فیلم آنژیوگرافی

فیلم آنژیوگرافی در کنار مقالات نوشتاری دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق می تواند روش انجام آنژیوگرافی را به خوبی نشان دهد و بسیاری از استرس ها،نگرانی ها و سوالات آنژیوگرافی بیمار را پیش از انجام آنژیوگرافی کاهش دهد. به همین منظور فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران و نیز فیلم آنژیوگرافی از طریق دست با توضیح مختصری در ادامه آمده است.

نحوه انجام آنژیوگرافی

فیلم آنژیوگرافی قلب اطلاعاتی را در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به انجام آن نباشد. در مراقبت های قبل از آنژیوگرافی لازم است وسایل ارزشمند خود مانند: حلقه، انگشتر، دستبند و غیره را جدا کرده و در منزل بگذارید. روش انجام آنژیوگرافی به این صورت است که ابتدا محل رود کاتتر بر روی کشاله ران و یا دست بیمار ضدعفونی می شود. سپس مقداری ماده ی بی حس کنند در این ناحیه تزریق می گردد.

در مرحله بعد پرستار رگ شما رو پیدا کرده و از طریق لوله ای پلاستیکی و کوچک به نام شیت، یک کاتتر را از میان آن عبور داده  به سمت قلب می فرستد. از داخل این کاتتر ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود و و در نهایت به کمک دوربین اشعه ایکس فیلم آنژیوگرافی قلب بر روی مانتیتورهایی در مقابل پزشک نمایش داده می شود.

فیلم آنژیوگرافی از طریق دست

متخصص آنژیوگرافی و یا فوق تخصص آنژیوپلاستی به کمک فیلم آنژیوگرافی قلب می تواند گرفتگی و یا تنگی عروق قلب را مشاهده نماید. دکتر قلب و عروق بر اساس آنچه که در فیلم آنژیوگرافی شما دیده، ممکن است اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی (به کار بردن بالون و یا استنت گذاری ) را انجام دهد. 

فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران

متداول ترین نوع آنژیو، روش آنژیوگرافی از طریق کشاله ران یا شریان فمورال است که در آن متخصص قلب و عروق یک بریدگی کوچک بر روی کشاله ران بیمار ایجاد می کند و ماده حاجب را از طریق کاتتر وارد سیستم شریانی می نماید. سپس دوربین اشعه ایکس به دور بیمار چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد. در فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران امکان مشاهده عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و گرفتگی عروق کرونر فرآهم می‌شود. در این روش میزان ماده حاجب کمتری نسبت به روش آنژیوگرافی از طریق دست مصرف می شود. در ادامه فیلم آنژیوگرافی از طریق کشاله ران توسط دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق آماده شده است.

توجه داشته باشید در مواردی که بیمار دچار آسیب های دست مانند: شکستگی های آرنج و یا انسداد عروق ناحیه شانه باشد، بهتر است آنژیوگرافی از طریق کشاله ران یا فمورال انجام شود.

 فیلم آنژیوگرافی از طریق دست

در طی چند سال اخیر در اروپا روش جدیدی به نام آنژیوگرافی از طریق دست با هدف آنژیوگرافی ابداع شده که نام دیگر ان آنژیوگرافی رادیال یا آنژیوگرافی از طریق دست است. در این روش کاتتر به جای ناحیه ی کشاله ران از طریق شریانی در مچ دست وارد عروق بیمار شده و  آنژیوگرافی انجام می شود.

بهترین مزیت آنژیوگرافی از طریق دست عدم نیاز به گذاشتن کیسه شن برای چندین ساعت روی پای بیمار می باشد. همچنین در آنژیوگرافی از طریق دست می توان بیمار را عصر روز انجام آنژیوگرافی از بیمارستان مرخص نمود. در مراقبت های پس از آنژیوگرافی توصیه می شود جهت سریع پاک شدن ماده حاجب از خون، مایعات به میزان کافی استفاده شوند.

در روش آنژیوگرافی از طریق دست به کمک وسایلی خاص به نام کاتتر ، ماده حاجب به داخل عروق کرونر بیمار تزریق شده و فیلم آنژیوگرافی در نماهای مختلف از عروق قلب گرفته می شود تا تنگی عروق مشخص شود. در آنژیوگرافی از طریق دست طول زمان آنژیوگرافی و میزان اشعه دریافتی پزشک و بیمار بیشتر از آنژیوگرافی از طریق کشاله ران می باشد و احتمال خونریزی کمتر است.

توجه داشته باشید در مواردی که بیمار دچار انسداد عروق ناحیه لگنی و یا آئورت باشد، می بایست از طریق رادیال آنژیوگرافی انجام شود. در ادامه فیلم آنژیوگرافی از طریق دست توسط دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی آماده شده است.

اگر در زمینه آنژیوگرافی و یا آنژیوپلاستی سوالاتی دارید می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر  آن ها را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان مدنی اجازه میخواستم‌از فیلم های آموزشی سایت در آموزش به بیمار بیمارستان مدنی تبریز استفاده کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۴( 1 ماه پیش)
   سلام
   مشكلي نيست
 • تصویر کاربرمریم دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 37 سالمه وبه دلیل درد قفسه سینه ودست چپ وپشت جناغ سینه وتنگی نفس به پزشک مراجعه کردم وبعد از 5رپز بستری شدن درccu وانجام تست واکو انژیو شدم از کشاله ران ولی بعد از انژیو شکم درد شدید شدم واندازه یک کف دست شکمم سفت شد ولی با کمک پزشک وتزریق اون بر طرف شد حالا درد ادامه داره بعد از یه هفته ودرد دست قفسه سینه هم ادامه داره
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   به اين شمل نميشه اظهار نظر كرد
   با كليه مدارك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرسحر چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۵۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر خدمت شما
  مادر اینجانب حدود دو ماه هست که در ناحیه قفسه سینه خود احساس گرفتگی و درد و تنگی نفس دارند پس از بستری در سی سی یو و انجام نوارهای متعدد و اکو و اسکن هسته ای متوجه شدند که هیچ مشکلی قلبی و عروقی ندارند و پزشک تشخیص داده که اسپاسم عضلانی قلب هست و علت آنرا 1.کمبود شدید ویتامین دی 3و2.مصرف قرص ldدر سن 47 تشخیص دادند (ایشون هر سال ماه رمضان متاسفانه قرص های ال دی مصرف می کنند)و گفتند که مصرف قرص در این سن ممنوعه و علت اصلی سنگینی قفسه را مصرف این دارو عنوان کردند و گفتند تا6ماه این عوارض وجود داره و قرص نیتروگلیسیرین و دلتیازم و قرص های ویتامین دی سه تجویز کردند.


  سوال من این هست که ایاآنژیوگرافی برای این مورد اثر بخش خواهد بود ؟باتوجه به اینکه در اسکن گرفتگی عروق گزارش نشده و در واقع ایشون ساختمان قلبشون سالم هست و مشکلی قلبی ندارند اما با اندکی پایین و بالارفتن از پله دچار گرفتگی درد قفسه سینه می شوند .و اینکه چه مدتی طول میکشه این داروها اثرش را بزاره؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۵۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   انژيوگرافي صرفا تشخيصيه و جنبه درماني نداره
   دارو بايد تا يك هفته اثر كنه
   ولي بهتره بررسي كامل تر مثل سي تي انژيو انجام دهند
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد محل آنژیوگرافی.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۹( 3 ماه پیش)
   سلام
   نياز به ويزيت و معاينه هست
 • تصویر کاربرماهان سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما آقای دکتر پدرم با ۶۲سال سن حدود شیش روز پیش عمل آنژیو گرافی کرده اما از آن موقع هنوز محل آنژیو که از دست راست آن صورت گرفته قرمز است و احساس ضعف،درد شدید دارد او به خاطر عمل فتق آنژیو کرده چون قبل عمل ازش تست گرفتن و گفتن باید آنژیوگرافی کنه او دو بار دستش خون ریزی کرده یک بار وقتی دستبند داشته در بیمارستان یک بار هم کم وقتی پانسمان داشته او علیرقم اینکه باز هم که ما به او توصیه می‌کنیم که کار های خانه را انجام ندهد اما بازهم او به خرید می‌رود و رانندگی میکند او خیلی درد دارد و فعلا شش روز است یعنی از روز عمل حمام نرفته و او بعضی وقتها کتفش درد میکنم اون در عمل آنژیو بالون زده لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۶( 3 ماه پیش)
   سلام
   ايشون حتما بايد ويزيت شوند
   به پزشكشون مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر