دکتر محمد حسین نجفی

متوپرولول یا متورال چیست؟

متورال یک بتا بلاکر است که بر روی قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و  پایین آوردن فشار خون بالا استفاده می شود. هم‌چنین برای درمان یا پیشگیری از حمله ی قلبی نیز کاربرد دارد.

متورال ۵۰

قرص متورال ۵۰ برای کاهش فشار خون بالا و تسکین درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب استفاده می شود. همچنین برای درمان سایر عوارض مرتبط با قلب و عروق خونی نیز مصرف می گردد.

نکات لازم قبل از مصرف متورال

دقت کنید اگر به متوپرولول و یا دیگر بتا بلاکرها حساسیت دارید (آتنولول، کارودیلول، لابتالول، نادولول، نبیولول، پروپرانولول، سوتالول، و غیره) و یا هر یک از بیماری های زیر را دارید نباید از این دارو‌ استفاده کنید:

# مشکل جدی قلبی مانند بلوک های قلبی، سندرم سینوس بیمار و یا ضربان قلب کند
# مشکلات شدید گردش خون
# نارسایی شدید قلب (که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید)
# سابقه ی ضربان قلب آهسته که باعث غش شود.

برای اینکه مطمئن شوید که مصرف متورال برای شما بی خطر است، در صورت داشتن آسم، بیماری های مزمن انسدادی ریه، اختلال در تنفس، دیابت، بیماری کبدی، نارسایی احتقانی قلبی، مشکلات مربوط به گردش خون (مانند سندرم رینود)، بیماری های تیروئیدی و فئوکروموسیتوم (تومور غده آدرنال)حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متورال را دقیقا همانگونه که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. تمام دستورالعمل های نسخه ی خود را دنبال کنید. ممکن است گاهی اوقات پزشکتان دوز دارو را تغییر دهد تا مطمئن شود که شما بهترین نتایج را دریافت می کنید. هرگز بیشتر یا کمتر از تجویز متخصص قلب و عروق، مصرف نکنید.

– دارو را هر روز در همان زمان مصرف کنید.
– متورال باید همراه یا بعد از غذا مصرف شود.
– در حین استفاده از متورال اغلب باید فشار خونتان بررسی شود.
– نباید استفاده از متورال را به طور ناگهانی متوقف کنید؛ چرا که وضعیت شما را بدتر می کند.
– اگر برای درمان فشار خون بالا از این دارو استفاده می کنید، حتی زمانی که احساس حال خوب دارید به مصرف آن ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است نیاز باشد تا بقیه ی عمر خود را دارو استفاده کنید.

متوپرولول 50

متوپرولول ۵۰

متوپرولول به عنوان یک قرص در دوزهای استاندارد ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در دسترس است. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را افزایش دهد. برای افرادی که قرص های طولانی مدت Toprol XL مصرف می کنند، میزان مصرف اولیه بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز است.

نصف قرص متورال

این دارو در دوز 50 میلی گرمی در دسترس است و بر اساس شرایط بیمار و توسط پزشک دوز آن تنظیم می شود. مهم ترین عارضه ی دارو کاهش ضربان قلب به زیر 50 است که در این صورت و به خصوص در صورت بروز سرگیجه باید داروی بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است در صورت بروز این علایم حتما با پزشک مشورت کنید. هم چنین قطع دارو نباید به صورت ناگهانی صورت بگیرد و باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود. همچنین در صورت بروز علائم زیر در صورت مصرف دارو، و در صورت تشخیص متخصص نصف متورال تجویز میشود:

 • ضربان قلب
 • فشارخون
 • داروهای مصرفی دیگر
 • نوع بیماری
 • شدت بیماری
 • سایر بیماری های همراه

عوارض متورال در بارداری

علائم بیماری قلبی در بارداریهنوز دقیقا مشخص نیست که متورال می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر؟ اما قطعا برخی از عوارض این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل می شود. توجه کنید که متوپرولول نباید برای افراد زیر ۱۸ سال تجویز شود.

اگر یک دوز قرص متورال فراموش شود چه اتفاقی می افتد؟

به محض اینکه به یاد آوردید، قرص متورال را مصرف کنید. اما اگر تقریبا موقع نوبت بعدی بود، نوبت قبلی را فراموش کنید. برای جبران دوز فراموش شده هرگز مقدار بیشتری مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد متوپرولول چه کنیم؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس بروید.

در هنگام مصرف متوپرولول از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

– متورال ممکن است تفکر یا پاسخدهی شما را مختل کند. پس در رانندگی و یا هر کاری که به هوشیاری نیاز دارد، دقت کنید و یا آن را به تعویق بیاندازید.

– الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از متوپرولول را افزایش دهد.

عوارض جانبی متوپرولول چیست؟

اگر هر گونه نشانه ای از واکنش آلرژیک به متوپرولول دیدید از جمله: کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو دیدید، به اورژانس مراجعه کنید. از جمله عوارض متورال می توان موارد زیر را نام برد:

## ضربان قلب بسیار آهسته
## احساس سرگیجه
## تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع
## احساس سرما در دست و پا
## کابوس و مشکلات خواب
## اسهال
## خارش پوست

اطلاعات دوز مصرفی متورال

۱- دوز معمول متوپرولول برای پیشگیری از آنژین صدری در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۲- دوز معمول متورال برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۳- دوز معمول متوپرولول برای سکته قلبی در بزرگسالان

الف- درمان فوری سکته قلبی با متورال

* تزریق داخل وریدی: ۳ تزریق بولوس از ۵ میلی گرم در فواصل ۲ دقیقه
* خوراکی: در بیمارانی که دوز داخل وریدی کامل (۱۵ میلی گرم) را تحمل کرده اند، قرص متوپرولول، ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت تجویز می شود که باید ۱۵ دقیقه بعد از آخرین تزریق آغاز شود و به مدت ۴۸ ساعت ادامه پیدا کند.
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز.

بیمارانی که به نظر می رسد دوز کامل تزریق را تحمل نکرده اند، باید قرص متوپرولول ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه پس از آخرین دوز داخل وریدی مصرف کنند.

ب- درمان تاخیری سکته قلبی با متورال

* خوراکی: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز

کدام داروها با متورال تداخل دارند؟

اگر از دارو های زیر استفاده می کنید حتما پزشکتان را مطلع سازید:

— پرازوسین
— تربینافین
— داروهای ضد افسردگی ( بوپروپیون، کلومیپرامین، دزیپرامین، دولوکستین، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین)
— داروهای قلب یا فشار خون ( آملودیپین، کلونیدین، دیگوکسین، دیلتیازم، دی پیریدامول، هیدرالازین، متیل دوپا، نیفدیپین، کینیدین، رزرپین، وراپامیل، و غیره)
— داروهای بیماری های روانی ( کلرپرومازین، هالوپریدول فلوفنازین، تیوریدازین )

قرص متورال برای استرس

تحقیقات نشان می دهد که داروهای بتابلوکر می توانند در تخفیف و کنترل برخی از علائم فیزیکی استرس و اضطراب نقش داشته باشند. اگرچه آنها نمی توانند علل واقعی روانشناختی این بیماری را درمان کنند، اما می توانند در کنترل تعریق، سرگیجه، تپش قلب و لرزش صدا و دست ها – که واکنش های معمول به استرس هستند – مفید باشند.

بتا بلوکرها برای کنترل اضطراب اجتماعی و سایر عوامل استرس زای کوتاه مدت نیز کاربرد دارند. برای مثال، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند قبل از سخنرانی در جمع، از یک بتا بلوکر برای کاهش اضطراب و ترس از صحنه مصرف نمایید. با این حال، متوپرولول تارتارات (با نام تجاری لوپرسور)، پروپرانولول (با نام تجاری ایندرال)، آتنولول (با نام تجاری تنورمین) و سایر بتا بلوکرها برای درمان طولانی مدت استفاده نمی شوند.

لازم بذکر است که بتابلوکر ها زمانی که همراه با درمان هایی از جمله روان درمانی، تغییر سبک زندگی و داروهای دیگر تجویز شوند حداکثر کارایی خود را خواهند داشت.

عوارض قطع مصرف متورال

این دارو دارای هشدار جعبه سیاه (بلک باکس) است. هشدار جعبه سیاه جدی ترین هشداری است که سازمان غذا و داروی آمریکا از طریق آن پزشکان و بیماران را از اثرات جانبی خطرناک داروها آگاه می سازد.

مصرف متوپرولول را بصورت ناگهانی قطع نکنید. چرا که ممکن است دچار درد قفسه سینه، افزایش ناگهانی فشار خون یا حتی حمله قلبی شوید. اگر می خواهید مصرف این دارو را متوقف کنید، ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید. دوز مصرفی داروی شما باید تدریجا و زیر نظر پزشک معالجتان کاسته شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (232 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیان پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام
  برای پدرم سوال میکنم
  صربان بالا ۱۳۸ دارد فشارش متوسط هست ۱۱/۶
  اورژانس رجایی متورال ۵۰ معرفی کردن اما بی تاثیر بود قرص دیگری معرفی کردن به اسم بیسوپرولول ساند ۵
  ۱۰ سال پیش انژیو کردن ۲ تا فنر
  پارسال هم ۲ تا مویرگ سوزوندن تو بیمارستان رجایی پیش دکتر علیزاده
  اصطلاحا خودشون میگن شوک
  الان راهنمایی میکنید چه کاری باید انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام احتمالا سوزاندن ناموفق بوده . همون بسزوپرولول ادامه پيدا بكنه
 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  علت درد قفسه سینه در طرف چپ وگرگرفتگی
  سینه و پشت وسردرد من چیست؟ چند بار پزشک متخصص قلب رفتم قرص متورال برام نوشتند متاسفانه با خوردن قرص درد شدید معده دارم ۳۸ساله هستم وسابقه آلرژی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام علل بسیار متفاوته از نشکلانثت قلب و ریه و عضللت و استخوان و معده، تست ورزش شما رو ببینم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام.آقاى دكتر محمد حسين نجفى با عرض تبريك سالروز عيد غدير خم و آرزوى سلامتى بنده ٦٣ ساله و كمى تپش قلب هراز چند روز داشتم و بعداز معاينه طبق إظهار نظر پزشك بعلت تند ى ضربان هر روز نصف قرص متاهگزال و بعد متازيرو ٤٧/٥ را بعداز صبحانه مصرف مى نمودم بعد از شش ماه الان شهرستان هستم و ضربان قلب من معمولأ ٧٠ الى ٧٥ و تپش موردى قلب هم متوقف شده است آيا قطع بمرور اين دارو بصورت هر يك روز درميان و بعد هر دوروز و .....بلامانع مى باشد از اينكه نظر حضرتعالى را خواهم داشت ممنون و متشكر هستم .خدانگهدارتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله قطع تدریجی بلامانع است
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   با سلام و عرض تشكر از پاسخ مختصر و مفيدتان .حتمأ بازهم از دستورات مشورتى حضرتعالى كمال بهره را خواهم نمود .باتشكر .
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلامت باشین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نینا شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر.من ضربان قلبم بالاست و دکتر تشخیص دادن که افتادگی دریچه قلب و مشکل متابولیسم دارم از اینرو یک عددقرص متورال 47.5 (نصف صبح نصف شب)ونصف لوزارتان 25 شبها مصرف میکنم.اما الان احساس افت فشار خون دارم.فشارم 8 روی شش بود صبح الان بعد از مصرف نمک و اب و....فشارم قدری بالااومد.نمیدونم باید با این افت فشار داروهامو ادامه بدم یا اینکه دوزشون باید تغییر کنه.ممنون میشم پاسخ بدی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام میزان دارو رو کاهش بدین تکر بازم فشار پاییین بود به پوپرانولول تغییرش بدین
 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت
  مادرم ۷۵ ساله ۹ ماه پیش مراجعه به متخصص قلب کردن فشارشون ۱۶ بود یه کم استرس هم داشتن البته براش متورال ۵۰ یک چهارم صبح و شب و آملودیپین نصف قرص تجویز و اکو هم کردن نارسایی تریکوسپید متوسط و خروجی قلب ۵۰ درصد بود ولی اخیرا داروها را قطع کردن فشار هم یازده هست آیا لازمه ادامه بدیم داروها رو و اینکه در مورد نارسایی تریکوسپید نظرتون چی هست؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نارسايي تربكاسپيد مهم نيست ولي قطع داروها درست نيست
 • تصویر کاربر محمدشاهی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  ایابیتورول یا متوپرولول همان متورال است مشکلی برای بیمارایجاد نمیکن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله متورال همون متوپرولول هست
 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت
  ١٠ سال پيش يك استنت در يكي از رگهاي قلب جايگزين و ٥ سال پيش نيز يكً استنت در رگ مركزي كليه چپ و داروهاي ذيل از طرف پزشك تجويز گرديد
  ١- كاپتوپريل ٥٠ دو عدد يكي شب يكي صبح
  ٢- كاردويلول ٦/٢٥ يك عدد ساعت ١٠ صبح
  ٣- متورال ٥٠ نصف شب نصف صبح
  ٤- املوديپين يك عدد بعد از ظهر
  ٥- آ اس آ ٨٠ يكي شب
  ٦- آتروواستاتين ٢٠ شبي يك عدد
  با توجه به اينكه داروهاي فوق شامل بلوكرهاي آلفا و بتا و كانال كلسيم و مهار كننده ACE ميباشند مشكلي پيش نمي آورد ؟
  ضمنا چند روز است عليرغم مصرف داروها به موقع فشارم نيز از ١٥ فراتر ميرود ( قبلا حداكثر به ١٤ ميرسيد )
  آيا داروي ديگري وجود دارد كه فشارم را بيشتر بكاهد
  با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مصرف کارودیلول به همراه متورال اشتباه بزرگی است. از نظر من بهتر است کاپتوپریل به پاروی جدیدتر مانند لوزارتان اچ نغییر یابد تا کنترل فشار راحت تر صورت گیرد
 • تصویر کاربر تینا سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  با عرض سلام، خانمی هستم 55 ساله بدون هیچ بیماری. حدود دو ماه پیش یک سرماخوردگی خفیف داشتم که خیلی زود خوب شد بعد از اون سرفه های خشک دارم که با هیچ دارویی خوب نمیشه و الان دو هفته است که دچار آریتمی قلب هم شدم که البته نمیدونم به سرفه ها ربط داره یا نه. میخواستم بپرسم میتونم برای اریتمی از متورال استفاده کنم. با تشکر از جوابی که خواهید داد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام متورال برای آریتمی داروی خوبیه ولی قبل از استفاده از اون باید یه نوار قلب بگیرین تا نوع آریتمی مشخص بشه.
 • تصویر کاربر saba جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختری هستم۲۳ساله حدود سه سال هست قفسه سینه ام سمت چپ دردشدیدی داره فرق نمیکنه تو چه حالتی باشم استراحت یاموقع کار کردن یا از پله بالا اومدن ولی وقتی درد میگیره نفس کشیدن سخت میشه برام پشت کتفم و دست چپم هم بی حس میشه و ضربان قلبم به شدت زیاد میشه پیش دکتر رفتم برام متورال نوشتن وگفتن افتادگی دریچه میترال احتمالا هست دوباره پیش دکتر دیگه رفتم ایشون بهم پرو پرانول دادن و گفتن از استرسه زیاده.ولی هنوز درد دارم و گاهی تو خواب این درد میاد سراغم و ازخواب بلند میشم و پروپرانول میخورم و نیم ساعت بعد آروم میشم گاهی درد طول میکشه گاهی درحد دوسه دقیقه است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ،اگه شدت استرس زیاده لازمه دارو برای استرس استفاده کنین.
 • تصویر کاربر مهدیلو جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  باسلام خانوم ۳۴ساله ای هستم تنگی ونارسایی دریچه میترال دارم ویه نوزاد ۸ ماهه شیرخوار ایا روزه گرفتن برای من مشکلی نداره؟واینکه به جای قرص متو هگزال چه قرصی جایگزین میکنید چون دیگه پیدا نمیشه عکس اخرین اکو رو براتون میفرستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، ببخشید با تلخی جواب دادم روزه گرفتن مشکل داره و میتونین قرص متورال نصف هر ۱۲ ساعت رو جایگزین کنین.
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر