درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر maryam چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۸ سالمه و چند بار درد تو قلب و تنگی نفس داشتم ک با مراجعه ب متخصص قلب نوار قلب و اکو دادم ک مشکلی نداشتم ولی بعضی وقتا احساس درد تو قلبم دارم ک بعد از ۱۰ دقیقه از بین میره یا وقتی ورزش میکنم بعد از ده دقیقه فعالیت ،یا اگر پرش انجام بدم درد دارم ،بعضی اوقات هم دچار تپش قلب میشم لطف کنید اکو قلبمو مشاهده کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   اکوتون نرماله

   بهتره تست ورزش انجاام دهید

 • تصویر کاربر NAfAs یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام...دختری27ساله هستم. امروزبعدازظهربه طور ناگهانی دچار حالت تهوع شدید شدم. و کمی بعد احساس کردم دست چپم در حال بی حس شدنه و بعد سمت چپ بدنم کمی بی حس شد. به عبارتی سنگین شد. طوری نبود که نتونم راه برم. اما کم کم بی حالی و خستگی زیادی حس کردم. بطوریکه حتا به سختی مینشستم. الان که شب هست بی حسیم بهتر شده اما خستگی شدید دارم. آیا نیاز هست که به پزشک قلب مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   بله باید حتما معاینه شوید

 • تصویر کاربر خانم یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخدا قوت، خانمی ۴۵ ساله هستم مدتی ست تنگی نفس همراه با سوزش قلب دارم،در اکو و تست ورزش مشکلی نبوده، پزشک پیشنهاد اسکن قلب جهت بررسی عروق داده است. لطفا راهنمایی بفرمائید اسکن قلب را انجام بدهم یا خیر؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   بستگی داره علایمتون دقیقا چطور باشه

   بدون دیدن بیمار نمیشه دقیق نظر داد

   ولی اگر پزشک قلب گفتن بهتره انجام بدید

 • تصویر کاربر هراسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت دکتر نجفی عزیز
  بنده۲۸ ساله از کادر ۱۱۵ هستم وسه سال هست که درد تیز وتیرکشنده بعضی مواقع احساس میکنم.ودر لید v2-v3موجqrsدوشاخه میباشد.دوبار اکو شدم وهر دو نوبت گفتن که افتادگی درچه دادم ونیازی به درنان نداره وخودم هم فوبیا واسترس دارم ودردم این روزا بیشتر شده کمک وراهنمایی ازتون می خوام.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   بهتره تست ورزش انجام دهید و اگر تستووتون نرمال بود برای  درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Hy دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب اقای دکتر نجفی
  من دختری 23 ساله هستم که بعضی وقتا وقتی که از ته دلم میخندم ضربان قلبم تند میشه و با شدت میزنه. دکتر قلب هم رفتم اکو و نوار قلب گرفتن گفتن مشکلی نداری و فقط از استرسه
  میخواستم ببینم تشخیص شما چیه.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   قلبی نیست و احتمالا اصطرابیه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر