دکتر محمد حسین نجفی

متوپرولول یا متورال چیست؟

متورال یک بتا بلاکر است که بر روی قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا استفاده می شود. هم‌چنین برای درمان یا پیشگیری از حمله ی قلبی نیز کاربرد دارد.

متورال ۵۰

قرص متورال ۵۰ برای کاهش فشار خون بالا و تسکین درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب استفاده می شود. همچنین برای درمان سایر عوارض مرتبط با قلب و عروق خونی نیز مصرف می گردد.

نکات لازم قبل از مصرف متورال

دقت کنید اگر به متوپرولول و یا دیگر بتا بلاکرها حساسیت دارید (آتنولول، کارودیلول، لابتالول، نادولول، نبیولول، پروپرانولول، سوتالول، و غیره) و یا هر یک از بیماری های زیر را دارید نباید از این دارو‌ استفاده کنید:

# مشکل جدی قلبی مانند بلوک های قلبی، سندرم سینوس بیمار و یا ضربان قلب کند
# مشکلات شدید گردش خون
# نارسایی شدید قلب (که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید)
# سابقه ی ضربان قلب آهسته که باعث غش شود.

برای اینکه مطمئن شوید که مصرف متورال برای شما بی خطر است، در صورت داشتن آسم، بیماری های مزمن انسدادی ریه، اختلال در تنفس، دیابت، بیماری کبدی، نارسایی احتقانی قلبی، مشکلات مربوط به گردش خون (مانند سندرم رینود)، بیماری های تیروئیدی و فئوکروموسیتوم (تومور غده آدرنال)حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متورال را دقیقا همانگونه که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. تمام دستورالعمل های نسخه ی خود را دنبال کنید. ممکن است گاهی اوقات پزشکتان دوز دارو را تغییر دهد تا مطمئن شود که شما بهترین نتایج را دریافت می کنید. هرگز بیشتر یا کمتر از تجویز متخصص قلب و عروق، مصرف نکنید.

– دارو را هر روز در همان زمان مصرف کنید.
– متورال باید همراه یا بعد از غذا مصرف شود.
– در حین استفاده از متورال اغلب باید فشار خونتان بررسی شود.
– نباید استفاده از متورال را به طور ناگهانی متوقف کنید؛ چرا که وضعیت شما را بدتر می کند.
– اگر برای درمان فشار خون بالا از این دارو استفاده می کنید، حتی زمانی که احساس حال خوب دارید به مصرف آن ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است نیاز باشد تا بقیه ی عمر خود را دارو استفاده کنید.

متوپرولول 50

متوپرولول ۵۰

متوپرولول به عنوان یک قرص در دوزهای استاندارد ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در دسترس است. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را افزایش دهد. برای افرادی که قرص های طولانی مدت Toprol XL مصرف می کنند، میزان مصرف اولیه بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز است.

نصف قرص متورال

این دارو در دوز 50 میلی گرمی در دسترس است و بر اساس شرایط بیمار و توسط پزشک دوز آن تنظیم می شود. مهم ترین عارضه ی دارو کاهش ضربان قلب به زیر 50 است که در این صورت و به خصوص در صورت بروز سرگیجه باید داروی بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است در صورت بروز این علایم حتما با پزشک مشورت کنید. هم چنین قطع دارو نباید به صورت ناگهانی صورت بگیرد و باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود. همچنین در صورت بروز علائم زیر در صورت مصرف دارو، و در صورت تشخیص متخصص نصف متورال تجویز میشود:

 • ضربان قلب
 • فشارخون
 • داروهای مصرفی دیگر
 • نوع بیماری
 • شدت بیماری
 • سایر بیماری های همراه

عوارض متورال در بارداری

علائم بیماری قلبی در بارداریهنوز دقیقا مشخص نیست که متورال می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر؟ اما قطعا برخی از عوارض این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل می شود. توجه کنید که متوپرولول نباید برای افراد زیر ۱۸ سال تجویز شود.

اگر یک دوز قرص متورال فراموش شود چه اتفاقی می افتد؟

به محض اینکه به یاد آوردید، قرص متورال را مصرف کنید. اما اگر تقریبا موقع نوبت بعدی بود، نوبت قبلی را فراموش کنید. برای جبران دوز فراموش شده هرگز مقدار بیشتری مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد متوپرولول چه کنیم؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس بروید.

در هنگام مصرف متوپرولول از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

– متورال ممکن است تفکر یا پاسخدهی شما را مختل کند. پس در رانندگی و یا هر کاری که به هوشیاری نیاز دارد، دقت کنید و یا آن را به تعویق بیاندازید.

– الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از متوپرولول را افزایش دهد.

عوارض جانبی متوپرولول چیست؟

اگر هر گونه نشانه ای از واکنش آلرژیک به متوپرولول دیدید از جمله: کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو دیدید، به اورژانس مراجعه کنید. از جمله عوارض متورال می توان موارد زیر را نام برد:

## ضربان قلب بسیار آهسته
## احساس سرگیجه
## تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع
## احساس سرما در دست و پا
## کابوس و مشکلات خواب
## اسهال
## خارش پوست

اطلاعات دوز مصرفی متورال

۱- دوز معمول متوپرولول برای پیشگیری از آنژین صدری در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۲- دوز معمول متورال برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۳- دوز معمول متوپرولول برای سکته قلبی در بزرگسالان

الف- درمان فوری سکته قلبی با متورال

* تزریق داخل وریدی: ۳ تزریق بولوس از ۵ میلی گرم در فواصل ۲ دقیقه
* خوراکی: در بیمارانی که دوز داخل وریدی کامل (۱۵ میلی گرم) را تحمل کرده اند، قرص متوپرولول، ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت تجویز می شود که باید ۱۵ دقیقه بعد از آخرین تزریق آغاز شود و به مدت ۴۸ ساعت ادامه پیدا کند.
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز.

بیمارانی که به نظر می رسد دوز کامل تزریق را تحمل نکرده اند، باید قرص متوپرولول ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه پس از آخرین دوز داخل وریدی مصرف کنند.

ب- درمان تاخیری سکته قلبی با متورال

* خوراکی: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز

کدام داروها با متورال تداخل دارند؟

اگر از دارو های زیر استفاده می کنید حتما پزشکتان را مطلع سازید:

— پرازوسین
— تربینافین
— داروهای ضد افسردگی ( بوپروپیون، کلومیپرامین، دزیپرامین، دولوکستین، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین)
— داروهای قلب یا فشار خون ( آملودیپین، کلونیدین، دیگوکسین، دیلتیازم، دی پیریدامول، هیدرالازین، متیل دوپا، نیفدیپین، کینیدین، رزرپین، وراپامیل، و غیره)
— داروهای بیماری های روانی ( کلرپرومازین، هالوپریدول فلوفنازین، تیوریدازین )

قرص متورال برای استرس

تحقیقات نشان می دهد که داروهای بتابلوکر می توانند در تخفیف و کنترل برخی از علائم فیزیکی استرس و اضطراب نقش داشته باشند. اگرچه آنها نمی توانند علل واقعی روانشناختی این بیماری را درمان کنند، اما می توانند در کنترل تعریق، سرگیجه، تپش قلب و لرزش صدا و دست ها – که واکنش های معمول به استرس هستند – مفید باشند.

بتا بلوکرها برای کنترل اضطراب اجتماعی و سایر عوامل استرس زای کوتاه مدت نیز کاربرد دارند. برای مثال، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند قبل از سخنرانی در جمع، از یک بتا بلوکر برای کاهش اضطراب و ترس از صحنه مصرف نمایید. با این حال، متوپرولول تارتارات (با نام تجاری لوپرسور)، پروپرانولول (با نام تجاری ایندرال)، آتنولول (با نام تجاری تنورمین) و سایر بتا بلوکرها برای درمان طولانی مدت استفاده نمی شوند.

لازم بذکر است که بتابلوکر ها زمانی که همراه با درمان هایی از جمله روان درمانی، تغییر سبک زندگی و داروهای دیگر تجویز شوند حداکثر کارایی خود را خواهند داشت.

عوارض قطع مصرف متورال

این دارو دارای هشدار جعبه سیاه (بلک باکس) است. هشدار جعبه سیاه جدی ترین هشداری است که سازمان غذا و داروی آمریکا از طریق آن پزشکان و بیماران را از اثرات جانبی خطرناک داروها آگاه می سازد.

مصرف متوپرولول را بصورت ناگهانی قطع نکنید. چرا که ممکن است دچار درد قفسه سینه، افزایش ناگهانی فشار خون یا حتی حمله قلبی شوید. اگر می خواهید مصرف این دارو را متوقف کنید، ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید. دوز مصرفی داروی شما باید تدریجا و زیر نظر پزشک معالجتان کاسته شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (215 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پروین شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  با سلام
  وقت به خیر
  آقای دکتر من حدود یک ماه و بیست روزه که قرص متوپرولول ۲۵ صبح و ۲۵ شب به علت فشار در قفسه سینه مصرف می کنم. حدود ۱۵ سال هم قرص لوزارتان ۵۰ صبح و ۵۰ شب به علت فشار خون بالا مصرف می کنم.
  از شروع مصرف متوپرولول با خشکی شدید دهان بخصوص شب ها، تورم گلو و مشکل در خواب روبرو شده ام. خواستم از محضرتون بپرسم که می تونم این قرص رو شب ها مصرف نکنم و آیا در کل جایگزین دارویی دیگه ای برای این قرص متوپرولول وجود داره که این عوارض رو برام نداشته باشه؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بله می شود فعلن قطعش کنید اگر فشارهایتان خوب بود اصلن نیازی به مصرفش نیست
 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  من چندسالی ست به دستور متخصص روزی ۱ قرص متورال ۵۰ و ۲ قرص لوزار۲۵ مصرف میکنم، الان درجایی هستم که دسترسی به متورال ۵۰ ندارم، امکان جایگزینی با پروپرانولول ۱۰ یا اتونولول ۱۰۰ هست برای مدت کوتاهی تا دوباره متورال در دسترسم قرار بگیرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   پرانول بهتر است جایگزین کنید
 • تصویر کاربر ماهان شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استادبزرگوارجناب دکتر نجفی عزیز
  من 3 سال قبل 3 رگ بسته داشتم که استنت گذاشتند 8 ماه است متوهگزال47/5نیست هفته ای 3عددآنژیپول مصرف میکنم داروهای متوپرولول تارتارات 50 از ترکیه گرفتم
  میتوانم بجای متوهگزال 47/5مصرف کنم؟ و دیابت نوع 2 با قند190 هم دارم چند روزیست در ناحیه چپ سینه گهگاهی احساس درد خفیف میکنم تشکر از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   بله مشکلی نیست استفاده کنید متوپرولول تارتارات را نصف صبح و نصف شب برای درد سینه هم احتمالن مورد خاصی نیست ولی یک نوارقلب محض اطمینان بگیرید
 • تصویر کاربر نادری پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام سوال من اینکه اگر کسی داروی متورال 50 مصرف کنه روزی یک عدد برای کنترل فشار خون تجویز شده میتونه جراحی بینی انجام بده ?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر ضربان و قلبش کنترل باشد یعنی خیلی بالا یا خیلی پایین نباشد منعی ندارد
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  با سلام
  احتراما من روزی دوبار صبح و شب سه چهارم قرص می خورم اشتباها امروز دوبرابر خوردم متورال ۵۰ بسیار نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   خطر خاصی یک دوز ندارد دارو بعد 24 ساعت کاملن از بدنتان دفع می شود
 • تصویر کاربر رفیعی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام من حدوددوساله ازقرص لوزارتان متورال کلردیاز5ولوتیروکسین استفاده میکنم میخواهم بدانم اگرقرص ویتامین cاستامینوفن یا سرماخوردگی بخورم تداخل دارویی دارد یانه قبلاازشما کمال تشکررادارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   خیر هیچ مشکلی ندارد استفاده کنید
 • تصویر کاربر آسیه پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روزتون بخیر بنده یکبار دیگه هم خدمتتون سوال پرسیدم و این بار دوم است بنده حدودا چهار ماه پیش دچار حملات پانیک شدم که از سردرد شروع میشد با تپش قلب و تقریبا شل شدن دستو پاو لرزش و بخاطر این حملات همش اورژانس بیمارستان مراجعه میکردم و داروهای مختلف مصرف میکردم از جمله متوهگزال 47/5 لوزارتان 25 و چند داروی اعصاب بهرحال بازم حملات ادامه داشت تا اینکه در بیمارستان بستری شدم که با انجام اکو و آزمایشات گفتن ساختار قلبت مشکلی نداره دکتر ناگفته نماند بنده چربی خون 223 و کبد گرید 2 بود بعد از بیمارستان دکتر متورال 50 تجویز کردن روزی دوبار ولی دکتر شبها نفس تنگی میگرفتم و همش درد قفسه سینه داشتم با مصرف دو عدد بعد قرص آلپرازولام و سیتا لوپرام استفاده میکردم بنده قرص متورال را به یک عدد در روز کاهش دادم در خونه فشارو با دستگاه میگرفتم معولا 10 رو 6 11 رو 7 و 12 رو هشت نشون میداد ولی برای چک رفتم نزد همکارتون تو مطب 16 رو 10 شد که ایشون لوزارتان روزی دو عدد با نصف متورال در صبح تجویز کردن دکتر الان بعد 10 روز از استفاده از لوزارتان سردرد شدید در ناحیه گیجگاه میگیرم میخواستم بدانم علت چیست و اینکه بنده میتونم از سیاده دانه استفاده کنم و دمنوش اسطوخودوس و اینکه دکتر بعد مصرف غذا سردرد میشم با تشکر از وقتی که برام میزارین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ممکن است علت این سردرد افت فشارخون باشد، تا بحال هولتر فشار بسته اید؟
 • تصویر کاربر شبنم سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من تقریبا ۳ سال هست که فشار خون دارم و دکتر قرص پالسلرتلن یک عدد صبح و قرص متورال ۵۰ که نصف صبح و نصف شب تجویز کردن تا ۴ ماه پیش که بجای متورال دیلتیازم تجویز مردن نصف صبح نصف شب ولی دوزشو یادم نیست چون تموم شده. الان متورال استفاده کنم بهتره یا دیلتیازم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر با دیلتیازم فشارهایتان زیر 14 بوده همان را ادامه دهید
 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . من چند بار خدمت شما مزاحم شدم .آقای دکتر من به خاطر فشار خون بالا و تپش قلب متورال ۴۷.۵ مصرف میکردم که در ویزیت آخرم دکتر فرمودند که متورال ۴۷ رو نصف کنم مصرف کنم . حالا سوالم اینه که من میتونم به جای نصف کردن متورال ۴۷ از قرص کامل متورال ۲۳.۷۵ استفاده کنم ایا مشکلی پیش نمیاد ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله به راحتي ميشه اين كار رو انجام داد
 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . آقای دکتر من از هشت ماه پیش به خاطر حملات پانیک قرص های متورال رهش و آسنترا و زاناکس و آملوپرس مصرف میکردم که به مرور با بهبودی دکتر قرصها رو کم میکرد که آخر سری که فقط نصف آسنترا و نصف زانا و متورال رهش رو کامل مصرف میکردم دکتر آسنترا و زانا رو کلا حذف کرد و گفت فقط نصف متورال رهش رو مصرف کنم .حالا بعد یک هفته تپش قلب ریزی دارم البته کلیدینیوم سی هم مصرف میکنم .حالا به نظرتون چیکار کنم ایا متورال رهش ۴۷ رو کامل مصرف کنم یا نه این تپش عادی هستش ‌. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله ادامه بدین کمک بزرگی میکنه
  2. تصویر کاربر یاسر دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   ببخشید منظورتون رو متوجه نشدم ایا متورال رو کامل بخورم یا نصفه و تا چه زمانی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   متورال رو استفاده كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر