولول برای سکته قلبی در بزرگسالان

الف- درمان فوری سکته قلبی با متورال

* تزریق داخل وریدی: ۳ تزریق بولوس از ۵ میلی گرم در فواصل ۲ دقیقه
* خوراکی: در بیمارانی که دوز داخل وریدی کامل (۱۵ میلی گرم) را تحمل کرده اند، قرص متوپرولول، ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت تجویز می شود که باید ۱۵ دقیقه بعد از آخرین تزریق آغاز شود و به مدت ۴۸ ساعت ادامه پیدا کند.
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز.

بیمارانی که به نظر می رسد دوز کامل تزریق را تحمل نکرده اند، باید قرص متوپرولول ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه پس از آخرین دوز داخل وریدی مصرف کنند.

ب- درمان تاخیری سکته قلبی با متورال

* خوراکی: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز

کدام داروها با متورال تداخل دارند؟

اگر از دارو های زیر استفاده می کنید حتما پزشکتان را مطلع سازید:

— پرازوسین
— تربینافین
— داروهای ضد افسردگی ( بوپروپیون، کلومیپرامین، دزیپرامین، دولوکستین، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین)
— داروهای قلب یا فشار خون ( آملودیپین، کلونیدین، دیگوکسین، دیلتیازم، دی پیریدامول، هیدرالازین، متیل دوپا، نیفدیپین، کینیدین، رزرپین، وراپامیل، و غیره)
— داروهای بیماری های روانی ( کلرپرومازین، هالوپریدول فلوفنازین، تیوریدازین )

قرص متورال برای استرس

تحقیقات نشان می دهد که داروهای بتابلوکر می توانند در تخفیف و کنترل برخی از علائم فیزیکی استرس و اضطراب نقش داشته باشند. اگرچه آنها نمی توانند علل واقعی روانشناختی این بیماری را درمان کنند، اما می توانند در کنترل تعریق، سرگیجه، تپش قلب و لرزش صدا و دست ها – که واکنش های معمول به استرس هستند – مفید باشند.

بتا بلوکرها برای کنترل اضطراب اجتماعی و سایر عوامل استرس زای کوتاه مدت نیز کاربرد دارند. برای مثال، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند قبل از سخنرانی در جمع، از یک بتا بلوکر برای کاهش اضطراب و ترس از صحنه مصرف نمایید. با این حال، متوپرولول تارتارات (با نام تجاری لوپرسور)، پروپرانولول (با نام تجاری ایندرال)، آتنولول (با نام تجاری تنورمین) و سایر بتا بلوکرها برای درمان طولانی مدت استفاده نمی شوند.

لازم بذکر است که بتابلوکر ها زمانی که همراه با درمان هایی از جمله روان درمانی، تغییر سبک زندگی و داروهای دیگر تجویز شوند حداکثر کارایی خود را خواهند داشت.

عوارض قطع مصرف متورال

این دارو دارای هشدار جعبه سیاه (بلک باکس) است. هشدار جعبه سیاه جدی ترین هشداری است که سازمان غذا و داروی آمریکا از طریق آن پزشکان و بیماران را از اثرات جانبی خطرناک داروها آگاه می سازد.

مصرف متوپرولول را بصورت ناگهانی قطع نکنید. چرا که ممکن است دچار درد قفسه سینه، افزایش ناگهانی فشار خون یا حتی حمله قلبی شوید. اگر می خواهید مصرف این دارو را متوقف کنید، ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید. دوز مصرفی داروی شما باید تدریجا و زیر نظر پزشک معالجتان کاسته شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (215 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر saba جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختری هستم۲۳ساله حدود سه سال هست قفسه سینه ام سمت چپ دردشدیدی داره فرق نمیکنه تو چه حالتی باشم استراحت یاموقع کار کردن یا از پله بالا اومدن ولی وقتی درد میگیره نفس کشیدن سخت میشه برام پشت کتفم و دست چپم هم بی حس میشه و ضربان قلبم به شدت زیاد میشه پیش دکتر رفتم برام متورال نوشتن وگفتن افتادگی دریچه میترال احتمالا هست دوباره پیش دکتر دیگه رفتم ایشون بهم پرو پرانول دادن و گفتن از استرسه زیاده.ولی هنوز درد دارم و گاهی تو خواب این درد میاد سراغم و ازخواب بلند میشم و پروپرانول میخورم و نیم ساعت بعد آروم میشم گاهی درد طول میکشه گاهی درحد دوسه دقیقه است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ،اگه شدت استرس زیاده لازمه دارو برای استرس استفاده کنین.
 • تصویر کاربر مهدیلو جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  باسلام خانوم ۳۴ساله ای هستم تنگی ونارسایی دریچه میترال دارم ویه نوزاد ۸ ماهه شیرخوار ایا روزه گرفتن برای من مشکلی نداره؟واینکه به جای قرص متو هگزال چه قرصی جایگزین میکنید چون دیگه پیدا نمیشه عکس اخرین اکو رو براتون میفرستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، ببخشید با تلخی جواب دادم روزه گرفتن مشکل داره و میتونین قرص متورال نصف هر ۱۲ ساعت رو جایگزین کنین.
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد
  آقاي دكتر من حدودا يك سال پيش ٣ رگ قلبم رو stent گذاشتم و ماه گذشته كه براي ويزيت خدمت شما آمدم با نوار قلب و اكو فرموديد خود قلب در اثر سكته آسيب بسيار كم و قابل ترميمي ديده است . چند روزي است احساس خارش پوست صورت و بدن و احساس كشيدگي پوست و فشار در ناحيه سينه ميكنم اما درد و نفس تنگي ندارم . آيا ممكن است از عوارض داروها باشد يا بايد پيگيري شود ؟ با تشكر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به نظر نمیرسد ولی اگه علایمتون بهتر نشد و یا تشدید شد به پرشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مريم چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد .من فشارم تاظهر روي يازده اما شبها رري چهارده و نيم ايت مشكل يا بيماري بحساب مياد يا نه ،،ممنون
  1. تصویر کاربر مريم چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   i
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام فشار خونتون در طی روز رو ثبت کنید درصورتی که بالای ۱۴۰ باشه باید داروی ضد فشار خون شروع شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محبی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام مدتی هست که مادرم شب ها از شدت تپش قلب از خواب بیدار میشود و قرص آملودیپین و پراپرانول ۱۰ مصرف می کرد و فشار خون بالایی دارد و با مراجعه به دکتر قرص منو رال۵۰ ولوزامیکس و آسپرین تجویز کرد اما شب ها باز هم یک ساعت بعد از خواب با تپش قلب از خواب بیدار می شود.به نظر شما علت چیست و باز هم باید قرص هایش را تغییر دهد؟
  در ضمن بعد از اکو دکتر تشخیص رماتیسم قلبی دادند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام فعلا جای متورال کنکور ۲/۵ صبح و شب استفاده نمایند

 • تصویر کاربر اميري جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام،بنده حدود ٤ روز پيش ناگهان دچار سبكي سر تپش قلب بالا و بي حسي دست و پاي چپ شدم،قبلش تنگي نفس داشتم كه اسپري ونتالكس استفاده كردم،با مراجعه به پزشك نصف قرص متورال و به خاطر سوزش سينه قرص پنتوپرازول تجويز كردن دو روز هست كه استفاده ميكنم،امروز بعد از يه مقدار تحرك باز هم حالت درد قفسه سينه و قلب بهمراه كندي در تپش و مور مور شدن و بي حسي دست چپ شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام من یک چهارم قرص متورال صبح بعد از صبحانه مصرف میکنم فشارم ۱۴ میشد و نبضم تا ۹۰ میرفت الان نبضم امده ۶۵ تا ۷۵ تپش هم بعضی روزها دارم ولی خیلی بهتر شدم رفتم بیمارستان قلب البته مجددا ۲ فرودین یک قرص کلرکساید ۵ روزی یکی اضافه کردن خوب خیلی بهترم ولی یک ماه سرفه دارم وپایین گلو ابتدای سینم در اینه احساس دو رگ ورم کرده باشه مشاهد میکنم آیا مشکل سرفه و ورم بالای سینه عوارض دارو نیست سپاس از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ماه گذشته ناگهان دچار تنگی نفس و تپش قلب شدم دکتر رفتم اکو انجام دادن گفتم پرولاپس هستش خیلی خفیف متوپرولول دادن با خوردنش حالم بد میشد به دکتر دیگه ای مراجعه کردم گفتن مشکلی نیست اصلا پرولاپس نیست نمیدونم چیکار کنم گاهی تپش قلب میگیرم از نبض گردنم متوجه میشم که ضربانم بالا و پایین میشه البته همیشه اینطوری نیست فکر کنم استرس که میگیرم اینطوری میشم یا بهش فکر میکنم عکس دو تا از اکو رو براتون پیوست میکنم که ببینید و بهم بگید که قلبم مشکل داره یا نه ممنون . نوار قلب هم گرفتن گفتن مشکلی نیست ولی من نگرانم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  من یک stent در رگ LCX دارم و فشارم معمولاً حدود 11 الی 12 هست، حدود 2 ماه پیش دکتر قلب به من گفت روزی دو بار و هربار نصف قرص متورال 50 را بخورم علیرغم این که گفته بودم معمولاً فشار من پائینه، ولی دکتر گفت خواص دیگری هم دارد. من چون مشکلی نداشتم نخوردم ولی روز 29اسفند شاید به خاطر کار زیاد و احتمالا خوردن زنجبیل، فشارم حدود 13/5 شده بود و برای 2 روز هر 12 ساعت نصف یک متورال50 را خوردم، بعد از آن چون فشارم پائین آمده (حدود 11)، روزی یکبار و حدوداً یک سوم قرص را می خورم. این روزها احساس میکنم دست و پام خیلی سرد میشه و احساس خوبی ندارم. به طور مشخص سوالم این است که آیا می توانم قرص را کاملاً قطع کنم (فشارم حدود 11/5 است)؟ با سپاس بیکران - کرمی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر شهاب دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام من‌ده‌ ماه پیش پس از ترک‌گل و‌الکل به علت تپش قلب به دکتر متخصص مراجعه کردم نوار قلبی و‌اکوم‌خوب بود‌ و دکتر گفت استرس و فشار ۱۳/۹دارم.بوسپیرون شب یکعدد‌ و‌متورال نصف صبح‌نصف شب و‌ویتامین ب۱ یکعدد صبح تجویز کرد‌ و دیگه‌تپش نداشتم‌‌اسفند هم گفت فشارم ۱۱/۸هر دوماه میرم و‌همونارو‌مینویسه ۲۸ سالمه ولی جدیدا کهیر میزنم و هنگام خواب لرزش ویبره مانند دارم بخاطر کرونا نمیخوام‌ از خونه خارج شم به نظرتون‌عوارض دارو هاست میتونم قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر