درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیخ دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود. وقتتون بخیر. من حدود دو ماهی میشه که به شدت طپش قلب و درد قفسه سینه درام. یه ماهه پیش هم چند تا معده درد شدید گرفتم. پشت بازوم و س شونه سمت چپم هم به شدت تیر می‌کشید. نوار قلب دادم چیز خاصی نشون نداد ولی دکتر گفت شاید یه سکته خیلی خفیف قلبی باشه. خواستم نظرتون را بدونم. مرد 29 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   باید معاینه و اکو و تست ورزش شوید تا بشه در مورد علت نظر داد

 • تصویر کاربر لاله چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تپش قلب سوزش سینه بی حس شدن دست نفس تنگی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید و معاینه شوید

 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتور من جوانی هستم ۲۴ ساله مدت یکماه پیش ضربان قلبم بسیار بالا رفته بود انگار قلبم از سینه بیرون میاد رفتم بیمارستان ECG وایکو کاردیو گرافی گرفت دکتور گفت قلب شما نرمال است بعد از این اتفاق حالا طرف چپم درد مزمن دارد درد بطور است که قفسه سمت چپ سینه پشت بازو تا سر انگشت چپم درد دارد اینم عکس آزمایش ایکو هستش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   در سن شما درد قلبی احتمالش کمه

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   در سن شما درد قلبی احتمالش کمه

   اگر اضطراب دارید درمان کنید و اگر بهتر نشدید مراحعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بادرود اقای دکتر بنده مدتهاست که در قفسه سینه ام احساس فشار وسنگینی میکنم البته تست ورزش و اکو انجام دادم ومشکل حادی نداشتم اما الان به واسطه دیسک گردنی بی حسی دردست وپای چپ دارم ایا درد قفسه سینه به دلیل دیسک میباشد ممنون میشم راهنماییم کنید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   بله میتونه باشه

 • تصویر کاربر ارادنیکو پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وتبریک سال نو مردی 67 ساله هستم که چندین ساله که دارای گرفتگی 2عدد عروق میباشم ولی متاسفانه بعلت مشکلات مالی تاکنون موفق به معالجه نشده ام وفقط با خوردن دارو { نیتروگلیسیرین 6/4 - اتانتول - اسپرین - و هنگام درد نیتروگلسیرین زیرربانی استفاده میکنم . اکنون چند روزی استکه بعضی اوقات دچار تنگی نفس میشم وزمان دردم هم بیشتر شده . هزینه بیمارستان را هم ندارم . لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   باید فورا به بینارستان مراجعه کنید

   مراجعه نکردن خطر سکته قلبی داره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر