فیلم آنژیوگرافی قلب

فیلم آنژیوگرافی در کنار مقالات نوشتاری دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق می تواند روش انجام آنژیوگرافی را به خوبی نشان دهد و بسیاری از استرس ها، نگرانی ها و سوالات آنژیوگرافی بیمار را پیش از انجام آنژیوگرافی کاهش دهد. 

به همین منظور فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و نیز فیلم آنژیوگرافی از طریق دست با توضیح مختصری در ادامه آمده است.

نحوه انجام آنژیوگرافی

فیلم آنژیوگرافی قلب اطلاعاتی را در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به انجام آن نباشد. در مراقبت های قبل از آنژیوگرافی لازم است وسایل ارزشمند خود مانند: حلقه، انگشتر، دستبند و غیره را جدا کرده و در منزل بگذارید. آنژیوگرافی قلب به این صورت است که ابتدا محل رود کاتتر بر روی کشاله ران و یا دست بیمار ضدعفونی می شود. سپس مقداری ماده ی بی حس کنند در این ناحیه تزریق می گردد.

در مرحله بعد پرستار رگ شما رو پیدا کرده و از طریق لوله ای پلاستیکی و کوچک به نام شیت، یک کاتتر را از میان آن عبور داده  به سمت قلب می فرستد. از داخل این کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود و و در نهایت به کمک دوربین اشعه ایکس فیلم آنژیوگرافی قلب بر روی مانتیتورهایی در مقابل پزشک نمایش داده می شود.

فیلم آنژیوگرافی از طریق دست

متخصص آنژیوگرافی و یا فوق تخصص آنژیوپلاستی به کمک فیلم آنژیوگرافی قلب می تواند گرفتگی و یا تنگی عروق قلب را مشاهده نماید. دکتر قلب و عروق بر اساس آنچه که در فیلم آنژیوگرافی شما دیده، ممکن است اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی (به کار بردن بالون و یا استنت گذاری ) را انجام دهد. 

فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران

متداول ترین نوع آنژیو، روش آنژیوگرافی قلب از طریق کشاله ران یا شریان فمورال است که در آن متخصص قلب و عروق یک بریدگی کوچک بر روی کشاله ران بیمار ایجاد می کند و ماده حاجب را از طریق کاتتر وارد سیستم شریانی می نماید. سپس دوربین اشعه ایکس به دور بیمار چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد. در فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران امکان مشاهده عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و گرفتگی عروق کرونر فرآهم می‌شود. در این روش میزان ماده حاجب کمتری نسبت به روش آنژیوگرافی از طریق دست مصرف می شود. در ادامه فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران توسط دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق آماده شده است.

توجه داشته باشید در مواردی که بیمار دچار آسیب های دست مانند: شکستگی های آرنج و یا انسداد عروق ناحیه شانه باشد، بهتر است آنژیوگرافی از طریق کشاله ران یا فمورال انجام شود.

 فیلم آنژیوگرافی از طریق دست

در طی چند سال اخیر در اروپا روش جدیدی به نام آنژیوگرافی از طریق دست با هدف آنژیوگرافی ابداع شده که نام دیگر ان آنژیوگرافی رادیال یا آنژیوگرافی از طریق دست است. در این روش کاتتر به جای ناحیه ی کشاله ران از طریق شریانی در مچ دست وارد عروق بیمار شده و  آنژیوگرافی انجام می شود.

بهترین مزیت آنژیوگرافی از طریق دست عدم نیاز به گذاشتن کیسه شن برای چندین ساعت روی پای بیمار می باشد. همچنین در آنژیوگرافی از طریق دست می توان بیمار را عصر روز انجام آنژیوگرافی از بیمارستان مرخص نمود. در مراقبت های پس از آنژیوگرافی توصیه می شود جهت سریع پاک شدن ماده حاجب از خون، مایعات به میزان کافی استفاده شوند.

در روش آنژیوگرافی قلب از طریق دست به کمک وسایلی خاص به نام کاتتر ، ماده حاجب به داخل عروق کرونر بیمار تزریق شده و فیلم آنژیوگرافی در نماهای مختلف از عروق قلب گرفته می شود تا تنگی عروق مشخص شود. در آنژیوگرافی از طریق دست طول زمان آنژیوگرافی و میزان اشعه دریافتی پزشک و بیمار بیشتر از آنژیوگرافی از طریق کشاله ران می باشد و احتمال خونریزی کمتر است.

توجه داشته باشید در مواردی که بیمار دچار انسداد عروق ناحیه لگنی و یا آئورت باشد، می بایست از طریق رادیال آنژیوگرافی انجام شود. در ادامه فیلم آنژیوگرافی از طریق دست توسط دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی آماده شده است.

اگر در زمینه آنژیوگرافی و یا آنژیوپلاستی سوالاتی دارید می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر  آن ها را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

فیلم آنژیوگرافی قلب
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحسن یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید دکتر مادرم سی تی آنژیو دارن آیا هپاتیت هم دارن آیا خطرناکه ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   متوجه سوالتون نشدم

 • تصویر کاربرمریم جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. همسربنده عمل آنژیوگرافی از طریق کشاله ران انجام دادن و پزشک معالج اقدام به گذاشتن فنر در رگهای قلب کردن سوال من این هست همسرم میتواند یک مسافت 10ساعته رویا ماشین شخصی و رانندگی توسط خودش انجام دهد براش خطرافرین نیست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 هفته پیش)

   یسلام

   یک هفته بعد اشکال نداره

 • تصویر کاربرملی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پزشک گرامی
  وقت به خیر پدرم برای چک کردن ورم پا به دکتر غددشون مراجعه و ایشون رو به پزشک قلب معرفی کردندوبرایشون اکو انجام پیشنهاد آنژیو دادندالبته هنگام بالا رفتن از پله احساس تنگی نفس دارند و جدیدا 4 کیلو وزن اضافه کردند
  پدرم از انجام آنژیو نگران هستند به نظرتون راه دیگری غیر آنزیو نیست؟
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای تصمیم گیری برای انژیو بیمار باید دیده شود و به این شکل نمیشه اظهار نطر کرد

 • تصویر کاربرسعید دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،،خسته نباشید،،پدرم انژیو‌گرافی انجام داده ،،دکتر معالجش تشخیص واضحی ندادن که باید عمل کرد یا فنر زد یا با دارو،،فعلا فقط گفتن دوماه باید دارو بخورن و رژیم بگبرن و‌وزنشون رو‌کم کنن،،خواستم نظر شما رو بپرسم بر اساس عکس انژیو که خدمت شما میفرستم،با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   دکترشون استنت رو پیشنهاد کردن

   برای نظر دادن باید سی دی دیده شود

 • تصویر کاربرفهیمه یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 ساله با درد در قفسه سینه به دکتر مراجعه کرد ، تشخیص دکتر این بود که اول انژیو گرافی شود، پس از انژیو گرافی دکار فرمودن ناحیه گرفتگی 90 درصد میباشد ولی به دلیل حساس بودن منطقه مورد نظر استنت نمیشود قرار داد، و با دارم حل میشود، پس از 2 ماه گاهی سنگینی در قفسه سینه داشتن به دکتر دیگری مراجعه کردیم ، ایشون فیلم انژیو مادرم مشاهده کردن و فرمودن حتما اورژانسی مجدد انژیو شود چون علاوه بر تایید صحبت دکار قبلی مبنی بر حساس بودن ناحیه گرفتگی و عدم قرار دادن استنت در ان ناحیه چون معتقد بودن رگ پاره میکنه ، فرمودن دکتر قبلی متاسفانه نتوانسه وارد سمت چپ قلب شود و فیلم فقط گرفتگی سمت راست را توانسته نشان دهد، ایا دکار انژیو مجدد ان هم بعد 2 ماه انجام بدیم؟ و اینکه دکتر قبلی به ما همچین تشخیصی نداده و فقط گفتن دارو حل میشود جای نگرانی نیست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلتم

   به این شکل نمیشه نظر داد باید سی دی انژیو دیده شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر